Palau nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Wraki z II Wojny Światowej
 • Snurklowanie w słynnym jeziorze meduz!
 • Żywa skamielina: nurkowanie z łodzikiem (nautilusem)!
 • Wspaniałe zwierzęta pelagiczne i nienaruszone koralowce!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Palau nurkowe uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Jest tam ponad 60 regularnie odwiedzanych punktów gdzie można wspaniale zanurkować na rafach, jak również znana na całym świecie Blue Hole oraz wiele wraków z okresu drugiej wojny światowej. Spotkania z wielkimi rybami nie należą tu do rzadkości, a obfitość małych ryb, korali i makro-organizmów jest zdumiewająca. ława archipelagu Palau, jako znakomitego miejsca nurkowego, sięga jeszcze czasów Jaques’a Custeau, który uznał ponad trzystumetrowy uskok Ngemelis za najlepszą na świecie ścianę nurkową.

Położony na Oceanie Spokojnym archipelag jest prawdziwym podwodnym rajem. Palau ma do zaoferowania ponad 1500 gatunków ryb, 500 rodzajów koralowców, widoczność dochodzącą do 40 metrów i niesamowitą różnorodność ciekawych miejsc nurkowych o różnym poziomie trudności. Od płytkich raf po pionowe ściany, jaskinie czy „niebieskie dziury”, miejsc różniących się istotnie fauną i florą. Liczne rekiny spotkać tu można prawie na każdym nurkowaniu, a miłośnicy makrofotografii również nie będą zawiedzeni. Ponadto wraki i głębiny pozwalające bić rekordy. Każdy, od początkującego amatora po wyczynowo zorientowanego „technicznego” znajdzie na Palau coś dla siebie.

Ciekawostki

Nurkowanie w Palau – Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Makronezję (Palau).


Na archipelagu znajdują się 3334 endemiczne gatunki roślin,

Na wyspach Palau odbyła się 10 edycja programu Survivor, w Polsce znany jako “Ryzykanci”,

Na Palau średnia gęstość zaludnienia jest najbardziej zbliżona do średniej gęstości zaludnienia na świecie,

Państwo Palau stworzyło pierwsze na świecie tzw. rekinie sanktuarium, zakazujące całkowicie połowów tych zwierząt na swoich wodach (powierzchnia około 600 tys. km kwadratowych jest wielkości niemal całej Francji),

Birdwatcherzy mogą udać się do Palau Pacific Resort w Koror, gdzie zobaczą np. rajskie ptaki. Nawet jeśłi nie mieszkamy w tym luksusowym hotelu, wstęp na punkt obserwacyjny jest wolny!

W 2006 roku południowoafrykański paleontolog Lee Berger znalazł szczątki małych ludzi sprzed 2 900 lat!!Rozmiarami przypominali homo floresiensis (94-120 cm wzrostu i 32-41 kg), odkrytych w 2003 r na indonezyjskiej wyspie Flores, jednak pigmeje z Palau mieli dwa razy większe mózgi;)

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: GMT +9 godzin
 • Język: W większości stanów angielski i palau, z wyjątkiem Sonsoral (angielski i sonsoral), Tobi (tobi i angielski) i Angaur (angaur, japoński i angielski)
 • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! Wizy nie są wymagane.
 • Zdrowie: Palau National Hospital jest wyposażony w bardzo dobry sprzęt medyczny oraz profesjonalną załogę lekarzy. Ponadto na wyspie znajdują doskonałe prywatne kliniki, przychodnie i apteki. Szczepienia: Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy poprzedzających przyjazd do Palau turysta przebywał na obszarze wskazanym jako rejon epidemii na liście Światowej Organizacji Zdrowia, musi posiadać on ważny międzynarodowy certyfikat szczepienia przeciw cholerze i żółtej febrze. Dostęp do usług medycznych w Palau jest bardzo ograniczony. Lekarze wymagają często zapłaty gotówką.
 • Opłata lotniskowa: Wszyscy odwiedzający odlatujący z Koror muszą uiścić podatek wyjazdowy i opłatę "green" w wysokości 50 dolarów.
 • Elektryczność: 120V / 60 Hz

Przy planowaniu wyjazdu na nurkowanie Palau warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę.


Pory roku: Klimat wysp to klimat równikowy wybitnie wilgotny (odmiana monsunowa). Wpływ na klimat mają okołorównikowe ciepłe prądy morskie. Najsłabszy okres trwa od czerwca do początku października – wtedy dni są wietrzne i deszczowe. Widoczność w wodach otaczających Palau zmienia się i jest zależna od pory roku (w porze deszczowej wrzesień do listopada więcej osadów spływa z wysp), stanu morza, dobowych pływów. Waha się od 10 m przy brzegu do 40 m na pełnej wodzie. Charakterystyczna dla tego regionu jest wysoka wilgotność powietrza, która w ciągu całego roku wynosi około 80%.

Temperatura wody: Temperatura wody w ciągu roku utrzymuje się na stałym poziomie 27 – 29 stopni Celcjusza. Dla porównania powietrze w ciągu dnia ogrzewa się od 30 stopni, a noce bywają zwykle o pięć stopni chłodniejsze.

Nurkowanie Palau: Nurkowanie na Palau możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy czas w roku na nurkowanie to okres od listopada do maja:) Widoczność w wodach otaczających Palau zmienia się i jest zależna od pory roku (w porze deszczowej wrzesień do listopada więcej osadów spływa z wysp), stanu morza, dobowych pływów i waha się do 15 do 30 metrów, osiągając niekiedy 40.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
29
29
Luty
29
29
Marzec
29
29
Kwiecień
30
29
Maj
30
29
Czerwiec
30
29
Lipiec
30
29
Sierpień
29
29
Wrzesień
29
29
Październik
29
29
Listopad
30
29
Grudzień
30
29

Przed wyprawą nurkową na Palau warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: maksymalna głębokość na najlepszych miejscach nurkowych dochodzi do 35 m

Widoczność: dochodzi do 40 m

Średnia temperatura wody: 28 – 30°C

Nurkowania na Palau zaczynają się od opuszczenia hotelu ok godziny 7:45-8:30, transferu 10-15 minutowego do centrum nurkowego, a następnie transfer łodzią podziwiając piękne Palau na miejsca nurkowe (40 min jazdy)
W przerwach między nurkowaniami, nurkowie spędzają czas na skalistych plażach wyspy, snorkelingu wzdłuż zewnętrznej rafy, jedzą lunch, eksploracją wyspę, szukają wyrzuconych przez morze skarbów lub po prostu relaksują się na słońcu lub chowają w cień:) Po drugim lub trzecim nurkowania, podróż powrotna prowadzi przez przepiękne tereny,  z możliwymi przystankami po drodze na nurkowanie w Jellyfish Lake, Soft Coral Arch, Giant Clam Beach itd. Łodź wraca do centrum nurkowego ok. godziny 16:00

Jedno nurkowanie na Palau zdecydowanie nie wystarczy !! Palau oferuje nurkowiska na najwyższym światowym poziomie, które zadowolą nurków o każdym stopniu umiejętności, nurkujących z butlą i powierzchniowo. Niemal 1500 gatunków ryb i 700 gatunków koralowców zapewnia naprawdę niesamowitą bioróżnorodność a wszystko to jest pieczałowicie strzeżone przez straż wodną. Blue Corner to najlepiej znane nurkowisko Palau, ale jest tu też mnóstwo płytkich miejsc, w tym również wraki nadające się do nurkowania z fajką:)

Nurkując na Palau mamy szanse spotkać rekina wielorybiego i słonowodnego krokodyla, lecz aby zobaczyć te niezwykłe zwierzęta trzeba mieć trochę szczęścia. Natomiast szre rekiny rafowe (ang. Grey Reef Shark) ”grasują” tam stadami po 30 – 40 sztuk i obecne są prawie przy każdym nurkowaniu, tak jak i barakudy, które zbijają się w ławice liczące nawet 1000 i więcej sztuk. Na Palau możemy podziwiać również olbrzymie gorgonie i wielkie wyrastające nawet na półtora metra, miękkie korale o białym, purpurowym i fioletowym zabarwieniu. W czasie nurkowania bardzo często możemy spotkać również żółwie, napoleony, lucjany, mureny, a nawet węże morskie.

Polecena miejsca nurkowe:

Blue Corner – to najsłynniejszy punkt nurkowy na Palau, i w sitocie wspaniałe show! Nurkowie zazwyczaj opuszczają się prosto w ławicę barrakud, następnie płyną wzdłuż ściany do głębokiej szczeliny obrośniętej gąściołami. Tuż za rogiem, wypływa się na położony płyciej płaskowyż i przypina hakiem do skały – teraz pozostaje już tylko czekać na spektakl! Szare rekiny rafowe, ławice ostroboków, rekiny czarnopłetwe i białopłetwe,, wargacze garbogłowe, żółwie, karanksy i mureny to główni aktorzy tego miejsca:) Widoczność jest doskonała, ale występują tu bardzo silne prądy.

Ngemelis Wall i German Chanel– polecamy trzystumetrowy uskok Ngemelis Wall (znany także jako Big Drop-Off) lub German Chanel gdzie niemal pewne jest nurkowanie z mantami przez cały rok,  lub spenetrować przesło 60 wraków z okresu wojny, w tym również japoński myśliwiec Zero.

Chandalier Cave – są tutaj także nurkowiska jaskiniowe: Chandalier Cave w malowniczych, wapiennych Rock Islands, które składa się z 5 komór a najbardziej wewnętrzna z nich ma wręcz niewiarygodny wygląd i całkiem słusznie została nazwana Temple of Doom (Świątynia Przeznaczenia). Rock Islands są tak wyżłobione przez wodę, że sprawiają wrażenie jakby lewitowały nad powierzchnią morza.

Peleliu – Poszukiwacze przygód mogą wybrać się na południe do Peleliu, miejsca, w którym swego czasy rozegrano niektóre z bardziej wyniszczających bitew drugiej wojny światowej. Za nurkowanie trzeba dopłacić, ale cena nie jest wygórowana;) Znajduje się tu 6 miejsc do nurkowania, w tym Peleliu Express: nie dla nowicjuszy; jest to emocjonujące nurkowanie w dryfie, w czasie którego możesz stanąć  oko w oko ze wszystkim, co mieści się w zakresie między żarłaczem tępogłowym i tygrysim a marlinem i ławicą tuńczyków;)

Mandarinfish – w jeziorze Mandarinfish żyją mandaryny wspaniałe, maleńskie rybki, którym z pewnością należy sieę nagroda w kategorii ryb najbardziej niezwykłych,  doskonałych i bardzo kolorowych:)
Innym obowiązkowym nurkowaniem jest jezioro Jellyfish. Kiedy podpłyniesz z fajką w słoneczne miejsce, zobaczysz tysiące żerujących meduz, które w toku ewolucji utraciły komórki parzące. Potrzeba trochę czasu, aby przywyknąć do dziwnego uczucia, jakie się ma, pływając w towarzystwie ich miękkich, żelatynowych ciał  –  jesteś nimi dosłownie otoczony – ale to naprawdę niezwykle doświadczenie.
No i  jeszcze wspaniałe nurkowanie w poszukiwaniu Nautilusów. Te zamieszkujące głębokie wody głowonogi są chwytane przez nurków centrum nurkowego, a następnie wypuszczane na głębokościach rekreacyjnych, dzięki czemu możesz pływać wśród tych pięknych, rzadko spotykanych stworzeń. Nurkowanie to, podobnie jak wiele innych na Palau, po prostu trudno zapomnieć… 😉

SPRZĘT:

Pianka: krótka lub długa o grubości 3mm

Zawory: DIN lub INT

Pianka: krótka lub długa o grubości 3mm

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpieczenie: Zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.

Komora dekompresyjna: Najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Koror.

Łodzie są bardzo bezpieczne, szybkie i wygodne, w pełni wyposażone, z dwoma silnikami, radiem, telefonem komórkowym, tlenem oraz pełnym zadaszeniem dla ochrony przed słońcem. Łodzie prowadzone są przez profesjonalnych, licencjonowanych – miejscowych kapitanów, którzy znają rafy Palau jak własną kieszeń:)

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 26/02/2021 - 09/03/2021

  Palau – safari Red Snapper Full Moon Expedition

  Full Moon Unique Expedition na jednej z najlepszych łodzi na Palau! Kilkadziesiąt rozrzuconych zielonych punktów na tle ciemnobłękitnego oceanu, to piękna grupa wulkanicznych wysp na Pacyfiku. Nie ma tu kosmopolitycznych miast, spektakularnych wieżowców ani autostrad. Wyspy Palau – bo o...
  18800 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz