Kajmany nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Niesamowite nurkowania!
 • Bogactwo podwodnej flory i fauny!
 • Świetna i sprawdzona łódź!
 • Przepiękne białe plaże…
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Kajmany to brytyjskie terytorium zamorskie w Ameryce Środkowej składające się z trzech wysp (Grand Cayman, Little Cayman, Cayman Brac) o łącznej powierzchni 259 km2 wchodzących w skład archipelagu Wielkich Antyli. Układ trzech wysp rozciąga się na długości 185 km. Wyspy są położone w północno-zachodniej części Morza Karaibskiego, na północny zachód od Jamajki (ok. 320 km) i na południe od Kuby.
Ze względu na swoje położenie wyspy archipelagu Kajmanów (głównie Grand Cayman) znajdują się w programach rejsów statkami wycieczkowymi po Morzu Karaibskim, dlatego kraj ten często jest odwiedzany przez turystów, którzy chcą zwiedzić podczas jednej wycieczki kilka rajskich wysp Karaibów.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Kajmany


Kajmany to brytyjskie terytorium zamorskie składające się z trzech wysp: Wielkiego i Małego Kajmana (czyli Grand i Little Cayman) oraz wyspy Cayman Brac. Łącznie mają one 259 km2 powierzchni i około 55 tysięcy mieszkańców. Stolica to leżące na Wielkim Kajmanie miasto George Town.

Kajmany jako raj podatkowy, posiadający ponadto najbardziej liberalny system bankowy na świecie, przyciąga także osoby z półświatka i właścicieli szemranych interesów. Lecz oczywiście swoje siedziby zakładają tu też całkiem legalnie działające fundusze inwestycyjne czy fundusze hedgingowe.

Na Kajmanach dominują wyznawcy protestantyzmu (70%), przede wszystkim zielonoświątkowcy. Blisko 14% mieszkańców wysp to katolicy. Polscy turyści odbywający podróż na Kajmany powinni szanować tradycje i obyczaje miejscowej ludności.

Kuchnia Kajmanów to specyficzna mieszanka tradycji kreolskiej, europejskiej oraz hinduskiej. Podstawą kuchni Kajmanów są ryby i owoce morza. Kajmańskie potrawy są proste i składają się głównie z ryb lub mięsa (dominuje kurczak) i warzyw (fasola, papryka, pomidory, maniok, słodkie ziemniaki, owoc drzewa chlebowego) oraz mleka kokosowego. Każda potrawa jest duszona lub bardzo powoli gotowana. Za danie narodowe uważa się zielonego żółwia morskiego.

Największe atrakcje turystyczne Kajmanów, które czynią wakacje spędzone na tych karaibskich wyspach naprawdę udanymi to:

 • wspaniałe miejsca do plażowania na białym i drobnym piasku, m.in. Seven Mile Beach – plaża na wyspie Grand Cayman uznawana za jedną z najlepszych na Karaibach,
 • fantastyczne miejsca do nurkowania – przebogaty świat rafy koralowej ciągnącej się wzdłuż wysp nad głębokim na kilka kilometrów podmorskim jarem i wraki dawnych okrętów, amatorzy nurkowania mają możliwość spotkania się z płaszczkami i ogromnymi żółwiami oraz wieloma gatunkami ryb, na wyspach istnieje ponad 30 profesjonalnych organizacji związanych z nurkowaniem, miejsca najchętniej odwiedzane przez miłośników nurkowania to m.in.

– Stingray City („królestwo płaszczek”, gdzie na głębokości zaledwie 5-6 m na nurków czekają płaszki,
– Russian Destroyer Tibbits

 • Cayman Turtle Farm – farma na wyspie Grand Cayman na plaży Boatswain’s Beach, gdzie żyją żółwie morskie (16 tys., w tym zagrożone gatunki), kajmany i rekiny;
 • Ogród Botaniczny Królowej Elżbiety II – przez ogród wyznaczony jest godzinny szlak w otoczeniu lasów mangrowych i kwiatów, które oszałamiają i dodają energii. Wycieczka po parku obejmuje przejście przez mokradła. W parku można podziwiać papugi oraz żółwie i legwany błękitne;
 • George Town – stolica i największe miasto Kajmanów (np. Muzeum Narodowe Kajmanów).

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: GMT - 5
 • Język: angielski.
 • Wiza/Paszport: Turystów polskich uprawnia do wjazdu i pobytu na terenie Kajmanów paszport. Obywatele Polski odbywający podróż na Kajmany w celach turystycznych nie muszą posiadać wizy. Przeloty na Kajmany realizowane są często przez USA, co wiąże się z koniecznością posiadania wizy amerykańskiej.
 • Zdrowie: Turystów wybierających się na wycieczkę na Kajmany nie obowiązują żadne szczepienia, ale przed podróżą na Karaiby warto wykonać szczepienia profilaktyczne. Zalecane szczepienia to: żółtaczka typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i cholera. Aby zabezpieczyć się przed "chorobami brudnych rąk" należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny tropikalnej. Zagrożeniem zdrowotnym dla turystów spędzających urlop na Kajmanach są silne słońce i w efekcie jego działania poparzenia słoneczne, dlatego należy pamiętać o stosowaniu kremu z wysokim filtrem UV.
 • Opłata lotniskowa: brak
 • Elektryczność: Gniazdka elektryczne mają standard amerykański, napięcie w nich wynosi 120 V.
 • Dodatkowo: Nie zaleca się picia wody z kranu.

Przy planowaniu wyjazdu na Kajmany, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Kajmany leżą w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który jest kształtowany przez północno-wschodni pasat wiejący znad Oceanu Atlantyckiego. Klimat Kajmanów charakteryzuje się występowaniem ciepłego i deszczowego lata w okresie od maja do października oraz chłodnej i stosunkowo suchej zimy w okresie listopad-kwiecień. Średnia roczna temperatura oscyluje w granicach 27oC (29oC w okresie letnim i 25oC w zimie). Zarówno roczne, jak i dobowe amplitudy temperatury są niewielkie i nie przekraczają kilku stopni. Roczne opady przekraczają wartość 2 000 mm. Maksymalna ilość opadów przypada na wrzesień i październik, a najmniej opadów notowanych jest w marcu i kwietniu. Przez cały rok panuje wysoka wilgotność. Średnia roczna wilgotność nie spada poniżej 70%. Planując wypoczynek na Kajmanach warto mieć na uwadze, że wyspy te są niestety jednym z najczęściej nawiedzanych przez huragany regionów Karaibów. Huragany przechodzą przez Kajmany w okresie od lipca do początku listopada.

Temperatura wody: temperatura wody w morzu waha się pomiędzy 25°C a 28°C w okresie letnim oraz 24°C a 27°C w okresie zimowym, w styczniu, może nawet spaść do 22°C.

Nurkowanie: Ze względu na najbardziej korzystne warunki pogodowe najlepszym okresem na wyjazd na wyspy archipelagu Kajmanów jest pora „chłodna” trwająca od listopada do kwietnia.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
26
Luty
29
26
Marzec
30
27
Kwiecień
30
27
Maj
31
28
Czerwiec
32
28
Lipiec
33
29
Sierpień
33
29
Wrzesień
32
29
Październik
32
28
Listopad
30
28
Grudzień
29
27

Przed wyprawą nurkową na Kajmany warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Kajmany były pierwszym nurkowym rejonem Karaibów. Już od 50 lat oferowane są tu nurkowania. Od dawna są tu parki wodne i tereny chronione, niektóre miejsca nurkowe dostępne są również z lądu.

Wszystkie miejsca nurkowe na Kajmanach wyróżniają się świetną widocznością i pięknymi porośnięciami w szczególności z gąbkami i koralami. Można tu spotkać całe bogactwo podwodnego świata Karaibów, dodatkowo są tu także wraki a przy Grand Cayman także bardzo znane miejsce nurkowe Stingray City.

Nurkowie mają szansę spotkać żółwie, rekiny, manty i homary, a nurkowiska obejmują zarówno rafy i ściany, jak i sporą liczbę wraków – wszędzie tam roi się od życia morskiego. Trasa safari jest silnie uzależniona od warunków pogodowych i może przebiegać przez następujące:

 • spoty nurkowe: 3 Fathom Wall (Mixing Bowl), Angelfish Reef, Big Tunnels, Bonnie’s Arch, Bullwinkle East, Cumbers Caves, Devils Grotto/Eden Rock, Eagle Ray Rock, Eagle Ray Roundup, Great Wall, Jax Dax, Joy’s Joy, Kelly’s Cavern, Lea Lea’s Lookout, Lighthouse Reef, Lost Treasure, Marilyn’s Cut, Nancy’s Cup of Tea (Magic Roundabout), Neptune’s Wall, Pedro’s Pinnacles, Randy’s Gazebo, Round Rock/Trinity Caves, Rum Point Dropoff (White Stroke Canyon), Sensation Wall (Hammerhead Hill), Stingray City, Tarpon Alley, Teachers Caverns (Bats Cave Reef),
 • oraz wraki: Balboa, David Nicholson, Doc Poulson, Soto Trader, M/V Keith Tibbetts, M/V Kittiwake, Ore Verde.

SPRZĘT:

Pianka: 3mm – 5mm długa (w zależności od pory roku).

Zawory: DIN/INT.

Nurkowania odbywają się zazwyczaj z łodzi.

Nitroks: dostępny.

 

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpiecznie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: komora dekompresyjna i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajduje się na Grand Cayman.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ