Wadi Lahami nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Wyjazd w formule śpij – jedz – nurkuj…
  • Słynne rafy Fury Shoals i dziewicze okolice Hamaty
  • 4 nurkowania dziennie z nowoczesnych zodiaków
  • Niezapomniany klimat i wspaniałe nurkowanie
  • Najbardziej dziewicze systemy raf
  • Wado Lahami jest nieskażone turystyką masową!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Planując nurkowanie w Egipcie w okolicach Marsa Alam polecamy zupełnie nietuzinkową ofertę. Wadi Lahami to miejsce gdzie zobaczysz jak wyglądały rafy 20 lat temu!

Wadi Lahami to camp położony na naprawdę „dalekim południu” Egiptu (180km na południe od miejscowości Marsa Alam), ok. 10km na południe od Hamaty, wśród mangrowców na obszarze rezerwatu przyrody. Jest najmniejszy i najspokojniejszy – w porównaniu do siostrzanych Marsa Shagra i Marsa Nakari. Wadi Lahami to bardzo kameralne i bezpieczne miejsce, w  które dotarło naprawdę niewielu turystów! Przyjeżdżający do nas goście mogą liczyć na wypoczynek w formie: JEDZ – ŚPIJ – NURKUJ!

Baza jest idealnym miejscem dla osób znających Egipt i szukających nowych/nieznanych regionów. W cenie wyjazdu odbywają się 4 nurkowania dziennie, w tym nurkowanie nocne, na jednych z najpiękniejszych i najbardziej dziewiczych systemach raf – słynnych Fury Shoals. Stąd dotrzecie do: Shaab Claudia, Satayah Reef, Abu Galawa i Shaab Maksour.

Jeśli uwielbiasz nurkować i swobodnie czujesz się na łonie przyrody mieszkając bez zbędnych luksusów to jest to miejsce wymarzone dla Ciebie! Ecocamp znajduje się nad piękną zatoką, bezpośrednio przy piaszczystej plaży. Sama baza leży na terenie rezerwatu przyrody – rosną tu mangrowce, spotkać można ciekawe gatunki ptaków. Tylko tutaj poczujesz prawdziwy klimat pustyni oraz zobaczysz jak wyglądały rafy koralowe Egiptu 20 lat temu! Wadi Lahami jest także rajem dla kitesurferów…

Ciekawostki

Wybierając się na nurkowanie w  Marsa Alam i Wadi Lahami zapoznaj się z podstawowymi informacjami

Ecocamp Wadi Lahami

Na końcu drogi  prowadzącej na południe, w stronę Sudanu, znajduje się miejsce szczególne… Ecocamp Wadi Lahami, który powstał z myślą o osobach naprawdę kochających  nurkowanie. Jest to najbardziej dziewiczy z ecocampów, znajdujący się na „dalekim południu Egiptu”, położony ok 120 km od granicy z Sudanem, 180 km od Marsa Alam, ok. 10 km na południe od Hamaty. Usytuowany jest wśród mangrowców, na obszarze rezerwatu przyrody. Jest najmniejszy i najspokojniejszy – w porównaniu do siostrzanych Marsa Shagra i Marsa Nakari. Wadi Lahami to bardzo kameralne i bezpieczne miejsce, w  które dotarło naprawdę niewielu turystów. Wioska może zakwaterować 94 osoby, a nurkowanie to praktycznie jedyna „rozrywka” w tym miejscu. Tutaj nie spotkamy żadnych przypadkowych turystów, nie zobaczymy hoteli, nie usłyszymy hałasu charakterystycznego dla egipskich miasteczek. Tutaj jest… po prostu inaczej. Otoczy Was pustynia, góry, rezerwat mangrowców, turkusowe morze i… tysiące gwiazd rozsianych na przepięknym, nocnym niebie. Pakiet nurkowy w Wadi Lahami zdecydowanie różni się od innych ecocampów. Baza Wadi Lahami oferuje dwa poranne nurkowania z RIB-a na słynnym systemie raf Fury Shoals w ciągu dnia, popołudniowe nurkowanie na jednej z bliższych raf bez przewodnika oraz nocne nurkowanie na rafie domowej. Podczas tygodniowego pobytu wykonacie porównywalną ilość nurkowań do safari nurkowego! System raf Fury Shoal jest jednym z najlepiej zachowanych systemów rafowych w Egipcie. Abu Galawa Kebir/Soraya, Claudia, Bloomen, Lahami South, Stairway to Heaven, Malahi, Angel… to tylko kilka znakomitych miejsc nurkowych znajdujących się w okolicach Wadi Lahami. Niesamowite ogrody koralowe, systemy jaskiń i grot, kolorowe pinakle czy dziewicze miejsca ze stadem ponad 60 sztuk delfinów przyciągają coraz więcej, rządnych pięknych nurkowań płetwonurków. To właśnie w tym miejscy, można zobaczyć jak wyglądały ponad 20 lat temu, egipskie rafy. To także ostoja ptactwa oraz fenomenalne miejsce dla miłośników kitesurfingu! Na terenie wioski działa baza, z której można korzystać przez cały pobyt w campie lub w połączeniu z pakietem nurkowym. Wadi Lahami to moje ukochane miejsce w Egipcie…

Twórcy koncepcji nurkowych ecocampów współpracują z szeregiem uniwersytetów, naukowców oraz organizacji, które wspierają rozwój  wiedzy i naukę o ochronie Morza Czerwonego. Cyklicznie organizowane są projekty sprzątania i opieki nad światem morskim. Nierzadkim bywalcem są również przedstawiciele National Geographic… W campach organizowane są także warsztaty fotografii i filmowania, jogi, możliwe są przejażdżki konne, na wielbłądach, quadach czy astro wycieczki.

Dziewicze, pro-ekologiczne wioski nurkowe dostępne są cały rok. Zawsze z perfekcyjną organizacją, doskonałymi nurkowaniami i niezapomnianymi wrażeniami służą od lat naszym Klientom. Idea ecocampów skierowana jest do osób, które szukają alternatywy dla standardowych wyjazdów do Kraju Faraonów, bo przecież nie zawsze chodzi o hotelowy komfort, marmurowe posadzki i drinki pod palmami… Wśród nas jest wielu, dla których najważniejsze są: poczucie bliskości z naturą i lokalnym otoczeniem, chęć przeżycia niecodziennej przygody, spokój, możliwość odetchnięcia od cywilizacji oraz samo nurkowanie,  po które wybieramy się tak często do Egiptu.

Egipt

Państwo leżące w północno-wschodniej części Afryki z Półwyspem Synaj, który położony jest na południowo-zachodnim krańcu Azji. Od północy Egipt oblewają wody Morza Śródziemnego, natomiast od wschodu wody Morza Czerwonego. Graniczy z Libią, Sudanem, Izraelem oraz Palestyną (Strefa Gazy). Jego oficjalna nazwa to Arabska Republika Egiptu. Kraj podzielony jest na 27 prowincji, tzw. muhafazatów.

Całkowita powierzchnia Egiptu wynosi 1 001 450 km². Jest to trzydzieste największe państwo świata pod względem wielkości terytorium. Staroegipska nazwa kraju oznacza „Czarny Ląd”, znajduje swoje odniesienie w żyznych glebach położonych wzdłuż Nilu. Historia Egiptu oparta jest na losach jednej z najgenialniejszych cywilizacji w historii świata. Długie i bogate dziedzictwo kulturowe Egiptu jest integralną częścią jego tożsamości narodowej, która przetrwała i często asymilowała różne wpływy obcych cywilizacji, w tym m.in. greckiej, perskiej, rzymskiej, arabskiej, tureckiej czy też nubijskiej.
Mieszkańcy Egiptu

Stolicą kraju oraz jego największym miastem jest Kair, który zamieszkuje około 9 milionów obywateli. Kair jest również największym miastem Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Populacja całego kraju wynosi około 95 milionów mieszkańców. Egipt zajmuje 14. miejsce pod tym względem na świecie. Językiem urzędowym tego kraju jest arabski.

Narodem zamieszkującym Egipt są naturalnie Egipcjanie oraz Koptowie. Religią dominującą w Egipcie jest islam, który ma około 90 proc. wyznawców. 10 proc. stanowi religia chrześcijańska, głównie Koptyjski Kościół Ortodoksyjny.
Ustrój polityczny

Egipt jest republiką semiprezydencką. Oznacza to, iż jest to forma rządów pośrednia między systemem parlamentarnym a prezydenckim, funkcjonująca dziś m.in. we Francji. W 2011 roku w Egipcie doszło do antyrządowych protestów o charakterze społeczno-politycznym przeciwko złej sytuacji materialnej, bezrobociu, korupcji, ograniczaniu swobód obywatelskich oraz długoletnim rządom prezydenta Husniego Mubaraka, który ostatecznie postanowił ustąpić ze stanowiska. W 2013 roku egipskie wojsko przeprowadziło zamach stanu przeciwko prezydentowi Muhammadowi Mursiemu.

Parlament Egiptu składa się z Izby Reprezentantów. 450 deputowanych wybieranych jest w powszechnych wyborach co 5 lat. Główne partie polityczne to: Partia Wolnych Egipcjan, Al-Wafd, Republikańska Partia Ludowa oraz Al-Nour. System prawny Egiptu oparty jest na prawie anglosaskim, prawie islamskim oraz kodeksie napoleońskim.
Gospodarka

Egipt to suwerenne państwo, które jest krajem transkontynentalnym, uważanym za potęgę regionalną w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w świecie muzułmańskim. PKB na jednego mieszkańca Egiptu wynosi ok. 2500 dolarów.

Gospodarka Egiptu jest jedną z największych i najbardziej zróżnicowanych na Bliskim Wschodzie. W przyszłości ma stać się jedną z największych na świecie. W 2016 roku Egipt wyprzedził RPA i stał się drugą pod względem wielkości gospodarką Afryki (po Nigerii). Egipt jest członkiem-założycielem Organizacji Narodów Zjednoczonych, Ruchu Państw Niezaangażowanych, Ligi Państw Arabskich, Unii Afrykańskiej oraz Organizacji Współpracy Islamskiej.

Warto wiedzieć

  • Waluta: Walutą obowiązującą w Egipcie jest funt egipski (1 LE, 1 EGP). Do Egiptu najlepiej zabrać dolary lub euro i na miejscu wymienić je na egipską walutę.
  • Język: Arabski (dialekt egipski)
  • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Wymagana wiza - zakup na miejscu po wylądowaniu w Egipcie. Koszt 25€
  • Zdrowie: W Egipcie szczepienia ochronne nie są wymagane. Wśród szczepień zalecanych wymieniane są przede wszystkim te przeciw: zapaleniu wątroby typu A, tężcowi, błonicy oraz durowi brzusznemu.
  • Opłata lotniskowa: Brak, wliczona w koszt wyjazdu.
  • Elektryczność: Kontakty 220V są dostępne non-stop, nie ma potrzeby zabierania przejściówek (gniazdka standartowe, styl europejski).
  • Dodatkowo: Woda z kranu nie nadaje się do picia. Należy pić tylko wodę butelkowaną, a także zalecamy by używać jej do mycia zębów.

Planując nurkowanie w Marsa Alam i Wadi Lahami poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd

Pory roku: Pustynny klimat Egiptu ma dwie główne pory roku, obie są suche. Zimą, od grudnia do marca, jest przyjemnie ciepło, aczkolwiek nocą temperatura spada do 12-15°C na wybrzeżu, a wewnątrz lądu, w górach, nawet do zera. Ulewne deszcze spadają zimą w górach, a na wierzchołkach gór pojawia się śnieg. Na wybrzeżu pada tylko wyjątkowo. Lato jest gorące i suche.

Temperatura wody: Temperatury wody wahają się od 21°C zimą po 28°C latem.

Nurkowanie: Wyjazdy do Egiptu organizowane są przez cały rok. Należy jednak pamiętać o charakterystycznym dla tego rejonu klimacie i jego konsekwencjach. Zdecydowanie najlepszy okres do nurkowania to koniec lata i początek jesieni. Morze jest wtedy spokojne (okres zimowy charakteryzuje się wietrzną pogodą), co zapewnia komfort pływania łodzią czy zodiakiem. Woda osiąga najwyższą temperaturę, a słońce nie jest tak dokuczliwe jak latem.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
23
22
Luty
24
22
Marzec
27
23
Kwiecień
30
24
Maj
32
25
Czerwiec
35
27
Lipiec
35
28
Sierpień
35
29
Wrzesień
34
28
Październik
32
28
Listopad
27
26
Grudzień
25
23

Pakując się na nurkowanie w Marsa Alam, Egipcie zerknij na nasze wskazówki. Może się przydadzą:

CO SPAKOWAĆ NA WYJAZD – OGÓLNIE:

  • dokumenty – komplet przekazany przez firmę Activtour
  • paszport – przypominamy, że musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju!
  • odzież (lekkie, bawełniane ubrania. Głównie krótkie rękawy/nogawki, na wieczór coś z długim rękawem/nogawkami)
  • ręcznik plażowy (ręcznik kąpielowy – osoby zakwaterowane w namiocie)
  • strój kąpielowy/kąpielówki
  • czapka przeciwsłoneczna oraz ochronna przed chłodem/wiatrem, bandana,
  • mocny filtr przeciwsłoneczny/ krem po opalaniu
  • małą apteczkę + tabletki na chorobę morską, krople do nosa/uszu
  • gotówkę – Dolary lub Euro.
  • ładowarki, sprzęt fotograficzny/video, karty pamięci, twardy dysk (jeśli chcemy zgrywać na bieżąco materiały)

Bezpieczeństwo

Wszystkie nurkowania są bezdekompresyjne (rekreacyjne). W przypadkach awaryjnych dostępny jest 50 litrowy zbiornik z tlenem i apteczka pierwszej pomocy – wyposażenie to znajduje się na pokładzie każdej łodzi naszej floty. Sugerujemy rozszerzenie Państwa ubezpieczenia od amatorskiego uprawiania sportów wysokiego ryzyka (w tym nurkowania). Szczegóły znajdziecie Państwo u Organizatora – koszt rozszerzenia ubezpieczenia w wariancie podstawowym wynosi około 35zł/osoba/tydzień

Pogoda i temperatura wody

W basenie Morza Czerwonego panuje suchy klimat pustynny. W lecie można się spodziewać temperatury 35-38°C, zaś w okresie zimy robi się chłodniej (20-23°C). Prosimy mieć na uwadze, że różnica temperatur pomiędzy dniem a nocą może wahać się nawet o 15°C. Dodatkowo 4 nurkowania dziennie bardzo wychładzają organizm! Na pokład łodzi wystarczy zabrać ze sobą lekkie letnie ubrania i sweter/bluzę, gdy zrobi się wietrznie lub chłodniej. Aby uzyskać szczegółowe informacje o planowanej prognozie pogody w trakcie Państwa safari prosimy skontaktować się z Organizatorem Activtour lub odwiedzić stronę np. www.windfinder.de.

Zalecamy w miesiącach:
czerwiec – październik zabrać ze sobą piankę 3 mm,
listopad- maj piankę 5-7 mm.

Prawo ochrony środowiska

Maksymalna głębokość nurkowania rekreacyjnego wynosi 40 m (limity uzależnione są od Państwa uprawnień nurkowych).

Dodatkowo:
Łowiectwo, rybołówstwo, zbieranie lub niszczenie koralowców i muszli jest zabronione.
Zabrania się wyrzucania czegokolwiek do morza, w tym śmieci!
Karmienie ryb i ptaków jest zabronione.
Zabronione jest używanie rękawic i noży nurkowych.
Nie wolno spacerować po koralach ani rafie.

Nieegzekwowanie zasad grozi grzywną, bądź aresztem.

Lista wypraw w tym kierunku:

  • Data: 02.11.2024 - 09.11.2024

    Jesienne nurkowanie w Wadi Lahami

    Wadi Lahami to camp nurkowy położony na naprawdę „dalekim południu” (ok. 80km od granicy z Sudanem). Miejsce świetne nie tylko dla nurków na każdym poziomie zaawansowania, ale także dla miłośników ptaków i pustynnej fauny. Jeśli uwielbiasz nurkować i swobodnie czujesz...
    7600 PLN
    SPRAWDŹ
  • Data: 28.12.2024 - 04.01.2024

    Sylwester nurkowy w Wadi Lahami!

    Wadi Lahami to camp nurkowy położony na naprawdę „dalekim południu” (ok. 100km od granicy z Sudanem). Jest to miejsce świetne nie tylko dla nurków na każdym poziomie zaawansowania, ale także dla miłośników ptaków i pustynnej fauny – tutaj poczujesz się...
    7690 PLN
    SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

Za: 3 dni

Borneo & Sipadan

09.10.2024
3.400,00 €+ 6.990,00 PLN
Za: 25 dni

Halmahera – Moluki – Indonezja

31.10.2024
3.250 EUR + 8.550 PLN
Za: 82 dni

Sylwester na Malediwach

27.12.2024
2.100,00 EUR + 7.300,00 PLN
Za: 105 dni

SOCORRO Archipelag Revillagigedos

19.01.2025
4.900,00 USD + 9.200,00 PLN

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ