Bali nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Wraki, rafy, małe i duże zwierzęta!
  • Wrak Liberty – najpiękniejsza sztuczna rafa na świecie!
  • Mola mola – największa kostnoszkieletowa ryba na Ziemi!
  • Skorpeny, włochate kraby, opalizujące koniki morskie i manty!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Żaden wyjazd nurkowy do Indonezji nie jest spełniony bez wizyty na Bali! Jest to malutka indonezyjska wyspa zaliczana do najwspanialszych na świecie. Nazywana jest „Wyspą Bogów” dzięki kombinacji łagodnego klimatu, wyjątkowej kultury, uroczych mieszkańców i świetnych warunków do nurkowania. Wody przy południowym krańcu wybrzeża pozostają co prawda pod wpływem silnych prądów i fal oceanicznych, ale już na północy rafy koralowe stają się okazalsze, by osiągnąć największy rozkwit w okolicach najbardziej wysuniętego na wschód punktu Bali – u stóp czynnego wulkanu Gunung Agung. Tutaj też znajduje się najsłynniejsza podmorska atrakcja Bali – wrak statku Liberty (okolice Tulamben). Wyśmienite warunki do nurkowania na Bali zawdzięczamy glebie wulkanicznej bogatej w składniki odżywcze. W północnej części Bali nurkowanie odbywa się w płytkich zatokach, w których roi się od niezwykłych stworzeń morskich, a co za tym idzie – również od zafascynowanych nimi podwodnych fotografów. Przybrzeżne wyspy Parku Morskiego Menjangan oferują doskonałe warunki do nurkowania – otaczające je wody są głębokie i przejrzyste. Zapraszamy na nurkowanie!

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym.


To tutaj nurkowie mają okazję spotkać niezwykłe stworzenie! Po polsku samogłów, po łacinie Mola mola, po angielsku ocean sunfish, czyli oceaniczna ryba słoneczna – to ryba, która wygląda, jakby natura obdarzyła ją tylko głową. Co ciekawe, ta zapisana w Księdze Rekordów Guinnessa największa kostnoszkieletowa ryba na Ziemi, ważąca 2,5 tony i mierząca nawet 3 m, posiada mózg wielkości orzeszka (zaledwie 4 gramy)! Jak sama nazwa wskazuje, ryba słoneczna uwielbia pływać po powierzchni oceanu i wygrzewać się na słońcu. Nazwa „Mola mola” wywodzi się z okrągłego, dziwnego kształtu ryby i oznacza „kamień młyński”. Samogłów to także prawdopodobnie najbardziej płodna ryba świata. Przeciętnej wielkości samica składa około 300 milionów jajeczek!

Oprócz rajskich plaż z białym piaskiem, natkniemy się tu również na fascynujące, czarne, wulkaniczne plaże!

Na północnym wybrzeżu wyspy możemy spotkać delfiny.

Na Bali uprawia się najbardziej znany gatunek kawy – słynny, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju kopi luwak. To gatunek kawy wytwarzany z ziaren kawowca, które wydobywane są z odchodów zwierzęcia, łaskuna muzanga, zwanego lokalnie luwak. Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie, kilogram kosztuje około tysiąca euro!

Co 210 dni Balijczycy oddają cześć bogini wiedzy i nauki. Szkoły są wówczas zamknięte, ale uczniowie zbierają się na wspólne modły do Saraswati, której w darze składa się książki i rękopisy. W tym dniu nie wolno pisać ani czytać.

Na Bali żyje ponad 3 mln ludzi, z czego niemal 90% to etniczni Balijczycy. Resztę stanowią Sasakowie (z Lombok), Jawajczycy, Madurańczycy i inne grupy etniczne.

Flaga narodowa Indonezji jest niemal identyczna z flagą Polski. Ma ten sam wzór i barwy: białe i czerwone. Różni się tylko kolejnością kolorów na pasach.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: polski plus 6 godz.
  • Język: indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
  • Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Opłata lotniskowa: Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nieujęty w cenie biletu) wynosi 100 tys. IDR w Dżakarcie i 150 tys. IDR na Bali. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.
  • Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
  • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Wyspa Bali zlokalizowana jest dokładnie osiem stopni na południe od równika, dzięki czemu przez cały rok na jej terenie panuje tropikalny klimat równikowy. Generalnie cały rok obfituje w słońce, ale można wyróżnić dwie pory: suchą i deszczową. Od maja do września występuje monsun południowo-wschodni (jest bardziej sucho), zaś od listopada do marca – monsun północno-zachodni (jest bardziej mokro).

Temperatura wody zależy od miejsca, w którym się nurkuje. W Tulamben i spotach nurkowych wokół Menjangan jest to ok. 28°C, natomiast w Nusa Penida i Candi Dasa jest również ciepło, ale czasem (od czerwca do października) termoklina może obniżyć temperaturę do 20°C.

Na Bali nurkować można przez cały rok, a najlepsze warunki do nurkowania panują pomiędzy czerwcem a grudniem. Jeśli chcesz zobaczyć słyną Mola mola, rekiny i inne gatunki pelagiczne, rekomendujemy przyjazd pomiędzy czerwcem a październikiem. Mimo że podziwiać można je przez cały rok, to kwiecień i maj są najlepszymi miesiącami na spotkania z mantami u wybrzeży Bali! Unikaj pory deszczowej między styczniem a marcem.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
28
29
Luty
28
29
Marzec
29
29
Kwiecień
28
28
Maj
28
28
Czerwiec
27
28
Lipiec
26
26
Sierpień
26
25
Wrzesień
27
27
Październik
28
27
Listopad
28
28
Grudzień
28
29

Przed wyprawą nurkową  warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.

Głębokość: max. 30m-33m, zdarza się jednak powyżej 40m:)

Widoczność: 5 metrów przy brzegu, nieograniczona na pełnym morzu! W porze deszczowej (listopad–kwiecień) widoczność waha się od 10 do 15 metrów. W porze suchej możemy się cieszyć widocznością rzędu 20–30 metrów, a w północnym rejonie wokół wyspy Menjangan – nawet do 50 metrów. Wiele jednak zależy od obszaru, w którym nurkujemy. Są miejsca na wyspie, gdzie widoczność do 20 metrów jest osiągalna przez cały rok.

Średnia temperatura wody: 25ºC.

Polecane miejsca nurkowe:

Manta Point to nurkowisko znajdujące przy wyspie Nusa Penida, którego główną atrakcją są manty. Niemal ze stuprocentową pewnością możemy liczyć na spotkanie grup nawet do kilkunastu osobników. Niektóre z nich mogą osiągać nawet do 5 m rozpiętości!

Crystal Bay (Penida Bay) – u wejścia do cieśniny Toyapakeh, oddzielającej Nusa Penida od wyspy Nusa Lembongan, znajduje się sympatyczna zatoka z widokiem na skalistą wysepkę przypominającą odpoczywającego słonia. Miejsce znane wielu nurkom na całym świecie, a to ze względu na możliwość obserwowania tam unikalnych ryb Mola mola (ocean sunfish). Podwodna ściana opada tam bardzo głęboko (ok. 80 m). Natomiast pośrodku zatoki znajduje się plateau z przepięknym ogrodem twardych koralowców stołowych.

Tulamben to chyba najsłynniejsze miejsce nurkowe na Bali. Mała, spokojna wioska na powierzchni nie zdradza swojego bogactwa. Wulkaniczna plaża pokryta jest okrągłymi kamieniami i czarnym, wulkanicznym piaskiem. To tutaj nurkujemy na słynnym amerykańskim wraku statku USS Liberty. Wrak przełamany jest na pół i rozciąga się na długości ponad 100 m, schodząc stopniowo w dół. Rufa z dobrze zachowaną ogromną płetwą sterową zaczyna się już na głębokości 3 m, a dziób statku z widocznym działem leży na 29 metrach. 11 stycznia 1942 r. USS Liberty został trafiony torpedami z japońskiej łodzi podwodnej podczas przekraczania cieśniny Lombok. Tysiące ryb i koralowców oraz innych zwierząt sprawia, że to miejsce jest według wielu najlepszym nurkowiskiem na Bali. Wrak Liberty to element nurkowego folkloru. Znajdując się zaledwie 30 m od brzegu, tworzy jedną z najwspanialszych sztuczny raf, jakie przyjdzie wam zobaczyć! Spotkacie nad nim wirujące stada ostroboków, zaś wśród nich duże wargacze garbogłowe, a czasem nawet samogłowy! Ponadto żyją tu koniki morskie oraz mnóstwo ślimaków nagoskrzelnych. Łatwe warunki nurkowania kwalifikują to miejsce również na nocne nurkowanie. W rejonie Tulamben znajduje się jeszcze kilka niesamowitych miejsc nurkowych, takich jak Amed, Kubu, Seraya, Kaktus Point, Drop Off. Są to światowej klasy miejsca nurkowe, które przyciągają w ten rejon wielu nurków z całego świata.

Tepekong to mała skalista wysepka 100×50 m, nieposiadająca plaży. Bogactwo kolorów i kształtów serwują nam liczne miękkie i twarde koralowce. Podwodne jaskinie zamieszkałe są przez stada dorastających tam rekinów whitetip. Tutaj też często spotkamy żółwie dwóch gatunków: hawksbill i green turtle. Również na Tepekong można zobaczyć pokaźnych rozmiarów cuttle fish. Miejsce to wraz z Mimpang należy bezsprzecznie do czołówki miejsc nurkowych na Bali!

Park Morski Menjanganto miejsce, gdzie na głębokości ok. 40 m spoczywa wrak statku Anker. Niestety, nie zostało z niego wiele do oglądania, gdyż drewno uległo znacznemu rozkładowi, ale wrażenie robi pokrywająca go mozaika pięknych korkowców i gąściołów. W okolicy pełno jest gąbek i rybek, zaś dno pokrywa koralowiec madreporowy z rojącą się ławicą ryb.

SPRZĘT:

Pianka: 3 mm

Zawory do butli: DIN/INT

BEZPIECZEŃSTWO:

Odprawa: przed każdym nurkowaniem prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w mieście Denpasar

Nurkowanie: zasada nurkowania z mantami jest jedna – każda próba podpłynięcia do manty może zakończyć się wystraszeniem całego stada

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ