Tajlandia nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Legendarne Similany!!
 • Rekiny wielorybie, rafowe, lamparcie
 • Duża różnorodność miękkich i twardych koralowców
 • Świetne „muck” i „wreck” diving!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Egzotyczne perły w oceanie, kołyszące się się plamy, łagodne bryzy, zachody słońca zabarwione na czerwono jak tropikalne koktajle i głębokie, błękitne morza, które odkrywają położone poniżej tęcze. Marzenia nurków są utkane z wód otaczających Tajlandię…

Od mniejszych spokojnych raf na południe od Phuketu do bardzo niespokojnych na Burma Banks – różnorodność miejsc do nurkowania jest zdumiewająca. Morza Tajlandii może nie są tak urozmaicone jak w innych częściach Azji, ale ze względu na obecność wieeeeelu zwierząt morskich, można jej wybaczyć prawie wszystko. Szczególnie, że jest to jedno z miejsc, w którym nurkowanie  z łagodnym olbrzymem, rekinem wielorybim, jest najbardziej prawdopodobne.

A na powierzchni czeka na turystów tajska kultura, bogata i ekscytująca – ubarwiona ubranymi na pomarańczowo mnichami, złotymi Buddami i krzykliwym życiem nocnym. Tutejsza kuchnia jest niepowtarzalna, a mieszkańcy bvardzo sympatyczni. W końcu jest to kraj uśmiechów.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Tajlandii.


Nazwa Tajlandii po tajsku to “Prathet Thai”, co znaczy „Ziemia Wolnosci” Jest to jedyny kraj w Azji Południowo-wschodniej, który nie został nigdy skolonizowany przez Europejczyków.

Para z Tajlandii ustanowiła nowy rekord Guinessa. Najdłuższy pocałunek trwał aż 58 godzin, 35 minut i 58 sekund! Zeszłorocznym rekordzistom, panom Nontawat Jaroegenasornsin i Thanakorn Sittiamthong zabrakło zaledwie dwóch minut do utrzymania tytułu.

Najdłuższa nazwa miejsca na świecie, to pełna nazwa Bangoku: Krungthepmahanakhon Amonrattanakosin Mahintharayutthaya Mahadilokphop Noppharatratchathaniburirom Udomratchaniwetmahasathan Amonphimanawatansathit Sakkathattiyawitsanukamprasit

Język narodowy Tajlandii nazywa Thai, które wielu badaczy uważa, jest formą chińskim, który stopniowo doprowadza się do obszaru między wieku 7 i 13. Podobnie jak Lao, wietnamski i chiński, tajski jest bardzo język tonalny. Jego alfabet ma 32 samogłosek i 44 spółgłosek.

Koty syjamskie pochodzą z Tajlandii. W tajskim nazywane są wicheen-maat, co znaczy „księżycowy diament”. Czternastowieczny tom poezji opisuje 23 typów kotów Syjamskich. Danie pary kotów Si Sawar pannie młodej ma przynieść szczęście w małżeństwie.

Bracia, którzy dali termin światu ” bliźnięta syjamskie”, urodzili się w 1811 roku niedaleko Bangkoku. Bliźniacy Eng i Chang byli połączeni klatką piersiową i wyjechali do USA w wieku 17 lat. Kazdy z braci założył rodzinę. W 1873 roku Eng zmarł na zaplenie płuc i zmarł. Parę godzin później zmarł również Chang.

Ryjówka Etruska i Ryjkonosie Malutkim żyjące w tajlandzkich jaskiniach i lasach są posiadaczami najmniejszych i zarazem najszybciej bijących serc. Ich serce bije z częstotliwością 1200 uderzeń na minutę, podczas gdy bicie serca człowieka to od 60 do 90 uderzeń na minutę.

Co roku, na terenie Parku Narodowego Pang Sida, w przeciągu maja, czerwca i lipca, organizowany jest festiwal poświęcony motylom, zwany Butterfly Watching Festival.

Należy zwracać uwagę na gesty i układ naszego ciała. Ważne jest odpowiednie ułożenia ciało – nietaktem jest założenie nogi na nogę, dotykanie głowy czy poklepywanie kogoś.

Tajlandczycy są uprzejmi i gościnni. Zawsze chętnie służą pomocą.

Muay Thai – narodowy tajski boks, nieodłącznie związany z tradycją i kulturą kraju.

Posiłki w Tajlandii spożywa się wspólnie, nikt nie je sam, najczęściej na mieście , w lokalu. Je się tylko łyżką i widelcem.

Czas jest odmierzany według dwóch kalendarzy: buddyjskiego i gregoriańskiego.

Tajlandczycy w ciągu roku obchodzą wiele świąt – Święto Kwiatów, Chiński Nowy Rok, Tajski Nowy Rok , Loki Khan.

Tajlandia to kraj bardzo tolerancyjny – transwestyci mają nawet własne osobne toalety, a Bangkok uważany jest wręcz za światową stolicę operacji zmiany płci.

Buty, a dokładniej ich ściąganie – w Tajlandii zdejmuje się je powszechnie przed domem prywatnym , świątynią , ale też biurem czy obiektem usługowym.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: czas polski plus 8 godz.
 • Język: urzędowy: tajski; inne języki: angielski.
 • Wiza/Paszport: z dniem 11 sierpnia 2011 r. obywatele RP zostali zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Królestwa Tajlandii. Zwolnienie wizowe dotyczy wjazdu na teren Tajlandii w celu turystycznym na okres nieprzekraczający 30 dni.
 • Zdrowie: nie występuje szczególne zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne. Sugerujemy profilaktykę antymalaryczną.
 • Elektryczność: 220V.
 • Dodatkowo: obowiązuje lewostronny ruch uliczny. Najczęściej cenę negocjuje się indywidualnie. Taksówki są tanie. Przejazd z hotelu do centrum Pattai: ok. 200 THB.

Przy planowaniu wyjazdu do Tajlandii warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: od marca do czerwca: temperatury ponad 40º C, bardzo wysoka wilgotność powietrza od czerwca do września: pora deszczowa, opady krótkie i bardzo intensywne od listopada do marca: temperatury ok. 30º C, najprzyjemniejsza pora dla turystów

Temperatura wody: Temperatura wody wynosi 28-30°C, ale wokół Similanów, szczególnie głebiej, można natrafić na zimne prądy (20°C).

Nurkowanie: Nurkowanie w Tajlandii jest zróżnicowane przez jej położenie pomiędzy dwoma morzami. Zachodnia linia brzegowa wychodzi na Ocean Indyjski i jest pod wpływem prądów głębinowych i kontrastujących monsunów. Od maja do października wieją tu porywiste wiatry od morza ciągnące z południowego zachodu. W okolicach listopada powracają łagodne wody, kiedy monsun zmienia miejsca na północny wschód. Najlepszy termin na wyjazd jest między listopadem a majem. Nad zatoką po drugiej stronie schemat wiatru jest odwrotny sezonowo. Najlepiej przyjechać tu od maja do października (chociaż w tym rejonie panują gorsze warunki nurkowe niż po stronie zachodniej). Nurkowanie wokół Phuket, Ko Lanta i Koh Phi Phi możliwe jest cały rok, ale najlepsza widoczność występuje od listopada do kwietnia. Rekin wielorybi – od lutego do maja!

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
32
27
Luty
33
27
Marzec
34
27
Kwiecień
35
29
Maj
34
29
Czerwiec
33
27
Lipiec
32
27
Sierpień
32
27
Wrzesień
32
27
Październik
31
27
Listopad
31
27
Grudzień
31
27

Przed wyprawą nurkową do Tajlandii warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: 5-40m

Widoczność: 5 m przy brzegu do „nieskońćzoności” na otwartych wodach Morza Andamńskiego.

Średnia temperatura wody:29°C

Prądy: uzależnione od lokalizacji; zazwyczaj niezbyt silne.

Nurkowanie jest jedną z atrakcji przyciągającą turystów do Tajlandii. Ciepłe, bogate w podwodne życie nurkowiska Tajlandii znajdują się w pierwszej dziesiątce wszystkich znaczących rankingów. Nieprzeciętna atrakcyjność nurkowisk powoduje, że przyjeżdżają do Tajlandii początkujący i doświadczeni nurkowie zarówno z Europy, jak też obu Ameryk, Australii, Chin, Korei, Japonii i innych krajów. Ci, którzy nurkowali w wielu rejonach świata opisują tajskie wody jako niezwykle urozmaicone i pełne życia.
W Tajlandii można spotkać całą gamę stworzeń morskich: od maleńkich pigmejskich koników morskich, niejednokrotnie mniejszych od jednego centymetra, po ogromne rekiny wielorybie dorastające do 12-14 metrów. Szanse na podwodne spotkanie z wymarzoną rybą zależą od miejsca i terminu nurkowania. Spośród dużych ryb szanse zobaczenia rekinów rafowych, rekinów lamparcich (zwanych także brodatymi) oraz tawroszy są duże, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu Tajlandii. Rekiny wielorybie pojawiają się okazjonalnie zarówno po zachodniej stronie, jak i w rejonie Ko Tao, a ich spotkanie oznacza, że mamy wielkie szczęście. Te wielkie rekiny nie są groźne, żywią się wyłącznie planktonem, a ich pokojowe usposobienie i ciekawość podglądania nurków sprawia, że często można je podziwiać z bardzo bliska. Wahania temperatury i rozwój planktonu w miesiącach styczeń-maj powoduje z jednej strony pogorszenie widoczności, ale z drugiej zwiększa szanse spotkania planktonożerców. Są nimi między innymi majestatyczne manty, odwiedzające zwykle nurkowiska w miejscach występowania najsilniejszych prądów morskich. Miejsca szczególnie upodobane przez manty to wyspa Ko Bon w rejonie Similanów, Hin Daeng i Hin Muang koło Ko Lanty oraz Chumpon Pinnacle dostępny dla nurków z Ko Tao. Małe żyjątka takie jak koniki morskie, ślimaki nagoskrzelne czy Ghost Pipe Fish’e można znaleźć w największym wyborze na nurkowisku Richelieu Rock. Za to ośmiornice, mątwy, węże morskie, oraz ławice barrakud i tuńczyków są widywane praktycznie wszędzie.

Niezależnie od samych ryb, inną przyczyną przyciągającą nurków do Tajlandii są podwodne krajobrazy. Niezwykłe, ogromne granitowe bloki skalne Similanów układają się w podwodne labirynty, które zapraszają do dziesiątków przepływów i pieczar. Nurkowiska w okolicach Pataji, Ko Czang i Puket słyną z dużych wraków. Innym ciekawym miejscem do nurkowania jest oceanarium Siam Ocean World w Bangkoku przy centrum handlowym Siam Paragon gdzie można nurkować z rekinami.

Polecane miejsca nurkowe:

Similany – to grupa 9 oszałamiających wysepek, znajdujących się na północny-zachód od miejscowości Phuket, szczycące się mianem jednego z najlepszych miejsc nurkowych na świcie, a najlepszego w Azji! Nurkowanie w tym miejscu jest po prostu niesamowite! Rozwijające, kwitnące rafy koralowe, bujne koralowce,  niewiarygodna różnorodność gatunkowa – w tym duże gatunki pelagiczne (manty, rekiny wielorybie) – to wszystko znajduje się pod wodą, na Similanach. Charakterystyczne są ogromne głazy znajdujące się powyżej i poniżej linii wody które tworzą nieprawdopodobne podwodne krajobrazy, wprost stworzone dla zbadania ich przez nurków Woda jest krystaliczna, a przejrzystość fantastyczna, rzadko spadająca poniżej 20m a czasem osiągająca mityczne rozmiary! Wszystkie te atuty uzupełnione są o bajeczne, piaszczyste plaże i płytkie rafy koralowe w zatokach. 9 wysp okalają 20 miejsca nurkowe, z czego na szczególne wyróżnienie zasługuje min. Fntasea Reef- wymarzone miejsce dla fotografów.

Christmas Point – miejsce gdzie duże, kwadratowe skały leżące jedne na drugich sprawiają, że nurkowanie tu jest naprawdę dramatyczne. Głazy tworzą serię łuków i miejsc przez które można przepływać, często obmywane przez prądy i fale. Ponadto jest to ogromna różnorodność ryb: larnaksy, ryby z rodziny Caesionidae, motylki z czerwonymi ogonkami…;), ogończe niebieskie, rekiny białopłetwe, mureny wstążkowe oraz ryby z rodziny rozdymkowatych i okoniokształtnych. Skalne ściany pokryte są małymi, miękkimi koralami i gąbkami, a w niektórych kanałach duże gorgonie pożywiają się w prądach.

Shark Fin Reef – ma piękne korale i ogrody gąbek. Jest to świetne miejsce, aby zobaczyć rekiny rafowe i napoleony!

Elephant Head (Rock) – jak sama nazwa wskazuje, przypomina głowę słonia (widzianą z powierzchni wody). Złudzenie to jest spowodowane całą serią w niezwykły sposób ukształtowanych podwodnych, granitowych głazów, które wystają z niewidocznych głębin i wyłaniają się na zachodniej stronie wyspy. Wokół nich pływają Lucjany, motylki i pokolcowate (całe setki!). Głębokość sięga do 40 m, a prądy mogą być silniejsze niż w innych miejscach, jednak co za tym idzie – przyciągają one płaszczki, rekiny rafowe i ławice ryb!

Bulder City – to kolejne rewelacyjne miejsce nurkowe. Największy atut? Rekiny wielorybie, manty, rekiny lamparcie, spanish dancers (hiszpańscy tancerze), ogromne barakudy…. Nic dodać, nic ująć!

Surim Islands – na północ od Similanów, tuż przed wodami birmańskimi znajduje się łańcuch wysp utworzony przez szereg gigantycznych podwodnych pinakli. Pokryte dżunglą granitowe wypiętrzenia Koh Bon, Koh Tachai i Koh Surin to oficjalnie wyznaczony park narodowy, otoczony wspaniałymi rafami i bujnym życiem morskim! Nieustannie, wokół wysp pojawiają się gatunki pelagiczne – rekiny i ławice barrakud.  Na końcu tego ciągu, jedynie 20 km od miasta Surin jest nurkowisko, które ma wszytsko – Richelieu Rock!

Koh Bon, Pinnacle – jest to miejsce nurkowe charakteryzujące pinaklem o ostrych ścianach, mającym 20m głębokości. Wszystkie skalne powierzchnie pokryte są  żółtymi, miękkimi koralami, Gorgoniami w złotych odcieniach i przepięknymi Lucjanami…. Efekt słonecznych odcieni pośród głębokich, ciemnych wód sprawia wrażenie surrealizmu. Widok rekinów lamparcich odpoczywających na skalnej półce jest wręcz niezapomniany.

Koh Tachai – zatopiona rafa utworzona z twardych korali i rozrzuconych głazów, w otoczeniu dywanu z ukwiałów i porcelanowych krabów i delikatnych krewetek wygląda bajecznie.  Ponadto spotkamy tu larnaksy, ryby ostrobokowate, makrele i barrakudy.

Richelieu Rock – opisanie całego bogactwa Richelieu Rock w jednym lub dwóch zdaniach jest niemożliwe…To odizolowane, zatopione wzniesie jest bez wątpienia nurkowiskiem, któremu nic nie brakuje! Od najmniejszych z małych stworzeń do rekina wielorybiego! Richelieu Rock  jest jednym z najlepszych miejsc na świecie do zobaczenia rekina wielorybiego. Na stosunkowo niewielkim nurkowisku w kształcie podkowy nie znudzimy się nawet po 3 – 4 nurkowaniach. W każdej szczelinie znajdziemy wiele form życia. Obecnych jest tam wiele maleńkich żyjątek od koników morskich, dziesiątek rodzajów krabów, ślimaków, raków pustelników, Ghost Pipe Fish’y, dziesiątek rodzajów krewetek, aż do ślimaków nagoskrzelnych. Między nimi żyje co najmniej 7 odmian „rybki nemo” (Clown Fish)! Obok chowają się ośmiornice, i przepływają mątwy zlewające się z kolorem dna. Setki Snapper’ów, czyli lucjanów tworzą często ławice, przez które czasem trudno jest dostrzec nurkowisko, a nawet i partnera.. Czasami widzimy szybującą nad głowami mantę lub majestatycznie płynącego rekina wielorybiego. Gorąco polecamy!!

SPRZĘT:

Pianka: 3mm długa. Polecamy zabrac ze sobą żyletę albo dodatkową krótką piankę na czwarte nurkowanie jednego dnia.

Zawory do butli: DIN i INT

Nitroks: Dostępny bez ograniczeń na ladzie. Większość łodzi mieszkalnych także go ma, ale ilości mogą być ograniczone. Radzimy wcześniej zarezerwować.

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpieczenie:zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: znajduje się na wyspie Phuket.

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 03.11.2024 - 15.11.2024

  Tajlandia – safari w wersji LUX!

  Egzotyczne perły w oceanie… małe białe klejnoty otoczone opalizującym turkusem. Kołyszące się palmy, łagodne bryzy, zachody słońca zabarwione na czerwono jak tropikalne koktajle i głębokie, błękitne morze, które odkrywają położone poniżej tęcze. Marzenia nurków są utkane z wód otaczających Tajlandię…...
  20200 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ