Nurkowanie na Raja Ampat
„Nurkowanie tu, ten kraj – wszystko staje się częścią ciebie. To jak narkotyk, od którego nie możesz się uwolnić”.
Raja Ampat Raja Ampat zwana jest także Four Kings – Czterej Królowie, gdyż w skład archipelagu Raja Ampat wchodzą 4 największe wyspy Waigeo, Batanta, Salawati, Misool oraz setki mniejszych wysp. Wyspy leżą w centrum tzw. Coral Triangle, obszarze o największej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Park Narodowy Raja Ampat wchodzi w skład indonezyjskiej prowincji Papua Zachodnia. Wyspa Nowa Gwinea (po angielsku New Guinea, po indonezyjsku Irian) jest drugą co do wielkości wyspą na świecie po Grenlandii i jest podzielona między 2 kraje: a/ część wschodnia wyspy Nowa Gwinea należy do kraju Papua Nowa Gwinea (Independent State of Papua New Guinea b/ część zachodnia wyspy Nowa Gwinea (region West Papua lub Western New Gwinea) wraz z mniejszymi wyspami, w tym archipelagiem Raja Ampat należy do Indonezji. W skład tego regionu wchodzi administracyjnie prowincja Papua i Zachodnia Papua (Papua Barat), w tym m.in. dystrykt Raja Ampat oraz Sorong.
» Walka o niepodległość: Czy Papuasi z zachodniej części wyspy Nowa Gwinea oderwą się od Indonezji? Od pół wieku walczą o niepodległość. Niestety, świat niewiele wie o tym konflikcie… Papuasi nie mają – jak Tybetańczycy – swojego Dalajlamy, który jeździłby po świecie niczym żywy symbol opresji. A ich prześladowca, Indonezja (to do niej należy Papua Zachodnia, część Nowej Gwinei), nie jest krwawą dyktaturą jak Irak czy Libia. To sojusznik USA i Australii, czyniący ogromne postępy na drodze do demokracji. Świat milczy, bo spokój w najliczniejszym muzułmańskim kraju świata jest na wagę złota (wyznawcy islamu stanowią blisko 90 proc. z 243 mln mieszkańców). Zwłaszcza w dobie rosnącego w siłę fundamentalizmu. Problem w tym, że po utracie przez Indonezję w 1999 r. Timoru Wschodniego separatyzm w Papui czy na sąsiednich Molukach jest największą zmorą władz. Bogata w złoto, miedź i gaz Papua jest zbyt cenna, by Dżakarta zgodziła się na referendum, w którym większość mieszkańców zagłosowałaby za niepodległością. Papua to najbiedniejsza i – poza Molukami – najbardziej zapalna cześć kraju-archipelagu. Bliżej stąd do wybrzeży Australii (250 km) niż do Dżakarty (3,2 tys.). Papuasi, których jest ok. 1,2 mln, bardziej przypominają Aborygenów niż Jawajczyków, dominującą nację Indonezji, a dzieli ich cywilizacyjna przepaść.
Na skutek polityki kolonizacji tych drugich przybywa i Papuasi obawiają się, że staną się mniejszością we własnej ojczyźnie. W dużych miastach, np. Jayapurze, przyjezdni z Jawy czy Sumatry stanowią już trzy czwarte mieszkańców – to bogaci i klasa średnia, właściciele sklepów i dyrektorzy. Papuasi to głównie biedota. Ich organizacje separatystyczne utrzymują, że Papua została siłą wcielona do Indonezji tylko dlatego, że kiedyś była częścią holenderskich Indii Wschodnich. Eksperci i organizacje praw człowieka wzywają Indonezję do dialogu z Papuasami. Międzynarodowa Organizacja Kryzysowa (ICG), monitorująca światowe kryzysy, już dwa lata temu postulowała, by Dżakarta rozszerzyła autonomię prowincji i przystąpiła do negocjacji.
» Raja Ampat: to archipelag ponad 600 wysp, położony między Oceanem Spokojnym a morzem Seram, przy północno-zachodnim brzegu Papui Zachodniej, która jest jedną z prowincji Indonezji, położoną na wyspie Nowa Gwinea. W 2002 roku wyspy Raja Ampat zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
» Powierzchnia: powierzchnia Prowincji Papua Zachodnia wynosi 56 515 km² (powierzchnia Polski 312 679 km²).
» Bioróżnorodność: W rejonie wysp Raja Ampat możemy spotkać 1 223 gatunków ryb, w tym 25 endemicznych gatunków ryb, 600 gatunków korali twardych (10 razy więcej niż na całych Karaibach), 75% wszystkich znanych gatunków korali, 57 gatunków Mantis Shrimp, 13 gatunków morskich ssaków, 5 gatunków zagrożonych żółwi morskich. Raja Ampat oprócz wspaniałej rafy jest słynne najbardziej słynne są manty, koniki morskie oraz rekiny Wobbegong.
» Rekiny Wobbegong (Brodatkowate): Rekiny o spłaszczonym ciele z szeroką i płaską głową. Fałdy skórne po obu stronach otworu gębowego tworzą charakterystyczną „bródkę”.
» Sorong: To największe indonezyjskie miasto za zachodnich rubieżach Nowej Gwinei. Położone na Półwyspie Ptasia Głowa, 200 tysięczne Sorong obmywają fale Oceanu Spokojnego.
» Lodowiec: Papua Zachodnia jest posiadaczem jedynego indonezyjskiego lodowca! Puncak Jaya, który będąc zarazem najwyższym szczytem całej Indonezji może się pochwalić jedynym lodowcem pomiędzy Himalajami i Andami.
» Złoto: Papua słynie z olbrzymich bogactw różnych bogactw naturalnych, wśród których na pierwsze miejsce wysuwa się złoto wydobywane na południu wyspy przez amerykańską spółkę Free Port.
» Infrastruktura Papuy Zachodniej: brak infrastruktury, mostów, dróg wewnątrz wyspy czyni z niej dziewiczą i nie zbadaną w prawie 75%.
» Papua Zachodnia: zwana również kiedyś (przed uzyskaniem większej autonomii od rządu w Dżakarcie) Irian Jaya lub Irianem Zachodnim zajmuje 420 tysięcy km² Nowej Gwinea, czyniąc prowincję największą 22%-tową częścią składową całego Archipelagu Indonezji. Fenomenem jest fakt iż tak dużą przestrzeń zamieszkuje zaledwie 3 mln ludzi. Stolicą jest Manokwari.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Indonezja (oficjalnie: Republika Indonezji)
Stolica: Dżakarta
Pamiętaj: dokument paszportowy musi być ważny minimum 6 miesięcy również przy wyjeździe z Indonezji i posiadać 3 wolne strony.
WALUTA: Rupia indonezyjska (IDR) 1 rupia = 100 senów (choć w praktyce nie znajdują się one w obiegu).
W obiegu znajdują się monety o nominałach 1, 25, 50, 100, 200, 500, oraz 1000 rupii, jednakże ze względu na niską wartość monet o nominale niższym niż 100 rupii często ceny zostają zaokrąglone w górę lub w dół lub reszta może być wydawana w cukierkach. Banknoty mogą mieć wartość: 1000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 oraz 100 000 rupii. Walutą Indonezji jest rupia indonezyjska (IDR). 1Rp (Rupiah) dzieli się na 100 Sen. Jest 5 różnych monet: Rp100, Rp200, Rp500, Rp50, Rp1000. Jeśli chodzi o wyższe nominały to jest 7 różnych banknotów z następującymi nominałami: Rp1000, Rp2000, Rp5000, Rp10000, Rp20000, Rp50000, Rp100000. Aby uniknąć nieoczekiwanego ryzyka otrzymania fałszywych pieniędzy, zalecamy sprawdzenie waluty podczas handlowania. Bądź szczególnie ostrożny z tymi banknotami: Rp100000, Rp50000.
Jaką walutę zabrać ze sobą? Najlepiej wziąć ze sobą dolary amerykańskie (warto pamiętać, aby banknoty były wydane nie wcześniej niż w 2000 roku – w innym przypadku możemy spotkać się z pewnymi trudnościami przy wymianie). Zalecana jest wymiana banknotów studolarowych ze względu na korzystny kurs (im mniejszy nominał, tym mniej atrakcyjne warunki wymiany). W rupie możemy zaopatrzyć się już na miejscu (dość trudno dostać je w Polsce), przy czym na samym lotnisku najlepiej jest wymienić tylko niezbędne minimum (ze względu na mało korzystny kurs), a resztę pieniędzy – w hotelach, bankach lub kantorach. Warto zachować czujność, gdyż turyści skarżą się na różne drobne oszustwa. Na pokładzie łodzi można płacić w walutach: USD, i rupia indonezyjska IDR, oraz kartą kredytową ale czasem może być słaby sygnał terminala.
CŁO: W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR (około 6,6 tys. USD). Jeśli przywozisz większą kwotę, wypełniasz deklarację celną. Musisz uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego na wwiezienie wyższej kwoty. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków. Grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT.
PRZEPISY PRAWNE: Za posiadanie, przywóz lub wywóz narkotyków grozi kara śmierci.
Jakie ceny są w Indonezji? Obiad w restauracji: 2-6 USD/os., piwo – ok. 1-2 USD, butelka wody – 0,5 USD, Internet – ok. 1 USD/godz., taksówka – 1-2 USD/km
WIZA:
* koszt wizy 35 USD/os. (płatność gotówką lub kartą), ważna 30 dni, uzyskasz ją na lotnisku po wylądowaniu – visa On Arrival.
* deklaracja wjazdu, którą należy obowiązkowo wypełnić przed wylotem. Po wypełnieniu deklaracji otrzymasz potwierdzenie w postaci kodu QR, który należy wydrukować lub zapisać w urządzeniu mobilnym. Z uwagi na konieczność okazania kodu QR, należy mieć go przy sobie na lotnisku i w samolocie. Nie należy umieszczać wydrukowanego kodu QR w bagażu rejestrowanym. W przypadku problemów z działaniem strony istnieje możliwość skorzystania ze stanowisk komputerowych na lotniskach po przylocie do Indonezji.
https://ecd.beacukai.go.id/cdonline.html – do wypełnienia J
Podsumowanie:
Wymagane dokumenty:
- paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty planowanego opuszczenia Indonezji
- 3 puste strony w paszporcie
- wiza turystyczna (E-Visa lub Visa on Arrival)
- bilet powrotny lub do innego kraju (zawierający datę opuszczenia Indonezji)
- deklaracja celna wypełniona online https://ecd.beacukai.go.id/cdonline.html
- deklaracja zdrowotna SATUSEHAT (SSHP) (obowiązująca od końca sierpnia 2024 r.)
Od sierpnia 2024 r. wprowadzono obowiązek wypełnienia nowej deklaracji zdrowotnej przed podróżą do Indonezji – SATUSEHAT (SSHP). Ma to związek z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Mpox (małpiej ospy). Formularz można wypełnić na platformie internetowej pod adresem https://sshp.kemkes.go.id – nie trzeba więc pobierać osobnej aplikacji. Ponieważ w formularzu wymagane jest podanie numeru miejsca w samolocie, najlepiej zrobić to podczas odprawy lub tuż po wylądowaniu na miejscu.
ZDROWIE: Nie ma obowiązku szczepień, jednakże warto zaczepić się przeciwko tężcowi, a także wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz durowi brzusznemu. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. Istnieje zagrożenie zarażeniem przenoszoną przez komary dengą (gorączką krwotoczną).
Rejon Raja Ampat jest w niewielkim stopniu narażony na działanie malarii. Zaleca się jednak stosowanie specjalnych płynów w sprayu odstraszających przenoszące malarie komary (szczególnie w porze największego zagrożenia, tj. wczesnym rankiem i późnym popołudniem).
Należy unikać kontaktu z bezpańskimi zwierzętami, szczególnie psami (wścieklizna), a także z ptakami i drobiem (np. na fermach, targowiskach itp.), gdyż często odnotowuje się zarażenia wirusem ptasiej grypy. Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Doba w szpitalu, w zależności od przyczyny hospitalizacji, kosztuje od 150 USD do 250 USD, a rachunki szpitalne nie obejmują opłat za usługi medyczne, badania laboratoryjne i lekarstwa.
Ambasada RP w Dżakarcie : Jl. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3, 12 950 Dżakarta, Indonezja;
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 855 7800231 Faks: +62 21 2525958 dzakarta.amb.sekretariat@msz.gov.pl www.dzakarta.msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Surabaya konsul honorowy: Soedomo Mergonoto (język konsula indonezyjski, chiński, angielski),Indonezja, Surabaya, Jl. Embong Ploso 12, 60271; Tel.: +62 315471560 Tel.: +62 315471540 Tel.: +62 31 5471517 Faks: +62 31 5450941; consul@surabayapolandconsulate.com
LOTNISKO: Dżakarta – międzynarodowy port lotniczy w mieście Tangerang (w dzielnicy Cengkareng) w obszarze metropolitarnym Dżakarty, największy port lotniczy Indonezji. Oddany do użytku w 1985 r., zastąpił stary krajowy port lotniczy Kemayoran i przejął większość połączeń międzynarodowego Halim Perdanakusuma. Zajmuje powierzchnię 18 km², posiada 2 drogi startowe i 2 terminale.
CZAS LOKALNY: UTC +7, czyli podróżując z Polski przesuwamy wskazówki zegara o 6 godzin do przodu.
ELEKTRYCZNOŚĆ NA ŁODZI: W Indonezji obowiązują wtyczki i gniazda typu C i F z dwoma okrągłymi otworami.
Nurkowanie na Raja Ampat
Nurkowania na Raja Ampat to wspaniałe krajobrazy pełne miękkich korali i gorgonii. Las twardych korali ciągnie się tu po morski horyzont. To niezapomniane nurkowanie wśród morskich traw, płytkiej rafy, ścian, jaskiń. Do tego ogromna ilość ryb – w najróżniejszych kształtach, rozmiarach i kolorach. Cały morski łańcuch pokarmowy znajduje tu swoją reprezentację. Od mikroskopijnego pygmy seahorses do drapieżników ze szczytu piramidy. Korale dochodzą tu prawie do powierzchni wody sprawiając, że płytkie nurkowania są szczególnie piękne dzięki równikowemu słońcu, które wydobywa niezapomniane kolory. W rejonie wysp Raja Ampat możemy spotkać 1 223 gatunków ryb, w tym 25 endemicznych gatunków ryb, 600 gatunków korali twardych (10 razy więcej niż na całych Karaibach), 75% wszystkich znanych gatunków korali, 57 gatunków Mantis Shrimp, 13 gatunków morskich ssaków, 5 gatunków zagrożonych żółwi morskich. Jedną z najbardziej popularnych lokalizacji wśród nurków w regionie Raja Ampat jest Manta Sandy. W tym miejscu często można spotkać przepiękne manty, zwane także diabłami morskimi, które zachwycają swoją wielkością i z pewnością nie mają zbyt wiele wspólnego z żadnym złem. Mimo że osiągają szerokość około 7 metrów i ważą 2 tony, są bardzo łagodnymi stworzeniami. Spotkanie mant w ich naturalnym środowisku pozostaje przeżyciem, o którym nie da się szybko zapomnieć. Niektóre z nich uwielbiają bawić się bąbelkami wytwarzanymi przez aparaty do oddychania. Dlatego jeśli ktoś chce odwiedzić Raja Ampat nurkowanie w Manta Sandy to obowiązkowy punkt na planie wycieczki. Cape Kri to kolejne niezwykłe miejsce na Raja Ampat. Życie podwodne w tym regionie jest bardzo zróżnicowane. Podczas jednego nurkowania można zobaczyć setki przepięknych gatunków ryb oraz koralowców. Z tego powodu większość nurków z ochotą wraca w tę lokalizację i za każdym razem dziwi się, kiedy podwodny świat wygląda zupełnie inaczej niż za pierwszym razem. W okolicach Cape Kri trudno trafić dwa razy na te same ryby. Dlatego każdy, kto tu zanurkuje, zyskuje pewność, że jest to jedyna okazja, aby podziwiać to, co go otacza.