Layang Layang nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Wysepka z turkusową laguną, otoczona głębią morza!
 • Stana rekinów młotów w kwietniu i maju!
 • Żółwie, rekiny rafowe i ławice ryb pelagicznych przez cały sezon!
 • Raj dla podwodnych fotografów!
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Wyspa Layang Layang leży około 300 km na północny zachód od Kota Kinabalu (Borneo) na Morzu Południowochińskim. Należy do Malezji, prowincja Sabah.
Layang Layang, którą nazywa się również Jaskółczą Rafą (Swallow Reef), to zanurzony pod wodą owal, z którego ponad powierzchnię wystaje tylko jedna jałowa wysepka, otoczona turkusową laguną. Zbudowane z nieskazitelnych koralowców madreporowych ściany opadają stromo poniżej końca laguny i zapewniają schronienie wielkiej liczbie zwierząt z pełnego oceanu. Oprócz rafy koralowej jeszcze jedno niezwykłe zjawisko przyciąga tu turystów – co kwiecień przybywają tu stada rekinów młotów, by po kilku tygodniach gdzieś odpłynąć. W innych porach roku powszechnie występują żółwie, rekiny rafowe i ławice ryb pelagicznych. Wyspiarski kurort jest też azylem dla rzadkich głuptaków białobrzuchych, które składają tu jaja. Warunki nurkowania są zmienne, co wynika z położenia na otwartym morzu. Wichry potrafią zmienić wodę w wirujące piekło. Prądy bywają silne, a powierzchnia morza wzburzona. Jednak w środku sezonu warunki nurkowania są świetne, a widoczność nieograniczona!
Na wysepce jest tylko jeden ośrodek turystyczny – Layang Layang Island Resort Avillion, który przyjmuje gości od marca do sierpnia.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Malezję (Layang Layang).


Malezja ma powierzchnię nieco większą niż Polska. Różnica między tymi dwoma krajami to obszar wielkości mniej więcej województwa podkarpackiego.
Malezję zamieszkują Malajowie, Chińczycy, Hindusi i kilka innych grup etnicznych, a wyznawane religie to islam, buddyzm, hinduizm i chrześcijaństwo, z przewagą tego pierwszego. Surowe prawo szariatu dotyczy jednak tylko muzułmańskiej części obywateli (np. za picie piwa w miejscu publicznym muzułmanin może zostać skazany na karę chłosty!). Dla turystów kraj jest niezwykle atrakcyjny, a mieszkańcy przyjaźni. Mieszanka etniczna ludów Azji, poddana wpływom europejskim w czasach kolonialnych, stanowi wyjątkowe dziedzictwo kulturowe. Wynikiem tego jest też niesamowicie smaczna kuchnia!
W Malezji znajduje się Polonia! Nie odgrywa ona znaczącej roli w społeczeństwie tego kraju (liczy zaledwie około 100 osób), ale jest widoczna ze względu na odrębność kulturową i pielęgnowanie tradycji (koncerty chopinowskie, występy zespołów ludowych). Obecność Polaków w tym rejonie sięga II wojny światowej i początków państwowości Malezji.
Malezja leży częściowo na Półwyspie Malajskim, a częściowo na Borneo.
Borneo to trzecia co do wielkości wyspa na świecie, po Grenlandii i Nowej Gwinei, a przed Madagaskarem, Ziemią Baffina i Sumatrą. Jej obszar podzielony jest między trzy państwa: Malezję (posiada ona czwartą część wyspy), Indonezję i malutki sułtanat Brunei. Powierzchnia wyspy pomieściłaby dwie Polski!
Na Borneo znajduje się najstarszy na świecie las deszczowy („Serce Borneo”) oraz prawdopodobnie najmłodszy na świecie masyw granitowy ze szczytem Kinabalu (4101 m n.p.m.), który jest świętą górą dla miejscowych plemion – według legend przebywają tam duchy przodków. O tym, jak ważne miejsce w kulturze rdzennej ludności zajmuje góra, świadczy fakt, że w latach 60. XX w. przemianowano nazwę stolicy tego regionu (czyli stanu Sabah) z Jesselton na Kota Kinabalu, co oznacza po prostu „Miasto Kinabalu”; samo „Kinabalu” znaczy z kolei „uświęcone miejsce zmarłych”.
Na Borneo żyje plemię Iban, które niegdyś słynęło jako „łowcy głów”. Dziś tubylcy bardzo serdecznie witają turystów. 🙂
Park Narodowy Kinabalu, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, warto odwiedzić w kwietniu bądź maju, kiedy kwitnie tam kwiat jednej nocy – niezwykle rzadka orchidea zwana „złotem Kinabalu”. Na Borneo znajdziemy też raflezję – roślinę-pasożyta o największym kwiecie świata (o średnicy dochodzącej do 1 m!), który niestety pachnie jak zgniłe mięso i również nieco je przypomina z wyglądu…
Borneo słynie jako sanktuarium orangutanów, ale żyje tu także wiele gatunków endemicznych (np. badia – tajemniczy kot z Borneo), w tym zagrożonych wyginięciem (np. pantera sundajska, słoń karłowaty, nosacz). Z kolei makakom nic nie zagraża – małpki te nie boją się ludzi, chodzą w kilkuosobowych gangach i namiętnie okradają turystów z niebacznie pozostawionego bez opieki dobytku!
Sipadan to jedyna w Malezji wyspa oceaniczna. Pozostałe wyspy tego kraju (tzw. kontynentalne) leżą na szelfie, czyli na przedłużeniu kontynentu znajdującym się pod wodą, a jedynie Sipadan wyrasta bezpośrednio z dna morza, które u jej podnóża ma głębokość 600 m. Wyspa powstała na nieczynnym wulkanie, który zaczął obrastać koralowcami. Trwało to tysiące lat… Powierzchnia Sipadan (chodzi o część ponad linią wody) wynosi zaledwie 0,15 km2.
Wyspę Mabul, oprócz sezonowych turystów, zamieszkują rybacy oraz pracownicy ośrodków wypoczynkowych wraz z rodzinami. Niewielka powierzchnia wysepki (którą można obejść w niecałą godzinę!), porośnięta niegdyś tropikalnym lasem, została przekształcona w plantację kokosową. Niemal każda palma posiada numer oraz właściciela, który o nią dba i zbiera z niej kokosy. 🙂
Layang Layang (zwana też Swallow Reef – Jaskółczą Rafą) należy do archipelagu Wysp Spratly. Prawa do jej terytorium, oprócz Malezji, roszczą sobie również Chiny, Tajwan i Wietnam, ale tylko Malezja utrzymuje tu bazę wojskową. Obszar sporny obejmuje właściwie cały archipelag, na który składa się łącznie około 750 wysp, wysepek, raf i atoli; w sporze terytorialnym biorą też udział Filipiny i Brunei (ale nie o Layang Layang).

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: W stosunku do Polski (czas środkowoeuropejski) różnica wynosi +7 godzin. Lot z Polski trwa ok. 20 godzin.
 • Język: malajski (używane są też: angielski – dość powszechnie, chiński i tamilski)
 • Wiza/Paszport: Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji.
 • Zdrowie: Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski nie obowiązują. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest tanie, ale poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. W Kuala Lumpur skutecznie leczy się prawie wszystkie choroby. Woda z kranu nie nadaje się do picia, należy spożywać tylko butelkowaną. Jedzenie, także to sprzedawane na ulicy, jest smaczne i bezpieczne. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego oraz stosowanie profilaktyki antymalarycznej.
 • Elektryczność: W sieci płynie prąd o napięciu 220-240 V i częstotliwości 50 Hz. Stosowane są gniazdka z trzema kwadratowymi otworami (tak jak w Wielkiej Brytanii).
 • Dodatkowo: W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich, w Malezji raczej nie trzeba się targować przy zakupie artykułów codziennego użytku. Jest to jednak obowiązkowe, gdy kupuje się pamiątki, antyki i inne artykuły poszukiwane przez turystów, nawet jeśli mają wywieszkę z ceną. Ceny przejazdów są ustalone, trzeba jednak prowadzić negocjacje z właścicielami riksz motorowych (trishaw) i taksówek, które nie mają taksometrów, zarówno podczas kursów po mieście, jak i wynajmowaniu samochodu na dłuższą trasę. Napiwki należą do rzadkości. Bezpieczeństwo: Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, choć kradzieże kobiecych torebek przez motocyklistów stały się plagą większych miast – z tego względu paszport (jedyny akceptowany w Azji dowód tożsamości) najlepiej nosić pod ubraniem przy ciele. Malezja to kraj muzułmański i choć szariat obowiązuje tylko muzułmanów, zaleca się przestrzeganie miejscowych norm obyczajowych. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią!

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Layang Layang warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a cykliczne monsuny mają znaczący wpływ na pogodę, określając porę bardziej suchą i bardziej deszczową, ale bez zdecydowanego podziału, ponieważ przelotne deszcze mogą się zdarzyć każdego dnia. Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury o niewielkiej amplitudzie (od 21 w nocy do 32°C w dzień) i duża wilgotność powietrza, przy czym wschodnia część kraju (w tym wyspa Borneo) jest cieplejsza niż zachodnia, panuje tu klimat zdecydowanie tropikalny. Rozkład pór roku różni się w zależności od części kraju. Wzmożone opady występują we wschodniej części Półwyspu Malajskiego i na Borneo od października do lutego, z kolei na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego należy liczyć się z mocniejszymi opadami w kwietniu i maju oraz w październiku i listopadzie.

Temperatura wody: W porze suchej: 29°C, w porze deszczowej: 26-27°C.

Nurkowanie: Najlepsze na wyjazd są miesiące pory suchej. W przypadku Layang Layang wiąże się to również z faktem, że tylko w tym okresie (od marca do sierpnia) czynny jest jedyny ośrodek nurkowy; w porze deszczowej wyspa jest nieosiągalna.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
31
27
Luty
33
27
Marzec
34
28
Kwiecień
33
28
Maj
33
29
Czerwiec
31
29
Lipiec
31
28
Sierpień
31
28
Wrzesień
31
28
Październik
32
28
Listopad
31
28
Grudzień
29
27

Przed wyprawą nurkową na Layang Layang warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Widoczność: średnio 20–40 m, ale w sezonie nawet 60 m!
Głębokość: Ściany rafowe opadają tu na zawrotną głębokość 2000 m! Głębokość nurkowisk wynosi 5–40 m. Nurkowanie poniżej 40 m jest niedozwolone.
Średnia temperatura wody: w sezonie 28–30°C
Prądy: od zerowych do bardzo silnych, w zależności od nurkowiska
Warunki przy powierzchni: Z uwagi na położenie wyspy na otwartym morzu mogą występować silne fale wywołane przez wiatry.
Polecanie miejsca nurkowe:
 • D Wall – rekiny (w tym szansa na rekiny młoty!), manty, trevally, świat makro: koniki morskie, żabnice; poza tym wielobarwne korale, gąbki, gorgonie;
 • Wreck Point – choć nie jest to już właściwy wrak, wciąż stanowi atrakcję ze względu na kwitnące życie morskie: manty, rekiny rafowe i barakudy, szansa na rekiny młoty; poza tym czarne koralowce, gorgonie, gąbki; miejsce nadaje się do snorklowania i do nurkowania nocnego;
 • Dogtooth Lair – miejsce nazwane od gatunku występującego tu tuńczyka: dogtooth tuna; poza tym barakudy, rekiny rafowe i piękny ogród koralowy;
 • Gorgonian Forest – zdecydowanie jedno z najlepszych nurkowisk Layang Layang, w tym także jedno z lepszych miejsc do spotkania rekinów młotów; ściana opada na głębokość od 15 do 40 m;
 • Navigator Lane – miejsce zarezerwowane wyłącznie dla zaawansowanych i doświadczonych nurków; wspaniałe życie pelagiczne i makro: skrzydlice, angelfish, trevally, barakudy, manty, ślimaki nagoskrzelne, kraby, ale przede wszystkim szansa na rekiny młoty!
 • Sharks Cave – jaskinia na głębokości 25 m, a w niej odpoczywające rekiny rafowe różnych gatunków; poza tym w okolicy zwyczajowy świat makro i pelagiczny;
 • Snapper Ledge – występuje tu mocny prąd, ale też dzięki niemu panuje wspaniała widoczność (około 50 m) oraz przyciągane są liczne gatunki pelagiczne; podczas dryfu z prądem można obserwować wspaniałe miękkie i twarde koralowce, a wśród nich tysiące rybek rafowych;
 • The Point – jedno z najlepszych miejsc nurkowych w okolicy o widoczności około 50 m!
 • The Tunnel – pęknięcie w ścianie na głębokości 15 m z fantastycznymi koralami; przeważnie brak tu pelagicznych atrakcji, ale świat makro wszystko wynagradza; widywane są żółwie; doskonałe miejsce dla fotografów!
 • The Valley – łagodne, pokryte koralowcami zbocze, z którego można obserwować zarówno manty, żółwie i polujące rekiny, jak i świat makro; doskonałe miejsce dla fotografów; szansa na rekiny młoty!
 • Wrasse Strip – miejsce obfitujące w gatunki pelagiczne: manty, rekiny, żółwie, które korzystają tutaj z usług rybek-czyścicieli; liczne miękkie i twarde koralowce, gorgonie, gąbki, a wśród nich ogrom ryb rafowych; kolejne godne polecenia nurkowisko dla fotografów!
SPRZĘT
Pianka: 3–5 mm
Zawory: DIN/INT
NITROX: niedostępny, jedyną używaną mieszanką jest powietrze.
BEZPIECZEŃSTWO
Ubezpiecznie: Zaleca się pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: W okolicy nie ma żadnej komory dekompresyjnej; najbliższe komory znajdują się 300 km dalej: na wyspie Labuan oraz w Kota Kinabalu (Borneo).
Nurkowanie: Layang Layang to kierunek czysto nurkowy i raczej dla zaawansowanych uczestników, choć początkujący też znajdą tu kilka miejsc dla siebie. Do miejsc nurkowych wokół wyspy można dostać się łodzią (podróż trwa 10–20 minut). Nurkowanie możliwe jest od marca do sierpnia (tylko wtedy przyjmuje gości jedyny na wyspie kurort). Nurkowania są w przeważającej większości na ścianach rafowych; muszą być planowane jako bezdekompresyjne.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ