Yap nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Yap to „Najlepiej skrywana tajemnica o światowej klasy nurkowaniach”!
- Najbardziej oryginalna wyspa Mikronezji z oszałamiająco kolorową rafą!
- Najlepsze miejsce do nurkowania z mantami!!!
- Spotkania z rekinami są tu niemal pewne – żarłaczami czarnopłetwowymi, żarłaczami białopłetwowymi, szarymi rekinami rafowymi…
- Rainbow reef to jedno z najznakomitszych miejsc do obserwacji mandarynów na całej Ziemi!!
Wyspa Yap, ze wszystkich wysp Mikronezji stoi nieśmiało z boku, skromnie skrywając swe wdzięki, ale dumna ze swojej całorocznej populacji mant! Z lotu ptaka, Yap wygląda jak pojedyncza, trójkątna wyspa, ale gdy się dokładniej przypatrzycie, zauważycie, że łagodnie pofalowany krajobraz podzielony jest trzema kanałami na cztery masy lądowe: Uap, Tomil-Gagil, Maap i Rumung. Wokół nich rozłożone są 134 mniejsze wysepki i atole. Yap jest popularny na całym świecie ze względu na ogromną populację żyjących tam mant! Spotkanie z tymi majestatycznymi zwierzętami jest tam praktycznie gwarantowane i pozostawia na wszystkich niezapomniane wrażenia. Jednak Yap to nie tylko manty. Na południowym końcu wyspy znajdują się fantastyczne jaskinie, które oferują spektakularne nurkowania. Dziewicze rafy wokół wyspy to kolejna atrakcja. Odkryciem ostatnich lat jest jednak makroświat! Znany pionier nurkowania Larry Smith zorganizował w 2004 roku po raz pierwszy na Yap tzw „Critter Hunt”, czyli właśnie poszukiwania wszystkich tych malutkich stworzeń zamieszkujących rafę. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania…
Ciekawostki
Wybierając się na nurkowanie na Yap zapoznaj się z podstawowymi informacjami
- Yap to zespół wysp w Mikronezji, których mieszkańcy korzystali z największych na świecie pieniędzy. Występują one w formie ciężkich kamiennych okręgów z dziurą w środku, dzięki czemu łatwiej było je przeturlać do wierzyciela.
- Z lotu ptaka, Yap wygląda jak pojedyncza, trójkątna wyspa, ale gdy się dokładniej przypatrzycie, zauważycie, że łagodnie pofalowany krajobraz podzielony jest trzema kanałami na cztery masy lądowe: Uap, Tomil-Gagil, Maap i Rumung. Wokół nich rozłożone są 134 mniejsze wysepki i atole.
Yap jest popularny na całym świecie ze względu na ogromną populację żyjących tam mant! Spotkanie z tymi majestatycznymi zwierzętami jest tam praktycznie gwarantowane i pozostawia na wszystkich niezapomniane wrażenia. Jednak Yap to nie tylko manty. Na południowym końcu wyspy znajdują się fantastyczne jaskinie, które oferują spektakularne nurkowania. Dziewicze rafy wokół wyspy to kolejna atrakcja. Odkryciem ostatnich lat jest jednak makroświat! Znany pionier nurkowania Larry Smith zorganizował w 2004 roku po raz pierwszy na Yap tzw. „Critter Hunt”, czyli właśnie poszukiwania wszystkich tych malutkich stworzeń zamieszkujących rafę. Rezultaty przeszły najśmielsze oczekiwania…
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: GMT+10
- Język: angielski oraz języki grup enicznych, m.in. yap oraz ulithi
- Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Wizy nie są wymagane.
- Zdrowie: Występuje zagrożenie cholerą i tyfusem - żądane są świadectwa szczepienia przeciw tym chorobom. Występują również przypadki zachorowań na cholerę oraz na gorączkę denga. W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. W ostatnim czasie odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę. Brak specjalistycznej opieki medycznej; w nagłych przypadkach konieczne jest przewiezienie na Hawaje, Guam bądź do Australii.
Planując nurkowanie na Yap poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd
Klimat wysp to klimat równikowy wybitnie wilgotny (odmiana monsunowa). Wpływ na klimat mają okołorównikowe ciepłe prądy morskie. Najsłabszy okres trwa od czerwca do początku października – wtedy dni są wietrzne i deszczowe. Widoczność w wodach otaczających Palau zmienia się i jest zależna od pory roku (w porze deszczowej wrzesień do listopada więcej osadów spływa z wysp), stanu morza, dobowych pływów. Waha się od 10 m przy brzegu do 40 m na pełnej wodzie. Charakterystyczna dla tego regionu jest wysoka wilgotność powietrza, która w ciągu całego roku wynosi około 80%.
Nurkowanie na wyspie Yap możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy czas w roku na nurkowanie to okres od listopada do maja. Widoczność w wodach otaczających Palau zmienia się i jest zależna od pory roku (w porze deszczowej wrzesień do listopada więcej osadów spływa z wysp), stanu morza, dobowych pływów i waha się do 15 do 30 metrów, osiągając niekiedy 40.
Pakując się na nurkowanie na Yap zerknij na nasze wskazówki.
Rajski atol Yap leży na wschód od Filipin, w części świata zwanej Mikronezją. Jest to jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwacji mant. Jej maleńkie wyspy zachwycają piękną przyrodą, spokojem oraz przyjaznym klimatem, a oblewające je wody barwnym imperium raf koralowych, niezliczonych gatunków ryb oraz skorupiaków. To królestwo mant – niesamowitej, olbrzymiej płaszczki, zwanej potocznie morskim diabłem ze względu na swój nietuzinkowy wygląd. Odwiedzisz je razem z nami podczas niezapomnianej, tygodniowej wyprawy i bez wątpienia spotkasz dziesiątki, a nawet setki rzadkich gatunków wodnych zwierząt. Południowe krańce wyspy zachwycą Cię swoimi ukrytymi w głębinach jaskiniami, gdzie skrywają się niesamowite formacje skalne oraz roślinne, a w każdym metrze sześciennym znajdują się setki drobnych organizmów, należących do fascynującego świata makro.
Podmorski świat potrafi zaskoczyć. Każdy kanał dzielący wyspy jest raczej płytki, z namorzynami rosnącymi na brzegach i wodorostami na dnie. Woda jest tu mętna, ale kiedy wypłyniecie z kanału na otaczającą wyspy lagunę – wszystko się zmieni. Tam, gdzie fale rozbijają się o podwodne rady, widoczność bardzo dobra, a monotonny krajobraz przeradza się w efektowny łańcuch porośniętych koralami wzgórz i dolin. Niecałe 25km na wschód leży rów Yap, jeden z głębszych rowów oceanicznych tworzących część Pacyficznego Pierścienia Ognia. Dno opada tu do głębokości ponad 8000m, a woda zmienia odcień na granatowy. Oczywiście nie ma mowy o zanurkowaniu tak głęboko, ale przynajmniej spotkacie mnóstwo zwierząt z pełnego morza zwabionych tutejszym środowiskiem naturalnym. Żyjąca tu populacja mant jest sławna na całym świecie; nie brak także rekinów. Yap zaczyna słynąć również z olbrzymiej ilości wszelkiego rodzaju roślin i zwierząt podmorskich. Można tu spotkać sporo małych, często dziwacznie wyglądających budowniczych raf – pod warunkiem, że oderwiecie się od mant, rzecz jasna. Duże wrażenie robią południowe rafy, które choć uszkodzone kilka lat temu przez tajfun, wciąż mogą się poszczycić olbrzymią ilością koralowców. Warunki są rożne po wschodniej – nawietrznej – i po zachodniej stronie wyspy, tak więc zawsze jest co robić, nawet kiedy pogoda pozostawia dużo do życzenia.
Temperatura wody: Temperatura wody w ciągu roku utrzymuje się na stałym poziomie 27 – 29 stopni Celcjusza. Dla porównania powietrze w ciągu dnia ogrzewa się od 30 stopni, a noce bywają zwykle o pięć stopni chłodniejsze.
Głębokość: max. 40m
Widoczność: od 10m do 50m
Prądy: średnie
SPRZĘT:
Pianka: 3mm długa
Butle: 12l
Zawory do butli: INT, ale mogą być zorganizowane przejściówki do zaworów typu DIN
Płetwy: kaloszowe lub paskowe
Każdy płetwonurek musi posiadać następujące elementy sprzętu: skafander nurkowy, BCD, automat oraz octopus, nóż nurkowy, gwizdek, boję SMB, światełko sygnalizacyjne w formie stroboskopu, zapasową maskę, lokalizator GPS. Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!
Nitrox: dostępny
Komora dekompresyjna: na wyspie Yap.
Zakaz nurkowań dekompresyjnych!
Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]