Mindoro nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Raj dla podwodnych fotografów!
 • Druga pod względem wielkości rafa koralowa na świecie!
 • Wspaniałe miejsce dla nurków technicznych!
 • Verde Island Wall – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Mindoro to siódma pod względem wielkości wyspa Filipin. Leży na południowy zachód od wyspy Luzon i na północny wschód od Palawanu. Dla turystów najatrakcyjniejsze są plaże Puero Galera, z których rozpocząć można zawiedzanie podwodnego świata, więc również dla nurków jest to miejsce idealne. Nie bez znaczenia pozostaje też stosunkowo niewielka odległość od Manili, gdzie znajduje się międzynarodowe lotnisko.

Co oferuje Puerto Galera, zwane również Perłą Mindoro? Doskonałe plaże, rafy koralowe i znakomite spoty nurkowe, zarówno dla początkujących, jak i nurków-weteranów.

Warto wspomnieć też o szansie dla tych, którzy parają się podwodną fotografią – to miejsce znane jest z ogromnej bioróżnorodności, porównywalnej do Wielkiej Rafy Koralowej w Australii.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Mindoro.


Mindoro to siódma pod względem wielkości wyspa Filipin.
Filipiny są jedynym azjatyckim państwem, w którym dominującą religią pozostaje chrześcijaństwo.
W 2002 roku reaktywowano Towarzystwo Chopinowskie w Manili, które organizuje koncerty i konkursy dla młodych pianistów.
Na Filipinach żyje ponad 100 gatunków ssaków, m.in. kanczyl, wyrak filipiński (najmniejsza małpka na świecie) oraz 170 gatunków ptaków endemicznych, w tym narodowy symbol Filipin – małpożer, czyli orzeł filipiński.
Na Filipinach kręcono m.in. sceny do filmów “Czas Apokalipsy”, “Pluton” i “Urodzony 4 lipca”.
W Cebu znajduje się Krzyż Magellana – pierwszego Europejczyka, który postawił stopę na Filipinach.
Filipiny posiadają jedną z najdłuższych linii brzegowych w Azji: 36,289 km.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC + 8 godzin
 • Język: filipiński (urzędowy), angielski, hiszpański oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie
 • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi być ważny przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju!
 • Zdrowie: zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP (ok. 35 zł).
 • Elektryczność: 220 V, 60 Hz, gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory) i japońskie (dwa równoległe, podłużne otwory)
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przed wyprawą nurkową na Mindoro warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: w najlepszych miejscach nurkowych osiąga 55 m. Maksymalna głębokość: 400 m!
Średnia temperatura wody: 26-28°C
Widoczność: 30-50 m
Prądy: dosyć silne, spowodowane napływającymi prądami z Morza Południowochińskiego
W regionie Mindoro znajduje się co najmniej kilka wspaniałych destynacji nurkowych z co najmniej kilkoma, jeśli nie kilkunastoma miejscami nurkowymi każda. Najczęściej nurkuje się wokół Puerto Galera, gdzie rafy są w bardzo dobrym stanie i spotkać można – poza niezwykłą mnogością gatunków rafowych – także gatunki pelagiczne. Jest to także wspaniały teren do nurkowania technicznego. Niezwykle widowiskowe są nurkowania wokół wyspy Verde, a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
Apo Reef jest jednym z najbardziej znanych miejsc nurkowych w Azji. To druga pod względem wielkości rafa koralowa na świecie i znane dziedzictwo UNESCO. Oferuje wyjątkowe ściany z fantastycznym życiem podwodnym. Miejsca nurkowe wokół Apo Reef, takie jak Ego wall, Alladin i Hunters Rock, oferują ściany koralowe odwiedzane przez grey shark oraz great barracuda. Często można spotkać tu także żółwie, whitetip reef shark oraz kolonie snapperów. W silnych prądach przy Apo Reef ma się szansę zobaczyć także hammerhead shark, devil ray, great manta oraz eagle ray. Ponieważ ta rafa leży dosyć daleko od lądu, często jest na niej bardzo dobra widoczność.
West of Escarceo Point to miejsce świetnie znane wśród fotografów podwodnych. Zwiedzanie rafy jest uzależnione od kierunku prądu. Można być wciągniętym na strome zbocze, opadające na 30 metrów, blisko Canyonu i Hole In the Wall. Można też dryfować wśród tuńczyków i zobaczyć przepiękne korale stołowe.
The Canyons – jedno z najbardziej popularnych miejsc, także wśród nurków technicznych. Nurkowanie z reguły rozpoczyna się w pobliżu Hole in the Wall – naturalnego tunelu, szerokiego na tyle, że można nim przepłynąć. Dalej płynie się wzdłuż ściany aż do kilku kanionów, cały czas w otoczeniu wszystkich rodzajów korali twardych i miękkich, gąbek, gorgoniowych wachlarzy i liliowców. Morze tętni tu życiem – mureny, skrzydlice, sweetlip, ostroboki, tuńczyki i czasem whitetip shark. Nurkowanie kończy się przy starej kotwicy pokrytej miękkimi koralami i małymi gorgoniami, która stała się domem dla dużych skrzydlic. Jeśli ma się szczęście, spotka się tu Barnacle Billa – dużego żółwia szylkretowego, który często tu bywa.
Sabang Piont – tu znajduje się rafa zaczynająca się na głębokości 7 m i opadająca do 18-20 m, pokryta liliowcami, gąbkami w kształcie dzbanków i gorgoniami. Znajdzie się tu przepiękną ścianę pokrytą różnymi koralami, zamieszkaną przez mureny, wielokolorowe ślimaki nagoskrzelne i fluorescencyjne rogatnice.
Verde Island Wall – uznawana za jedną z najlepszych ścian na Filipinach. Trudno jej nie zauważyć pod wodą, jednak uważać należy na prądy, które mogą skierować nurka w nieodpowiednią stronę. Widoczność jest tu z reguły wspaniała, a sama ściana posiada wiele zagłębień i szczelin, których można się chwycić, by nie zostać uniesionym przez prąd. Uwaga na głębokość, ściana opada bowiem o wiele niżej, niż dopuszczalne głębokości rekreacyjne. W okolicy dostrzec można oczywiście wiele gatunków wspaniałych korali, ryb rafowych oraz pelagicznych (m.in. makrele hiszpańskie, tuńczyki, ostroboki, rainbow runner, solandry, a czasem manty, orlenie i whitetip shark).
Monkey Beach, Monkey Wreck – to miejsca cechujące się ogromnymi wachlarzami gorgonii. Można tutaj spotkać nie tylko ogromne ławice sweetlip, jack, barakud – miejsce to jest również domem dla koników morskich (ang. pygmy seahorse). Głębokość wynosi od 3 do 40 metrów i więcej. Monkey Beach to łagodnie opadające zbocze, na którym są grupy koralowców. Jednak to miejsce nie jest polecane dla początkujących nurków. Bardzo łatwo można się tu znaleźć głębiej, niż zakładał plan, a dodatkowo zdarzają się tu bardzo silne prądy. Z Monkey Beach można przedostać się do Monkey Wreck. Ten około 25 metrów długości drewniany statek został zatopiony przez lokalne centra nurkowe. Najgłębiej położona część statku leży na 40 metrach.
Sinandigan Wall – głębokość od 3 do 40 metrów. Na ścianie można podziwiać niesamowite formacje koralowe. Mieszka tu wiele tropikalnych ryb rafowych. Gdy prądy sprzyjają, pojawiają się tu gatunki żyjące w wodach otwartych. Ściana jest sławna na całym świecie ze względu na mnogość występujących tu jadowitych ślimaków nagoskrzelnych (ang. nudibranch) o przepięknych barwach; występuje tu minimum 7 odmian.
Shark Cave – głębokość od 18 do 29 metrów. Jest to jeden z najbardziej popularnych spotów nurkowych w okolicach Puerto Galera – jaskinia, w której w ciągu dnia odpoczywają rekiny (jeden lub dwa). Można podpłynąć do nich naprawdę blisko. Zarówno nurek, jak i rekin bacznie się obserwują, zaglądają sobie głęboko w oczy – taka okazja nie zdarza się często, więc fotografowie uwielbiają to miejsce!
SPRZĘT:
 
Pianka: od 3 do 5 mm w zależności od pory roku
Zawory: DIN i INT
Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.
BEZPIECZEŃSTWO:
 
Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się na wyspie Luzon (w Manili, Batangas i w zatoce Subic) oraz w Cebu i w Coron.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz