Przed wyprawą nurkową na Mindoro warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: w najlepszych miejscach nurkowych osiąga 55 m. Maksymalna głębokość: 400 m!
Średnia temperatura wody: 26-28°C
Widoczność: 30-50 m
Prądy: dosyć silne, spowodowane napływającymi prądami z Morza Południowochińskiego
W regionie Mindoro znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera, gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można – poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych – także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
Apo Reef jest jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych w Azji. To druga pod względem wielkości rafa koralowa na świecie i znane dziedzictwo UNESCO. Oferuje wyjątkowe ściany z fantastycznym życiem podwodnym. Miejsca nurkowe wokół Apo Reef, takie jak Ego wall, Alladin i Hunters Rock, oferują ściany koralowe odwiedzane przez grey shark oraz great barracuda. Często można spotkać tu także żółwie, whitetip reef shark oraz kolonie snapperów. W silnych prądach przy Apo Reef ma się szansę zobaczyć także hammerhead shark, devil ray, great manta oraz eagle ray. Ponieważ ta rafa leży dosyć daleko od lądu, często jest na niej bardzo dobra widoczność.
West of Escarceo Point to miejsce świetnie znane wśród fotografów podwodnych. Zwiedzanie rafy jest uzależnione od kierunku prądu. Można być wciągniętym na strome zbocze, opadające na 30 metrów, blisko Canyonu i Hole In the Wall. Można też dryfować wśród tuńczyków i zobaczyć przepiękne korale stołowe.
The Canyons – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlip, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip shark. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dużych skrzydlic. Jeśli ma się szczęście, spotka się tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.
Sabang Piont – tu znajduje się rafa zaczynająca się na głębokości 7 m i opadająca do 18-20 m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdzie się tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.
Verde Island Wall – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach. Trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować nurka w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runner, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip shark).
Monkey Beach, Monkey Wreck – to miejsca cechujące się ogromnymi wachlarzami gorgonii. Można tutaj spotkać nie tylko ogromne ławice sweetlip, jack, barakud – miejsce to jest również domem dla koników morskich (ang. pygmy seahorse). Głębokość wynosi od 3 do 40 metrów i więcej. Monkey Beach to łagodnie opadające zbocze, na którym są grupy koralowców. Jednak to miejsce nie jest polecane dla początkujących nurków. Bardzo łatwo można się tu znaleźć głębiej, niż zakładał plan, a dodatkowo zdarzają się tu bardzo silne prądy. Z Monkey Beach można przedostać się do Monkey Wreck. Ten około 25 metrów długości drewniany statek został zatopiony przez lokalne centra nurkowe. Najgłębiej położona część statku leży na 40 metrach.
Sinandigan Wall – głębokość od 3 do 40 metrów. Na ścianie można podziwiać niesamowite formacje koralowe. Mieszka tu wiele tropikalnych ryb rafowych. Gdy prądy sprzyjają, pojawiają się tu gatunki żyjące w wodach otwartych. Ściana jest sławna na całym świecie ze względu na mnogość występujących tu jadowitych ślimaków nagoskrzelnych (ang. nudibranch) o przepięknych barwach; występuje tu minimum 7 odmian.
Shark Cave – głębokość od 18 do 29 metrów. Jest to jeden z najbardziej popularnych spotów nurkowych w okolicach Puerto Galera – jaskinia, w której w ciągu dnia odpoczywają rekiny (jeden lub dwa). Można podpłynąć do nich naprawdę blisko. Zarówno nurek, jak i rekin bacznie się obserwują, zaglądają sobie głęboko w oczy – taka okazja nie zdarza się często, więc fotografowie uwielbiają to miejsce!