16.08.2019

Podróżować samemu czy z biurem podróży? – cz. 1

 Czy powierzać / nie powierzać organizację swoich wakacji nurkowych profesjonalnym biurom podróży? Na to pytanie tak naprawdę każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie ma jednej właściwej […]

 Czy powierzać / nie powierzać organizację swoich wakacji nurkowych profesjonalnym biurom podróży?

Na to pytanie tak naprawdę każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie sam. Nie ma jednej właściwej odpowiedzi czy też jednego złotego środka, wskazującego odpowiednią drogę postępowania. Niniejszym artykułem chciałabym jedynie wskazać Wam i podzielić się kilkoma kluczowymi poradami w tym zakresie oraz zasygnalizować pewne wątki, które będziecie musieli rozpatrzyć podejmując ostatecznie decyzję o tym czy samodzielnie przygotujecie swoje wymarzone wakacje nurkowe czy też zdacie się na doświadczenie i profesjonalizm działających w branży firm.

Samodzielność

 Znam szereg osób dla których samodzielna organizacja wyjazdu to prawdziwa frajda! Powiem więcej, czasami mam wrażenie, że to właśnie misterne przygotowania eskapady – począwszy od wodzenia palcem po mapie, przez zbieranie informacji o tym gdzie warto się wybrać, gdzie zanurkować, co zobaczyć, w jakiej porze roku odwiedzić interesujące nas miejsce, gdzie zjeść czy zanocować powoduje dreszczyk tak wielu pozytywnych emocji, że jest to jeden z najbardziej emocjonujących etapów. Jesteśmy panami swojego losu, mamy zupełną dowolność co do tego jak przebiegać będzie nasza nurkowa podróż marzeń – o ile oczywiście założony przez nas plan z powodzeniem będzie się realizował na poszczególnych etapach naszej podróży.

Co jednak w sytuacjach gdy z racji ograniczeń czasowych, barier językowych, chęci udziału w wyjeździe większej ilości osób czy też na odwrót – co w sytuacji gdy nie posiadamy kompana podróży a nie uśmiecha nam się 2 lub 3 tygodniowy wyjazd we własnym towarzystwie lub osób poznanych na miejscu? Co w sytuacji gdy mamy trudności i obawy przed samodzielnym zorganizowaniem wyjazdu? Uwierzcie mi, że w takich sytuacjach warto jest skorzystać z pomocy eksperta i zdać się na profesjonalnie działającą firmę organizującą wyjazdy nurkowe.

Jakie zyski?

Co zyskamy korzystając z usług organizatora wyjazdów nurkowych? Myślę, że więcej niż się Wam wydaje. Za cenę ??? Cenę bardzo zbliżoną (jak nie niższą) do tej, którą ponieślibyśmy finalnie organizując sobie podróż samodzielnie. I mówię to z pełną świadomością! Skąd ta pewność, że mam rację? Lata doświadczenia zawodowego (a jest ich aktualnie 9), podejmowane decyzje – nie pozwalają mi twierdzić inaczej. Każdego dnia zmagam się z komentarzami potencjalnych klientów: “że można lepiej, że można taniej”, “że samemu to za połowę ceny!” Jednak grono osób, które udaje mi się przekonać by skorzystali z usług naszego biura podróży, w 90% wracają zadowoleni z wyjazdu, którego program realizowany był jak “po nitce do kłębka”. Natomiast część nieprzekonanych, tych którzy organizują coś na własną rękę kończy swoje podróże naprawdę bardzo różnie. Część z nich doświadcza niezapomnianych przygód i wrażeń, doskonale wchodzi w rolę organizatora, na wszystkich etapach przygotowuje wyjazd tak dobrze, że po powrocie wspomina nie tylko niezapomnianą przygodę, którą przeżył za granicą, ale co najważniejsze odczuwa podwójną satysfakcję z wyprawy – bo przygotował ją samodzielnie. Druga część natomiast doświadcza tak przedziwnych i nieudanych przygód, że słuchając opowieści powyjazdowych głos jeży się na głowie…

Wiedzieć w jaki sposób

Aktualnie największym skarbem w każdej branży – nie tylko turystycznej jest “know-how”! A to nie bierze się z znikąd i z niczego! I to jest odpowiedź zasadnicza, odpowiedź numer 1 na postawione pytanie: “Dlaczego warto korzystać z usług profesjonalnych organizatorów wyjazdów nurkowych”. Drążąc temat bardziej wnikliwie, można by się zapytać co dokładnie składa się na to nasze konkretne “know-how” związane z turystyką nurkową? Co profesjonalny organizator wypraw nurkowych daje swoim klientom, bez czego nie mogą się obejść przygotowując wyjazd samodzielnie lub też w gronie znajomych? A ja wnikliwie odpowiem poniżej.

Poczucie bezpieczeństwa

Nie bez powodu wymieniłam ten składnik jako pierwszy na liście. W mojej opinii jest on najbardziej znaczącym czynnikiem, przekładającym się w sposób bezpośredni na jakość oraz sukces udanych wakacji nurkowych. Aktualnie rolą i obowiązkiem organizatora wyjazdów nurkowych jest obsługa klienta w sposób zgodny z normami i wymogami regulowanymi przepisami prawa. Pozwala to zminimalizować ryzyko nieuczciwego potraktowania klienta praktycznie do zera. Oddając się w ręce profesjonalnie i legalnie działającego touroperatora nurkowego możecie mieć gwarancję, że dokonywane rezerwacje zabezpieczają Was jako konsumenta przed nieuczciwymi praktykami.

Pamiętajmy! Pomimo, że jesteście turystami nurkowymi nie wyłącza to Was z grupy klientów, którym należy się profesjonalny i zgodny z normami sposób obsługi przez organizatora!

Ale jak zweryfikować i po czym rozpoznać czy Wasze wakacje nurkowe organizowane są w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami i regulacjami? Takich wytycznych jest bardzo wiele, ja postaram się zasygnalizować tylko kilka – w mojej ocenie tych najbardziej podstawowych i najważniejszych.

Polisa ubezpieczeniowa organizatora

Jest to kluczowy gwarant Waszego bezpieczeństwa. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r.o usługach turystycznych nakłada obowiązek posiadania umowy ubezpieczeniowej, gwarancji ubezpieczeniowej bądź bankowej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2013 r. w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystycznych – w tym także nurkowych! Przedmiotem takiej polisy / gwarancji jest: pokrycie kosztów powrotu klientów do kraju, pokrycie zwrotu wpłat wniesionych przez klientów, pokrycie zwrotu części wpłat wniesionych przez klientów za część imprezy turystycznej, która nie zostanie zrealizowana.

Każdy podmiot, zajmujący się organizacją podróży zagranicznej – czy to safari nurkowego w Egipcie, czy też wyjazdu nurkowego np. na Filipiny zobowiązany jest posiadać taką formę zabezpieczenia. Warto więc przed dokonaniem rezerwacji sprawdzić czy dana firma / osoba podająca się za organizatora wyjazdów nurkowych posiada taką polisę. Informacja ta jest jawna i każda szanująca się firma udostępnia odpowiednie potwierdzenie wszystkim swoim klientom – najczęściej znaleźć je można na stronie internetowej organizatora. Tutaj warto  jest także pamiętać o terminowości takich polis. Wydawane są one na okres 1 roku, tak więc raz pozyskany certyfikat nie jest rzeczą nadaną dożywotnio i bezterminowo!

Oferta wyjazdu

 Przed dokonaniem rezerwacji wymarzonej podróży nurkowej powinniśmy otrzymać od organizatora czytelną i kompleksową ofertę wyjazdu. W mojej ocenie oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, informacjami, z którymi każdy klient powinien zostać zapoznany przed dokonaniem rezerwacji danej wyprawy nurkowej są:

  • termin wyjazdu (ze wskazaniem dnia wylotu i powrotu do kraju);
  • informacja o miejscu oraz godzinach wylotu oraz powrotu;
  • cena imprezy z szczegółowym i klarownym opisem tego co jest w niej zawarte a co nie
  • dodatkowo organizator powinien wskazać orientacyjny koszt poszczególnych świadczeń, które nie zostały ujęte w cenie bazowej (dla lepszej orientacji i świadomości konsumenta o wydatkach związanych z podrożą)
  • ramowy program imprezy zawierający informacje o planie podróży, nurkowaniach, zwiedzaniu, które odbywać się będą w poszczególnych dniach wyjazdu
  • opis obiektów noclegowych (w tym także łodzi), w których zakwaterowani będą klienci, z podaniem pełnej nazwy hotelu czy łodzi – tak by klient miał możliwość samodzielnej weryfikacji proponowanego zakwaterowania
  • niezbędne informacje dotyczące wymogów związanych z udziałem w imprezie: wymagania wizowo – paszportowe, minimalny poziom doświadczenia nurkowego, zdrowotne (w tym szczepienia), informacje o możliwości zawarcia umowy ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z udziału w imprezie itp.;
  • warunki płatności za imprezę: wysokości wpłat (zaliczki, dopłaty) i terminy ich realizacji;
  • informacja o zakresie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia, którymi objęty będzie klient (oraz o możliwości ich rozszerzenia, np. o choroby przewlekłe czy wyższe sumy gwarancyjne).

Niezbędne formalności

Umowa-zgłoszenie oraz warunki uczestnictwa i ubezpieczenia, w oparciu o które realizowana jest impreza. Jest to bardzo istotny element formalny, bez którego nie ma mowy o bezpieczeństwie wyjazdu! Zdecydowanie najmniej sympatyczna część przygotowawcza do wyjazdu – jednak moim zdaniem niezbędna i stanowiąca esencję ochrony Was = Konsumentów! Wspomniane 3 elementy mówią o tym co tak naprawdę kupujemy, za co i ile dokładnie płacimy, co ważniejsze komu płacimy za zamówione świadczenia oraz kto pobierając od Was wpłaty zobowiązany będzie wywiązać się z zawartej umowy i ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo i powodzenie Waszych wymarzonych wakacji nurkowych. CDN

W następnym wydaniu ciąg dalszy artykułu, w którym znajdziecie więcej na temat niezbędnych formalności oraz informacje, dzięki którym, mam nadzieję, sami zdecydujecie czy z biurem podróży będzie Wam po drodze?

Popularne posty

WAŻNE Informacje i Zalecenia dla wyjeżdżających nurków do Egiptu w czasie COVID-19.

KOCHANI, od połowy września 2020 ruszyliśmy z wyjazdami nurkowymi do Egiptu! Są to pierwsze podróże jakie organizujemy „w ciepłe wody” od czasu marcowego lockdownu. Doświadczenie jakie zbieramy w […]

ZOBACZ
GWARANCJA ORGANIZATORA 2021/2022

Drodzy Nurkowie!!! Pragniemy poinformować Was, że z Nami podróże są zawsze bezpieczne. 405.365,00 PLN tyle wynosi  Gwarancja Ubezpieczeniowa ACTIVTOUR Profesjonalnego Organizatora Wyjazdów Nurkowych na nowy sezon 2021/2022. Prawdopodobnie […]

ZOBACZ
Meksyk- podróż do wnętrza Ziemi

Meksyk to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie można zaznać uczucia latania. Swobodnego, samodzielnego, w promieniach światła słonecznego. Wystarczy do tego, tylko kochać nurkowanie. Po prostu.   Półwysep […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 11 – Nurkowa Chorwacja poza utartym szlakiem

Alfred Hitchcock twierdził, że zachód słońca widziany z zadarskiej promenady nadmorskiej jest piękniejszy od wszystkich, jakie podziwiał przez lata spędzone w Kalifornii. Naturalnie zachodzące słońce widuje się nie […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 10 – 2 BIEGUNY Krainy lodowych gigantów

Kiedy w 2015 roku sprezentowałam Kasi – właścicielowi firmy ACTIVTOUR – książkę pt. „AntArktyka podwodne zauroczenie” (autorstwa Bartosza Stróżyńskiego), nie sądziłam, że stanie się ona inspiracją i symbolem […]

ZOBACZ
2 Bieguny – ruszamy z nowym projektem ekspedycji arktycznych!

Z miłości do podróżowania, odkrywania i zdobywania nowych, nieznanych lądów, zrodziła się chęć przybliżania Wam do serca – regionów polarnych. W dniu dzisiejszym ruszamy z nową witryną www.2Bieguny.com […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 8 – Organizator turystyczny na rynku wypraw nurkowych

Organizator turystyczny – od kilku, jeśli nie od dobrych kilkunastu lat, poruszamy ten temat coraz częściej…Aktualnie obserwuję wyraźną tendencję wzrostu świadomości podróżnych, uczestniczących w wyjazdach nurkowych. Jeszcze dziesięć, […]

ZOBACZ
Nie odwołuj podróży, zmień termin. Wspierajmy turystykę!

Każdy z nas kocha podróże – zarówno te małe, jak i te duże. Pozwalają nam poszerzać horyzonty, odkrywać nowe i nieznane lądy, inną kulturę a także pozwalają na […]

ZOBACZ
Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 7 – Nowy sposób na Egipt

Niezależnie od pory dnia, podczas której ujrzysz którąkolwiek z wiosek nurkowych w Egipcie, z pewnością na chwilę wstrzymasz oddech. Kawałki białego płótna wyłaniające się zza gór, usytuowane nad […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 6 – RPA

Najbardziej nieoczywisty kraj Afryki. Nieznany, intrygujący, niebezpieczny? To tutaj funkcjonuje 11 oficjalnych języków i 3 stolice, krajobraz afrykańskiego buszu przeplata się z białymi, ażurowymi werandami wiktoriańskich domów. Uchatki […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 5 – Sudan

To jest nasza nadzieja, że dzieci urodzone dzisiaj będą miały 20 lat przed sobą, trochę zielonej trawy pod gołymi stopami, świeże powietrze do oddychania, trochę błękitnej wody do […]

ZOBACZ
SPRAWDŹ