Wyspy Salomona nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 •  Tu każde nurkowanie jest niepowtarzalne i niepodobne do poprzednich!
 • Odległy łańcuch wysp zapomnianych przez turystykę masową!
 • Urzekająca różnorodność nurkowań!
 • Zanurz się w ławicach setek barrakud!
 • Odkryj wyjątkową bioróżnorodność i nieskażone życie morskie!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Wyspy Salomona to niewielki wyspiarski kraj znajdujący się w archipelagu o tej samej nazwie w południowo-wschodniej Oceanii. Najbliższymi dużymi państwami, poza innymi małymi i wyspiarskimi, są Papua Nowa Gwinea oraz leżąca „zaledwie” 1.700 kilometrów w linii prostej Australia. O samych wyspach mówi się, że jest to „miejsce, o którym zapomniał czas”. Wiele społeczności, szczególnie tych schowanych głęboko w dżungli wciąż żyje tak, jak setki, a może i tysiące lat temu. Wyjeżdżając na Wyspy Salomona głowa może rozboleć z nadmiaru możliwości wyboru… Odwiedzane przez zaledwie 5000 turystów rocznie uchodzą za wielką atrakcję nurkową dla tych, którzy poszukują wszystkiego po trochu! Jest to jedno z mistycznych miejsc gdzie spotkamy ściany, rafy, jaskinie i wraki z czasu II wojny światowej. Są tu duże zwierzęta (rekiny i żółwie), trochę mniejsze karanksy i barrakudy oraz koniki morskie i szkaradnicowate. W wolnej chwili, na tafli wody spotkamy lokalnych wyspiarzy, którzy ciągle pływają w samodzielnie wydłubanych kanu…

Ciekawostki

 •  Wyspy Salomona składają się z około dziewięciuset wysp.
 • Istnieje sześć głównych wysp: Choisuel, Guadacanal, Malaita, Makira, Nowa Gruzja i Santa Isabel oraz około 992 małych wysp, atoli i raf.
 • W 1893 roku wyspy stały się brytyjskim protektoratem i były oficjalnie znane jako Brytyjski Protektorat Wysp Salomona.
 • Największym na świecie atol koralowy znajduje się na East Rennell na Wyspach Salomona.
 • Wyspy Salomona stały się niepodległym krajem 7 lipca 1978 roku.
 • Temperatury dzienne wahają się zazwyczaj od 23 do 31 stopni Celsjusza. W ciągu roku występują dwie pory roku, jedna sucha i chłodna od kwietnia do października oraz mokra i ciepła od listopada do marca.
 • Wyspy Salomona uzyskały niepodległość w lipcu 1978 roku.
 • Guadalcanal jest największą z Wysp Salomona.
 • W tych rejonach, kiedy ludzie podnoszą brwi w odpowiedzi na pytanie, oznacza to, że tak.
 • Kavachi, na Wyspach Salomona, jest aktywnym podwodnym wulkanem.
 • 5 do 10% populacji ma blond włosy. Pochodzą oni z tego samego genu znalezionego w Europie Północnej.
 • Jezioro Tegano, dawna laguna na Rennell, jest największym jeziorem na Południowym Pacyfiku. Ma 15500 ha powierzchni.
 • Klimat jest tropikalny, choć temperatury rzadko są ekstremalne z powodu chłodnych wiatrów wiejących z otaczających mórz.
 • Najwyższym punktem na Wyspach Salomona jest góra Popomanaseu, położona na Guadalcanal, sięgająca ponad 2300 metrów n.p.m.
 • Laguna Marovo, położona w Nowej Gruzji, jest największą na świecie laguną słonowodną.
 • Na Wyspach Salomona mówi się około 120 różnymi dialektami.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC +11
 • Język: Angielski
 • Wiza/Paszport: Od 8 października 2016 r. obowiązuje ruch bezwizowy na podstawie umowy między Unią Europejską a Wyspami Salomona dotyczącej zniesienia obowiązku wiz krótkoterminowych. Umowa dotyczy obywateli UE i obywateli Wysp Salomona posiadających ważne paszporty zwykłe, dyplomatyczne, służbowe, urzędowe i specjalne. Ww. osoby mogą podróżować bez wiz na terytorium drugiej umawiającej się strony przez okres nieprzekraczający 90 dni w każdym okresie 180-dniowym
 • Zdrowie: . W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.

Na Wyspach Salomona można nurkować przez cały rok. Występuje tu pora deszczowa, która trwa od grudnia do kwietnia, jednak deszcze są okresowe, a temperatura wody utrzymuje się na tym samym poziomie bez względu na porę roku.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
28
Luty
29
28
Marzec
29
28
Kwiecień
29
28
Maj
29
28
Czerwiec
28
28
Lipiec
28
28
Sierpień
28
28
Wrzesień
29
28
Październik
29
28
Listopad
29
28
Grudzień
29
28

Przed wyprawą nurkową warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.

Głębokość: max. do 30m, czasem zdarza się do 40m 🙂

Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku,  5m przy brzegu do 40m na wodach otwartych.

Średnia temperatura wody: 27°C- 29°C

Prądy: zależne od regionu

W tym kraju głowa (głównie nurka) może rozboleć wyłącznie z nadmiaru możliwości wyboru. Do Waszej dyspozycji są 922 wyspy, z czego każda zachwyca bujną roślinnością i fantastycznymi rafami koralowymi. Czyste szaleństwo, prawda? Na wyspach zobaczycie wszystkiego po trochu, Są tam ściany, rafy, jaskinie i wraki. Są też duże zwierzęta (żółwie i rekiny) oraz trochę mniejsze karanksy i barrakudy. Jest trochę historii (wraki z II wojny światowej) oraz parę miejsc do nurkowania „w mule” (koniki morskie i szkaradnicowate). Tutaj macie możliwość spotkania zwierząt, które stały się magnesem w innych miejscach, takie jak Hippocampus bargibanti.

SPRZĘT:

Pianka: 3-mm  długa – w zależności od regionu,

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy:  kaloszowe lub paskowe

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem.

Każdy nurek musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem nurkowań należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ