Kolumbia-Malpelo nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Światowy bestseller nurkowy na listach UNESCO !
- Stada rekinów młotów i jedwabistych,
- Nurkowanie w ławicach ryb….
- Tutaj przeniesiemy się do prawdziwego świata zwierząt morskich
- Totalnie kameralne miejsce nurkowe oddalone o 550km od stałego lądu!
- 383 gatunków ryb, 15 gatunków koralowców, 340 mięczaków, 267 skorupiaków
Malpelo (Kolumbia) to wulkaniczna wyspa, położona daleko na Pacyfiku, 550 km od wybrzeży Ameryki Południowej, należy do Kolumbii. Niezwykłe i trudno dostępne podwodne sanktuarium, ściśle strzeżone, należy do Parku Narodowego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco i oferuje jedno z najlepszych na świecie nurkowań z wielkimi stadami rekinów. Nurkowanie na Malpelo to gwarancja spotkania m.in. olbrzymich szkółek rekinów młotów, rekinów jedwabistych, ponadto Galapagos sharks, rekinów wielorybich, mant, orlenii oraz samotniczych smalltooth sand tiger shark. Wyjazdy nurkowe na pokładzie statku Forex, bezpiecznego, o stalowym kadłubie, który zabiera na swój pokład 12 płetwonurków to najlepsza opcja wyjazdu! Na terenie parku za jednym razem może przebywać tylko jeden statek nurkowy, a więc wszystkie miejsca dostępne będą wyłącznie dla niewielkiej grupy! Wyjazdy nurkowe na Malpelo należącego do Kolumbii to najwyższa półka miejsc nurkowych na świecie!
Ciekawostki
Wybierając się na nurkowanie na Malpelo zapoznaj się z podstawowymi informacjami
Kolumbia to państwo położone w Ameryce Południowej, z dostępem do Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego. To niezwykle zróżnicowany klimatycznie i krajobrazowo teren – obejmuje puszczę amazońską, łańcuch Andów z najwyższym szczytem Cristóbal Colón 5775 m n.p.m oraz drugim, Simón Bolívar, o tej samej wysokości. W większości kraju panuje klimat tropikalny, a średnie temperatury roczne oscylują około 20 stopni Celsjusza. Kolumbia dzieli się na pięć kontynentalnych oraz jeden morski region przyrodniczy.
Kolumbia to kraj barwny, ciekawy i różnorodny. Jeśli miejscem docelowym jest Kolumbia wakacje z pewnością staną się niezapomniane. Warto jednak dobrze przygotować się na podróż i zadbać, by wspomnienia były wyłącznie przyjemne.
Ciekawostki:
- powierzchnia Kolumbii jest 3,6 raza większa od powierzchni Polski,
- parki narodowe zajmują około 11% powierzchni kraju,
- kolumbijska gospodarka jest napędzana przez produkcję szmaragdu – około 60% światowych zasobów pochodzi właśnie z tego kraju. Wydobywany jest między innymi w Boyaca,
- różnica czasu pomiędzy Polską a Kolumbią wynosi 7 godzin latem i 6 zimą,
- pyszna, doskonałej jakości kawa jest jednym z największych bogactw Kolumbii,
- trudno o bardziej patriotyczny kraj niż Kolumbia – ludzie są tam bardzo oddani symbolom narodowym i poczuciu jedności, a hymn państwowy jest grany w radio dwa razy dziennie,
- opady w Regionie Pacyfiku są tam obfite i częste, że łodzie stanowią tam jeden z głównych środków transportu,
- Bogota to mekka artystów ulicznych i świątynia street art,
- w Kolumbii znajduje się najstarsza na kontynencie hiszpańska akademia językowa,
- Shakira, znana na całym świecie wokalistka, pochodzi z Kolumbii,
- warto wiedzieć, że… tego samego dnia, w różnych częściach kraju można spotkać skrajnie różne warunki pogodowe . Geografowie wyróżniają tu nawet pięć stref klimatycznych,
- Kolumbia jest jedynym krajem Ameryki Południowej, który ma dostęp do dwóch oceanów!
- mimo wzmożonej walki z kartelem narkotykowym, wciąż 10% przychodu w Kolumbii pochodzi z produkcji narkotyków, głównie kokainy.
W Kolumbii przyciąga także jej nieco dziki, owiany złą sławą klimat. Co przychodzi wielu osobom do głowy, gdy słyszą „Kolumbia”? Narkotyki. To stąd pochodzi Pablo Escobar, baron narkotykowy nazywany „królem kokainy”. Wielu turystów nastawionych na miejskie zwiedzanie wybiera się więc do Medellín, dawnej stolicy kartelu narkotykowego i drugiego co do wielkości miasta po stolicy kraju. Medelin znane było przez lata jako „miasto strachu i zbrodni”. Dziś to jedno z najbardziej zadbanych miejsc w kraju.
Praktyczne informacje:
Waluty można wymieniać w kantorach, które znajdują się w centralnych częściach miast, w centrach handlowych oraz na lotniskach. Dokonując wymiany, należy przedstawić paszport (w tym przypadku nie akceptuje się kopii) oraz złożyć odcisk palca. Jednorazowo można wymienić kwotę stanowiącą równowartość 1000 USD. Taką samą kwotę można przesłać jednorazowo w systemie przekazów elektronicznych, realizowanych głównie przez firmę Western Union (wysokie opłaty). W walutach obcych (prawie wyłącznie w USD) można płacić tylko w hotelach o wysokim standardzie, w sklepach jubilerskich i galeriach sztuki.
Sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Akceptowane są praktycznie wszystkie międzynarodowe karty płatnicze i kredytowe. Ze względu na rosnącą liczbę prób stosowania przez grupy przestępcze urządzeń umożliwiających odczytywanie i kopiowanie danych z kart zaleca się korzystanie z bankomatów usytuowanych na terenie obiektów zamkniętych, np. centrów handlowych, banków, restauracji. Kartą można także płacić w prawie wszystkich sklepach oraz w hotelach, galeriach, restauracjach, muzeach i ośrodkach wypoczynkowych.
Nawet w dni wolne od pracy można bez większych problemów zrobić zakupy, a także kupić leki. Sklepy czynne są bardzo długo (w okresie poprzedzającym święta niektóre centra handlowe są otwarte 24 godziny na dobę). Urzędy są czynne we wszystkie dni z wyjątkiem sobót i niedziel oraz dni wolnych od pracy (najczęściej są to poniedziałki). Praktycznie we wszystkich instytucjach publicznych obowiązuje dwugodzinna przerwa obiadowa (między 12.00 a 14.00).
Kuchnia kolumbijska:
- Zacznijmy od śniadania – mieszkańcy tego kraju spożywają głównie changua, czyli zupę z jajek, mela i cebuli.
- Ważnym posiłkiem śniadaniowym, jak i na kolację, jest arepa, czyli rodzaj małej tortilli powstałej z mąki kukurydzianej. Bywa spożywana bez dodatków, ale często nadziewa się ją przeróżnymi składnikami.
- Szczególnie popularną zupą w rejonach Bogoty jest ajiaco – zupa ziemniaczana z dodatkiem kurczaka oraz kukurydzą, bywa podawana ze śmietaną.
- Kolumbijczycy posiadają specjalny rodzaj sera, który zanurzają w… czekoladzie, a następnie spożywają.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: Podróżując z Polski przesuwamy wskazówki zegara o 7 godzin do tyłu.
- Język: Językiem urzędowym jest język hiszpański.
- Wiza/Paszport: Obywateli polskich nie obowiązuje wiaza (pobyt do 90 dni). Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
- Zdrowie: Z uwagi na zagrożenie zachorowaniami na żółtą febrę, wystepujace szczególnie w tropikalnych regionach kraju, władze kolumbijskie bezwzględnie zalecają wykonanie szczepień przeciwko tej chorobie co najmniej 10 dni przed planowanym terminem podróży.W roku 2015 i 2016 odnotowano przypadki zarażenia wirusem Zika. Zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego, szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży lub planujących zajście w ciążę.
- Opłata lotniskowa: Przy wyjeździe z Kolumbii drogą lotniczą należy uiścić opłatę wyjazdową w wysokości około 40 USD. Opłata obowiązuje osoby, które przebywały w Kolumbii powyżej 60 dni oraz osoby zamieszkałe w Kolumbii na stałe. Z opłaty zwolnienie są turyści przebywający na terenie Kolumbii poniżej 60 dni. Opłata może być zawarta w bilecie lotniczym.
- Elektryczność: W Kolumbii, tak samo jak w Stanach Zjednoczonych, prąd ma 120 V, a gniazdka dostosowane są do wtyczek amerykańskich.
Planując nurkowanie w Malpelo poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd
Przez Kolumbię przebiega równik, aż 90% kraju leży na półkuli północnej, a departament Amazonas – na półkuli południowej. Całe terytorium kraju jest położone w Strefie Międzyzwrotnikowej, a kraj znajduje się w obrębie klimatu równikowego. Klimat kolumbijskich regionów różni się znacznie ze względu na duże różnice wysokości (od poziomu morza aż do prawie 6000 m n.p.m.).
Opady w Kolumbii są zróżnicowane. Na północ od równika deszcze padają głównie do maja do listopada, zaś na południe od równie – od grudnia do marca. Najwyższe opady występują na nadbrzeżnych nizinach, gdzie wartości opadowe wynoszą powyżej 4000 mm, sięgając nawet 8000 mm. Wysokie, ale niższe wartości występują na Nizinie Amazonki, nad zatoką Urabá, gdzie wartości opadowe wynoszą od 2000 do 4000 mm. Na terenach górskich opady są jeszcze niższe i wynoszą od 1000 do 2000 mm rocznie. W dolinach rzek Caucai górnej Magdaleny, oraz na altiplano w Kordylierze Wschodniej wielkość opadów nie przekracza 500 mm w ciągu całego roku. Najbardziej suchy obszar to półwysep Guajira, gdzie średnie opad wynosi poniżej 500 mm i ponadto deszcze nie padają przez dwa lub trzy lata z rzędu.
Pakując się na nurkowanie w Malpelo zerknij na nasze wskazówki.
Nurkowanie: Malpelo(Isla de Malpelo) to położona na zachód od Ameryki Południowej wyspa na Pacyfiku. Wchodzi ona w skład departamentu Cauca, należy do terytorium Kolumbii. Jej powierzchnia to zaledwie 0,35 km kwadratowego. Jest bezludna. W 2006 roku wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wokół Malpelo mamy do dyspozycji ponad 30 miejsc nurkowych! Rejony wokół wulkanicznej wyspy Malpelo także są rajem dla nurków, znajdziemy tutaj bowiem mnóstwo wspaniałych miejsc nurkowych. Dużych ryb jest mnóstwo, rekiny młoty, rekiny wielorybie czy mureny z pewnością napotkamy na swej drodze niejeden raz. Malpelo jest jednym z najlepszych miejsc nurkowych na świecie jeśli chodzi o spotkania z dużymi rybami. Znane jest ono szczególnie z dużej ilości rekinów młotów, endemicznych sand tiger shark, żarłaczy jedwabistych i niezliczonych muren. Przy dobrej widoczności spotkać można wielkie ławice innych ryb, a przy odrobinie szczęścia także rekiny wielorybie. Wokół Malpelo panują często silne prądy.
The Catedral: to miejsce magiczne, w tym niezwykłym tunelu ulokowanym na głębokości 18 metrów będziemy obserwować snappery, tuńczyki oraz orlenie.
Monster Fase: tutaj gwarantowane jest spotkanie z węgorzami, skorpenami oraz jedwabistymi rekinami.
The Freezer: tutaj różnorodność gatunków dużych ryb pelagicznych jest wprost niesamowita!
The Twins: to także miejsce godne odwiedzenia, tutaj bowiem napotkamy płaszczki i skorpeny.
La Gringa: zaskoczy nas ogromną ilością tuńczyków.
The Freezer: tutaj różnorodność gatunków dużych ryb pelagicznych jest wprost niesamowita!
SPRZĘT:
Pianka: 5-7mm długa, w zależności od sezonu oraz obowiązkowo kaptur!
Butle: 12l
Zawory do butli: INT, ale mogą być zorganizowane przejściówki do zaworów typu DIN
Płetwy: kaloszowe lub paskowe
Sprzęt nurkowy:
Każdy płetwonurek musi posiadać następujące elementy sprzętu: skafander nurkowy, BCD, automat oraz octopus, nóż nurkowy, gwizdek, boję SMB, światełko sygnalizacyjne w formie stroboskopu, zapasową maskę, lokalizator GPS. Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!
Używanie rękawiczek jest dozwolone.
Nitrox: dostępny jest na łodzi w cenie wyjazdu!
Komora dekompresyjna: przestrzegaj zasad bezpieczeństwa – w pobliżu nie istnieje żadna komora dekompresyjna.
Zakaz nurkowań dekompresyjnych!
Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]