Malapascua nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Gwarancja spotkania rekina kosogona!
 • Rajska wysepka o wymiarach 2,5 na 1 km!
 • Spotkania z mandarin fish i spanish dancer!
 • Kameralna nurkowa atmosfera!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Malapascua to nieduża filipińska wyspa o wymiarach 2,5 na 1 km. Nie ma tu dróg ani samochodów, a obejście wyspy zajmuje około 3 godzin. Maleńkie wioski rybackie, przyjaźni mieszkańcy, samotne, urocze zatoki, mnóstwo przepięknych muszelek… Dzięki światłu latarni morskiej dostrzec można w oddali wyspy Leyte, Biliran, Maripipi i Samar.

Malapascua jest ważnym miejscem nurkowym nie tylko na Filipinach, ale w całej południowo-wschodniej Azji. Występują tu małe stworzenia morskie, ale też duże ryby. Niewątpliwą atrakcją nurkową tego zakątka jest rekin kosogon, którego ciało w 1/3 długości składa się z ogona. Najważniejsze miejsca nurkowe: Lapus-Lapus, Bantigi,  Chocolate Island, Calanggaman Island (około 50 min. łodzią), Gato Island (45 min. łodzią). Inne interesujące nurkowisko to podwodna wyspa Monad Shoal (30 min. łodzią od Malapascua). Są tu również duże wraki, takie jak Dona Marilyn Ferry, który zatonął w trakcie tajfunu w 1988 r., a teraz spoczywa na głębokości od 16 do 32 m. To wszystko składa się na wizerunek wyspy Malapascua jako przykładu doskonałych warunków nurkowych!

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Malapascua


Malapascua to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie nurkowie mają gwarancję spotkania pod wodą kosogona, zwanego też lisem morskim. Jego wyjątkową cechą jest niesamowicie długa część ogonowa, stanowiąca 1/3 całej długości ciała! Ciekawostką jest fakt, że żywi się on rybami, które ogłusza uderzeniami owego ogromnego ogona.
Tropikalna, rajska wyspa pozbawiona jest ruchu kołowego, ponieważ w każde miejsce można dotrzeć piechotą.
Malapascua zwana jest “Pacific Island Dream”, a także “Bounty Beach” ze względu na jedyne w swoim rodzaju piaszczyste plaże, długie wybrzeże i wciąż nieodkryte rafy koralowe.
A skąd pochodzi sama nazwa Malapascua? Otóż legenda głosi, że 25 grudnia 1520 roku Hiszpanie utknęli na tej wyspie z powodu bardzo złej pogody. Z konieczności, z dala od rodziny i przyjaciół, musieli spędzić tu Boże Narodzenie. Przy tej okazji nadali wyspie nazwę Mala Pascua. Mala oznacza “zły”, a Pasco ma dwojakie znaczenie – na wyspie Cebu oznacza “Boże Narodzenie”, zaś po hiszpańsku… “Wielkanoc”. W taki sposób niezwykła wyspa otrzymała równie niezwykłą nazwę. 🙂
Filipiny są jedynym azjatyckim państwem, w którym dominującą religią pozostaje chrześcijaństwo.
W 2002 roku reaktywowano Towarzystwo Chopinowskie w Manili, które organizuje koncerty i konkursy dla młodych pianistów.
Na Filipinach żyje ponad 100 gatunków ssaków, m.in. kanczyl, wyrak filipiński (najmniejsza małpka na świecie) oraz 170 gatunków ptaków endemicznych, w tym narodowy symbol Filipin – małpożer, czyli orzeł filipiński.
Na Filipinach kręcono m.in. sceny do filmów “Czas Apokalipsy”, “Pluton” i “Urodzony 4 lipca”.
W Cebu znajduje się Krzyż Magellana – pierwszego Europejczyka, który postawił stopę na Filipinach.
Filipiny posiadają jedną z najdłuższych linii brzegowych w Azji: 36,289 km.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC + 8 godzin
 • Język: filipiński (urzędowy), angielski, hiszpański oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie
 • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi być ważny przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju!
 • Zdrowie: Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna. Na Malapascui nie ma lekarza, dostępne są tylko apteczki. W razie zagrożenia życia pacjent transportowany jest śmigłowcem na część kontynentalną.
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP (ok. 35 zł).
 • Elektryczność: 220 V, 60 Hz, gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory) i japońskie (dwa równoległe, podłużne otwory)
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. Na Malapascui nie ma bankomatów!

Przed wyprawą nurkową na Malapascua warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: 5-40 m
Widoczność: 5-30 m
Średnia temperatura wody: 25 – 31°C

Malapascua ma szeroki wachlarz miejsc do nurkowania – większych i mniejszych, oferując rafy koralowe, tajemnicze wraki czy nurkowania wzdłuż pionowo opadających ścian. Na to wszystko składa się ogromna różnorodność życia morskiego, co jest zaiste najważniejszą wizytówką Malapascui. Spotkanie oko w oko z kosogonem zapiera wręcz dech w piersiach… Aby jednak zobaczyć wspomnianego lisa morskiego, należy czekać na niego już o 4:30 rano! Bez obaw, niewyspanie idzie w niepamięć po ujrzeniu tego długiego na 2 m stworzenia. Poza tym szczególnym nurkowaniem wszystkie pozostałe odbywają się z łodzi w godzinach 9:00-16:00. Wytrwali nurkowie mogą także skorzystać z pięknego nurkowania o zachodzie słońca oraz penetrować okoliczne rafy podczas nocnego nurkowania w blasku księżyca.

Monad Shoal/Miejsce rekinów – podwodna wyspa znana jest jako jedyne miejsce na świecie, gdzie można codziennie oglądać kosogona! Alopias pelagicus, czyli pelagic thresher shark wyróżnia się wśród innych gatunków charakterystycznym kształtem srebrnego wrzeciona. Ponadto podziwiamy tu: devil rays, eagle rays, rekiny krążące wzdłuż podwodnych ścian… oraz całe pielgrzymki gatunków pelagicznych. Tego nie można przegapić! Polecamy nurkowanie na NITROXIE.

Gato Island – na wyspę płynie się 40 minut łodzią. Jest to idealne nurkowisko dla fanów jaskiń, w których każdy nurek ma 95% szans na zobaczenie śpiących pod kamieniami white tip sharks. Niepolecane dla nurków o słabym sercu. 😉 To jedno z najlepszych miejsc na morzu Visayan, z niewiarygodną różnorodnością podwodnego życia. Lokalne powiedzenie mówi: “Przybywasz na Malapascuę, żeby zobaczyć kosogona, ale odjeżdżając – będziesz pamiętał Gato Island”. Wysepka jest rezerwatem i sanktuarium morskim. Wokół stale wiją się fascynujące węże morskie, koniki morskie, frogfish, scorpion fish, porcupine fish, bamboo i cat sharks. Koralowce zachowane są w rewelacyjnym stanie, a ponadto skalista wyspa ma do zaoferowanie także wiele interesujących podwodnych formacji skalnych. Wyspie, podobnie jak Malapascui, nazwę nadał Magellan, przepływający tędy w imieniu króla Hiszpanii na dyplomatyczny obiad w Cebu. Obiad, na którym wielki odkrywca uczynił się daniem głównym… Ferdynand Magellan jest dla archipelagu bardzo ważną postacią, dzięki niemu Filipiny to jedyne chrześcijańskie państwo w tej części świata. Poniósł waleczną śmierć, masakrując z broni palnej wraz z 49 żołnierzami setki uzbrojonych w miecze kampilan i włócznie wojowników, jednak to jego pogromca, datu Lapu-Lapu, jest dziś uznawany za narodowego bohatera. Jatkę, która miała miejsce 27 kwietnia 1521 roku, nazwano Bitwą o Mactan. Zaprawiony w podobnych bojach Magellan dał sobie narzucić miejsce starcia, gdzie do zneutralizowania tubylców nie mógł wykorzystać dział okrętowych. Trzeba przyznać, że jego oddział przez kilkadziesiąt minut dzielnie ostrzeliwał atakujący tłum, jednak gdy wielki odkrywca spróbował przełamać impas, podpalając tubylcom domy, wzbudził w półnagich wojownikach furię tak wielką, że bitwa zakończyła się w okamgnieniu. Magellan został trafiony strzałą, a następnie zakłuty włóczniami i rozsiekany mieczami. Zwycięscy Visaye odmówili wydania ciała…

Lighthouse – polecane do nurkowania nocnego. Spotkamy tu jedne z najpiękniejszych gatunków morskich na Ziemi – mandarin fish! Na świecie jest bardzo niewiele miejsc, gdzie można je zobaczyć, a Malapascua właśnie do nich należy. Jeśli masz szczęście, czeka cię prawdziwie teatralny spektakl, ukazujący taniec godowy samca i adorowanie samicy. Uwagę przyciągają tu również wszechobecne koniki morskie, ośmiornice o niebieskich pierścieniach, pręgowane węże morskie, ogromne kraby, rozgwiazdy i frogfish.

Lapus Lapus Island – nurkowanie w tym miejscu jest okazją do zobaczenia najbardziej spektakularnego rozkwitu koralowców, jaki kiedykolwiek widziano. Istnieje tu ogromna różnorodność miękkich i twardych koralowców, wiele z nich w dziewiczym stanie. Stałymi mieszkańcami są frogfish, manty, krewetki, sweetlips, mątwy i skrzydlice, a także kraby porcelanowe. To niezapomniany, bajecznie kolorowy ogród!

Chocolate Island jest płytkim, ale niezwykle uroczym miejscem nurkowym i nie lada gratką dla fotografów. Zdrowy, miękki koral stanowi dom dla wielu wspaniałych organizmów morskich: węży morskich, węgorzy, muren, mątw, dużych krabów i ślimaków nagoskrzelnych.

Bantigue – jest to niezwykłe miejsce dla wielbicieli „muck dive”. Nurkowanie tutaj daje okazję do spotkania małych krewetek, ukwiałów, lionfish, mątw, frogfish, pipefish, muren, krabów porcelanowych i skrzydlic.

Kimud Shoal to zatopiona wyspa. Jej wierzchołek leży 12-16 m pod wodą, a strome ściany ciągną się do głębokości 200 m. Główną atrakcją tego miejsca są rekiny młoty, spotykane od grudnia do maja. Często zaglądają tu także kosogony, devil rays, a także żółwie. Wśród koralowców czają się mureny i frogfish. Wschodnia część wyspy  bogata jest w szczególnie interesujące formacje i nawisy skalne. Przygotujcie się też na spotkanie z rekinami, płaszczkami, tuńczykami oraz delfinami!

Calanggaman Island to rajska wyspa porośnięta palmami kokosowymi, przyciągająca białym piaskiem i krystalicznie czystą wodą oraz niebywałą różnorodnością morskiej flory i fauny. Podwodne ściany pokryte są twardymi koralami, zamieszkałymi przez rekiny, tuńczyki, płaszczki, barakudy. To malownicze miejsce jest idealne do nurkowania i pływania, sprawiając wrażenie widokówki prawdziwie bezludnej wyspy.

Malapascua posiada także doskonałą ofertę dla nurkowania wrakowego. Wokół wyspy można spenetrować aż 4 ciekawe wraki. Najbardziej znanym jest niesamowita Dona Marilyn.

Dona Marilyn to wrak promu pasażerskiego, który zatonął podczas szalejącego tajfunu w 1988 r. W wyniku katastrofy wielu ludzi straciło życie. Wrak ma około 100 m długości i położony jest na prawej burcie. Co zdumiewające – nadal w jednym kawałku. Pod dziobem wraku żyją rekiny białopłetwe, eagle ray, devil ray, mątwy i płaszczki. Prom pokryty jest zdrowym, miękkim koralem.

Inne warte odwiedzenia nurkowiska to: North Pint, North Wall, podwodny szczyt Bugtong Bato, Quiliano, Deep Rock, Ka Osting oraz wiele, wiele innych!

SPRZĘT:
 

Pianka: Od listopada do marca, kiedy temperatura wody wynosi ok. 25°C, sugerowana jest pianka o grubości 5 mm. Poza tym okresem najlepszym wyborem jest pianka 3 mm.

Zawory: DIN i INT

Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.

BEZPIECZEŃSTWO:

Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się na wyspie Luzon (w Manili, Batangas i w zatoce Subic) oraz w Cebu i w Coron. Najbliższej Malapascui jest Cebu!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz