Galapagos nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Lwy morskie, iguany, orlenie cętkowane, rekiny jedwabiste, wielorybie i białopetwe!
- Setki rekinów młotów!! HIT!!
- Jeden z najaktywniejszych regionów wulkanicznych na świecie!
- Kraina Żółwi Słoniowych!
Wyspy Galapagos uchodzą za jedno z najbardziej ekscytujących nurkowisk na Świecie. Przebywając tam będziecie Państwo mieli okazję poczuć się, jak w prawdziwym świecie zwierząt… Leżące na równiku, prawie tysiąc kilometrów na zachód od części lądowej Ekwadoru, wyspy Galapagos są domem dla jednych z najbardziej fascynujących i wyjątkowych organizmów na Ziemi; zarówno lądowych jak i podwodnych. Na tym starożytnym archipelagu surowych, wulkanicznych krajobrazów rządzą zwierzęta, a ludzie mogą je tylko obserwować! Pod wodą spotka Państwa coś, czego nie zapomnicie do końca życia: zobaczycie niezliczone stada rekinów młotów, ochoczo baraszkujące w wodzie lwy morskie, stada mant oraz wielkie ławice ryb…. Zapraszamy Państwa na wyprawę życia!
Niewątpliwą atrakcją jest możliwość zobaczenia dużych przedstawicieli gatunków morskich – można nurkować z setką rekinów młotów lub wykonać przystanek bezpieczeństwa w otoczeniu 20 rekinów jedwabistych! Orlenie cętkowane oraz ciekawskie płaszczki są wszędzie, a do zabawy są zawsze gotowe lwy morskie. Nie ma tu zbyt wielu koralowców, tak więc rafy nie są klasycznymi „pięknościami”, jednak obfitość fauny z pewnością stanowi rekompensatę.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Galapagos
Wyspy Galapagos były wykorzystywane przez Hiszpanów jako baza piratów, którzy zabierali olbrzymie żółwie jako żywe „konserwy” na pokład statków.
W 1835 r. Karol Darwin przeprowadzał na wyspach badania dotyczące ewolucji ludzkiej.
Wyspy Galapagos znane są pod wieloma nazwami. Ich oficjalne, hiszpańskie określenie „Archipelago de Galápagos” albo „Islas Galápagos” pochodzi od słowa „galápago”, czyli żółw, który jest przy okazji jednym z najważniejszych mieszkańców tych wysp oraz ich symbolem. Mniej popularna nazwa to „Archipelago de Colon”, nadana na cześć odkryć Krzysztofa Kolumba. Jednak najlepiej odzwierciedla charakter archipelagu określenie nadane przez kapitana Diego de Rivandeira. Uważał on, że wyspy dryfują po morzu, więc nadał im przydomek „Las Encantadas”, czyli zaczarowane wyspy. To określenie z pewnością pasuje do nich najlepiej.
Podróżujący po przyjeździe przechodzą przez urząd imigracji. Goście muszą przedstawić paszport Ekwadoru lub wizę, a także zapłacić 100 dolarów za wstęp do parków i podatek „wyspowy”. Można zapłacić czekiem podróżnym lub gotówką, natomiast karty kredytowe nie są akceptowane. Jeśli posiada się „censo” (dowód osobisty dla obcokrajowców) łączna opłata wynosi tylko 25 dolarów.
Na obrzeżach miasta Puerto Ayora, można znaleźć sławną siedzibę i stacje badawczą Karola Darwina – Charles Darwin Research Station.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: GMT - 5 godzin
- Język: hiszpański, w kurortach turystycznych - angielski
- Wiza/Paszport: nie są wymagane, przy wjeździe wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu. Nie ma obowiązku okazywania biletu powrotnego ani wykazywania się posiadaniem określonej kwoty pieniędzy na dzień pobytu. Obowiązuje opłata lotniskowa przy wylocie za granicę – 25 USD od osoby.
- Zdrowie: Nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Szczepienia nie są wymagane.
- Opłata lotniskowa: Przy wylocie z Ekwadoru obowiązuje opłata lotniskowa w wysokości 25 USD (Guayaquil) lub 32 (Quito).
- Elektryczność: 110/220 V
- Dodatkowo: Przed wejściem na pokład należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka na tego typu rejsach.
Przy planowaniu wyjazdu na Galapagos warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: od grudnia do maja – pora deszczowa, ciepła od czerwca do grudnia – pora sucha, chłodniejsza
Temperatura wody: Północne wyspy są cieplejsze (do 26°C), centralne i południowe zimniejsze (między 21 a 25 °C), najzimniej jest w zachodnich regionach wyspy Isabela (16-23°C). Na głębokości 10-30m występują termokilny. W jednym momencie możecie pływać w wodzie o temperaturze 25°C, a w następnej sekundzie spadnie ona do 14°C. To nie są żarty!
Nurkowanie: Widoczność na Galapagos waha się w granicach 5-25 m (zwykle jest to 12-18 m). Widoczność spada w miesiącach deszczowych (od lutego do kwietnia). Między lipcem a październikiem może silnie wiać, a wody będą wzburzone. Między czerwcem a listopadem często spotkać można rekiny wielorybie, a od stycznia do listopada przeważają rekiny młoty, manty, orlenie i inne zwierzęta morskie. Najlepszą porą na największe zwierzęta jest zima, kiedy to przyciągają je chłodniejsze wody. Rekiny wielorybie zaczynają pojawiać się pod koniec maja, kiedy temperatura wody spada poniżej 15°C. Gdy woda znów się nagrzewa, mniej więcej do 28°C, zwiększają się szanse na ujrzenie mant.
Przed wyprawą nurkową na Galapagos warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max 40m.
Widoczność: 10-40m.
Średnia temperatura wody: 13-28°C.
Prądy: niektóre spoty nurkowe oblegane są przez silne prądy, niektóre nie. Przewodnik nurkowy wybierze dla Państwa odpowiednie nurkowisko każdego dnia, zgodnie z panującymi warunkami atmosferycznymi.
Wyspy Galapagos znajdują się na liście obowiązkowych wypraw niemal każdego nurka – jednak zanim dokonają Państwo rezerwacji, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Czy jesteście wystarczająco doświadczeni, aby poradzić sobie z trudnymi warunkami i nieprzewidywalnymi falami na powierzchni i równie nieprzewidywalnymi warunkami poniżej? Czy wybraliście właściwą łódź? Niektóre są całkowicie nastawione na nurków, a niektóre dysponują bardziej elastycznymi harmonogramami , które obejmują mnóstwo odwiedzin na lądzie.
Nurkowanie na Galapagos nie jest łatwe. Zejścia mogą znajdować się na wzburzonym morzu, a powrót na łódź może być problematyczny. Prądy mogą być silne (pamiętajcie o rękawicach – trzeba będzie łąpać się najbliższych skał obiema rękami), a warunki niczym w pralce występują nader często!
A które miejsce wybrać? Oto kilka wskazówek:
Strefa środkowa – spokojniejsze, cieplejsze i przyjemniejsze nurkowanie; obszar ten jest chroniony przed najsilniejszymi prądami i niesprzyjającymi warunkami przez największą wyspę o nazwie Isabella.
Strefa północna – fantastyczne miejsce do nurkowania z niezliczonymi rekinami młotami i orleniami w dwóch odizolowanych miejscach – wyzpach Wolf i Darwin.
Strefa zachodnia – otwarta na Ocean Spokojny i omywana przez wszystkie prądy równikowe, to obszar drastycznie zmieniających się warunków oraz niezwykle zróżnicowanego życia morskiego.
POLECANE MIEJSCA NURKOWE:
Arch Darwin – arch (łuk) przy wyspie Darwina to widok, którego nigdy nie zapomnicie. Zerodowane pozostałości zapomnianej erupcji wyznaczają położenie owalnej rafy, która opada na sporą głębokość. Stopniowo opadające zbocze pokryte jest głazami, a prądy uderzają w szeroką, skalistą krawędź rafy, by następnie rozejść się na wszystkie strony. Bez względu na to, gzie wejdziecie do wody, traficie na prądy i komin, więc i tak czeka was zejście po głazach połączone z podziwianiem muren oraz krabów – a następnie dotarcie do piaszczystego kanału na wschodzie. Gdy będziecie przesuwać się dalej, zauważycie nad sobą cichą ławicę rekinów młotów… Niektóre ciekawskie podpływają bliżej, zaś pozostałe obserwują z dystansu. Widoczność nie zawsze jest dobra, gdyż prądy unoszą piasek, jednak nagrodą dla Was za wpatrywanie się w głębiny może być delfin butelkonosy – regularny gość – oraz rekiny wielorybie w miesiącach zimowych.
Wyspa Floreana – jest tu 9 nurkowisk ze spokojnymi zwykle wodami. Jeśli jednak znajdziemy się w zasięgu mocniejszego prądu można szybko przenieść się do spokojniejszego rejonu – dzięki takiej możliwości Floreana jest znakomitą opcją dla nurków na każdym poziomie zaawansowania. Jest to również jedno z najlepszych miejsc to przyjrzenia się rzadkim koralowcom takim jak pebble coral czy endemiczne black coral. Możesz zobaczyć jak pisklęta uczą się fruwać, albo jak rybka barberfish czyści żółwia morskiego z pasożytów. Floreana to też jedno z najlepszych miejsc do nurkowania z lwami morskimi. Jeśli to wciąż zbyt mało, to dookoła pływają koniki morskie, trygony, orlice, żółwie, long nose hawkfish, barakudy, ryby pelagiczne, rekiny white tip shark, Galapagos shark i rekiny młoty.
Wyspa Santa Fe – ta wyspa to solidna struktura z zastygłej lawy, położona około godziny drogi od bazy. 4 nurkowiska tutaj generalnie zapewniają świetną widoczność i łagodne prądy, co czyni je idealnymi dla nowicjuszy. Jednakże zwierzęta i topografia (w tym spektakularny łuk) sprawiają, że miejsce to pokochają także bardziej zaawansowani nurkowie. Zobaczą tu płaszczki, orlenie, węgorze, żółwie, kolonie lwów morskich, mureny, ryby pelagiczne, a może nawet rekiny white tip shark i/lub rekiny młoty.
North Seymour – płaska i niska wyspa wulkaniczna tętniąca życiem. Spotkasz tu lwy morskie, iguany morskie, wiele gatunków ptaków. Las Bachas to biało-koralowa plaża, na której jaja składają żółwie morskie, a w lagunie często widywane są flamingi. Dragon Hill to laguna ze słoną woda, którą upodobały sobie flamingi, rożeńce i inne.
Gordon Rocks – ten tufowy stożek to znane na całym świecie nurkowisko położone godzinę drogi od naszej bazy. Są tu 4 miejsca nurkowe, ale tylko 2 z nich nadają się dla nowicjuszy. Dwa pozostałe przeznaczone są dla średniozaawansowanych i ekspertów w nurkowaniu ze względu na obecność silnych prądów i spiętrzonych fal. Nurkowiska to przede wszystkim ściany i głębokie dno. Zanurz się, a być może zobaczysz rekina młota – główną atrakcję tego rejonu. Nie będziesz chciał przestać patrzeć i podziwiać to akwarium złożone z ryb rafowych, dużych ryb pelagicznych, golden ray, orleni, żółwi i muren.
Beagle Rocks – na południe od Santiago Island (ok. 90 minut drogi od kanału Itabaca) znajdują się trzy skały zwane Beagle Rocks. To miejsce dla nurków początkujących i średniozaawansowanych, będą mogli spróbować swych sił najpierw na platformie położonej na głębokości 12 metrów, a następnie na ścianie pokrytej czarnymi koralowcami i gorgoniami. Ściana schodzi aż do głębokości 60 metrów. Gatunki pelagiczne, które można w tym miejscu obserwować to rekiny młoty, rekiny Galapagos, manty w sezonie ciepłym, małe płaszczki, żółwie i lwy morskie.
Daphne – Daphne to tufowy stożek na pełnym morzu otoczony pionowymi skałami; około godziny drogi od naszej bazy. Główne miejsce nurkowe tworzy półka z głazami an głębokości 60 stóp, a samo nurkowanie może okazać się utrudnione ze względu na prądy i fale. Zwykle spotykamy tutaj rekiny Galapagos, ryby pelagiczne i wielokolorowe gąbki pokrywające ściany.
Bartolome (Bartholomew) – wizytówką Bartolome jest Pinnacle Rock – wyrastający z morza obelisk w kształcie wieży. Spotkasz tu pingwiny z Galapagos (jedyny gatunek pingwinów na północ od równika), lwy morskie, ryby tropikalne, żółwie morskie. Wspinamy się na 600 metrowy szczyt (trasa nie jest trudna dzięki schodom i barierkom), skąd rozciąga się fantastyczna panorama wyspy Santiago, James Bay, Pinnacle Rock i plaży z biało-różowym piaskiem.
Niezbędnik
SPRZĘT:
Pianka: latem minimum 5 milimetrowa długa, zimą minimum 7 milimetrowa półsucha
Zawory do butli: INT
Uwaga! Aby zminimalizować nasz wpływ na środowisko, zakazane są rękawiczki podczas nurkowania, z obawy przed tym, aby nurkowie nie dotykali wszystkiego, co znajdzie się w zasięgu ręki. Jednak na Galapagos musicie je nosić w trakcie nurkowania. W przeciwnym wypadku możecie rozciąć sobie rękę na olbrzymich pąklach, które pokrywają skały. Na szczęście w tym regionie nie ma koralowców budujących rafę, które można uszkodzić. Zabierzcie tym razem grubszą piankę lub dodatkowe warstwy!
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpieczenie: Zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komora dekompresyjna znajduje się na wyspie Santa Cruz w Puerto Ayora.
Należy jeszcze raz podkreślić, że nurkowanie tam nie jest łatwe. Zejścia mogą znajdować się na wzburzonym morzu, a powrót na sztywną, nadmuchiwaną łódź, a następnie na statek może być problematyczny. Prądy mogą być silne, tak więc musicie łapać się najbliższych skał obiema rękami (zabierzcie rękawice!), a warunki niczym w pralce występują nader często. Większość nurkowań ma miejsce na standardowych limitach głębokości, jednak niektóre są bardzo głębokie – zabronione jest na nich nurkowanie zarówno samotnie, jak i z przystankiem bezpieczeństwa. Róbcie tylko to, czego jesteście pewni.
Lista wypraw w tym kierunku:
-
Data: 27.11.2024 - 08.12.2024
Galapagos… Nurkowa Wyprawa Życia do Świata Zwierząt
Dlaczego na Galapagos nikt nie zwraca uwagi na dzikie zwierzęta w centrum miast? Odpowiedź jest prosta. W wodzie jest ich więcej!! Przebywając tam, będziecie mieli okazję poczuć się, jak w prawdziwym świecie zwierząt… Leżące na równiku, prawie tysiąc kilometrów na...
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]