Lembeh nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Fascynujące stworzenia cieśniny Lembeh
 • Obłędne nurkowania makro – raj dla fotografów
 • Muck diving i nienaruszone ogrody koralowe
 • Sceneria rajskiej wyspy, lasów tropikalnych i uśpionego wulkanu
 • Mieszkańcy Celebesu: makaki, tukany i wyraki – dla chętnych wycieczka do PN Tangkoko
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Kształtem przypominająca skorpiona, Celebes lub Sulawesi jest jedną z największych wysp Indonezji leżącą na Oceanie Spokojnym. Bujnie pokryta lasami tropikalnymi i wulkanami, uwodzi fauną i florą zarówno na lądzie, jak i pod wodą. W północno-wschodniej części wyspy leży Celebes Północny wraz z wysepką Lembeh – krainą niezwykłych stworzeń. . Każdy kto nurkuje i fotografuje zgodzi się, że nigdzie indziej na świecie nie występuje takie natężenie makro, jak właśnie na Lembeh. Wszystko to za sprawą wulkanicznych piasków będących domem dla fascynujących stworzeń (Rhinopias, Ambon Scorpionfish, ośmiornic: Mimic, Wonderpus, Blue-ring, mątwy Flamboyant). To tutaj, ludzie z całego świata przyjeżdzają podziwiać najdziwniejsze podwodne istoty Oceanu Spokojnego.  Lembeh oprócz makro oczaruje Was także ogrodami koralowymi, w których nie mogłoby zabraknąć mandaryn o zmierzchu. Wyprawa na Lembeh to spełnienie marzeń każdego, kto chciałby odkryć nowe stworzenia zarówno pod wodą jak i na lądzie. Celebes jest domem dla czarnych makaków, tukanów, dzioborożców i tarsjuszy.

Ciekawostki

Lembeh Strait to cieśnina pomiędzy zachodnim brzegiem Sulawesi a wyspą Lembeh. Miejsce sławne wśród nurków z racji niezwykłej różnorodności podwodnej fauny i flory. Wszelkie przedziwne stworzenia, szczególnie w wersji makro znalazły tu swoje miejsce. Kilkadziesiąt miejsc nurkowych czeka na odkrywców – wiele nieznanych wcześniej gatunków zostało znalezionych właśnie tutaj.

Nurkowanie
Nurkowania na Lembeh należą do łatwych. Nie ma tu praktycznie prądów, a średnia głębokość nie przekracza 15 metrów. Za to średni czas przebywania pod wodą często wydłuża się do 100 minut. Dno w wielu miejscach jest muliste, stąd bierze się angielskie określenie „muck diving” – nurkowanie w mule. Ale w tym mule kryją się najciekawsze i najdziwniejsze stworzenia na świecie.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: W stosunku do polski plus 6 godz.
 • Język: Indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
 • Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
 • Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.
Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
28
29
Luty
28
28
Marzec
29
29
Kwiecień
30
30
Maj
28
29
Czerwiec
28
29
Lipiec
28
28
Sierpień
28
28
Wrzesień
28
29
Październik
28
29
Listopad
29
29
Grudzień
29
29

Rozsławiona mianem Stolicy Świata w nurkowaniu z przedziwnymi stworzeniami – cieśnina Lembeh to miejsce, które oszałamia nagromadzeniem niesamowitych zwierząt. Ciemne dno wulkanicznego piasku sprawia, ze muck diving na Lembeh jest jednym z najlepszych na świecie. Raj dla fotografów, fanów makro i dla osób ciekawych stworzeń, które trudno gdziekolwiek indziej zobaczyć. Północ Celebesu uwodzi bujnymi ogrodami koralowymi, różnorodnością kształtów i kolorów. Nie brakuje tutaj wielu gatunków ryb (także mandaryny!) oraz żółwi.

Makro & Muck to Rodzaj nurkowania na wulkanicznym, piaskowym dnie. Nurkowania tego typu to spokojne eksplorowanie czarnego piachu w celu znalezienia skrywających się tam zwierząt. Dużo stworzeń żyje na tego typu podłożu, ze względu na wysoką ilość odżywczych elementów. W latach 90. biolodzy rozpoczęli w cieśninie Lembeh praktyki muck diving w celu identyfikacji nowych gatunków zwierząt. Wiele zwierząt żyjących w tamtejszych wodach nie została jeszcze oficjalnie odkryta. Lembeh leży w centrum Trójkąta Koralowego (obszaru na Ziemi, gdzie występuje największa bioróżnorodność życia podwodnego na świecie).

Cieśnina Lembeh zadziwia zarówno różnorodnością zwierząt, jak ich nagromadzeniem. W skład najbardziej zjawiskowych podwodnych stworzeń wchodzą: Rhinopias, Ambon Scorpionfish, ośmiornice: Mimic, Coconut, Wonderpus, Blue-ring, kolorowe iglicznie  oraz mątwy Flamboyant. To tylko niektóre z przedziwnych zwierząt, które można spotkać w tamtejszych okolicach. Inne, które zadziwiają to koniki morskie Pygmy, liczne kraby oraz kolorowe ślimaki morskie.

Lembeh oferuje szeroki wachlarz miejsc nurkowych. Niektóre z najczęściej odwiedzanych to: Air Bajo, Air Prang, Angel’s Window, AW Shucks, Batu Angus, Batu Kapal, Batu Merah, Batu Sandar, Critter Hunt, Dante’s Wall, Goby A’Crab, Hairball, Haynus, Jahir, Kapal Indah, Lembeh Resort House Reef.*

Niezbędnik


SPRZĘT:

Pianka: 3 mm

Zawory do butli: DIN/INT

Haki do raf: mile widziane i bardzo przydatne!

BEZPIECZEŃSTWO:

Odprawa: przed każdym nurkowaniem prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Denpasar

Nurkowanie: zasada nurkowania z mantami jest jedna – każda próba podpłynięcia do manty może zakończyć się wystraszeniem całego stada

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 16/08/2020 - 27/08/2020

  Lembeh

  Kształtem przypominająca skorpiona, Celebes lub Sulawesi jest jedną z największych wysp Indonezji leżącą na Oceanie Spokojnym. Bujnie pokryta lasami tropikalnymi i wulkanami, uwodzi fauną i florą zarówno na lądzie, jak i pod wodą. Każdy kto nurkuje i fotografuje zgodzi się,...
  13590 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz