Rosja Bajkał nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • 7 dniowe safari nurkowe do wyspy Olkhon
  • Blisko 2000 gatunków endemicznych i przejrzystością sięgającą nawet 50m!
  • Nurkowanie w jednym z najciekawszych miejsc na kuli ziemskiej!
  • Bajkał to najstarsze i najgłębsze jezioro na Ziemi
  • Największe atrakcje Irkucka i Listwianki
  • Niezapomniana przygoda nurkowa z dala od cywilizacji i komercji
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Bajkał …  to legendarne miejsce nurkowe dzikiej Syberii! Największy, najgłębszy, niezwykle tajemniczy i dziewiczy. Dzięki swoim rozmiarom spotkamy tu wielką różnorodność nieznanych ekosystemów. Bajkał oferuje bardzo zróżnicowane nurkowanie: zobaczymy piękny krajobraz, pionowe ściany, kaniony, nieregularne formacje skalne, osuwiska, duże głazy, zatopione drzewa, kolonie zielonej gąbki o różnych kształtach, skorupiaki, małże. Bajkał znajduje się na poziomie 455 m n.p.m i otoczony jest malowniczymi zboczami wysokich gór. Poznaj oblicze przyrody, gdzie człowiek jest wciąż tylko gościem i dołącz do naszego wyjątkowego safari nurkowego na trasie wschodniej do wyspy Olkhon. „Błękitne oko Syberii” o długości 630 km i szerokości 30-80 km, nazywane jest syberyjskim morzem – gromadzi 22% wszystkich słodkich wód planety. Jego wody są tak przeźroczyste, że dno widać nawet stojąc kilkadziesiąt metrów od brzegu. Zimą przeobraża się w piękną, ogromną taflę lodu, tak grubą, że bezpiecznie jeżdżą po niej samochody. To wymarzone miejsce dla miłośników miłośników przyrody, płetwonurków i podróżników! Nurkowanie

Ciekawostki

Wybierając się na nurkowanie (Bajkał) zapoznaj się z podstawowymi informacjami

Rosja zajmuje gigantyczne terytorium. Rozciąga się od Morza Arktycznego na północy aż po Morze Czarne na południu. Jej zachodnia część znajduje się w Europie, jednak znacznie większa część leży w Azji i sięga aż po Morze Beringa i Ocean Spokojny na wschodzie. Kultura tego kraju jest ogromnie bogata. Równie fascynujący się krajobraz, który obejmuje zarówno rozległe stepy i lasy, jak i wysokie góry Kaukazu. Jednakże nas – nurków, najbardziej zainteresuje najstarsze i największe jezioro na Ziemi. Rosjanie z wielkim szacunkiem nazywają jezioro Bajkał położone w pobliżu granicy rosyjsko-mongolskiej „świętym morzem” i opiewają je w niezliczonych pieśniach ludowych. W 1996 roku ten największy akwen słodkowodny został wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO w celu ochrony jego przejrzystych wód – siedliska ponad 2500 gatunków roślin i zwierząt.

Ciekawostki:

  • Syberyjski Bajkał jest najgłębszym jeziorem na świecie i zawiera jedną piątą światowych zasobów słodkiej wody
  • Uważa się, że w języku Kurykanów, ludu który zamieszkiwał ten rejon około 1300 lat temu, słowo „Bajkał” znaczyło „dużo wody”
  • Jezioro ma 1620m głębokości i 23 tys. km³ słodkiej wody – tyle, co północnoamerykańskie Wielkie Jeziora,
  • Bajkał pod względem powierzchni zajmuje dopiero 9-te miejsce w tym rejonie!
  • Jezioro ma kształt półksiężyca długości 636km , szerokość dochodzi do 50km, zaś linia brzegowa  ma 2000km.
  • Jezioro powstało 15-25mln lat temu w rowie tektonicznym,
  • Pierwotnie jezioro miało ponad 8km głębokości, ale z czasem uległo zamuleniu; szczątki mikroorganizmów uwięzione w mule wskazują na jego wiek.
  • Rejon do dzisiaj zachował dużą aktywność sejsmiczną, o czym świadczą gorące źródła występujące na dnie jeziora i wstrząsy podziemne o dużej sile, które często się tu zdarzają,
  • Choć do Bajkału wpada 336 rzek, wypływa z niego jedna – Angara,
  • Mieszkańcy kilkudziesięciu nadbrzeżnych miasteczek mogli niegdyś pić wodę wprost z jeziora, ponieważ Bajkał ma bogatą i faunę endemiczną, dzięki czemu na skutek zjadania glonów i alg przez skorupiaki – woda była wyjątkowo czysta. Nawet dziś, pomimo zanieczyszczeń przemysłowych, woda w Bajkału jest nadal bardzo przejrzysta. W maju, po stopnieniu lodu, można dostrzec obiekty na głębokości 40m!

Okolica przybiera zimową szatę daleko przed Bajkałem. Od października zima okrywa śniegiem górskie turnie i drzewa, takie jak modrzewie, świerki oraz syberyjskie cedry. Natomiast większą część tafli jeziora lód ścina dopiero w styczniu, a grubość pokrywy lodowej przekracza miejscami 1.5m! Ludzie jeżdżą po jeziorze samochodami osobowymi i ciężarówkami, najczęściej po to, aby łowić ryby w przeręblach. Tam gdzie lód tworzył się podczas bezwietrznej pogody,jest przezroczysty jak tafla szkła i można oglądać pływające pod nim ryby. Zazwyczaj jednak pokrywa lodowa to postrzępiona mozaika kry różnych rodzajów i wielkości, która pęka i regularnie z głośnym trzaskiem, przypominającym wystrzał z armaty. Lód skuwa powierzchnię jeziora nawet do końca maja, ale w sierpniu woda w wielu miejscach jest na tyle ciepła, że można pływać!:) Jezioro może jednak być zdradliwe o każdej porze roku. Gęste, letnie mgły są w stanie całkowicie uniemożliwić ruch na jeziorze. Nagle szkwały potrafią niebezpiecznie wzburzyć wodę nawet w spokojne dni. Dla Buriatów, mongolskiego ludu żyjącego w tym rejonie, taka furia wody świadczy o gniewie mieszkających tam bogów, z których najważniejszym jest Burcham panujący na Olchonie, największej wyspie na Bajkale. Z 1800 gatunków zwierząt ponad połowa występuje tylko tutaj, jak np. gołomianki, czyli półprzezroczyste ryby żyworodne lub srebrzystoszare foki bajkalskie!

Święte Morze – tak nazywają je Buriaci,

Perła jezior świata – tak często bywa nazywane w mediach,

Syberyjskie morze lub Błękitne oko Syberii;

jakie tak naprawdę jest to najstarsze bo liczące ponad 25 milionów lat

a zarazem najgłębsze bo sięgające aż na 1620 metrów jezioro na Ziemi?

 

Praktyczne informacje:

Cyberbezpieczeństwo:

Używanie sprzętu elektronicznego (smartfonów, tabletów, laptopów etc.) podczas pobytu w Rosji wiąże się z dużym zagrożeniem cyberprzestępczością. Aby uniknąć kradzieży danych osobowych, loginów i haseł należy upewnić się, że przed wyjazdem wszystkie urządzenia zostały w pełni zaktualizowane. W serwisach w których taka opcja jest dostępna, należy uruchomić tzw. dwustopniową weryfikację logowania, która znacznie utrudni osobom niepożądanym dostęp do kont, nawet jeśli posiadają wykradzione dane logowania.Należy także unikać łączenia się z niezaufanymi sieciami wi-fi, a w szczególności korzystania za ich pośrednictwem z bankowości internetowej. Odpowiednio spreparowany router wi-fi jest w stanie przechwycić informacje wysyłane z podłączonego urządzenia i wykorzystać je do kradzieży wrażliwych danych. Niezalecane jest używanie otrzymanych w prezencie pendrivów, dysków przenośnych lub innych urządzeń peryferyjnych – mogą być one zainfekowane złośliwym oprogramowaniem.

Wjazd i pobyt

Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej. Przy wjeździe do Rosji nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego, ani określonej kwoty pieniędzy.Obywatele polscy posiadający zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub kartę stałego pobytu na terenie Rosji, wjeżdżają, przebywają i wyjeżdżają z Rosji na ich podstawie oraz ważnego dokumentu stwierdzającego tożsamość, bez obowiązku posiadania wiz.Na granicy istnieje obowiązek wypełnienia otrzymanej karty migracyjnej, jako podstawy do zameldowania w miejscu pobytu. Zagubienie karty migracyjnej należy zgłosić w ciągu trzech dni w najbliższym urzędzie migracyjnym w celu wyrobienia jej duplikatu.

Zdrowie

Występuje zagrożenie AIDS, gruźlicą i chorobami układu pokarmowego (zwłaszcza na prowincji). Odnotowano ogniska występowania ptasiej grypy. Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy.  W sprawie szczegółowej i aktualnej informacji dotyczącej szczepień należy kontaktować się z wojewódzką stacją sanitarno-epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej. Między RP a Rosją obowiązuje umowa gwarantująca wzajemną bezpłatną pomoc medyczną w razie nagłych wypadków i zachorowań. W przypadku dłuższego leczenia i konieczności skomplikowanych zabiegów należy jednak liczyć się z koniecznością pokrycia ich kosztów oraz zakupu drogich lekarstw i preparatów.

Przydatne informacje

Wymiany pieniędzy można dokonywać bez ograniczeń w bankach i kantorach, ale niektóre z nich, jak np. w obwodzie kaliningradzkim, wymagają okazania paszportu. Należy wystrzegać się wymiany poza kantorami i bankami, mimo oferowania lepszego kursu, z uwagi na duże prawdopodobieństwo otrzymania fałszywych banknotów. Bankomaty przyjmują karty płatnicze światowych sieci. Banki pośredniczą w transferze z zagranicy pieniędzy dla osób prywatnych.Na terenie Rosji w hotelach oraz dużej części placówek kulturalnych (muzea, teatry, galerie sztuki) obowiązuje zróżnicowanie cen dla obywateli miejscowych i cudzoziemców. Zalecane jest wystrzeganie się zakupu alkoholu w kioskach i przydrożnych straganach z uwagi na niebezpieczeństwo zatrucia, jak również spożywania jakichkolwiek płynów proponowanych przez nieznane osoby np. taksówkarza. Przy zakupie artykułów spożywczych należy zwracać uwagę na ich termin przydatności do spożycia. Przestrzega się przed zawieraniem znajomości za pośrednictwem Internetu, które w wielu przypadkach prowadzą do wyłudzeń dużych kwot pieniężnych np. pod pretekstem załatwienia wizy, wylegitymowania się posiadanymi środkami pieniężnymi na czas pobytu w Polsce itp.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: Kraj Kamczacki, Rosja (GMT+12) Magadan (GMT+11) Sachalin (GMT+11) Władywostok (GMT+10) Jakuck (GMT+9) Irkuck (GMT+8) Nowosybirsk (GMT+7) Samara (GMT+4) Kaliningrad (EET)
  • Język: rosyjski, jednakże 21 republik zatwierdziło również swój inny język urzędowy
  • Wiza/Paszport: Wjazd do Federacji Rosyjskiej odbywa się na podstawie ważnej wizy. Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy po planowanej dacie opuszczenia Federacji Rosyjskiej.
  • Zdrowie: Zalecane są szczepienia przeciwko dyfterytowi, tężcowi, gruźlicy, żółtaczce typu A i B oraz chorobie wywołanej przez ukąszenie kleszczy

Planując nurkowanie (Bajkał) poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd

Najlepsza pora na nurkowanie w Rosji, w Bajkale to: luty-kwiecień, oraz czerwiec-wrzesień!

  • Rosję najlepiej zwiedzać latem, choć zima w tym kraju również ma swoje uroki, zwłaszcza gdy odpowiednio się do niej przygotujemy.
  • W części europejskiej występują długie, ostre i śnieżne zimy (w rejonie Moskwy temperatury nierzadko spadają do –20 ºC). Wpływ Morza Bałtyckiego podwyższa nieco temperaturę w okolicy Petersburga. Wiosna jest często bezchmurna i ciepła, jednak następuje wtedy odwilż i roztopy. Latem jest ciepło, w głębi lądu czasem burzowo, a na południu sucho za sprawą gorącego wiatru stepowego.
  • Nad Morzem Czarnym lato jest gorące i słoneczne, a ciepła woda zachęca do kąpieli od czerwca do września. Zimą temperatura rzadko spada poniżej zera, jednak zimny wiatr znad Kaukazu może popsuć pogodę. W sierpniu możemy się również kąpać w Morzu Japońskim, gdzie temperatura wody wynosi ok. 22 ºC.
  • Na Syberii występuje bardzo długa, mroźna i śnieżna zima. Lato jest krótkie, ale ciepłe. W Wierchojańsku temperatura spada zimą do –40 ºC, jednak latem termometry nierzadko wskazują 30 ºC.
Klimat Rosji ogólnie scharakteryzować można jako kontynentalny, z wyraźnie występującymi porami roku. Jedynie w niektórych regionach obserwuje się odstępstwa od tej reguły. Wiosna i jesień – pory przejściowe – są krótkie. Lato w znacznej części kraju jest gorące, a zima mroźna i śnieżna. Część europejska charakteryzuje się długimi i ostrymi zimami. Śnieg w Moskwie i okolicach spotkamy od listopada do kwietnia, a temperatura –20 ºC jest tam standardem. Dzięki suchemu powietrzu i niezbyt silnemu wiatrowi nie jest ona tak uciążliwa. Podobny klimat panuje w Murmańsku, dzięki prądom z Morza Barentsa. Petersburg jest nieco cieplejszy za sprawą bliskości Morza Bałtyckiego. Lato w okolicach Petersburga jest umiarkowane, a noce bywają chłodne. W głębi kraju dni są cieplejsze i czasem występują burze. Okolice Morza Czarnego znajdują się pod wpływem klimatu zbliżonego do śródziemnomorskiego, z umiarkowaną zimą oraz gorącym i słonecznym latem. W miesiącach zimowych w tym regionie często wieje zimny wiatr typu bora (z Kaukazu) oraz fen. Opady u podnóża Kaukazu zimą są wysokie. Na Syberii zima trwa bardzo długo i jest niezwykle surowa. W Wierchojańsku zanotowano w 1885 roku rekordowo niską temperaturę –67,8 ºC. W okolicach Irkucka zima przypada na okres od października do końca kwietnia. Lato jest krótkie, lecz ciepłe (a czasami bywa nawet upalne). W północnej części Syberii śnieżna i wietrzna zima zajmuje aż dziewięć miesięcy w roku. Podczas niezwykle krótkiego okresu ocieplenia ziemia rozmarza i staje się bardzo grząska. W lecie na Syberii możemy się spodziewać dużej ilości komarów. Na południu występują częste wiatry pyłowe. Daleki Wschód charakteryzuje się surową zimą. Na Sachalinie śnieg utrzymuje się aż do maja. Okolice Władywostoku, wybrzeże oraz Kamczatka są natomiast najbardziej wietrznym regionem kraju. W najmniej wietrznych miesiącach, czerwcu i lipcu, możemy się tam spodziewać mgieł. To sprawia, iż zima jest tam bardziej słoneczna niż lato.
Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
-13
2
Luty
-11
1
Marzec
-4
0.5
Kwiecień
3
2
Maj
9
5
Czerwiec
14
11
Lipiec
16
18
Sierpień
15
19
Wrzesień
10
15
Październik
4
10
Listopad
-5
7
Grudzień
-10
4

Pakując się na nurkowanie (Bajkał) zerknij na nasze wskazówki.

Nurkowanie w jeziorze Bajkał jest marzeniem każdego, ambitniejszego nurka. Miejsce to budzi respekt nie tylko wielkością ale i rozciągłością.

  • Głębokość maksymalna: 1620 m
  • Średnia głębokość: 730 m
  • Wizura: nawet 45 metrów!

Oczywiście temperatura wody jest uzależniona od pory roku oraz głębokości. Najcieplejsza jest w sierpniu – na powierzchni waha się od 9 do 12°C, przy brzegach osiągając niekiedy 20°C. Oczywiście głębiej spada do 4°C. Natomiast w styczniu Bajkał przeważnie jest zakryty pokrywą lodową o grubości od 70 do 115 cm. Lód topnieje dopiero w okolicach maja.

Jeśli chcecie doświadczyć w Bajkale uroków nurkowania podlodowego, to najlepszym miesiącem jest marzec. Wtedy to pokrywa lodowa jest już bardzo gruba i nie pęka a śnieg nie zalega na tafli dzięki czemu lód staje się przezroczysty. Pod lodem zaskoczy nas wyśmienita widoczność. Są też pewne zagrożenia, bowiem lód wypiętrza się pod wodą tworząc nierówną powierzchnię, w której szczelinach łatwo zaklinować linę asekuracyjną. Oczywiście nie ma potrzeby odpływania zbyt daleko od przerębla.

Prócz fanów nurkowania pod lodem, Bajkał to z pewnością miejsce dla miłośników przepięknych formacji skalnych, grot, jaskiń, głazów, kanionów i oczywiście głębokich nurkowań. Uwaga: do głębokości 100 metrów nie potrzebne okazuje się sztuczne światło latarki.

 

Miejsca nurkowe w Jeziorze Bajkał

Zasadniczo wybór miejsca nurkowego zależy od pory roku – miesiąca, w którym wybierzemy się nad Bajkał.

styczeń – Listvyanka; port Bajkał

luty/marzec – Listvyanka, Bolshie Koty i Round Baikal Railway;

kwiecień/połowa maja – nurkowanie w ujściu rzeki Angara;

II połowa maja/grudzień  – Listvyanka, port Bajkał, Bolshie Koty i Round Baikal Railway.

 

Jezioro Bajkał – fauna i flora:

Miejsce to charakteryzuje ogromne bogactwo flory i fauny. Szacuje się, że występuje tu około 2630 gatunków roślin i zwierząt, z czego około 60% to gatunki endemiczne np. foka bajkalska (Pusa sibirica), omul bajkalski (Coregonus migratorius Georgi) czy gołomianka (Comephorus baicalensis).

SPRZĘT:

Pianka: suchy skafander

Zawory do butli: DIN

Płetwy:  paskowe

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem.

Każdy nurek musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ