Oman nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Niesamowita sceneria morza i gór!
 • Dopiero co odkrywana część Południowego Omanu – dziewicze systemy raf…
 • Sezon występowania mant!
 • Rekiny leopardzie, grupery, humbaki, mureny cętkowane….
 • Przygoda na pustyni i noc na pusytni pod dachem gwiazd!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Oman, czyli malowniczy kraj położony na Półwyspie Arabskim, od lat kusi turystów i miłośników nurkowania pięknymi terenami. To miejsce otoczone ciepłymi oraz zachęcającymi niemal o każdej porze roku wodami Morza Arabskiego oraz Zatoki Omańskiej. Warto zatem rozważyć odwiedzenie Omanu podczas planowania upragnionego urlopu. Jeśli marzą Ci się nurkowe wakacje, rozważ koniecznie kierunek Oman – ceny za nurkowanie w tym rejonie na pewno Cię pozytywnie zaskoczą.

Ten muzułmański kraj przywodzi na myśl istną oazę spokoju. W Omanie jest bezpiecznie, a mimo wielu turystycznych walorów, na razie nie należy do najpopularniejszych kierunków turystycznych. Dlatego warto się pospieszyć i wybrać się do tego urokliwego miejsca, by móc nacieszyć się spokojem podczas wypoczynku. Jeśli poszukujesz pięknych wybrzeży i równie zachwycających raf koralowych, koniecznie odwiedź Oman. Nurkowanie w tym kraju na pewno zachwyci Cię i pozwoli odkryć na żywo piękno przyrody znanej z książek czy filmów przyrodniczych.

Ciekawostki

Ciekawostki:

 • Oman jest jednym z najstarszych zamieszkałych przez ludzi miejsc na świecie. Szacuje się, że ludzie żyją w tym kraju od co najmniej 106 000 lat.
 • Zgodnie z „Ustawą Zasadniczą Państwa” Konstytucji z 1996 roku, Oman jest monarchią absolutną (sułtanatem).
 • Nie ma prawie żadnych produktów Coca-Cola Company w kaju, podczas gdy Pepsi jest szeroko sprzedawana. Miejscowi wydają się kochać Mountain Dew aż do punktu całkowitego uzależnienia. Nazywali to „Omani Alkohol”!
 • Kraj posiada znaczne rezerwy ropy naftowej, zajmując 25. miejsce na świecie.
 • Miasto ‚Bahla’ w Omanie jest znane jako centrum garncarstwa.
 • Aby móc kupować alkohol w Omanie, potrzebna jest licencja na zakup alkoholu wydana przez policję. Wartość zezwolenia zależy od dochodów. Zazwyczaj jest to 10% wynagrodzenia podstawowego.
 • Angielski i suahili są powszechnie używane jako drugi język w Omanie, ze względu na historyczne związki kraju z Wielką Brytanią i Zanzibarem.
 • Jest to najstarsze niezależne państwo w świecie arabskim.
 • Duża część Omanu jest bardzo gorąca i sucha. Wnętrze pustyni regularnie osiąga latem temperatury przekraczające 53°C, z rocznymi opadami wynoszącymi zaledwie 20 do 100 milimetrów. Wybrzeże jest zazwyczaj chłodniejsze o około dwudziestu stopni Celsjusza. W regionie górskim Jebel Akhdar opady mogą sięgać 900 milimetrów w roku (35,4 cala). Duża część wnętrza kraju znajduje się w piaszczystym, bezdrzewnym i w dużej mierze bezwodnym regionie Półwyspu Arabskiego, znanym jako Rubʿ al-Khali.
 • Gospodarka Omanu jest uzależniona od wydobycia ropy naftowej i gazu. Paliwa kopalne stanowią ponad 95% eksportu Omanu. Kraj ten produkuje również niewielkie ilości towarów przemysłowych i produktów rolnych na eksport – głównie limonki, warzywa i zboża.
 • Region ten jest nadal domeną Beduińskich nomadów.
 • Kawa w Omanie jest wyśmienita. Małe filiżanki nigdy nie są pełne. Tradycyjnie Omańczycy piją kawę w dzisiątkach małych łyków. Zajmuje to dużo czasu. Ale to jest cały sens ich niesamowitej gościnności.
 • Oman importuje znacznie więcej żywności niż eksportuje.
 • Znany w starożytności za kadzidło i obróbkę metali, Oman zajmuje strategicznie ważne miejsce.

Praktyczne informacje:

Oman ma wiele do zaoferowania, nie tylko dla miłośników wodnych sportów. Teren otoczony wieloma górami, bezkresnymi, tajemniczymi pustyniami czy przejrzystymi wodami sprzyja odpoczynkowi i regeneracji. To nie wszystko, ponieważ również warto zapoznać się z kulturą tego miejsca. Małe, beduińskie wioski tętnią życiem, a tutejsi mieszkańcy serwują turystom nietuzinkowe aromatyczne potrawy, które warto zasmakować. Oman to fascynujący kraj, który stanowi zderzenie dwóch cywilizacji. Znajdują się tutaj luksusowe hotele, a także barwne domy i bazary przywodzące na myśl dawne czasy. Jesteśmy niemal pewni tego, że dla wszystkich, którzy uwielbiają nurkowanie Oman stanie się wspaniałą i niezapomnianą przygodą.

Przepisy prawne

Homoseksualizm jest nielegalny. Akty seksualne między osobami tej samej płci są zagrożone karą grzywny i pozbawienia wolności.

Obyczaje

Ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Dotyczy to zwłaszcza kobiet (nie należy pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach, w zbyt krótkiej sukience czy spódnicy ani z dużym dekoltem). Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.

Przydatne informacje

Omańskie banki akceptują karty kredytowe i płatnicze dużych sieci, takich jak MasterCard, VISA, American Express. Założenie rachunku bankowego wymaga posiadania wizy uprawniającej do dłuższego pobytu.

Oman jest otwarty na ruch turystyczny, zarówno zbiorowy, jak i indywidualny. Preferowane są jednak formy zorganizowane.

Procedura meldunkowa nie obowiązuje cudzoziemców podróżujących w celach turystycznych lub z zamiarem odwiedzenia bliskich krewnych.

W okresie dorocznego miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC +4
 • Język: Językiem urzędowym jest arabski, inne języki to między innymi: beludżi, urdu
 • Wiza/Paszport: Paszport cudzoziemca ubiegającego się o wizę jednokrotną powinien być ważny przez okres co najmniej 6 miesięcy, licząc od daty uzyskania wizy (1 rok w przypadku wizy wielokrotnej). W przypadku wydawania wiz na lotnisku nie wymaga się okazania biletu powrotnego.Obywatele polscy mogą otrzymać wizy w każdej placówce dyplomatycznej Omanu (najbliższa Ambasada Omanu znajduje się w Berlinie) bez konieczności uzyskania wcześniejszej zgody (promesy) władz imigracyjnych, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej. Turyści i przedstawiciele biznesu mogą również, po wypełnieniu wniosku wizowego i wniesieniu opłaty wizowej, uzyskać wizy na wszystkich przejściach granicznych
 • Zdrowie: Nie wymaga się szczepień ochronnych

Klimat Omanu waha się między środkową i północną częścią kraju a jego południową częścią. W centrum i na północy panuje klimat suchy z porą ciepłą i łagodną, natomiast na południu panuje klimat podzwrotnikowy z krótką porą deszczową i długą porą suchą. Dlatego w Omanie nie pada dużo deszczu. Temperatury na południu są dość stabilne i ciepłe, podczas gdy na północy i w centrum są bardziej zróżnicowane, od gorących do bardzo gorących (termometr może wzrosnąć do 50°C w lipcu), z małym wyjątkiem w górach północy, gdzie są one łagodniejsze. Opady deszczu są większe w górach i na wzgórzach na północy i południu niż na centralnych równinach.

Pogoda w środkowym i północnym Omanie jest bardzo przyjemna podczas łagodnej pory roku, która trwa od listopada do marca. Od Buraini do Masirah, temperatury są ciepłe, ale wciąż znośne, a opady deszczu są niskie. W gorącej porze roku, od kwietnia do października, temperatury rosną, upały mogą stać się piekielne, a opady deszczu są bardzo niskie lub nie występują.

Klimat Omanu jest łagodny przez cały rok na południu. Miasto Salalah i cały jego region przywita nas ciepłem, w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Pora deszczowa trwa od czerwca do sierpnia, a lipiec jest szczytem sezonu z największą ilością opadów. Jednak opady deszczu są nadal dość niskie. W porze suchej, od września do maja, opady deszczu są bardzo niskie lub nie ma ich wcale. Przez cały rok temperatury na południu są wysokie i rzadko osiągają ekstremalne wartości, jak na północy i w centrum.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
28
25
Luty
28
25
Marzec
30
26
Kwiecień
32
28
Maj
33
29
Czerwiec
32
28
Lipiec
29
25
Sierpień
27
24
Wrzesień
29
25
Październik
31
28
Listopad
31
27
Grudzień
29
26

Sułtanat Omanu leży na wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego, nad Morzem Arabskim. Prawie 3000 km bajecznych, piaszczystych plaż, tajemnicza pustynia i zabytki wpisane na listę UNESCO to główne atuty Omanu. Sułtanat, nieodkryty jeszcze przez masową turystykę jest synonimem bezpieczeństwa, oferuje doskonałe połączenie tradycji, bogatej kultury, arabskiej gościnności i życzliwości z nowoczesnością, jaka płynie z bogactwa złóż ropy naftowej. Na każdym kroku poczuć można autentyczny świat Orientu. Mozaika krajobrazów – pustynie, surowe łańcuchy górskie, głębokie kaniony i oazy pełne zadziwiająco bujnej roślinności i tryskających źródeł, jak również historyczne forty, prawie 3000 km piaszczystych plaż i krystalicznie czyste wody kryjące bogate ogrody rafy koralowej, wiele gatunków ryb oraz wszechobecne delfiny, żółwie i wieloryby – to tylko część atrakcji oferowanych przez ten mało znany w Polsce kraj. Koralowce pokrywają około 70% dna na tutejszych miejscach nurkowych. Wyodrębniono tu 110 gatunków miękkich oraz twardych korali, z których co najmniej 10% jest unikalnych dla wód Omanu.

Południowa część Omanu – Morze Arabskie, będzie rewelacyjnym wyborem podczas podróży w miesiącach zimowych od października do marca kiedy w te rejony przypływają humbaki a także manty. Najbardziej znanymi miejscami nurkowymi są te, okalające Hallaniyat Islands. Nurkowanie nocne jest tu bardzo popularne, a nurkowie są zaskoczeni ilością fosforyzujących stworzeń.

Rejon Muskatu oferuje jedne z najpiękniejszych miejsc nurkowych w Zatoce Omanu. Dla pasjonatów nurkowania koniecznymi będą nurkowania w jedynym Morskim Rezerwacie Omanu – Wysp Daymaniyat, położonych około 18 km od wybrzeża Batinah. Warto wspomnieć, że to właśnie tu pięć spośród siedmiu morskich gatunków żółwi składa swoje jaja. Koralowce pokrywają około 70% dna na tutejszych miejscach nurkowych. Wyodrębniono tu 110 gatunków miękkich oraz twardych korali, z których co najmniej 10% jest unikalnych dla wód Omanu. Na życie morskie składa się 280 różnych gatunków ryb od płaszczek, muren, rogatnic, rekinów a także żółwi.

Oman to wymarzone miejsce na nurkowanie !

SPRZĘT:

Pianka:

 • Daymaniat: temp. wody oscyluje w granicach 23-28° C, sugerujemy piankę 5-7mm
 • Hallaniyat: temp. wody oscyluje w granicach 24-26° C, sugerujemy piankę 5-7mm

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy:  kaloszowe lub paskowe

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem. Nitrox dostępny jest na łodzi, za dodatkową opłatą – tylko dla certyfikowanych nurków!

Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ