Malediwy nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Ławice kropkowanych Eagleray i Stingray!
 • Nurkowanie z Rekinem wielorybim!!!
 • Niesamowite przeżycie – nocne nurkowanie z rekinami!!
 • Rajskie plaże, domki na wodzie, safari nurkowe… RAJ!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Nurkowanie na Malediwach

Malediwy leżą w basenie Oceanu Indyjskiego, więc podczas nurkowania czeka nas prawdziwa feeria barw. Na rafach spotkamy setki kolorowych ryb, a w szczególności charakterystyczne ławice niebieskich pokolców (Blue Surgeon Fish). Wewnętrzne rafy oferują spokojne i bardzo łatwe nurkowania. Miękkie i twarde korale są w bardzo dobrym stanie. Jednak najlepsze nurkowania na Malediwach to te, po zewnętrznej stronie atoli. Ponieważ wyspy są szczytami podwodnego łańcucha górskiego zanurzenia odbywają się przy ścianach, często w prądach. Dzięki temu podczas nurkowania jest możliwość spotkania dużych zwierząt. Na Malediwach często widywane są ogromne manty, ławice kropkowanych Eagleray, Stingray i rekiny młoty, a jeżeli mamy trochę szczęścia to podczas nurkowania spotkamy rekiny wielorybie, które regularnie odwiedzają te rejony. Natomiast spotkania z rekinami rafowymi są bardzo częste.  Na Malediwach nurkuje się często wśród ogromnych pinakli koralowych, z ławicami barakud, batfishy oraz pomiędzy ścianami atoli. Nurkowanie na Malediwach to także doskonała widoczność – często dochodząca do 50 metrów. W niektórych rejonach, z uwagi na występujące prądy, nurkowania zalecane dla osób średniozaawansowanych.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Malediwy.


W kraju tym nie ma rzek ani jezior:)

Na Malediwach wybudowano pole golfowe unoszące się na wodzie.Trzy sztuczne wyspy połączone są podwodnymi tunelami.

Na każdej z zamieszkałych wysp archipelagu Maledywów są szkoły, gdzie dzieci już od szóstego roku życia uczy się czytania i pisania w kilku językach ( angielski, Dhivei i arabski aby móc recytować Koran).

Republika Malediwów jest najbardziej płaskim i najniżej położonym państwem na świecie – leży zaledwie dwa i pół metra ponad powierzchnią poziomu morza, dlatego stale istnieje zagrożenie całkowitego zalania, nasilającego się wraz z ociepleniem klimatu. To największa bolączka dla tutejszych władz. Gdyby poziom oceanu podniósł się tylko o 1 metr Malediwy zostałyby zatopione.

Malediwy wybrane zostały jako najlepsze tereny na wyjazdy nurkowane „ Best Diving Area” i „Best Dreaming Area”w konkursie Dive & Travel Awards, odbywającym się w 2010 roku w Japonii.

Rząd Malediwów odbył posiedzenie około sześć metrów pod wodą, aby w ten sposób podkreślić niebezpieczeństwo globalnego ocieplenia klimatu. Podwodne spotkanie prezydenta Mohameda Nasheeda i 12 ministrów trwało pół godziny. Każdemu z ministrów towarzyszył pod wodą instruktor nurkowania na malediwach. Na zakończenie posiedzenia rząd podpisał dokument wzywający do zmniejszenia na całym świecie emisji związków węgla do atmosfery.

Prawie wszyscy mieszkańcy Malediwów są wyznawcami Islamu. Jednak wszystkie meczety usytuowane są wbrew zasadom – nie w kierunku Mekki, lecz słońca. Wynika to z faktu, iż pierwszymi mieszkańcami archipelagu byli wyznawcy słońca, budujący swoje świątynie właśnie w jego kierunku. Dopiero, ci którzy po nich nastali – buddyści i muzułmanie odbierali miejsca święte swoim przodkom i adaptowali na własne potrzeby – jednak kierunku budowy już nie zmieniali.

Tradycyjni mieszkańcy archipelagu jedzą palcami, jeżeli chcą Państwo podążać tą tradycja, warto zwrócić uwagę na fakt, iż dotykanie pożywienia lewą ręką uznaje się za niehigieniczne. W razie wątpliwości warto użyć łyżki.

Tydzień roboczy na Malediwach rozpoczyna się w niedzielę, a kończy w czwartek, a weekend przypada w piątki i soboty.

Malediwy mogą pochwalić się najwyższym poziomem umiejętności czytania i pisania (98% populacji).Standardy edukacji są jednymi z najwyższych w regionie, a wszystkie szkoły wprowadziły brytyjski system szkolnictwa.

Idealnym miejscem na zdobycie typowych lokalnych malediwskich pamiątek jest północny odcinek Chaandhanee Magu, która jest najbardziej rozsławioną dzielnicą Male, wypełnioną po brzegi ręcznie wykonanymi pamiątkami, tkaninami, miniaturowymi łodziami „dhonis” czy trzcinowymi matami.

Dzięki profesjonalnie prowadzonej działalności nurkowia na melediwach, która rozwinęła się z przemysłu turystycznego dbającego o potrzeby bardzo wymagającego segmentu rynku, Malediwy podczas Światowych Targów Turystycznych w Londynie w 2008 roku, zostały uhonorowane pierwszym miejscem pod względem piękna i jakości plaż, wypoczynku i relaksu (Best Country Brand for Beach and Best Country Brand for Rest and Relaxation). Zaszczytne drugie miejsce uzyskały w kategorii krajobrazu naturalnego (Best Country Brand for Natural Beauty) oraz trzecie jako najlepsze możliwości zakwaterowania (Best Country Brand for Resort and Lodging Options). Archipelag zwyciężył również w kategorii najromantyczniejszego celu podróży (World’s Most Romantic Destination), a wyróżnienie otrzymał w kategorii najlepszej wyspy (Best Island Award for the year 2008) – przyznane przez czytelników Condé Nast Traveller.

Malediwy nurkowanie – Niemiecki magazyn Unterwasser, wybrał ten kraj jako miejsce najlepsze do uprawiania nurkowania!

Wyjazdy nurkowe Malediwy jako produkt turystyczny jest stale udoskonalany, czego przykładem jest powstanie w 2005 roku – pierwszej na świecie podwodnej restauracji. Podwodna restauracja Ithaa (słowo „ithaa” w języku malediwskim oznacza perłę) jest częścią Conrad Malediwy Rangali Island, wspaniałego luksusowego kurortu, rozciągającego się na dwóch wyspach Malediwów. Restauracja położona jest 5 m pod powierzchnia wody, a prowadzoną do niej spiralne schody. Wnętrze jest małe (o powierzchni 45m2), a stoliki przygotowane są tylko dla 14 osób. Posiłek w restauracji kosztuje od 120 do 150 dolarów, a specjalnością zakładu jest lokalny gatunek ryby serwowany z sosem koperkowym i curry. Dach lokalu wykonany jest z przezroczystego akrylu, co pozwala gościom oglądać dno oceanu 🙂 Konstrukcja kosztowała prawie 5 milionów dolarów!

Turyści z rynków – europejskiego i azjatyckiego, wybrali Malediwy jako najbardziej romantyczne i najpiękniejsze wyspy na świecie!

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: GMT+5
 • Język: malediwski (dhivehi); inne języki: angielski
 • Wiza/Paszport: przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Na lotnisku w Male podczas kontroli paszportowej otrzymuje się bezpłatnie stempel władz imigracyjnych zezwalający na wjazd każdy turysta otrzymuje wizę ważną przez 30 dni bez wnoszenia opła.
 • Zdrowie: szczepienia ochronne nie są obowiązkowe na Malediwach. Profilaktycznie zaleca się zaszczepić przeciw cholerze, tyfusowi, polio, żółtaczce typu A, B i E. Zagrożenie malarią na Malediwach jest niskie, jednak profilaktyka anty malaryczna jest zalecana. Konieczne natomiast jest zabranie ze sobą odpowiednich leków a zwłaszcza szczególnej ochrony przed komarami i promieniami słonecznymi.
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP (ok. 35 zł).
 • Elektryczność: 220V / 50 Hz ; na łodziach prąd 220V jest dostępny non-stop, nie ma potrzeby zabierania przejściówek (gniazdka standartowe).
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przy planowaniu wyjazdu, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową na Malediwy.


Pory roku: Dwie pory roku: pora deszczowa od maja do listopada,oraz pora sucha – od grudnia do kwietnia. Średnie temperatury wynoszą w ciągu dnia od 30°C do 32°C, praktycznie przez cały rok. W nocy temperatura spada do 24°C – 27°C. Poza głównym sezonem urlopowym na Malediwach, również panują odpowiednie warunki pogodowe oraz do nurkowania:) Klimat na Malediwach ma charakter monsunowy, zatem równikowy, gorący a jednocześnie wilgotny.Niemal nieustannie wiejąca bryza zdecydowanie umila pobyt na wyspach.

Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 27° a 29°C, zatem nie ma najmniejszych problemów z zanurzeniem się w oceanie po kąpieli słonecznej.

Nurkowanie Malediwy: Nurkowanie na Malediwach możliwe jest cały rok, jednak zdecydowanie najlepsza porą jest okres od grudnia do kwietnia. Na Malediwach występują dwie pory roku: pora deszczowa od maja do listopada kiedy pojawiają się manty ale widocznośc jest gorsza, oraz pora sucha – od grudnia do kwietnia, kiedy widoczność jest znacznie lepsza (najlepsza do robienia zdjęć), prądy silniejsze, a także pojawia się więcej rekinów i orleni. Między kwietniem a czerwcem, ze względu na obfitość planktonu w wodach Oceanu Indyjskiego, spotkać tu można płaszczki i rekiny wielorybie oraz duże gatunki pelagiczne.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
29
Luty
29
30
Marzec
29
30
Kwiecień
31
29
Maj
31
28
Czerwiec
31
27
Lipiec
30
27
Sierpień
30
28
Wrzesień
30
28
Październik
29
28
Listopad
29
29
Grudzień
29
29

Nurkowanie Malediwy – co warto wiedzieć?

Przed wyprawą nurkową na Malediwy warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: max. 30m-33m

Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku,  od 10 do 30 m.

Średnia temperatura wody: 28°C

Prądy:są one jedną z charakterystycznych cech nurkowisk na Malediwach i różnią się w zależnosci od pory roku. Prądy biegną w linii zgodnie z wiatrami i przynoszą czystrzą wodę z otwartego oceanu. Od maja do listopada trwa monsun południowo-zachodni. Wiatry przynoszą czystszą wodę z tego kierunku, więc będziecie mieli lepszą widoczność na zachodzie atolu. Od grudnia do kwietnia trwa monsun północno-wschodni, więc w tym okresie lepiej będzie na wschód od atolu.

Istnieje wyraźna różnica między nurkowaniem w wodach atoli północnych i południowych, dlatego kiedy już jesteś w tym rejonie, warto spróbować obu:)

Południowy atol Ari, położony w jednej trzeciej drogi od południowego krańca Malediwów, to maleńka, obrzeżona palmami wyspa o cudownym, białym, puszystym piasku, oblana najbardziej przejrzystymi, akwamarynowymi wodami, jakie można sobie wyobrazić.Jest to duży atol z potencjalnie najbardziej zróżnicowanumi nurkowskami w kraju. Jest tu dużo więcej thili – podwodnych raf- które są bardziej podatne na silne prądy niż kanał i nurkowiska na zewnętrznym brzegu, co jest dodatkową atrakcją dla mniej doświadczonych nurków. Znajduje się tu wiele jaskiń i nawisów do zbadania i coś, co w pewnych okresach roku wyróżnia to miejsce spośród innych – południowo-wschodni narożnik to miejsce uczęszczane przez rekiny.

Vilamendhoo House Reef  to jedna z najbardziej przyjaznych nurkom wysp w kraju i miejsca do nurkowania z brzegu s a oznaczone numerami wyjśc z plaży. Polecamy nr 10 – są tutaj nietypowe ślimaki nagoskrzelne i niewielkie mureny z żółtymi i czarnymi plamkami.

Bodhufinolu Thila – znajduje się tutaj słynna „autostrada” rekinów wielorybich, miejsce wysępowania man mabula ray, rekinów białopłetywch oraz ławic barrakud!

Kalahandi Huraa – stroma, pochyła ściana pokryta koralami! Prąd potrafi być bardzo silny, ale ściana ma w sobie przepusty w których karnaksy i letry mają swoje schronienie. Są tutaj duże nawisy z gorgoniami i miękkimi koralami, pływają małe rekiny białopłetwe i wargacze garbogłowe, oraz rekiny lamparcie!

Atol Nilandhoo (Faafu) – północny i południowy atol położone na południe od Ari zostały udostępnione dopiero w 1999r. Rejon jest stosunkowo oddalonym więc jest tu więcej lokalnych mieszkańców – Malediwczyków:) Nurkując tutaj zobaczymy wiele kanałów nurkowych oraz strome ściany na zewnętrznej krawędzi atolu. Największą zaletą jest fakt, że nurkowiska nigdy nie są zatłoczone!:) Z kolei zwierzęta morskie są tu bardziej nieufne w stosunku do nurków – żyje tu wiele gatunków pelagicznych ale szybko uciekają.

M’n’M – ta okrągła thilia ma wyraźną strukturę, opada zaraz pod powierzchni a do głębokości 35m w postaci idealnie prostej ściany. Jest to sporo małych jaskiń i ładnych grot, przez które można przepłynąć. Wszystkie pokryte są małymi, białymi i niezwykle delikatnymi gorgoniami! Jest tu bajecznie kolorowo, ściana pokryta jest gąbkami, osłonicami i małymi, miękkimi koralami! Ślimaki nagoskrzelne pełzają pomiędzy gąbkami, a na dnie jaskini mieszkają krewetki modliszkowe. Można tu znaleźć bardzo nietypową kometę. Wzór na ciele ryby upodabnia ją do Muraena argus, szczególnie gdy wyczuje zagrożenie.

 

Male Północne (Kaafu) – mieści się tutaj stolica, Male. Nurkowanie charakteryzuje się penetracją bardzo wielu tuneli i małych, podwodnych raf:)

Wrak Victory – statek zatonął 13 lutego w piątek, 1981r, chociaż nikt dokładnie nie wie – jak to się stało. Najczęściej mówi się o błędzie w nawigacji.Cała załoga uszła z życiem! Wrak to stalowy statek towarowy o długości 110m do którego schodzi się wzdłuż opustówki. Prądy powierzchniowe mogą być silne, więc lina jest konieczna. Można tu spotkać duże okazy morskie takie jak żółwie i strzępielowate.

Lankanfinolhu – to szeroko znana stacja czyszcząca mant!:)To tutaj przypływają manty, aby się wystroić a grupy nurków siadają i czekają na nie.

Occaboli Thila – zejście w kanion Occaboli to surrealistyczne przeżycie. Ciągle nie dowierzasz – patrzysz na tak wiele ryb na raz,  że nie jesteś w stanie ich odróżnuć i ponazywać. A gdy szturchnie Cię wargacz dwumetrowej długości, po prostu się poddajesz i szeroko uśmiechasz:) Nurkowisko jest magnes dla ryb – żyje tu rodzina wargaczy, kilka tuńczyków, ławice karanksów, lucjany kaszmirskie, papugoryby, pokolce, motylki rafowe:)

 

Male Południowe (Kaafu) – ten atol jest mniej rozwinięty turystycznie, ponieważ leży dalej od lotniska.  Nurkowanie odbywa się głównie na południowej stronie w wąskich kanałach, które wrzynają się w brzeg rafy przybrzeżnej.

Kuda Girl – ta mała łódź transportowa zatonęła prawdopodobnie w innym miejscu, ale została przeniosiona w celu stworzenia atrakcji turystycznej dla nurków;) Ma około 30 m długości i jedną ładownie z tyłu do której można wpłynąć.Zewnętrzna strona kadłuba jest w idealnym stanie! Na śródokręciu jest stara klatka, w której mieszka szara ryba z rodziny żabnicokształtnych.

Vili Varu Giri – jest to idealne miejsce do nurkowania nocnego! Zauważycie kraby dekoratory, które są niesamowicie dobrze zakamuflowane, trochę jeżokrabów, wiele śpiących ryb wtulonych w szczeliny i szpary a także skorpenowate w rejonie gruzu.Jedna ze ścian pokryta jest koralami madreporowymi i wieloma małymi pastelowymi osłonicami. W kilku płytkich jaskiniach odpoczywają zielone żółwie…:)

SPRZĘT:

Pianka: 2-3mm krótka lub długa.

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy: polecamy kaloszowe

Latarka: przyda się na nurkowanie nocne

Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Male (stolicy).

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 22.11.2024 - 01.12.2024

  Malediwy- luksusowe safari w wersji Scuba&Spa

  Wspaniałe rafy koralowe, turkusowa woda, białe plaże i pejzaże jak z pocztówek – to są właśnie rajskie Malediwy! Legenda mówi, że powstały z gwiazd, które spadły do Oceany Indyjskiego. Archipelag liczy ponad 1000 wysp osadzonych na 26 atolach koralowych. Każdą...
  4.300 USD + 5.950 PLN
  SPRAWDŹ
 • Data: 29.11.2024 - 08.12.2024

  Safari nurkowe Best of Maldives ze zwiedzaniem Sri Lanki

  Malediwy leżą w basenie Oceanu Indyjskiego, więc podczas nurkowania czeka nas prawdziwa feeria barw. Najlepsze nurkowania na Malediwach to te, po zewnętrznej stronie atoli. Ponieważ wyspy są szczytami podwodnego łańcucha górskiego zanurzenia odbywają się przy ścianach, często w prądach! Dzięki...
  2.550,00 EUR + 7.600,00 PLN
  SPRAWDŹ
 • Data: 10.01.2025 - 19.01.2025

  Malediwy – Dalekie Południe: Kindgdom of the sharks!

  Trasa safari przebiega wzdłuż najbardziej spektakularnych „przejść“ pomiędzy atolami na Malediwach! Południowe atole tego magicznego, koralowego archipelagu Malediwów charakteryzują się zupełnie innym rodzajem miejsc nurkowych, a mianowicie – kanałami! „The Pass“ – czyli kanał, to obszar wokół granicy atolu, gdzie...
  2.790 EUR + 5.990 PLN
  SPRAWDŹ
 • Data: 22.03.2025 - 31.03.2025

  Safari nurkowe – Best of Maldives

  Malediwy leżą w basenie Oceanu Indyjskiego, więc podczas nurkowania czeka nas prawdziwa feeria barw. Najlepsze nurkowania na Malediwach to te, po zewnętrznej stronie atoli. Ponieważ wyspy są szczytami podwodnego łańcucha górskiego zanurzenia odbywają się przy ścianach, często w prądach! Dzięki...
  2.890,00 EUR + 5.990,00 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ