16.08.2019

20 TOPOWYCH KIERUNKÓW NURKOWYCH NA ŚWIECIE – Alfabetyczny Ranking Activtour

Jesteśmy mobilni, potrafimy dotrzeć już w zasadzie w każdy zakątek naszego globu. Z pełną świadomością twierdzę, że świat stoi przed nami otworem… Niektórzy z nas swoją podwodną przygodę […]

Jesteśmy mobilni, potrafimy dotrzeć już w zasadzie w każdy zakątek naszego globu. Z pełną świadomością twierdzę, że świat stoi przed nami otworem… Niektórzy z nas swoją podwodną przygodę zaczynają w polskich jeziorach, inni pierwszych podwodnych szlifów nabierają w miejscach egzotycznych. Nieważne jednak jest gdzie zaczynamy, w miarę rozwoju naszych umiejętności i zdobywanego doświadczenia przebywamy pewną drogę w aspekcie oczekiwań i zaspokajania chęci poznawczych nowych miejsc. Z każdym kolejnym nurkowaniem rodzi się w nas pragnienie odkrywania nieznanego, obcowania z podwodnym światem i jego walorami charakterystycznymi dla konkretnych miejsc na Ziemi… Korzystając z naszej wiedzy i doświadczenia chcielibyśmy zestawić Wam, drodzy nurkowie – podróżnicy, 20 TOP-owych (w naszej ocenie) kierunków nurkowych na Świecie… Liczymy, że ta lista pomoże Wam w planowaniu kolejnych wakacji nurkowych lub zainspiruje do snucia marzeń o kolejnym wyjeździe nurkowym ukierunkowanym na interesującą Was atrakcję podwodną 🙂 Dla przejrzystości listę zaprezentowaliśmy w kolejności alfabetycznej.

 1. ANTARKTYDA:  magicznej barwy woda oraz krajobraz gór lodowych odkrywają niezwykłe życie morskie: lasy kelpowe, węże morskie, olbrzymie kraby, zdumiewające odmiany ślimaków, wiele gatunków ryb antarktycznych, meduzy, rozgwiazdy, kryl, wielkie równonogi oraz jeżowce. Podróż w to ostatnie dzikie miejsce na Ziemi jest  unikalną szansą zobaczenia na własne oczy lamparta morskiego, lwa morskiego, izopoda, koticzaka, kilku odmian waleni oraz podglądania znad powierzchni wody wszechobecnych pingwinów.
 2. ARKTYKA: na bezmiernym obszarze Arktyki prawdziwym władcą na lądzie jest biały niedźwiedź, a pod wodą królują walenie oraz foki. Jednym z najważniejszych zjawisk w przyrodzie jest formowanie się planktonu, którym żywią się inne zwierzęta.  Ryby, mięczaki, głowonogi, płetwonogi i walenie pływają czynnie w tych wodach umożliwiając nam spotkania oko w oko z tym intrygującym środowiskiem.
 3. AUSTRALIA: Morze Koralowe i Wielka Rafa: największa rafa barierowa Ziemi, na której spotkać można płetwale karłowate, graniki kartoflane (cod patato), rekiny, przepiękne ryby rafowe, manty, ściany porośnięte miękkimi koralowcami.
 4. AZORY: archipelag wulkanicznych wysp rozsianych na Atlantyku oferujący spotkania z naprawdę dużymi osobnikami pelagicznymi, w tym z: wielorybami – kaszalotami, delfinami, mantami, tuńczykami i rekinami (min.  młotami, błękitnymi i ostronosami).
 5. BELIZE: nurkowanie w scenerii miękkich i twardych koralowców, w otoczeniu lasów gorgonii  i gąbek, pomiędzy zdumiewającymi formacjami skalnymi i tunelami, na spektakularnych ścianach. Blisko 200 na 430 gatunków ryb żyjących w Morzu Karaibskim występuje właśnie tutaj.  Znajdziemy tu trzy słynne grupy atoli: Turneffe, Lighthouse i Glovers oraz legendarną Blue Hole stanowiącą przyrodnicze dziedzictwo świata gdyż jest to podwodna studnia rozszerzająca się w ogromną salę udekorowaną wielkimi stalaktytami o długości nawet 15 metrów.
 6. BORNEO: wyspa Sipadan: światowej klasy nurkowania wokół niewielkiej malezyjskiej wyspy. 800 metrowa ściana, ławice barakud, bogactwo występowania żółwi morskich, wargaczy garbogłowych. Przepiękny świat makro.
 7. EGIPT: zaledwie 4h lotu, koralowy basen Morza Czerwonego oferuje spektakularne nurkowania na światowym poziomie: bogactwo życia pelagicznego oraz wraki. Dla nas Polaków, kierunek nurkowy numer 1!
 8. FILIPINY: segment Trójkąta Koralowego, kraj obejmujący 7107 wysp otoczonych rafami koralowymi, około 70 000 miejsc do nurkowania. Znajdziemy tu wykwintne rafy koralowe, wspaniałe ściany, wraki – w Zatoce Coron, mnóstwo podwodnych zwierząt oraz wspaniałe rezerwaty i parki morskie: min. Tubbataha, Visayas, Sumilon.
 9. GALAPAGOS: wyspy  należące do Ekwadoru. Liczba gatunków endemicznych nie ma sobie równych, pelagiczny zawrót głowy, niespotykane bogactwo życia: niezliczone stada rekinów (zwłaszcza  młotów), lwy morskie, morskie iguany, ławice ryb (szansa spotkania ryby mola-mola). Wyspy Darwin & Wolf to światowy numer 1!
 10. KOMODO: teren Parku Morskiego wpisany na listę UNESCO, nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków. Tutejsze wody roją się od rekinów rafowych, olbrzymich mant, kałamarnic, koników morskich, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, tuńczyki, barakudy, graniki, karanksy oraz żabnice.
 11. KOSTARYKA: bliskie spotkania z ławicami orleni i luszczowatych, żarłaczy tępogłowych i rekinów wielorybich, diabłów morskich, żółwi oliwkowych, mant, grindwali, a nawet humbaków.
 12. MALEDIWY: rajskie atole rozsiane na Oceanie Indyjskim, które tętnią życiem podwodnym… natrafimy na stacje czyszczenia mant, większe ławice ryb – w tym karanksów i barakud, kropkowane orlenie oraz rekiny wielorybie, które regularnie odwiedzają te rejony. Wszystko w bujnej scenerii miękkich i twardych koralowców.
 13. MEKSYK: półwysep Yucatan: zachwyca II największa Rafą Koralową oraz cenotami – starożytnymi geologicznie osobliwościami ozdobionymi stalagmitami i stalaktytami, tworzącymi ciąg unikalnych nurowisk jaskiniowych. Półwysep Baja California, Archipelag Revillagigedos i Socorro: to właśnie tutaj przeniesiemy się do prawdziwego raju dla płetwonurków, a spotkania z przedstawicielami pelagicznymi dostarczą nam niezapomnianych wrażeń. Manty z ramionami o rozpiętości do 7 metrów, rekiny (bywa, że podczas jednego nurkowania zobaczyć można dziesięć gatunków tych drapieżników),  ławice ryb, wieloryby, delfiny.
 14. NORWEGIA – LOFOTY: słyną ze stromych zboczy gór wyrastających prosto z morza, lazurowej wody oraz bogatej fauny i flory morskiej, w tym z: nurkowania z dorszami, halibutami, zębaczami, krabami; na wrakach statków z okresu II wojny światowej; w podwodnych lasach brunatnic; na arktycznej rafie koralowej, w kanionach, jaskiniach, przy ścianach polodowcowych gór oraz w towarzystwie orek (przy odrobinie szczęścia).
 15. PALAU: mikronezyjski podwodny raj na Ziemi. Doskonałe miejsce nurkowe dla pasjonatów pięknych ogrodów koralowych, niezwykła różnorodność życia, zachwycający świat makro, rekiny, manty, barakudy. Wspaniale zachowane wraki japońskie z okresu II WŚ.
 16. PAPUA NOWA GWINEA: miejsce jednych z najbogatszych, najbardziej rozległych i najlepiej zachowanych raf na świecie, może poszczycić się największą bioróżnorodnością życia morskiego na ziemi. Żyją tu niemal wszystkie stworzenia morskie, które warto zobaczyć, występują zatoki usiane wrakami statków.
 17. RAJA AMPAT: centrum Trójkąta Koralowego, tu możemy spotkać 1 223 gatunków ryb, w tym 25 gatunków endemicznych, 600 gatunków korali twardych (10 razy więcej niż na całych Karaibach), 75% wszystkich znanych odmian korali, 57 gatunków krewetek Mantis, 13 gatunków morskich ssaków oraz 5 gatunków zagrożonych żółwi morskich.
 18. RPA: zdumiewająca różnorodność atrakcji nurkowych. Migracja Sardynek: przy odrobinie szczęścia, będziecie mogli zanurzyć się w milionowej ławicy sardynek i na własne oczy zobaczycie żerujące drapieżniki: stada rekinów, delfiny, foki, tuńczyki, żaglice, humbaki, rekiny wielorybie, głuptaki,  rybitwy, mewy. Aliwal Shoals: kompleks rafowy słynący z występowania mant oraz dużej ilości rekinów: w tym żarłaczy czarnopłetwych i tępogłowych, tygrysich czy twardoszy piaskowych. Kapsztad i okolice: oferuje nurkowanie w klatce z żarłaczami białymi, kolonie fok, lasy kelpowe, walenie a nawet wraki.
 19. SUDAN: basen Morza Czerwonego w ekskluzywnym i kameralnym wydaniu! Dziewicze systemy raf, brak turystów, nieskażony świat podwodny… tu spoczywa jeden z dwóch najbardziej spektakularnych wraków Morza Czerwonego – wrak Umbria z 1937 roku oraz pozostałości  podwodnych stacji badawczych Jacques-Yves Cousteau – projekt Precontinent.
 20. TRUK LAGUNA: na dnie tej mikronezyjskiej laguny spoczywa około 40 wraków z okresu II WŚ, z których każdy tworzy dziś okazałą rafę. Znajdziemy tu: wraki okrętów, szczątki samolotów, czołgi, dżipy, działa przeciwlotnicze, wyrzutnie torped oraz amunicję.

W kolejnym numerze magazynu Podwodny Świat zaprezentujemy zestawienie najlepszych pór roku na wyjazd w polecane TOP’owe miejsca nurkowe…

Popularne posty

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 25- RAJA AMPAT część I The Last of Paradise

 INDONEZJA, WYSPIARSKI KRAJ ZAJMUJĄCY ARCHIPELAG 17 TYSIĘCY WYSP, Z KTÓRYCH CO TRZECIA JEST NIEZAMIESZKANA, JEST CORAZ CZĘŚCIEJ WYBIERANĄ DESTYNACJĄ NURKÓW Z CAŁEGO ŚWIATA. SZACUJE SIĘ, ŻE TO WŁAŚNIE […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 23 – SHARKS część II

 NA ŚWIECIE ISTNIEJE PONAD 500 GATUNKÓW REKINÓW, OD NAJMNIEJSZYCH – KILKUCENTYMETROWYCH DO PONAD 18-METROWYCH. Z TEJ OGROMNEJ ILOŚCI GATUNKÓW, TYLKO 12 MOŻE ZAATAKOWAĆ. Z TEGO TUZINA, 5–6 GATUNKÓW […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 22 – SHARKS

 INTELIGENTNE. MAJĄ PAMIĘĆ KRÓTKO I DŁUGOTRWAŁĄ. NIEKTÓRE Z NICH POSIADAJĄ ZDOLNOŚĆ WIDZENIA STEREOSKOPOWEGO, DZIĘKI KTÓREMU POTRAFIĄ DOSKONALE OCENIĆ ODLEGŁOŚĆ. Widzenie obuoczne sprawia, że zwierzę lepiej orientuje się w […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 21 – Galapagos Republika Zwierząt część 2

 Człowieku! Zanurz się pod wodę. Jeśli piękno, które ujrzysz nie wstrząśnie Tobą- to nic ciekawego Cię już w życiu nie czeka. Przemierzając ponad 100 mil morskiej żeglugi od […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 20 – Galapagos Republika Zwierząt

 Człowieku! Zanurz się pod wodę. Jeśli piękno, które ujrzysz nie wstrząśnie Tobą- to nic ciekawego Cię już w życiu nie czeka. Usiądź sobie wygodnie. Zaprzyj rękoma pomiędzy kamieniami […]

ZOBACZ
GWARANCJA ORGANIZATORA 2023/2024

Drodzy Nurkowie!!! Pragniemy poinformować Was, że z Nami podróże są zawsze bezpieczne. 421.056,00 PLN tyle wynosi  Gwarancja Ubezpieczeniowa ACTIVTOUR Profesjonalnego Organizatora Wyjazdów Nurkowych na nowy sezon 2023/2024. Prawdopodobnie […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 19 – Preludium do Galapagos czyli Ekwador po obu stronach równika

 Archipelag Galapagos jest marzeniem każdego nurka. To pozycja obowiązkowa jeśli rozpatrujemy „TOP-owe” miejsca nurkowe na świecie. Jednak aby osiągnąć te oddalone o 1000 km od stałego lądu wyspy, […]

ZOBACZ
Ze stron Magazynu Perfect Diver 18 – Vámonos! Morze Korteza…

 Miejsce nurkowe owiane światową sławą. Jacques Cousteau nazwał Morze Korteza „akwarium świata”, ponieważ żyje w nim ponad 600 gatunków zwierząt ! Meksykański stan Sonora – w cieniu amerykańskiej […]

ZOBACZ
UBEZPIECZENIE KOSZTÓW OD REZYGNACJI Z PODRÓŻY

Kupujesz wycieczkę? Nie zapomnij również o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego z możliwością zwrotu kosztów rezygnacji z podróży! Pandemia SARS-COV-2 sprawiła, że planowanie wyjazdów zagranicznych jest bardzo ryzykowne. Nagłe zachorowanie […]

ZOBACZ
UWAGA! NOWE ZASADY DLA POWRACAJĄCYCH DO POLSKI Z KRAJÓW NON-SHENGEN

Rozporządzenie Rady Ministrów, które weszło w życie 15 grudnia 2021 mówiło, że osoby podróżujące z krajów spoza Unii Europejskiej i spoza strefy Schengen, muszą przed przekroczeniem polskiej granicy […]

ZOBACZ
Meksyk- podróż do wnętrza Ziemi

Meksyk to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie można zaznać uczucia latania. Swobodnego, samodzielnego, w promieniach światła słonecznego. Wystarczy do tego, tylko kochać nurkowanie. Po prostu.   Półwysep […]

ZOBACZ
SPRAWDŹ