Nurkowanie na Palawanie

Palawan to największa prowincja Filipin, składająca się z prawie 2000 wysp lub grup wysp. Najbardziej polecaną na nurkowanie grupą jest Calamian Island Group, w skład której wchodzą między innymi Busuanga, Culion, Coron czy Sangat. Niewątpliwą atrakcją nurkową tej ostatniej wyspy są wraki Japońskiej Marynarki Wojennej, zatopione przez USA podczas II wojny światowej.

Palawan to: małe wysepki pokryte śnieżnobiałym piaskiem i poprzetykane palmami kokosowymi, przyjemnie ciepła woda, nieustannie zmieniający się i mieniący kolorami podwodny świat, wapienne formacje skalne, geotermalne jeziora oraz niezliczone gatunki zwierząt i ptaków.

Wokół Palawanu i pobliskiego archipelagu Calamian znajduje się ok. 40% raf koralowych Filipin, więc możliwości śledzenia podwodnego życia nie brakuje. Warto jednak dodać, że rafy wokół samego Palawanu (w szczególności okolice El Nido) są często zniszczone przez połowy z użyciem dynamitu. Najwięcej podwodnych atrakcji można zaobserwować w pobliżu wyspy Busuanga na północy.

Nurkowanie na Palawanie

Przed wyprawą nurkową na Palawan warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: w najlepszych miejscach nurkowych waha się od 4 do 100 m!
Widoczność: waha się od 5 do 45 m, z silną sezonową i lokalną zmiennością.
Średnia temperatura wody: 23-30°C
Prądy: przeważnie łagodne, ale niektóre są zawsze obecne z powodu pływów pomiędzy wyspami. W niektórych obszarach prądy mogą być bardzo silne.
Jest to region „poszarpanych”, wapiennych wysp, podziemnych rzek i skalistych zatoczek. Palawan oferuje różnorodne nurkowania – od płytkich, wspaniałych ogrodów koralowych po nurkowanie wrakowe. Do najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach należy rafa Tubbataha. Wokół Palawanu i pobliskiego archipelagu Calamian znajduje się ok. 40% raf koralowych Filipin, więc możliwości śledzenia podwodnego życia nie brakuje!
Zatoka Coron – nurkowanie wokół Palawanu przyciąga koralowymi ogrodami oraz wrakami japońskich statków handlowych z czasów II wojny światowej. Widoczność jest dosyć słaba, jednak wszystko rekompensuje widok porośniętych koralami świadków historii. W zatoce Coron czekają również na nurków liczne diugonie (krowy morskie).
Tubbataha Reef oferuje spotkania z wieloma gatunkami pelagicznymi, takimi jak: manty, grey reef shark, white i black tip reef shark oraz rekiny młoty. Krajobraz nurkowy to strome, koralowe ściany ciągnące się do bardzo dużej głębokości. Prądy są bardzo silne. Nurkując w okolicach Puerto Princesa, można natrafić na rekina wielorybiego. Głębokość tutejszych miejsc nurkowych waha się od 6 do 30 m.
Lighthouse – w miejscu nurkowym Lighthouse można zanurkować w fascynujących grotach, jednak po raz kolejny należy czasem uważać na silne prądy.
Apo Reef – warto też wybrać się na podwodną wycieczkę po Apo Reef (która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO) lub po Anilao, gdzie zobaczymy niebieskie ośmiornice. Rafa przez wiele lat odwiedzana była głównie przez rejsy nurkowe (liveaboardy, safari nurkowe), obecnie dopływają tu także łodzie banca. Rafa to szeroki na 340 m system lagun, rozdzielony wąskim kanałem wiodącym z zachodu na wschód. Dostępna jest od stycznia do czerwca, w pozostałych miesiącach prądy uniemożliwiają dotarcie do niej. Na rafie spoczywają trzy wraki – stary parowiec i dwie łodzie rybackie. Spotka się tu około 380 gatunków ryb – w tym różne rekiny, płaszczki, manty, lucjany i ostroboki, tuńczyki, makrele hiszpańskie, napoleony, pokolce, papugoryby, rogatnice, skrzydlice, szorstniki, a także prawie 500 różnych gatunków korali.
Palawan jest miejscem dla nurków posiadających każdy stopień zaawansowania!
SPRZĘT:
Pianka: od 3 do 5 mm w zależności od pory roku
Zawory: DIN i INT
Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się na wyspie Luzon (w Manili, Batangas i w zatoce Subic) oraz w Cebu i w Coron.

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Palawan warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Klimat na Palawanie oraz w przeważającej części Filipin charakteryzuje się trzema porami roku: jesienią, od października do marca (ciepło i generalnie bez opadów), latem, od kwietnia do czerwca (wysokie temperatury, duża wilgotność) oraz porą monsunową, od czerwca do września (opady). Temperatury powietrza w lecie oscylują w granicach 30-37°C. Przez resztę roku temperatura zwykle nie spada poniżej 25°C. Najcieplej jest od marca do maja. W porze deszczowej może dojść do tropikalnych huraganów.

Temperatura wody: 25-30°C

Nurkowanie: Nurkować na Palawanie można przez cały rok, jednak najlepszą porą na wyjazd jest okres od października do maja, kiedy oceaniczne wody odpoczywają od tropikalnych sztormów. Najlepszą porą na odwiedzenie rafy Tubbataha jest czas od kwietnia aż do czerwca, jako że w tym czasie fale są najmniejsze. Nurkowania na Filipinach możliwe są przez cały rok, jednak najlepszy okres to pora sucha, między listopadem a majem.