Sudan nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Nietknięte ogrody koralowe, rekiny młoty,
 • Światowej sławy miejsca nurkowe
 • 2 trasy safari do wyboru
 • Pamiątki po Jaques Coustaus
 • Słynny wrak Blue Belt
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Obie łodzie nurkowe, na pokładzie których organizujemy safari nurkowe w Sudnie, to doskonałej jakości, luksusowe 5***** jachty motorowe. Pozwalają one na bezpieczne i niezwykle komfortowe penetracje tego dziewiczego miejsca nurkowego. Doświadczonym płetwonurkom proponujemy niezapomniane podwodne wakacje pełne wrażeń: rekinów, majestatecznych wraków, nietkniętych raf, mant oraz ławic wielkich ryb. A wszytsko to dostępne jest z pokładu doskonałych łodzi, przemierzających tę wyizolowaną oraz nieodkrytą częśc Morza Czerwonego!

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Sudanu:


Sudan jest trzecim pod względem powierzchni państwem afrykańskim, położonym w północno-wschodniej części kontynentu, nad Morzem Czerwonym.

Znaczną część powierzchni bogatego historią Sudanu stanowi rozległa, równinna Kotlina Nilu Białego otoczona wyżynami (Wyżyna Darfur, Wyżyna Kordofan, Abisyńska, Wschodnioafrykańska z najwyższym wzniesieniem w kraju, Kinjeti ( 3187 m n.p.m) oraz pasmami górskimi (Góry Atbaj, Darfur, Góry Czarnomorskie). Główną rzeką Sudanu jest Nil i wokół niego skupia się życie. Na zachód od Nilu rozciąga się Pustynia Libijska, na wschód Pustynia Nubijska. Południową część kraju porastają piękne, zielone lasy równikowe, w których żyje wiele ciekawych zwierząt m.in. szympansy, hipopotamy, słonie, zebry, żyrafy, lamparty, lwy i antylopy.
Południowy zachód jest porośnięty bujną sawanną z wysokimi trawami i okazałymi drzewami, a północ sawanną. Nad brzegami rzek rozciągają się malownicze lasy galeriowe z drzewem tekowym. W Kotlinie Górnego Nilu krajobraz tworzą mokradła z roślinnością bagienną i papirusem.

W Sudanie mieszka 41 835 000 ludzi, przyrost naturalny wynosi 26,01‰. Głównymi miastami Sudanu są Chartum, Omdurman i Port Sudan. Szacuje się, że 61% mieszkańców to analfabeci.

Na terytorium dzisiejszego Sudanu istniała jedna z najstarszych kultur w Aftyce – Państwo Nepota (950-300 p.n.e).

Podstawą gospodarki jest rolnictwo, które zatrudnia 80% siły roboczej i wytwarza 39% PKB. Sudan jest także importerem artykułów przemysłowych, maszyn, produktów chemicznych i lekarstw. Eksportuje głównie ropę naftową (80%), sezam (6%), bawełnę (3%), orzeszki ziemne, gumę arabską, żywy inwentarz.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: GMT+3 Nie ma czasu letniego
 • Język: arabski (urzędowy); angielski (urzędowy)
 • Wiza/Paszport: przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Musi posiadać 2 wolne strony na wizę sudańską. W paszporcie nie może być żadnych stempli lub wiz Izraelskich.
 • Zdrowie: szczepienia ochronne nie są obowiązkowe w Sudnie jeśli przylatujesz do tego kraju ze ZEA (lot przez Dubaj). Mocno zalecane są szczepienia przeciw: Hepatitis A (zapalenie wątroby typu A) – wysokie ryzyko zakażenia, Hepatitis B (zapalenie wątroby typu B) – umiarkowane ryzyko zakażenia, Tyfusowi oraz Wściekliźnie. Jeżeli z Sudanu planujesz przekroczyć granicę z Egiptem obowiązkowe jest szczepienie przeciw Żółtej Febrze.
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wliczona jest w pakiet safari.
 • Elektryczność: Podczas safari na łodziach prąd 220V jest dostępny non-stop, nie ma potrzeby zabierania przejściówek (gniazdka standartowe, styl europejski). Kontakty znajdują się w każdej kabinie i w miejscach ogólnodostępnych. Na pokładzie łodzi przygotowana została także ogólnodostępna stacja do ładowania: aparatów, lamp, laptopów itp…
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. Na terenie Sudanu nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa klinika wyposażona w ten sprzęt znajduje się w Egipcie w Marsa Alam, Sharm El Sheikh oraz El Gunie. Każdy uczestnik safari, przed jego rozpoczęciem, ma obowiązek wypełnić formularz potwierdzający zdolność do nurkowania. Wwóz napojów alkoholowych oraz materiałów pornograficznych jest surowo zabroniony. Przebywanie w miejscach publicznych pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest surowo zabronione. Podróżni przyjeżdżający do Sudanu zostaną dokładnie skontrolowani po przylocie do Portu Sudan przez urzędników. W związku z panującymi wysokimi temperaturami zalecamy noszenie odzieży: bawełnianej, lnianej – lekkiej, jasnej (odbijającej słońce). Najlepiej sprawdza się obuwie typu: klapki, sandały i japonki. Prosimy koniecznie pamiętać o nakryciu głowy chroniącym przed słońcem! Porównując Sudańskie regulacje dotyczące ubioru z tymi panującymi w Egipcie – te są bardziej restrykcyjne! W miastach np. Port Sudan, Suakin zalecane jest noszenie strojów zakrywających kolana i ramiona. W miejscach o znaczeniu religijnym, kobiety muszą zakryć głowy. Na pokładzie naszej łodzi strój jest dowolny.

Przy planowaniu wyjazdu do Sudanu, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Sudan jest zróżnicowany klimatycznie. Na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynenatlny, skrajnie suchy, który przechodzi na południu w klimat podrównikowy wilgotny. Średnia miesięczna temperatura powietrza na północy kraju wynosi w styczniu 15-20°C a w lipcu 32-35°C. Natomiast na południu temperatury wahają się w granicach 28-30°C (luty) i 24-25°C (lipiec).

Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 26° a 31°C, zatem nie ma najmniejszych problemów z zanurzeniem się:)

Nurkowanie Sudan: Nurkowanie w Sudanie możliwe jest cały rok, jednak zdecydowanie najlepsza porą jest okres od września do maja.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
27
26
Luty
27
26
Marzec
29
26
Kwiecień
32
27
Maj
35
28
Czerwiec
38
29
Lipiec
41
30
Sierpień
40
31
Wrzesień
38
31
Październik
34
30
Listopad
31
29
Grudzień
28
27

Przed wyprawą nurkową do Sudanu warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: max. 30m-33m, zdarza się jednak powyżej 40m:)

Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku,  30m do 40 m.

Średnia temperatura wody: 28°C

Prądy: brak silnego oddziaływania

Nurkowanie Sudan – dodatkowe atrakcje

Wingate Reef z wrakiem Umbria – Jednym z najciekawszych miejsc, które odwiedzimy podczas pobytu na Safari jest owiany sławą, przypominający Thistlegorm’a – wrak włoskiego statku towarowego Umbria. Wrak spoczywa od 1940 roku na 36 metrach, a został zatopiony przez własną załogę, aby cenny wojenny ładunek nie dostał się w ręce Brytyjczyków. Statek zachował się w bardzo dobrym stanie, a położony na rafie Wingate jest obowiązkowym punktem penetracji przez nurków. Do dyspozycji płetwonurków jest maszynownia, szereg korytarzy i kabin, a także ładowanie, w których czekają na nas nie lada atrakcje:  Fiaty Laguna, butelki wina oraz ładunek 360,000 bomb!! Wrak Umbria spełni wymagania każdego nurka, ponieważ kiedy został odkryty w 1949 roku przez Hansa Hassa – został okrzyknięty najwspanialszym wrakiem świat.

Rafa Angarosh – W języku lokalnym nazwa rafy znaczy tyle co „Matka rekinów”. Nazwa wzięła się z stąd, że na zewnętrznych ścianach rafy regularnie spotykane są rekiny szare. Do częstych bywalców należą także manty i ławice barakud. To co zachwyca w tym miejscu, to przepiękne ogrody koralowe i wspaniałe odmiany ryb rafowych.

Sanganeb – to ogromny atol koralowy, zwany „Perłą Morza Czerwonego” z imponującym plateau i 23 miejscami nurkowymi!! Charakterystyczna dla tego miejsca jest latarnia morska, zbudowana z cementu którą koniecznie należy zwiedzić po nurkowaniu! Widok z 58 metrowej latarni morskiej wprost na rafę jest wręcz zdumiewający! Ściany w tym miejscu nurkowym opadają prawie pionowo do głębokości 800 m. Można to spotkać ogromną różnorodność ryb, m.in. graniki, wargacze, rogatnice, tuńczyki, karanksy a także barakudy olbrzymie.  Co więcej, standardowym widokiem są rekiny – od  żarłaczy czarnopłetwych – do wielkich rekinów młotów!

Sha’ab Rumi Reef –  Wody Sudanu należą do najbardziej kultowych miejsc nurkowych na świecie. A to za sprawą ojca nurkowania – Jacquesa Cousteau, który spenetrował tutejsze wody i założył stacje badawczą Precontinent II na głębokości 9 metrów. Baza była wyposażona w kuchnię, sypialnię i pomieszczenia do eksperymentów. Z ciekawostek, możemy zobaczyć klatkę do karmienia rekinów i hangar na pojazd podwodny. To niewiarygodne, jeśli zdamy sobie sprawę co działo się w tym miejscu prawie 50 lat temu, w tak wówczas odległym i dzikiem miejscu !! W latach 60- tych przeprowadzany był tutaj słynny na cały świat eksperyment, dotyczący możliwości życia człowieka pod wodą!! Stacja badawcza została wybudowana 40 km od Portu Sudan, w której mieszkało i pracowało ośmiu nurków. Oprócz wspaniałego miejsca nurkowego, rafa jest znana także ze słynnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Świat bez słońca”. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc do nurkowania w Morzu Czerwonym.

Na południu rafy Sha’ab Rumi znajduje się plateau, na głębokości ok. 23 metrów. Wokół nurków czym prędzej znajdą się rekiny rafowe, liczne barakudy, jack fish, hump head parrotfish a także rekiny młoty!Około 18 mil na północ od Sha’ab Rumi, znajduje się „Blue Belt” znany także jako „wrak Toyota”. Blue Belt był dużym statkiem towarowym, który  zatonął w latach siedemdziesiątych po niewyjaśnionym wpłynięciu na rafę… Statek wiózł duży transport samochodów Toyota, które teraz odpoczywają porozrzucane po zboczu rafy.

SPRZĘT:

Pianka: 3-5mm  długa.

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy:  kaloszowe lub paskowe

Latarka: przyda się na nurkowanie na wraku

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem. Nitrox dostępny jest na łodzi, za dodatkową opłatą – tylko dla certyfikowanych nurków!

Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Marsa Alam w Egipcie.

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ