Kuba nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Nurkowanie w kubańskich cenotach!
  • Legendarne samochody, smak rumu i zapach cygar!
  • Piękne formacje koralowe i duże ryby pelagiczne
  • Roztańczona Hawana!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Nurkowanie na Kubie:

 

Region Playa Larga/Playa Giron

Zatoka Świń – dla większości Kubańczyków  jest miejscem słynnego zwycięstwa nad jednostkami inwazyjnymi emigrantów kubańskich usiłujących obalić rządy Fidela Castro, dla nurków jest przede wszystkim miejscem z dziesiątkami kilometrów podwodnych jaskiń cenotowych!! To co stawia Playe Giron na wysokim miejscu w rankingu kubańskich nurkowisk, to także niezwykła widzialność i przejrzystość wody, piękne głębokie rafy, unikalność nurkowania w wodzie mieszanej – słonej i słodkiej, wraki oraz bogactwo podwodnego życia! Powstanie jaskiń jest wynikiem długotrwałego procesu erozyjnego wywołanego przez strumienie wody deszczowej spływającej przez wapień koralowy, wzdłuż szczelin tektonicznych, który doprowadził do zawalenia się stropu w miejscu najbliższym powierzchni. W miejscu obsunięcia się skały, powstało jeziorko wejściowe – brama do podziemia dla nurka, dla pozostałych możliwość orzeźwienia i chwilowej ucieczki przed piekącym słońcem. Jaskinie znajdują się na odcinku pomiędzy Playa Larga i Playa Girón. Nurkowanie w niektórych jaskiniach (casimbach) wymaga umiejętności speleo-nurkowych – głębokości dochodzą do 80 m, a nazwy typu: Schody do piekła lub Niebieskie schody śmierci Sabbatha – są dość wymowne;) Do mniej trudnych i dużych jaskiń należy Casimba del Brinco, Casimba de 35 Anniversario lub Casimba Ilona (czasami nazywana też Cueva de los Péses). Woda w jaskiniach jest bardzo ciekawa ze względu na swoją wielowarstwowość. Pierwszych parę metrów pod powierzchnią znajduje się woda słodka, jasnozielonego koloru, taka jaką znamy z naszych jezior i łomów. Jeżeli jesteś wykwalifikowanym nurkiem jaskiniowym, to koniecznie musisz zanurkować w przepięknie zdobionej Casimba Zuzana i Trawersu. Kiedy zanurzysz się w Casimba Dagmar, to na światło dzienne wypłyniesz przez Casimba Ilona. Obie te jaskinie są przeznaczone tylko dla doświadczonych nurków – trasa zawiera parę wąskich miejsc i ma niedogodny profil głębokościowy. Na końcu nurkowania trzeba liczyć się z trochę dłuższą dekompresją. W Zatoce Świń można także nurkować w morzu na miejscowych głębokich ściankach. Dzięki temu, że zatoka jest chroniona, bywa tu przez cały rok bardzo dobra widzialność.

Region Cayo Largo:
Nurkować można w 3 rejonach: pierwszy bezpośrednio w pobliżu wyspy, drugi w pobliżu Cayo Rosario (28 km na wschód od Cayo Largo) a trzeci pomiędzy wysepkami Cayo Sigua a Cayo Blanco (Golfo de Gazones, 48 km na północ). Pierwszy rejon do nurkowania jest charakterystyczny ze względu na rafy barierowe, grzbiety koralowe i tunele, które na głębokości około 18 m zmieniają się na piaszczyste stoki. W niektórych miejscach formacje koralowe tworzą prawdziwe góry morskie, a ściany spadają aż do głębokości 50 m. Bez końca podziwiać można lucjany, żółwie, tarpony, płaszczki i orlenie. W koralowych zakamarkach skrywa się mnóstwo langust, zielonych muren. Drugi rejon nurkowy znajduje się w pobliżu Cayo Rosario, 29km na zachód od Cayo Largo. Relief dna jest urozmaicony i tworzy prawdziwe labirynty koralowe, w których możecie spotkać duże perki marmurkowe, lucjany, ławice ostroboków i nierzadko rekiny. Trzeci rejon do nurkowania znajduje się niedaleko Golfo de Gazones, 48 km na północny wschód od Cayo Largo, między wysepkami Cayo Sigua i Cayos Blancos. Praktycznie wszystkie miejsca to przepiękne ściany spadające z 15 m (szczyt rafy) do głębokości 200 m i więcej – karaibska wersja egipskich Brothers. Ściany są porośnięte dużymi grzybami i gorgoniami, a także czarnymi koralami. Można spotkać duże ryby – tarpony, tuńczyki, a przy odrobinie szczęścia –  rekiny karaibskie i rekiny młoty, czy rekiny wielorybie.

Region Santa Lucia:

Z punktu widzenia nurkowania jest Santa Lucia ciekawa przedewszystkim „gwarantowaną” obecnością żarłaczy tępogłowych (Carcharhinus leucas, hiszp. Tiburone torro) znanych także pod angielską nazwą bullshark. Temu rekinowi jest często przypisywana większość napaści rekina na człowieka. Umie płynąć kilometry przeciw nurtowi rzeki, jest zdolny napaść na mieliźnie z głębokością 0,5 metra (większość jego ofiar to pływacy i plażowicze), podczas gdy nurków prawie nigdy nie atakuje. Miejscowa baza nurkowa nazywa się Shark’s Friends a jesienią roku 2004 tu jeden z miejscowych divemasterów stracił podczas karmienia bullsharka kawałek łokcia … (sporadyczny wyjątek potierdzający regułę). Prawdę powiedziawszy oprócz bullsharków nie jest tu nic specjalnego do zobaczenia, co mogłoby nurka wracającego z Jardines de la Reina jakoś oszołomić – tak jak i na innych miejscach nurkowych na Kubie …
Santa Lucia jest ulubionym przystankiem miłośników bullsharków, „doświadczonych weteranów kubańskich ” i innych smakoszy, którzy już zwiedzili podstawowe klejnoty Kuby (Hawana, Trinidad) a chętnie by skosztowali jeszcze jakieś inne rarytasy.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Kubę.


  • Niepodległość od USA uzyskana została 20 maja 1902 roku.
  • Ustrój polityczny – republika socjalistyczna.
  • Motto kraju – „Ojczyzna i Wolność”.
  • Boże Narodzenie stało się oficjalnym świętem dopiero w 1997 roku, w ramach przygotowań do wizyty papieża Jana Pawła II.
  • Kuba często nazywana jest El Caiman lub El Crocodrilo, co znaczy po hiszpańsku Aligator. Tak wygląda ten kraj z lotu ptaka.
  • Na Kubie jest bardzo dużo lekarzy i jeden z najlepszych na świecie systemów opieki zdrowotnej. Wielu medyków służy w pobliskich krajach potrzebujących pomocy.
  • W kraju tym jest dużo samochodów amerykańskich z lat 50-tych. Wszystkie nowsze modele są własnością rządu.
  • Na Kubie żyje Bee Hummingbird, najmniejszy ptak na świecie. Dorosły osobnik ma około 2 cm długości.
  • Fidel Castro sprawował władzę od 1959 do 2008 roku stając się najdłużej urzędującym przywódcom politycznym na świecie. Przeżył w tym czasie ponad 600 zamachów.
  • Obywatele Ameryki mogą podróżować do Kuby, ale nie mogą tam płacić dolarami.
  • Narodowym sportem jest baseball.
  • Gdy Krzysztof Kolumb dotarł na Kubie myślał, że znajduje się w Indiach.
  • Kubańscy naukowcy opracowali szczepionkę na zapalenie wątroby typu B i zapalenie opon mózgowych-B.
  • Kubańczycy mają prawo do posiadania tylko dwóch domów.
  • Uwielbioną grą jest domino.
  • Kuba i Korea Północna są jedynymi krajami na świecie, gdzie zakazana jest Coca-Cola.
  • Błędem jest uważanie, że cygara zwijane są pod pachami lub udami, spoconych kobiet. Zajmują się tym fachowcy zwani Torcedore. Szkolenie trwa 5 lat. Sprawni „zwijacze” robią dziennie ponad 100 cygar.
  • Za zabicie rządowej krowy można trafić do więzienia nawet na 25 lat. Dla porównania karą za zabicie człowieka jest maksymalnie 20 lat.
  • Obywatelki Kuby, za samo podejrzenie o prostytucję mogą trafić do więzienia na 5 lat.
  • Na wyjeździe z większych miast znajdują się przystanki dla autostopowiczów. Każdy kierowca ma obowiązek zabrać czekającą tam osobę.
  • Na Kubie zobaczyć można doskonale znane w Polsce fiaty 126p (maluchy) i fiaty 125 (duże fiaty).

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: - 6h
  • Język: Język urzędowy: hiszpański.
  • Wiza/Paszport: wiza kubańska 25€, paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju.
  • Zdrowie: Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne. Występuje okresowo zagrożenie takimi chorobami jak: ameba, lamblia, denga (w tym denga krwotoczna), krwotoczne wirusowe zapalenie spojówek. Najczęściej jednak występują zatrucia pokarmowe, w szczególności potrawami z owocami morza. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody ani spożywać niemytych warzyw i owoców. Odradza się spożywania sałaty i rzodkiewek. Częste są również przypadki poparzeń słonecznych oraz zaburzenia funkcjonowania układu krążenia wywołane wysoką temperaturą powietrza, jego dużą wilgotnością i nagłymi skokami ciśnienia (zwłaszcza w okresie cyklonów tropikalnych). Na teren Kuby nie można wwozić insuliny, leków psychotropowych, a także leków krwiopochodnych.
  • Opłata lotniskowa: Opłata wylotowa 25 CUC
  • Elektryczność: Na Kubie jest sieć elektryczna 110 V (na bazie Tortuga i 220 V, ale to jest wyjątek), ale większość urządzeń elektrycznych poradzi sobie z mniejszym napięciem. Niezbędny jest adapter do gniazdka 110 V (typ amerykański). Stosowane są wtyczki z prostokątnymi płaskimi bolcami.
  • Dodatkowo: Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy posiadać zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 4 butelek. Obowiązuje zakaz wywozu miejscowych walut.

Przy planowaniu wyjazdu na Kubę, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Zima: grudzień – styczeń – luty Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi 25-26°C (tzn. realnie od 20 do 30°C). W nocy temperatura osiąga średnio 16°C. Woda w morzu ma ok. 25°C. Zimą na Kubie może być nocami dosyć chłodno – także w dzień przyda się zwykle jakaś bluza albo sweter. Szczególnie w styczniu na plażach widać przeważnie tylko turystów – miejscowi w tym czasie raczej się nie kąpią w morzu. Możliwe są deszcze, zwłaszcza w grudniu. Zachód wyspy znajduje się o tej porze roku często pod wpływem chłodnych mas powietrza znad Ameryki Północnej. Temperatura może spaść nawet poniżej 10°C. Jeśli wybieracie się na Kubę głównie z myślą o odpoczynku na plaży i lubicie gorącą pogodę, to powinniście się tam wybrać w innym miesiącu. Wiosna: marzec – kwiecień – maj W ciągu dnia średnia temperatura powietrza wynosi 27-30°C, a w nocy spada do 20-21°C. Woda w morzu ma temperaturę ok. 27°C. Od marca temperatura ciągle rośnie, robi się coraz cieplej. Marzec i kwiecień są uważane za jedne z najbardziej odpowiednich miesięcy do odwiedzenia Kuby. Jest ciepło, ale jeszcze nie upalnie, wilgotność powietrza jest też umiarkowana, a prawdopodobieństwa wystąpienia deszczu – niewielkie. Maj jest również dobrym miesiącem do wypoczynku na Kubie, chociaż wzrasta zarówno wilgotność, jak i możliwość opadów. Ponieważ maj uważa się za miesiąc poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie. Lato: czerwiec – lipiec – sierpień Przeciętna temperatura powietrza w dzień wynosi 30-31°C (przeważnie do 35°C), w nocy spada do 22°C. Woda w morzu ogrzała się już do 27-29°C. Lato na Kubie jest upalne, co w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza nie stwarza najkorzystniejszych warunków do wypoczynku. Potrzeba też czasu na aklimatyzację. Często przechodzą ulewne deszcze (zwykle w drugie połowie dnia). Nie stanowi to jednak szczególnego problemu – po deszczu znowu zaczyna świecić słońce. Jesień: wrzesień – październik Średnia temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30°C. Od września upał zaczyna się zmniejszać. W nocy jest nadal ok. 22°C, a woda w morzu ma 27-28°C. W pierwszej połowie jesieni na Kubie jest ciągle jeszcze gorąco i wilgotno. Często pada deszcz pod koniec dnia. Jest to również sezon huraganów. Same huragany zdarzają się rzadko, ale pogoda w tym czasie może się często zmieniać. Na morzu bywają sztormy. W listopadzie robi się na Kubie chłodniej, średnie temperatury powietrza i wody obniżają się o około trzy stopnie. Warunki stają się bardziej komfortowe, ale wciąż jeszcze przechodzą deszcze.

Temperatura wody: Temperatura wody w sezonie: Playa Larga – 27 stopni, Maria la Gorda – 26 stopni.

Nurkowanie: Najlepszy czas na wyjazd na Kubę przypada między listopadem a kwietniem kiedy nie jest jeszcze bardzo gorąco, nie ma tłumu turystów, jest to pora sucha, a występujące w lato i w czasie wczesnej jesieni cyklony, nie są praktycznie żadnym zagrożeniem i są bardzo rzadko spotykane.jak i możliwość opadów. Ponieważ maj uważa się za miesiąc poza głównym sezonem turystycznym, liczba turystów jest na Kubie niewielka, ale za to ceny stosunkowo niskie.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
26
26
Luty
27
26
Marzec
28
26
Kwiecień
30
27
Maj
31
28
Czerwiec
32
29
Lipiec
32
29
Sierpień
32
30
Wrzesień
31
30
Październik
30
29
Listopad
28
28
Grudzień
27
27

Przed wyprawą nurkową na Kubę warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: max. 40m

Widoczność: 20-40m

Średnia temperatura wody: 26-29C

Prądy: od słabych po silne w zależności od miejsca nurkowego i warunków pogodowych

Zatoka Świń – dla większości Kubańczyków  jest miejscem słynnego zwycięstwa nad jednostkami inwazyjnymi emigrantów kubańskich usiłujących obalić rządy Fidela Castro, dla nurków jest przede wszystkim miejscem z dziesiątkami kilometrów podwodnych jaskiń cenotowych!! To co stawia Playa Giron na wysokim miejscu w rankingu kubańskich nurkowisk, to także niezwykła widzialność i przejrzystość wody, piękne głębokie rafy, unikalność nurkowania w wodzie mieszanej – słonej i słodkiej, wraki oraz bogactwo podwodnego życia! Powstanie jaskiń jest wynikiem długotrwałego procesu erozyjnego wywołanego przez strumienie wody deszczowej spływającej przez wapień koralowy, wzdłuż szczelin tektonicznych, który doprowadził do zawalenia się stropu w miejscu najbliższym powierzchni. W miejscu obsunięcia się skały, powstało jeziorko wejściowe – brama do podziemia dla nurka, dla pozostałych możliwość orzeźwienia i chwilowej ucieczki przed piekącym słońcem. Jaskinie znajdują się na odcinku pomiędzy Playa Larga i Playa Giron. Nurkowanie w niektórych jaskiniach (casimbach) wymaga umiejętności speleo-nurkowych – głębokości dochodzą do 80 m, a nazwy typu: Schody do piekła lub Niebieskie schody śmierci Sabbatha – są dość wymowne;) Do mniej trudnych i dużych jaskiń należy Casimba del Brinco, Casimba de 35 Anniversario lub Casimba Ilona (czasami nazywana też Cueva de los Péses). Woda w jaskiniach jest bardzo ciekawa ze względu na swoją wielowarstwowość. Pierwszych parę metrów pod powierzchnią znajduje się woda słodka, jasnozielonego koloru, taka jaką znamy z naszych jezior i łomów. Jeżeli jesteś wykwalifikowanym nurkiem jaskiniowym, to koniecznie musisz zanurkować w przepięknie zdobionej Casimba Zuzana i Trawersu. Kiedy zanurzysz się w Casimba Dagmar, to na światło dzienne wypłyniesz przez Casimba Ilona. Obie te jaskinie są przeznaczone tylko dla doświadczonych nurków – trasa zawiera parę wąskich miejsc i ma niedogodny profil głębokościowy. Na końcu nurkowania trzeba liczyć się z trochę dłuższą dekompresją. W Zatoce Świń można także nurkować w morzu na miejscowych głębokich ściankach. Dzięki temu, że zatoka jest chroniona, bywa tu przez cały rok bardzo dobra widzialność.

Cayo Largo – Nurkować można w 3 rejonach: pierwszy bezpośrednio w pobliżu wyspy, drugi w pobliżu Cayo Rosario (28 km na wschód od Cayo Largo) a trzeci pomiędzy wysepkami Cayo Sigua a Cayo Blanco (Golfo de Gazones, 48 km na północ). Pierwszy rejon do nurkowania jest charakterystyczny ze względu na rafy barierowe, grzbiety koralowe i tunele, które na głębokości około 18 m zmieniają się na piaszczyste stoki. W niektórych miejscach formacje koralowe tworzą prawdziwe góry morskie, a ściany spadają aż do głębokości 50 m. Bez końca podziwiać można lucjany, żółwie, tarpony, płaszczki i orlenie. W koralowych zakamarkach skrywa się mnóstwo langust, zielonych muren. Drugi rejon nurkowy znajduje się w pobliżu Cayo Rosario, 29km na zachód od Cayo Largo. Relief dna jest urozmaicony i tworzy prawdziwe labirynty koralowe, w których możecie spotkać duże perki marmurkowe, lucjany, ławice ostroboków i nierzadko rekiny. Trzeci rejon do nurkowania znajduje się niedaleko Golfo de Gazones, 48 km na północny wschód od Cayo Largo, między wysepkami Cayo Sigua i Cayos Blancos. Praktycznie wszystkie miejsca to przepiękne ściany spadające z 15 m (szczyt rafy) do głębokości 200 m i więcej – karaibska wersja egipskich Brothers. Ściany są porośnięte dużymi grzybami i gorgoniami, a także czarnymi koralami. Można spotkać duże ryby – tarpony, tuńczyki, a przy odrobinie szczęścia –  rekiny karaibskie i rekiny młoty, czy rekiny wielorybie.

SPRZĘT

Pianka: polecamy długą, 5 mm + kaptur

Zawory do butli: INT

Płetwy: paskowe oraz buty

 

BEZPIECZEŃSTWO:
Kuba jest krajem bezpiecznym – zarówno jeśli chodzi o kwestie zdrowotne jak i kwestię przestępczości. Służba medyczna jest na bardzo wysokim poziomie. Duży nacisk kładzie się na działania zapobiegania chorobom, kontrolę punktów sanitarnych itp. Woda z kranu jest zdatna do picia. Ameba i malaria praktycznie nie występują, nie występują także żadne zwierzęta, które mogłyby zaszkodzić człowiekowi.

Komora dekompresyjna: na Kubie znajduje się 6 komór dekompresyjnych (Guantanamo Bay, Isla de la Juventad (2) ,Matanzas, Havana (2))

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

Za: 17 dni

Sylwester na Malediwach

27.12.2024
2.100,00 EUR + 7.300,00 PLN
Za: 40 dni

SOCORRO Archipelag Revillagigedos

19.01.2025
4.900,00 USD + 9.200,00 PLN
Za: 85 dni

Raja Ampat oraz wyspa Misool

05.03.2025
3850USD + 9890PLN
Za: 101 dni

Antarktyda śladami humbaków

21.03.2025
8.850,00€ + 8.900,00 PLN
Za: 102 dni

Safari nurkowe – Best of Maldives

22.03.2025
2.890,00 EUR + 5.990,00 PLN
Za: 114 dni

TRUK wrakowe safari nurkowe

03.04.2025
4.690$ + 12.900PLN
Za: 197 dni

Arktyka – Północny Spitsbergen

25.06.2025
3.750,00€ + 6.600,00 PLN
Za: 242 dni

Malediwy Hanifaru & Baa – Manta Madness

09.08.2025
2.550,00 EUR + 5.400,00 PLN

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ