Wybierając się na nurkowanie w Cieśninie Lembeh zapoznaj się z podstawowymi informacjami
Ciekawostki:
- Wyspa Sulawesi, dawniej znana jako Celebes jest 4 największą wyspą w Indonezji (11 na świecie).
- Wyspa składa się z pięciu połączonych ze sobą półwyspów, kształtem przypominających skorpiona.
- Zamieszkuje tu prawie połowa liczby ludności Polski.
- Indonezja posiada czwartą, największą populację świata – zamieszkuje ją ok 240 milionów ludzi. Ponad połowa z nich – ok 160 milionów, mieszka na jednej wyspie – Jawie, co czyni ją najbardziej zaludnioną wyspą świata – gęstość zaludnienia na Jawie wynosi 1026 osób na km kwadratowy
- Indonezję zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych posługujących się 742 językami i dialektami. W indonezyjskim godle widnieje motto: „jedność w różnorodności.” Flaga narodowa Indonezji jest niemal identyczna z flagą Polski. Ma ten sam wzór i barwy: białe i czerwone. Różni się tylko kolejnością kolorów na pasach.
- Indonezja znajduję się w tzw. „Kręgu Ognia” – na obszarze styku dwóch płyt tektonicznych, co czyni cały region niezwykle aktywnym tektonicznie i wulkanicznie. Na terenie Indonezji znajduje się co najmniej 150 czynnych wulkanów.
- Na terenie całej Indonezji, nawet w dużych miastach jak Dżakarta, Surabaya czy Medan występuje bardzo silna wiara w magię. Nagłe zachorowania prawie zawsze interpretowane są jako efekt rzuconego przez kogoś uroku, a w całym kraju znaleźć można tradycyjnych uzdrowicieli i osoby parające się magią.
- Indonezja nie uznaje ślubów cywilnych, a wszystkie małżeństwa zawierane muszą być według obrządku religijnego.
- W grudniu 1973 roku na jednej z wysp na Molukach znaleziono japońskiego żołnierza, który wciąż ukrywał się w dżungli nie wiedząc, że wojna zakończyła się 28 lat wcześniej
- Gałka muszkatołowa – kiedyś najdroższa przyprawa świata oryginalnie rosła tylko w jednym miejscu na świecie – na indonezyjskich Wyspach Banda.
Zakupy, których trzeba unikać! Pokusa przywiezienia z podróży egzotycznej pamiątki niekiedy może skończyć się konfliktem z prawem. Należy pamiętać, że sprzedawane prze handlarzy produkty nie zawsze są legalne – produktów wykonanych z roślin lub zwierząt zagrożonych wyginięciem nie można wywieźć z wyspy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, warto sprawdzić dany gatunek na liście Konwencji Waszyngtońskie
Praktyczne informacje
Celebes, Sulawesi to indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.
Swoim nieregularnym, rozczłonkowanym kształtem Celebes przypomina skorpiona – cztery półwyspy oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami. Wyspa ta nie ma nizin przybrzeżnych. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebesu jest górzyste, występują liczne wulkany – zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym z nich jest Soputan (1827 m n.p.m.). W centrum wyspy znajdują się Góry Molengraffa, z najwyższym szczytem jest Rantekombola 3455 m n.p.m. (według innych źródeł jest nim Rantemario 3478 m n.p.m.). W dolinach śródgórskich i rowach tektonicznych oddzielających poszczególne pasma leżą liczne jeziora. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. W kotlinach śródgórskich ukształtowała się formacja przypominająca sawannę. uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec. Na wyspie eksploatuje się rudy niklu i żelaza oraz szlachetne odmiany drewna.
Celebes podzielony jest na prowincje:
- Celebes Południowy
- Celebes Południowo-Wschodni
- Celebes Środkowy
- Celebes Północny
- Gorontalo
- Celebes Zachodni
Zdrowie
Przy wyjeździe do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. W celu zapoznania się ze szczepieniami aktualnie rekomendowanymi, zaleca się konsultację z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (Sanepid). Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw. W większości prowincji istnieje zagrożenie wścieklizną u psów (szczególnie na Bali). W przypadku podróży poza Jawę i Bali miejscowe władze zalecają profilaktyczne przyjmowanie lekarstw antymalarycznych oraz zwracanie uwagi na dobre zabezpieczenia przeciw komarom. Szczególną uwagę należy zwrócić na pojawianie się wśród drobiu i ludzi ognisk ptasiej grypy wywołanych szczepem wirusa grypy H5N1. Przed wyjazdem do Indonezji warto zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas jej zdiagnozowania. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, gdzie może być obecny drób zakażony wirusem H5N1 takich jak targowiska, fermy, zakłady przetwórstwa drobiu. Wirus jest wrażliwy na wszystkie rodzaje detergentów, jak i temperaturę powyżej 70 st. C. Należy szczególnie dbać o czystość rąk. Zagrożenie wirusem H1N1 nie stanowi dużego zagrożenia w Indonezji. Opieka medyczna, zarówno państwowa, jak i prywatna, jest płatna. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest niezadowalający; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych.
Cło
W Indonezji obowiązuje limit wwozu i wywozu obcych środków płatniczych stanowiących ekwiwalent 100 mln IDR (około 7,4 tys. USD). W przypadku wwozu większej kwoty należy wypełnić deklaracje celną, a przy wywozie uzyskać zgodę Centralnego Banku Indonezyjskiego. Nie wolno wwozić, wywozić ani posiadać narkotyków – grożą za to surowe kary, łącznie z karą śmierci. Obowiązują ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory. Wątpliwości służb celnych może wzbudzić większa ilość lekarstw, jeśli nie mają one nazw międzynarodowych. Przy wyjeździe z Indonezji nie ma możliwości otrzymania zwrotu podatku VAT. Do Indonezji zakazane jest także wwożenie pornografii oraz broni palnej. Również żywność może zostać skonfiskowana. Jedna osoba może przewieść 2 litry alkoholu, 200 papierosów, lub 50 cygar lub 100 g tytoniu.
Język i religia
Indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne. 86% Indonezyjczyków wyznaje Islam, co czyni Indonezję największym krajem muzułmańskim świata. Sytuacja jednak zmienia się z wyspy na wyspę. Na wielu wyspach mimo oficjalnego utożsamiania się z którąś z dużych religii, Indonezyjczycy praktykują równolegle inne lokalne wierzenia.
Indonezja to rajskie Bali, Jawa, Celebes, Sumatra, Borneo i… jeszcze ponad 17 tysięcy innych wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, a wiele nie ma nawet swojej nazwy. Tutaj też znajduje się ok. 15% rafy koralowej świata. Miłośnicy nurkowania znajdą tu najwyższej klasy warunki do uprawiania tego sportu i prawdopodobnie największą różnorodność podwodnego życia. Archipelag oszałamia kontrastami i jednocześnie fascynuje; wspaniałymi krajobrazami, plażami z pudrowym piaskiem, barwną kulturą i tradycyjnymi obrzędami. Na wyspach Indonezji znajduje się około 150 wulkanów, z czego 127 uznaje się za aktywne. To także raj dla miłośników trekkingu. Malownicze jeziora i wulkany oraz liczne Parki Narodowe oferują niezliczone trasy do kilkugodzinnych wędrówek.
Kuchnia indonezyjska
Wykazuje znaczne zróżnicowanie regionalne, a także wpływy kuchni arabskiej, indyjskiej i chińskiej. Słynie z bogactwa aromatycznych miejscowych przypraw. Kuchnia indonezyjska opiera się głównie na ryżu, z dodatkiem mięsa, ryb i owoców morza. Do sporządzania potraw wykorzystuje się także niektóre odmiany mango i bananów, a także mleko kokosowe i pastę z orzechów ziemnych. Do jedzenia używa się najczęściej kombinacji łyżki (trzymanej w prawej ręce) i widelca (w lewej). Wszędzie podstawę wyżywienia stanowią trzy potrawy – nasi goreng, mie goreng i gado-gado. Nasi goreng to bardzo aromatyczny ryż smażony z nielicznymi warzywami i dużą ilością przypraw. Mie goreng – ryż zostaje zastąpiony kluskami. Trzecia narodowa potrawa to gado – gado, sałatka z gotowanych warzyw, z jajkiem, soją i sosem. Wariacji sosu są tysiące, dlatego gado – gado za każdym razem smakuje inaczej. Standardowo potrawy te występują bez dodatków mięsnych, zawsze jednak towarzyszą im chrupki. Różnego rodzaju chipsy i prażynki są „narodowym przysmakiem” Indonezyjczyków. Do każdego ryżu, dokładane są krewetkowe prażynki z tapioki, a czasami również mocno pikantne chipsy z kasawy. Indonezja jest natomiast prawdziwym rajem dla wielbicieli owoców egzotycznych. Można tu spróbować wszystkie odmiany: durianów, rambutanów, liczi, longanów, o mango, melonach, jabłkach i wielu innych nawet nie wspominając.