Lembeh nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Fascynujące stworzenia cieśniny Lembeh
  • Obłędne nurkowania makro – raj dla fotografów
  • Muck diving i nienaruszone ogrody koralowe
  • Sceneria rajskiej wyspy, lasów tropikalnych i uśpionego wulkanu
  • Mieszkańcy Celebesu: makaki, tukany i wyraki – dla chętnych wycieczka do PN Tangkoko
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Kształtem przypominająca skorpiona, Celebes lub Sulawesi jest jedną z największych wysp Indonezji leżącą na Oceanie Spokojnym. Bujnie pokryta lasami tropikalnymi i wulkanami, uwodzi fauną i florą zarówno na lądzie, jak i pod wodą. W północno-wschodniej części wyspy leży Celebes Północny wraz z wysepką Lembeh – krainą niezwykłych stworzeń. Każdy kto nurkuje i fotografuje zgodzi się, że nigdzie indziej na świecie nie występuje takie natężenie makro, jak właśnie na Lembeh. Wszystko to za sprawą wulkanicznych piasków będących domem dla fascynujących stworzeń (Rhinopias, Ambon Scorpionfish, ośmiornic: Mimic, Wonderpus, Blue-ring, mątwy Flamboyant). To tutaj, ludzie z całego świata przyjeżdzają podziwiać najdziwniejsze podwodne istoty Oceanu Spokojnego.  Lembeh oprócz makro oczaruje Was także ogrodami koralowymi, w których nie mogłoby zabraknąć mandaryn o zmierzchu. Wyjazd na nurkowanie na Lembeh to spełnienie marzeń każdego, kto chciałby odkryć nowe stworzenia zarówno pod wodą jak i na lądzie. Celebes jest domem dla czarnych makaków, tukanów, dzioborożców i tarsjuszy.

Ciekawostki

Wybierając się na nurkowanie w Cieśninie Lembeh zapoznaj się z podstawowymi informacjami

Ciekawostki:

  • Wyspa Sulawesi, dawniej znana jako Celebes jest 4 największą wyspą w Indonezji (11 na świecie).
  • Wyspa składa się z pięciu połączonych ze sobą półwyspów, kształtem przypominających skorpiona.
  • Zamieszkuje tu prawie połowa liczby ludności Polski.
  • Indonezja posiada czwartą, największą populację świata – zamieszkuje ją ok 240 milionów ludzi. Ponad połowa z nich – ok 160 milionów, mieszka na jednej wyspie – Jawie, co czyni ją najbardziej zaludnioną wyspą świata – gęstość zaludnienia na Jawie wynosi 1026 osób na km kwadratowy
  • Indonezję zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych posługujących się 742 językami i dialektami. W indonezyjskim godle widnieje motto: „jedność w różnorodności.” Flaga narodowa Indonezji jest niemal identyczna z flagą Polski. Ma ten sam wzór i barwy: białe i czerwone. Różni się tylko kolejnością kolorów na pasach.
  • Indonezja znajduję się w tzw. „Kręgu Ognia” – na obszarze styku dwóch płyt tektonicznych, co czyni cały region niezwykle aktywnym tektonicznie i wulkanicznie. Na terenie Indonezji znajduje się co najmniej 150 czynnych wulkanów.
  • Na terenie całej Indonezji, nawet w dużych miastach jak Dżakarta, Surabaya czy Medan występuje bardzo silna wiara w magię. Nagłe zachorowania prawie zawsze interpretowane są jako efekt rzuconego przez kogoś uroku, a w całym kraju znaleźć można tradycyjnych uzdrowicieli i osoby parające się magią.
  • Indonezja nie uznaje ślubów cywilnych, a wszystkie małżeństwa zawierane muszą być według obrządku religijnego.
  • W grudniu 1973 roku na jednej z wysp na Molukach znaleziono japońskiego żołnierza, który wciąż ukrywał się w dżungli nie wiedząc, że wojna zakończyła się 28 lat wcześniej
  • Gałka muszkatołowa – kiedyś najdroższa przyprawa świata oryginalnie rosła tylko w jednym miejscu na świecie – na indonezyjskich Wyspach Banda.

Zakupy, których trzeba unikać! Pokusa przywiezienia z podróży egzotycznej pamiątki niekiedy może skończyć się konfliktem z prawem. Należy pamiętać, że sprzedawane prze handlarzy produkty nie zawsze są legalne – produktów wykonanych z roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem nie można wywieźć z wyspy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto sprawdzić dany gatunek na liście Konwencji Waszyngtońskie

Praktyczne informacje

Celebes, Sulawesi to indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.

Swoim nieregularnym, rozczłonkowanym kształtem Celebes przypomina skorpiona – cztery półwyspy oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami. Wyspa ta nie ma nizin przybrzeżnych. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebesu jest górzyste, występują liczne wulkany – zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym z nich jest Soputan (1827 m n.p.m.). W centrum wyspy znajdują się Góry Molengraffa, z najwyższym szczytem jest Rantekombola 3455 m n.p.m. (według innych źródeł jest nim Rantemario 3478 m n.p.m.). W dolinach śródgórskich i rowach tektonicznych oddzielających poszczególne pasma leżą liczne jeziora. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. W kotlinach śródgórskich ukształtowała się formacja przypominająca sawannę. uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec. Na wyspie eksploatuje się rudy niklu i żelaza oraz szlachetne odmiany drewna.

Celebes podzielony jest na prowincje:

  • Celebes Południowy
  • Celebes Południowo-Wschodni
  • Celebes Środkowy
  • Celebes Północny
  • Gorontalo
  • Celebes Zachodni

 

Zdrowie

Przy wyjeździe do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. W celu zapoznania się ze szczepieniami aktualnie rekomendowanymi, zaleca się konsultację z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (Sanepid). Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas jej zdiagnozowania. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk. Zagrożenie wirusem H1N1 nie stanowi dużego zagrożenia w Indonezji. Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych.

 

Cło

W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR (około 7,4 tys. USD). W przypadku wwozu większej kwoty należy wypełnić deklaracje celną, a przy wywozie uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków – grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT. Do Indonezji zakazane jest także wwożenie pornografii oraz broni palnej. Również żywność może zostać skonfiskowana. Jedna osoba może przewieść 2 litry alkoholu, 200 papierosów, lub 50 cygar lub 100 g tytoniu.

 

Język i religia

Indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne. 86% Indonezyjczyków wyznaje Islam, co czyni Indonezję największym krajem muzułmańskim świata. Sytuacja jednak zmienia się z wyspy na wyspę. Na wielu wyspach mimo oficjalnego utożsamiania się z którąś z dużych religii, Indonezyjczycy praktykują równolegle inne lokalne wierzenia.

Indonezja to rajskie Bali, Jawa, Celebes, Sumatra, Borneo i… jeszcze ponad 17 tysięcy innych wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele nie ma nawet swojej nazwy. Tutaj też znajduje się ok. 15% rafy koralowej świata. Miłośnicy nurkowania znajdą tu najwyższej klasy warunki do uprawiania tego sportu i prawdopodobnie największą różnorodność podwodnego życia. Archipelag oszałamia kontrastami i jednocześnie fascynuje; wspaniałymi krajobrazami, plażami z pudrowym piaskiem, barwną kulturą i tradycyjnymi obrzędami. Na wyspach Indonezji znajduje się około 150 wulkanów, z czego 127 uznaje się za aktywne. To także raj dla miłośników trekkingu. Malownicze jeziora i wulkany oraz liczne Parki Narodowe oferują niezliczone trasy do kilkugodzinnych wędrówek.

 

Kuchnia indonezyjska 

Wykazuje znaczne zróżnicowanie regionalne, a także wpływy kuchni arabskiej, indyjskiej i chińskiej. Słynie z bogactwa aromatycznych miejscowych przypraw. Kuchnia indonezyjska opiera się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do sporządzania potraw wykorzystuje się także niektóre odmiany mango i bananów, a także mleko kokosowe i pastę z orzechów ziemnych. Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej). Wszędzie podstawę wyżywienia stanowią trzy potrawy – nasi goreng, mie goreng i gado-gado.  Nasi goreng to bardzo aromatyczny ryż smażony z nielicznymi warzywami i dużą ilością przypraw.  Mie goreng – ryż zostaje zastąpiony kluskami. Trzecia narodowa potrawa to gado – gado, sałatka z gotowanych warzyw, z jajkiem, soją i sosem.  Wariacji sosu są tysiące, dlatego gado – gado za każdym razem smakuje inaczej. Standardowo potrawy te występują bez dodatków mięsnych, zawsze jednak towarzyszą im chrupki. Różnego rodzaju chipsy i prażynki są „narodowym przysmakiem” Indonezyjczyków.  Do każdego ryżu, dokładane są krewetkowe prażynki z tapioki, a czasami również mocno pikantne chipsy z kasawy.  Indonezja jest natomiast prawdziwym rajem dla wielbicieli owoców egzotycznych.  Można tu spróbować wszystkie odmiany: durianów, rambutanów, liczi, longanów, o mango, melonach, jabłkach i wielu innych nawet nie wspominając.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: W stosunku do polski plus 6 godz.
  • Język: Indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
  • Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
  • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Planując nurkowanie w Cieśninie Lembeh poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd

Indonezja to niezwykły kraj. Z ponad 17 000 wysp i aż trzema strefami czasowymi jest niezwykle łakomym kąskiem dla każdego podróżnika. Zachwyca przepięknymi krajobrazami i rajskimi plażami. To wymarzony kierunek dla każdego globtrotera. Ze względu na swoje położenie kraj ten zachwyca niespotykaną nigdzie indziej różnorodnością, a pogoda w Indonezji w dużej mierze uzależniona jest od lokalizacji i konkretnej wyspy. Sprawdź kiedy lecieć do Indonezji, aby cieszyć się dobrą pogodą.

Praktycznie cały obszar Indonezji znajduje się w strefie klimatu równikowego wilgotnego i wyróżnia się tam dwa główne sezony:

  • Porę suchą – trwająca od kwietnia do października
  • Porę deszczową – trwająca od listopada do marca

Na większości indonezyjskich wysp różnica między tymi dwoma sezonami jest nieznaczna, a temperatura powietrza średnio waha się w granicach 25-28 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza na poziomie 60-90%. Jest zatem duszno i gorąco. Opady deszczu występują praktyczne przez cały rok, a ich intensywność zmienia się w poszczególnych sezonach.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
30
29
Luty
29
30
Marzec
30
29
Kwiecień
31
30
Maj
31
30
Czerwiec
31
30
Lipiec
30
29
Sierpień
30
29
Wrzesień
31
29
Październik
31
30
Listopad
31
30
Grudzień
30
30

Pakując się na nurkowanie w Cieśninie Lembeh zerknij na nasze wskazówki.

Lembeh Strait to cieśnina pomiędzy zachodnim brzegiem Sulawesi a wyspą Lembeh. Miejsce sławne wśród nurków z racji niezwykłej różnorodności podwodnej fauny i flory. Wszelkie przedziwne stworzenia, szczególnie w wersji makro znalazły tu swoje miejsce. Kilkadziesiąt miejsc nurkowych czeka na odkrywców – wiele nieznanych wcześniej gatunków zostało znalezionych właśnie tutaj.Nurkowania na Lembeh należą do łatwych. Nie ma tu praktycznie prądów, a średnia głębokość nie przekracza 15 metrów. Za to średni czas przebywania pod wodą często wydłuża się do 100 minut. Dno w wielu miejscach jest muliste, stąd bierze się angielskie określenie „muck diving” – nurkowanie w mule. Ale w tym mule kryją się najciekawsze i najdziwniejsze stworzenia na świecie.

Rozsławiona mianem Stolicy Świata w nurkowaniu z przedziwnymi stworzeniami – cieśnina Lembeh to miejsce, które oszałamia nagromadzeniem niesamowitych zwierząt. Ciemne dno wulkanicznego piasku sprawia, ze muck diving na Lembeh jest jednym z najlepszych na świecie. Raj dla fotografów, fanów makro i dla osób ciekawych stworzeń, które trudno gdziekolwiek indziej zobaczyć. Północ Celebesu uwodzi bujnymi ogrodami koralowymi, różnorodnością kształtów i kolorów. Nie brakuje tutaj wielu gatunków ryb (także mandaryny!) oraz żółwi.

Makro & Muck to Rodzaj nurkowania na wulkanicznym, piaskowym dnie. Nurkowania tego typu to spokojne eksplorowanie czarnego piachu w celu znalezienia skrywających się tam zwierząt. Dużo stworzeń żyje na tego typu podłożu, ze względu na wysoką ilość odżywczych elementów. W latach 90. biolodzy rozpoczęli w cieśninie Lembeh praktyki muck diving w celu identyfikacji nowych gatunków zwierząt. Wiele zwierząt żyjących w tamtejszych wodach nie została jeszcze oficjalnie odkryta. Lembeh leży w centrum Trójkąta Koralowego (obszaru na Ziemi, gdzie występuje największa bioróżnorodność życia podwodnego na świecie).

Cieśnina Lembeh zadziwia zarówno różnorodnością zwierząt, jak ich nagromadzeniem. W skład najbardziej zjawiskowych podwodnych stworzeń wchodzą: Rhinopias, Ambon Scorpionfish, ośmiornice: Mimic, Coconut, Wonderpus, Blue-ring, kolorowe iglicznie  oraz mątwy Flamboyant. To tylko niektóre z przedziwnych zwierząt, które można spotkać w tamtejszych okolicach. Inne, które zadziwiają to koniki morskie Pygmy, liczne kraby oraz kolorowe ślimaki morskie.

Lembeh oferuje szeroki wachlarz miejsc nurkowych. Niektóre z najczęściej odwiedzanych to: Air Bajo, Air Prang, Angel’s Window, AW Shucks, Batu Angus, Batu Kapal, Batu Merah, Batu Sandar, Critter Hunt, Dante’s Wall, Goby A’Crab, Hairball, Haynus, Jahir, Kapal Indah, Lembeh Resort House Reef.*

SPRZĘT:

Pianka: 3 mm

Zawory do butli: DIN/INT

Haki do raf: mile widziane i bardzo przydatne!

BEZPIECZEŃSTWO:

Odprawa: przed każdym nurkowaniem prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Denpasar

Nurkowanie: zasada nurkowania z mantami jest jedna – każda próba podpłynięcia do manty może zakończyć się wystraszeniem całego stada

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ