Belize nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Słynna Blue Hole oraz atol Turneffe
 • Drugi co do długości system raf koralowych na świecie!
 • Raj dla fanów nurkowania na ścianach
 • Bogactwo atrakcji na lądzie: świątynie Majów, lasy deszczowe, wodospady
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Ukształtowane przez epokę lodowcową Morze Karaibskie rozwijało się w odosobnieniu od pozostałych oceanów świata. To prawie tak, jakby było na końcu kolejki i nie dostało uczciwego przydziału gatunków morskich. Otrzymało jednak drugą co do wielkości na świecie rafę koralową, której spora część przypada na Belize. Zanim stała się nurkowym rajem Ambergris Caye, największa i najbardziej popularna z wysp archipelagu Belize, była ulubioną kryjówką piratów. Druga pod względem długości na świecie rafa barierowa otulająca wybrzeże Belize skutecznie broniła dostępu do kraju. Dzisiaj ta sama rafa barierowa, która ciągnie się na długości 260 kilometrów, uważana jest za jeden z siedmiu podwodnych cudów świata. Krystalicznie czyste, turkusowe wody archipelagu, piaszczyste plaże, niesłychana obfitość podwodnego życia i niezobowiązująca, leniwa atmosfera wyspiarskiego życia składają się na reputację Belize jako nurkowego raju. To właśnie tu znajdują się trzy wspaniałe atole, 70 gatunków twardych koralowców, prawie 400 gatunków ryb, niezliczona liczba miejsc nurkowych, słynna zapadlina Blue Hole oraz rafy Turneffe, Lighthouse, Half Moon Caye, Painted Wall.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Belize


W Belize można spotkać tak typowo meksykańskie potrawy jak: frijoles (podsmażana czerwona fasola), tortilla (placki z mąki kukurydzianej), platanos (zapiekane banany), chuchitos (potrawa przyrządzana z masy kukurydzianej z pomidorami i kawałeczkiem mięsa, zawijana w liście kukurydzy), catrachitas lub enchilados (obie te potrawy to tortilla uformowana w pierogi i gotowana na głębokim tłuszczu, do pierwszej jako nadzienie wkłada się ser z czerwoną fasolą, a do drugiej mielone mięso z kapustą i jajkami na twardo). Oczywiście równie dużą popularnością cieszą się tu ryby i owoce morza, podawane z grila, pieczone, gotowane lub w postaci zupy.

W Belize warto kupić i spróbować piwo Belikin, produkowane przez wiodący browar w Belize. Jego produkcja rozpoczęła się dopiero w latach 70 XX wieku, jednak bardzo szybko zyskało ono przychylność smakoszy piwa na całym świecie. Nazwa tego piwa w tłumaczeniu na język maya oznacza „droga na wschód”, co ma sugerować jego korzenie – wschodnia część Ameryki Środkowej.
Bardzo atrakcyjne są także wszelkiego rodzaju wyroby z drewna, przede wszystkim ozdoby mieszkań oraz biżuteria. Można dostać drewniane figurki praktycznie pod każdą postacią – popularne są pamiątki przedstawiające zwierzęta

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: GMT - 6
 • Język: Językiem urzędowym Belize jest język angielski (państwo znajdowało się pod wpływem Wielkiej Brytanii do 21 września 1981 roku). Powszechnie używany jest także język hiszpański oraz języki takie, jak kreolski, maya czy garifuna, z którymi dość często można spotkać się w całej Ameryce Środkowej, nie tylko w Belize.
 • Wiza/Paszport: Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej chcący znaleźć się na terenie Belize nie posiadają obowiązku posiadania wizy, jeżeli ich planowany pobyt nie przekracza 90 dni. Wymagany jest jedynie paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od planowanej daty przekroczenia granicy. Od osób przyjeżdżających lub przylatujących do Belize wymagane jest okazanie biletu powrotnego oraz określonej kwoty przeznaczonej na utrzymanie się podczas pobytu. Przy przelocie do i z Belize przez terytorium USA, konieczne jest posiadanie wizy USA.
 • Zdrowie: Nie ma szczególnych wymagań dotyczących szczepień przed przyjazdem do Belize. Spore zagrożenie może stwarzać woda – do spożywania nadaje się wyłącznie woda przegotowana lub butelkowa. Woda z kranu bardzo często powoduje zatrucia i problemy układu pokarmowego, zarówno wśród turystów, jak i lokalnych mieszkańców. Dostęp do opieki medycznej w Belize jest dość ograniczony. Szpitale znajdują się tylko w większych miastach. Pobyt w nich (cena za jedną dobę) wynosi od 50 do 100 dolarów, w zależności od świadczonych usług medycznych oraz od standardów oferowanych przez szpital. Za wizytę u lekarza płaci się natomiast od 20 do 50 dolarów. Warto zabrać ze sobą wszystkie podstawowe lekarstwa, ponieważ ich znalezienie na terenie Belize, nawet w większych miastach, często może stanowić problem. Apteki nie zawsze są dobrze wyposażone, często posiadają braki nawet podstawowych środków medycznych, które mogą przydać się w podróży.
 • Opłata lotniskowa: Turystów podróżujących samolotem obowiązuje opłata lotniskowa, płatna przy wyjeździe, w wysokości ok. 40 USD od osoby.
 • Elektryczność: Napięcie 110V, 60Hz Powszechne są wtyczki na dwa płaskie równoległe bolce - używane w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone) oraz w w wielu innych krajach, w tym Kanada, Meksyk, Gwatemala, Jamajka i Wenezuela. Spotykane są także wtyczki z dwoma równoległymi płaskimi bolcami oraz z kółkiem uziemiającym. Adaptery można wypożyczyć w hotelach lub nabyć w sklepach elektrycznych.

Przy planowaniu wyjazdu do Belize, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pora deszczowa trwa od maja do października/listopada, pora sucha – od listopada do kwietnia. Najwyższe temperatury i wilgotność panują w całym Belize od czerwca do września. Od sierpnia do listopada – mogą pojawić się huragany. Plażowanie możliwe jest przez cały rok, ponieważ temperatura wody w Morzu Karaibskim nie spada nigdy poniżej 25 ºC.

Temperatura wody waha się pomiędzy 26°C w styczniu a 28°C w sierpniu.

Nurkowanie w Belize możliwe jest przez cały rok, ponieważ pogoda jest dosyć stabilna, ale najlepsza widoczność występuje od kwietnia do czerwca.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
27
25
Luty
28
25
Marzec
28
27
Kwiecień
29
28
Maj
31
29
Czerwiec
31
29
Lipiec
31
29
Sierpień
30
29
Wrzesień
30
29
Październik
29
28
Listopad
28
27
Grudzień
27
26

Przed wyprawą nurkową do Belize warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Średnia głębokość nurkowań: 20-40 metrów.

Widoczność: 40-60m.

Średnia temperatura wody: temperatura wody waha się pomiędzy 26°C w miesiącach zimowych oraz 28°C w miesiącach letnich.

Nurkowanie w Belize nie przyprawia o zawrót głowy – to raczej subtelne przeżycie. Miękkie koralowce w pastelowych barwach i twarde koralowce w neutralnych kolorach tworzą delikatne tło dla organizmów morskich, które nie chcą przyciągać uwagi i zamiast tego czekają na bardziej cierpliwych oraz uważniejszych nurków, którzy dostrzegą drobne, lecz istotne różnice. W Belize zaskoczy Was wiele rzeczy…

Druga pod względem długości na świecie rafa barierowa otulająca wybrzeże Belize skutecznie broniła dostępu do kraju. Dzisiaj ta sama rafa barierowa, która ciągnie się na długości 260 kilometrów, uważana jest za jeden z siedmiu podwodnych cudów świata. Krystalicznie czyste, turkusowe wody archipelagu, piaszczyste plaże, niesłychana obfitość podwodnego życia i niezobowiązująca, leniwa atmosfera wyspiarskiego życia składają się na reputację Belize jako nurkowego raju. To właśnie tu znajdują się trzy wspaniałe atole, 70 gatunków twardych koralowców, prawie 400 gatunków ryb, niezliczona liczba miejsc nurkowych, słynna zapadlina Blue Hole oraz rafy atolu Turneffe, Lighthouse, Half Moon Caye, Painted Wall.

Belize może się poszczycić drugą co do wielkości rafą barierową na świecie, pełną spektakularnych miejsc nurkowych (ściany i rafy tętniące morskim życiem, m.in. rekiny, delfiny, tarpony, manty, gorgonie, gąbki). Na trasie jachtu podczas tygodniowego rejsu mogą się znaleźć: Angel Fish Wall, Aquarium, Black Beauty, Blue Hole, Cathedral, Eagle Ray Wall, Elbow, Elk Horn Forest, Grand Bogue, Half Moon Caye Wall, Long Caye Wall, Painted Wall, Quebrada, Silver Caves, Tarpon Caves, Triple Anchor, West Point 1 i 2, wrak Sayonara.

Na Morzu Karaibskim wzdłuż wybrzeża Belize rozciąga się druga co do wielkości rafa koralowa świata, zwana Wielką Rafą Majów, stanowiąca prawdziwy raj dla nurków. Rafa w tym rejonie charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem flory i fauny. Obfitość świata wodnego z różnorodnością gąbek i koralowców oraz jej mieszkańcami wśród których królują żółwie i ponad 500 gatunków ryb, dostarczają niezapomnianych wrażeń miłośnikom nurkowania.

Warunki do nurkowania są niezmienne, dlatego też sprawia ono tak dużo radości wszytskim nurkoującym w Belize! Belize może się poszczycić drugą co do wielkości rafą barierową na świecie, pełną spektakularnych miejsc nurkowych: ściany i rafy tętniące morskim życiem, m.in. rekiny, delfiny, tarpony, manty, gorgonie, gąbki. Rafa barierowa i najbardziej znany atol Lighthouse z Blue Hole najłatwiej obnurkować podczas safari nurkowego. Możliwa jest także podróż z lądu i penetracja podczas nurkowań dziennych. Jednak w przypadku wyboru tej opcji trzeba liczyć się z całodzienną wyprawą łodzią (sam czas dopłynięcia do atolu to ok. 3 godziny z Ambergris Caye lub z Belize City).

Blue Hole położona jest w samym środku atolu Lighthouse Reef. Ten cud natury był wcześniej podziemną jaskinią, która, zawalając się, pozostawiła głęboki na 135 metrów krater. 15 000 lat temu miejsce to położone było na suchym lądzie. Ta naturalna studnia została odkryta dla świata przez słynnego Jacques’a Yves’a Cousteau we wczesnych latach 70. Miejsce to wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i okrzyknięte jednym z 3 najlepszych miejsc nurkowych na świecie. Znajdziecie tu stalaktyty i zapierające dech w piersiach naturalne formy krasowe. W tym najbardziej znanym miejscu nurkowym Belize, podziwianym już przez Jacques’a Cousteau, spotyka się rekiny i żółwie.

Turneffe jest położonym najbliżej Belize City i największym z trzech atoli, a także jedynym tak bardzo porośniętym namorzynami. The Elbow oferuje spektakularne nurkowanie przy ścianie. Widoczność jest tu znakomita, a podwodne życie nietknięte. Spotyka się tutaj duże ławice karanksów, lucjanów, ostroboków oraz orleni. W miejscu tym potrafią występować silne prądy!

Wyspa Half Moon Caye naturalny rezerwat morski słynący z ptaków i pięknych miejsc nurkowych na ścianach.

SPRZĘT:

Pianka: 3mm, zalecana długa

Zawory: INT, DIN.

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpiecznie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: na Ambergris Caye

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 29.11.2024 - 10.12.2024

  Belize – safari nurkowe

  Zanim stała się nurkowym rajem Ambergris Caye, największa i najbardziej popularna z wysp archipelagu Belize, była ulubioną kryjówką piratów. Druga pod względem długości na świecie rafa barierowa otulająca wybrzeże Belize skutecznie broniła dostępu do kraju. Dzisiaj ta sama rafa barierowa,...
  23990 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ