Nurkowanie w RPA
Podczas zimy w RPA (a polskiego lata) w przybrzeżnych wodach ma miejsce jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk natury. Znamy je doskonale z relacji i filmów BBC. Coroczna wielka migracja sardynek (Great Sardine Run) to przyrodniczy fenomen, który ma miejsce pomiędzy początkiem czerwca a połową sierpnia, kiedy to ogromne ławice sardynek migrują z chłodniejszych wód wokół Przylądka Dobrej Nadziei do cieplejszego Oceanu Indyjskiego, aby tu złożyć ikrę. Potem powracają na zachód, a w wędrówce towarzyszą im tysiące delfinów, ptaków, drapieżnych ryb, rekinów i wielorybów, skuszonych okazją do wielkiej wyżerki. Pierwszym sygnałem że migracja sardynek jest niedaleko, są ogromne ławice delfinów. Patrolują one przybrzeżne wody w poszukiwaniu pożywienia. Szacuje się, że w czasie migracji sardynek, przypływa tutaj nawet 5000 delfinów. Tak zorganizowane, niecierpliwie przeszukują przybrzeżne wody. Stada głuptaków, to drugi, obok delfinów sygnał, że sardynki się zbliżają. Ptaki muszą pokonać setki kilometrów z regionów lęgowych na południowym wybrzeżu Afryki. Oprócz drapieżników takich jak rekiny zjawiają się również dostojne wieloryby, które jednak nie uczestniczą w polowaniu tylko migrują na północ, w kierunku cieplejszych wód Oceanu Indyjskiego.
Port St. Johns oceniany jest jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w trakcie migracji sardynek. Leży w samym środku obszaru corocznej migracji sardynek, mamy więc absolutną gwarancję wystąpienia przyrodniczego fenomenu. Dodatkowo, w morze wypływamy z rzeki Umzimvubu, co uchroni nas przed ciężką walką z falami przyboju.
Aliwal Shoal to jedna z najwspanialszych raf koralowych w RPA. Rafa ta jest domem setek rekinów – tawroszy piaskowych (Carcharias taurus / Ragged Tooth Shark). Możemy tu spotkać również wiele innych gatunków, jak żarłacz oceaniczny czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus / Copper Sharks) i okazyjnie nawet osławiony żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier / Tiger Shark) !!!
Nurkowanie w RPA
Przed wyprawą nurkową do RPA warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max. 15m-30m
Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku, od 8 do 25 m.
Średnia temperatura wody: 22°C (w okresie migracji sardynek)
Prądy: niewielkie
Migracja sardynek: to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk, występujących w przyrodzie. Masowe przemieszczanie się milionów rybek przywołuje morskich i powietrznych łowców, wszelkich kształtów i rozmiarów, chętnych na udział w uczcie. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej niesamowitych wydarzeń natury. W trakcie nurkowania spotkać możemy tutaj humbaki (Megaptera novaeangliae / Humback Whale), płetwale Bryde’a (Balaenoptera brydei / Bryde’s Whale), delfiny zwyczajne (Delphinus delphis / Common Dolphin), delfiny butlonosy (Tursiops truncatus / Bottlenose Dolphin), żarłacze miedziane (Carcharhinus brachyurus / Bronze Whaler Sharks), żarłacze ciemnoskóre (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacze oceaniczne czarnopłetwe (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żaglice (Istiophorus platypterus / Sailfish), tuńczyki, foki, nurkujące głuptaki, albatrosy i wiele, wiele innych stworzeń… Będziemy świadkami jak delfiny współpracują w celu oddzielenia sardynek od ławicy i zbicia ich w kule, aby ułatwić sobie polowanie. Będziemy obserwować to wszystko z łodzi i z wody. Wchodzić do wody tyle razy, ile to tylko możliwe, czasem tylko z fajką, innym razem w sprzęcie (nurkowania do ok. 10-12m), w zależności od tego jak szybko toczy się akcja i jak komfortowo czują się zwierzęta – czasem bąbelki płoszą sardynki i akcja przenosi się dalej. Przeważnie moment gdy ławica ukształtuje się w kulę jest to czas na wejście do wody i podglądanie akcji spod jej powierzchni. Spędzając cały dzień na morzu (ok. 6-7h), będziemy doświadczać coraz bliższego kontaktu z naturą…
Aliwal Shoal to jedna z najwspanialszych raf koralowych w RPA. Rafa ta jest domem setek rekinów – tawroszy piaskowych (Carcharias taurus / Ragged Tooth Shark). Możemy tu spotkać również wiele innych gatunków, jak żarłacz oceaniczny czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus / Copper Sharks) i okazyjnie nawet osławiony żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier / Tiger Shark) !!!
SPRZĘT:
Pianka: 7mm lub 2 x 7mm (niezalecany suchy skafander)
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: paskowe oraz buty
Latarka: nie jest konieczna
BEZPIECZEŃSTWO:
Nurkowanie podczas migracji sardynek w niczym nie przypomina klasycznego wyjazdu – tu wchodzić do wody można tyle razy, ile to tylko możliwe, czasem tylko z fajką, innym razem w sprzęcie (nurkowania do ok. 10-12m), w zależności od tego jak szybko toczy się akcja i jak komfortowo czują się zwierzęta – czasem bąbelki płoszą sardynki i akcja przenosi się dalej. Przeważnie moment gdy ławica ukształtuje się w kulę jest to czas na wejście do wody w pełnym ekwipunku i podglądanie akcji spod jej powierzchni.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Durbanie
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, przy zakwaterowaniu w lodgy, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Przy planowaniu wyjazdu do RPA, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: położenie Republiki Południowej Afryki na półkuli południowej sprawia, iż pory roku występują tam odwrotnie niż w Europie (zima w Polsce oznacza lato w RPA). Tamtejsze zimy są umiarkowane, a lata ciepłe. Upalnie bywa w centrum i na południowym zachodzie. Wybrzeże RPA charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Północne wybrzeże Atlantyku posiada klimat suchy i gorący – jest to obszar pustyni. W morzu niestety występują zimne prądy. W regionie Kapsztadu wiosna przypada na okres od września do listopada i jest wspaniałą porą, aby zobaczyć rozkwitłe ogrody i rezerwaty. Po niej przychodzi lato, które trwa do marca. W tym okresie wieje Cape Doctor, silny i dość chłodny wiatr, który oczyszcza powietrze. Najchłodniej jest zimą, między majem a lipcem. Wtedy też dużo pada. Podobny klimat posiada wybrzeże między Kapsztadem a Port Elizabeth, jednak woda jest tam cieplejsza. Deszcze rozkładają się równomiernie, ale są umiarkowane. Im dalej na zachód, tym wyższe są temperatury powietrza. Na wybrzeżu w okolicach Durbanu przez cały rok możemy być pewni ciepłej wody. Jednakże latem jest tam bardziej deszczowo, a w zimie nieco chłodniej. Region Johannesburga i Pretorii to umiarkowane temperatury przez cały rok. Latem występują obfite deszcze, natomiast zima jest sucha, ciepła i słoneczna. W górach temperatura jest niższa – zimą w okolicy Lesoto oraz w Górach Smoczych pada śnieg. Północny wschód kraju (Park Narodowy Krügera, przy granicy z Mozambikiem) charakteryzuje występowanie pory suchej i deszczowej. Okolice granicy z Namibią (Park Narodowy Kalahari) to teren półpustynny z niewielkimi opadami przez cały rok, gorącym latem i słoneczną zimą. Noce w tym regionie są chłodne. Wybierając się do RPA, przez cały rok warto pamiętać o środku przeciw komarom.
Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 21° a 22°C w Porcie St. Johns oraz 23° a 24°C w okolicy Durbanu i Aliwal Shoal okresie migracji sardynek (czerwiec – sierpień).
Nurkowanie: Nurkowanie w RPA możliwe jest cały rok, jednak pora występowania sardynek ogranicza się do niespełna 2 miesięcy w roku: połowy czerwca – połowy sierpnia. W RPA zaczyna się wtedy zima, u nas lato.