Truk nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Największe na Ziemi nurkowisko wraków z II wojny światowej!
  • Miejsce, z którego koordynowany był atak na Pearl Harbor!
  • Nurkowanie techniczne i głębokie!
  • Największa sztuczna rafa na świecie i gatunki pelagiczne!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Laguna Chuuk (Truk) leży między Australią a Japonią, w archipelagu Wysp Karolińskich, na południowy wschód od Guam. Jeśli fascynują Was wraki, to miejsce nie ma sobie równych! Jest to słynne cmentarzysko wojenne. Na dnie laguny spoczywa cała flota japońskich samolotów, statków i okrętów (ponad 60 wraków). Wyspy były twierdzą morską, z naturalnym portem w lagunie Truk. Podczas II wojny światowej znajdowała się tam główna baza i dowództwo lotnictwa Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej. Stąd koordynowany był atak na Pearl Harbor, a po bitwie o Wyspy Marshalla laguna stała się dla amerykańskiej Floty Pacyfiku główną przeszkodą na drodze do Japonii. Podczas nalotów 17 i 18 lutego 1944 roku, znanych jako Operacja Hailstrone (czyli grad), wojska amerykańskie wymiotły z powierzchni morza całą japońską flotę pomocniczą, wysyłając ją na dno laguny. Wraki te są teraz oficjalnym, podwodnym muzeum, zlokalizowanym na głębokości 15-50 m. Wraz z upływem czasu przekształciły się  w sztuczne rafy i stały ogromną atrakcją dla nurków z całego świata!

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Mikronezji (Truk).


Mikronezja rozciąga się na długim, podmorskim grzbiecie wulkanicznym. Jej wyspy są zróżnicowane pod względem geologicznym. Zachodnia część kraju to wyspy pochodzenia kontynentalnego, ze sfałdowanych skał osadowych i wulkanicznych, z kolei część środkowa i wschodnia to wyspy pochodzenia wulkaniczno-koralowego.
Gospodarka Mikronezji opiera się głównie na drobnym rolnictwie i rybołówstwie, a także na wydobyciu złóż mineralnych, z których najważniejsze jest… guano, cenny nawóz naturalny. W jego eksploatacji Mikronezja zajmuje 3 miejsce na świecie!
Przodkowie dzisiejszych Mikronezyjczyków osiedlili się w tym rejonie już 4000 lat temu! Pierwsza spójna ekonomicznie i religijnie cywilizacja rozwinęła się na wyspie Yap. Rejon Chuuk został zasiedlony prawdopodobnie ponad 2000 lat temu.
Pierwsze udokumentowane zaobserwowanie laguny Chuuk przez Europejczyków pochodzi z 1528 r. i poczynione zostało przez nawigatora statku hiszpańskiego „Florida”. Potem Truk stał się częścią hiszpańskiego imperium kolonialnego, by w 1899 r., razem z całym archipelagiem Karolinów, zostać sprzedanym Cesarstwu Niemieckiemu. Pod panowanie Cesarstwa Wielkiej Japonii Truk dostał się z nadania Ligi Narodów, co nastąpiło po pokonaniu Niemiec podczas I wojny światowej. Po II wojnie światowej Truk wraz z innymi wyspami trafił do Powierniczego Terytorium Wysp Pacyfiku, administrowanego przez Stany Zjednoczone. USA zakończyły tę administrację w 1986 r. (wtedy powstała Mikronezja), choć formalnie powiernictwo wygasło w 1990 r. Dziś w Chuuk można zaobserwować wiele słów i nazw pochodzenia hiszpańskiego, niemieckiego i japońskiego. Widać też wpływy amerykańskie w postaci powszechnie używanego języka angielskiego, waluty, usług pocztowych, bankowości, a także systemu prawnego i politycznego.
Nazwa „Truk” (będąca błędną wymową słowa „Ruk”) była głównie używana do 1990 r. Prawidłowa nazwa to Chuuk. Inne nazwy to między innymi: Ruk, Hogoleu, Torres, Ugulat i Lugulus.
„Chuuk” w języku chuuk (ang. chuukese) oznacza „góra”. Język chuuk jest najliczniejszym językiem lokalnym Mikronezji.
Laguna Chuuk wchodzi w skład stanu Chuuk, będącego jednym z czterech stanów Mikronezji. Pozostałe to Yap, Pohnpei i Kosrae. Sam stan Chuuk dzieli się na kilkadziesiąt municypiów (gmin). Oprócz laguny Chuuk obejmuje on kilka innych wysp i grup wysp. Jest to też najbardziej ludny stan Mikronezji.
Chociaż Chuuk jest w przeważającej części społecznością chrześcijańską, wciąż utrzymały się tu tradycyjne wierzenia, np. w opętanie kobiet przez duchy zmarłych. Wydaje się to mało przyjemne, lecz akurat w tych wierzeniach duchy przodków nie czynią nic złego, wręcz przeciwnie – opętania mają pojawiać się wtedy, gdy w rodzinie rodzą się niesnaski. Duchy ustami opętanych kobiet upominają żyjących, by traktowali się lepiej. Brzmi znajomo? 😉
W Chuuk można znaleźć pozostałości umocnień i uzbrojenia służących Japończykom do obrony. Warto zobaczyć główne stanowiska dowodzenia na wyspie Dublon oraz masywne działa na wyspie Fefan.
Kobiety ubierają się w długie, luźne suknie wprowadzone jeszcze przez misjonarzy, kłaniają się mężczyznom, a obnażanie ud odbierane jest jako nieprzyzwoite.
Technicznie rzecz biorąc, w Chuuk nie ma alkoholu – na wyspach panuje prohibicja, która ma ogrniaczyć przestępczość.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: UTC/GMT +11 godzin
  • Język: angielski + mikronezyjskie dialekty
  • Wiza/Paszport: Paszport musi być ważny co najmniej 120 dni od momentu wjazdu. Przy wjeździe należy okazać ważny paszport oraz bilet na powrót lub dalszą podróż. Wizę otrzymuje się na granicy. Jest ona bezpłatna, udzielana na 30 dni pobytu (może być przedłużona do 90 dni).
  • Zdrowie: Występuje zagrożenie cholerą i tyfusem – żądane są świadectwa szczepienia przeciw tym chorobom. Występują również przypadki zachorowań na gorączkę denga. Brak specjalistycznej opieki medycznej; w nagłych przypadkach konieczne jest przewiezienie na Hawaje, Guam bądź do Australii. Zalecane jest stosowanie preparatów przeciw ukąszeniom komarów. Zaleca się również wykupienie kompleksowej polisy ubezpieczeniowej, ważnej na terytorium Mikronezji, pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji i transportu medycznego. Leki należy przewozić w oryginalnych opakowaniach wraz z receptą.
  • Opłata lotniskowa: Pobierana jest opłata wyjazdowa w wysokości 20 USD (płatna gotówką).
  • Elektryczność: 110 V, 60 Hz; konieczny adapter do gniazdek amerykańskich
  • Dodatkowo: Z uwagi na zwiększoną przestępczość na wyspie Weno zaleca się wzmożoną ostrożność i unikanie spacerów po zapadnięciu zmroku. Surowo karane są wszelkie przestępstwa związane z narkotykami (posiadanie, używanie i handel). Należy nosić skromny ubiór; strój kąpielowy jest źle widziany poza plażami i łodziami nurkowymi.

Przy planowaniu wyjazdu do Truk warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: W Mikronezji panuje klimat tropikalny (oceaniczny) typu równikowego, charakteryzujący się wybitną wilgotnością i obfitymi opadami deszczu. Temperatura waha się od 27 do 32°C, rzadko spada do 21°C. Występują dwie pory roku: sucha (od grudnia do kwietnia) i deszczowa (od kwietnia do grudnia). Okres od czerwca do grudnia to czas tajfunów, jednak Truk bardzo często jest omijany przez tego typu zjawiska pogodowe.

Temperatura wody: 27-29°C

Nurkowanie: Najlepszy czas na nurkowanie w okolicach Truk to okres od grudnia do kwietnia – jest wtedy trochę chłodniej i zwykle nie pada.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
27
Luty
29
27
Marzec
30
27
Kwiecień
30
28
Maj
30
30
Czerwiec
30
30
Lipiec
31
30
Sierpień
31
31
Wrzesień
31
30
Październik
31
30
Listopad
30
29
Grudzień
30
29

Przed wyprawą nurkową do Truk warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: Głębokość, na jakiej zlokalizowane są wraki, waha się w granicach 15–50 m.
Widoczność: jest stała i bardzo dobra; psuje się odrobinę tylko w porze deszczowej (lipiec–październik), kiedy woda pełna jest planktonu i meduz.
Średnia temperatura wody: 28°C
Prądy: pojawiają się rzadko i z reguły są to prądy powierzchniowe.

Na dnie laguny spoczywa ponad 60 wraków, w tym ok. 40 statków i samolotów, z których każdy tworzy dziś okazałą sztuczną rafę. Wszystkie wraki opowiadają jakąś historię: odkryjecie pozostałości czołgów i dżipów, dział przeciwlotniczych i wyrzutni torped oraz więcej amunicji, niż jesteście w stanie sobie wyobrazić. Leżą tu szczątki samolotów i zatopione okręty podwodne, ale nie znajdziecie żadnych szkieletów. Wszystkie odnalezione zwłoki żołnierzy zostały wyłowione i zwrócone ojczyźnie – co było niezwykle istotne z punktu widzenia japońskich wierzeń religijnych.

Nurkowania w lagunie należą do głębokich. Niektóre wraki spoczywają na głębokości 50 m, czyli dużo dalej niż będziecie w stanie zejść na nitroksie. Jeżeli nurkujecie z powietrzem, każde zejście powinno być dobrze przemyślane i dokładnie zaplanowane.

Znajdziecie tu także słynące z rekinów spoty nurkowe, znajdujące się na zewnętrznym pierścieniu rafy. Z powodu zniszczeń zarówno naturalnych, jak i wyrządzonych ręką człowieka, tutejsze rafy nie przedstawiają takiej wartości, by odwrócić uwagę od wraków.

Polecane miejsca nurkowe W lagunie Truk leży ponad 60 wraków, które stanowią dziś oficjalne, podwodne muzeum. Nie sposób opisać wszystkich z osobna! Poniżej przedstawiamy krótkie opisy wybranych okrętów i samolotów, a które z nich spenetrujecie – zależy przede wszystkim od Was. 🙂

Fujikawa Maru to 132-metrowy japoński frachtowiec o wyporności 7000 ton, przejęty przez Japońską Marynarkę Wojenną i przekształcony w lotniskowiec. Nad sterczącymi niemal do samej powierzchni masywnymi masztami aż roi się od małych ryb i polujących na nie ostroboków oraz barrakud. Czasami nad wrakiem można spotkać białopłetwe rekiny rafowe i rekiny szare. Poniżej działa znajdują się 2 tablice pamiątkowe: jedna dotyczy samego wraku, druga – uhonorowanego miejscowego nurka i odkrywcy Kimiuo Aiseka. W kajucie jest łazienka z umywalkami i pisuarami. Wszystkie luki wychodzące na rufę mogą być zbadane, ale najciekawszy jest ostatni – pełen butelek sake, porcelany i menażek… Fujikawa Maru został wyróżniony przez magazyn The Times jako 1 z 10 najlepszych wraków na świecie! Porośnięty pięknymi miękkimi i twardymi koralami zachwyci każdego nurka. Zalega na głębokości zaledwie 17 m.

San Francisco Maru to wrak odkryty w 1972 roku, spoczywający w pozycji pionowej na głębokości prawie 50 m. Za jego cechę charakterystyczną uważa się obecność trzech lekkich japońskich czołgów Type-95, które wciąż zalegają na jego pokładzie. Co więcej, ładownie zawierają miny morskie, torpedy, bomby, artylerię, silniki lotnicze, broń i amunicję oraz wiele innych „artefaktów”.

Sankisan Maru to jeden z najpopularniejszych i najczęściej odwiedzanych wraków na lagunie Truk. Zbudowany jako statek pasażerski, przekształcony został w statek do użytku wojskowego do przewożenia ładunków specjalnych. Zatopiony ładunek zawiera wiele silników lotniczych, środków medycznych oraz  kilka ciężarówek. Gdy opuścicie się nad pękatym kadłubem, zamiast przerdzewiałego metalu waszym oczom ukaże się tęczowa rafa! Wrak słynie z koralowych ogrodów, pełnych dużych ukwiałów. Najciekawsze jest nocne nurkowanie wśród bogactwa kolorowych ślimaków nagoskrzelnych, krewetek i krabów. Sankisan Maru to jeden z najpiękniejszych wraków w Truk Lagoon.

Mitsubishi G4M – łatwym miejscem na popołudniowe nurkowanie jest bombowiec torpedowy Mitsubishi G4M, zwany przez aliantów „Betty”. Podczas upadku do wody samolot stracił oba silniki, które leżą obecnie w niewielkiej odległości od wraku.

SPRZĘT:
Pianka: krótka lub długa o grubości 3 mm
Zawory do butli: DIN lub INT
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpieczenie: Zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna:  Komora dekompresyjna znajduje się od niedawna na głównej wyspie Weno.
Trzy łodzie wyposażone w system bezpieczeństwa. Centra nurkowe dodatkowo zapewniają rezerwową butlę z powietrzem podwieszoną na głęb. 5 m.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ