Indonezja nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Niezwykła różnorodność fauny i flory!
- Wokół wysp Raja Ampat żyje 950 gatunków ryb, 450 koralowców i 600 mięczaków!
- Zobaczymy tu 4 gatunki ryb i 7 gatunków koralowców nieznanych dotąd nauce!
- Istnieją plany wpisania tego obszaru na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
- Można tu nurkować przy Archipelagu Komodo, na Bali, na Raja Ampat, Celebes…
Archipelag indonezyjski składa się z ok. 17 000 wysp rozciągniętych na przestrzeni 5000 km. Otacza je pięć różnych mórz, w obrębie których znajduje się 18% wszystkich raf koralowych świata! Rozciągające się od miłującej spokój Bali po krańce Irian Jaya (Irianu Zachodniego) wyspiarskie państwo należy do najbardziej fascynujących na świecie. Indonezja to największy na Ziemi archipelag; prawdę mówiąc, wysp i wysepek jest tak wiele, że niektóre nie mają nawet nazwy! Charakterystyczny łuk Sumatry, Jawy i Małych Wysp Sundajskich stanowi południową granicę rafy koralowej, która szczyci się największą różnorodnością form życia na naszej planecie. Każdy skrawek morza kusi potencjalnego nurka niezwykłymi przeżyciami. Jedne podniosą poziom adrenaliny we krwi, inne zrelaksują i odprężą… W ciepłych wodach roi się od niespotykanych nigdzie indziej zwierząt. Gdziekolwiek zanurkujecie, traficie na coś ciekawego. Olbrzymią różnorodność rejonów nurkowania przewyższa tylko… liczba miejsc do nurkowania w każdym z nich.
Na lądzie natomiast czeka na was niemal tyle samo kultur, religii, obyczajów, rodzajów sztuki i odmian kuchni, co wysp w archipelagu. Różnorodność nie jest więc ograniczona tylko do podmorskiego świata. Jeśli nie byliście dotąd w Indonezji, zastanówcie się, co chcecie robić po wyjściu z wody. Jeśli lubicie życie nocne i atrakcje kulturalne – zapraszamy na Bali! Jeśli jesteście miłośnikami spokoju i pięknych, dziewiczych widoków – proponujemy Manado albo Lembeh. Jeśli zaś jesteście wiecznie nienasyconymi nurkami, zachęcamy do safari nurkowego wokół Komodo lub Irian Jaya.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową.
Raja Ampat… nurkowy Everest! Miejsce z największą bioróżnorodnością na Ziemi nieustannie zachwyca!! Archipelag Raja Ampat położony w zachodniej części indonezyjskiej Papui (Iran Jaya), składa się z czterech głównych wysp: Waigeo, Misool, Salawati, Batanta i ponad tysiąca wysepek o charakterze krasowym, które zamieszkuje około pięćdziesiąt tysięcy ludzi. W rejonie wysp Raja Ampat możemy spotkać 1 223 gatunków ryb, w tym 25 endemicznych gatunków ryb, 600 gatunków korali twardych (10 razy więcej niż na całych Karaibach), 75% wszystkich znanych gatunków korali, 57 gatunków Mantis Shrimp, 13 gatunków morskich ssaków, 5 gatunków zagrożonych żółwi morskich. Dla nas, nurków Raja Ampat to miejsce, w którym spełniają się wszelkie nurkowe marzenia. Marzenia i przepięknej wodzie, pełnej wspaniałych, kolorowych raf, ale i wielkich przedstawicieli marzeń każdego nurka: koników morskich, mant, rekinów wielorybich, rekinów młotów oraz rekinów Wobbegong… czy to wszystko pozostawia jeszcze jakieś wątpliwości, aby tu zanurkować?
Morze Banda! Miejsce z największą bioróżnorodnośią na Ziemi nieustannie zachwyca!! Strome spadki, imponujące twarde koralowce i silne prądy sprawiają, że Banda Sea to obszar absolutnie zapierający dech w piersiach. Szkoły jacków, duże tuńczyki, wiele żółwi,napoleonów, gruperów, rays, rekiny i duże homary. Do tego doobra widoczność – czynią to miejsce idealnym na nurkowania. 5 malutkich atoli Lucipara w środku Morza Banda to wierzchołki podmorskich gór, które wyrastają z dna oceanu. Triton Bay to zatoka o której staje się coraz głośniej dzięki spektakularnym nurkowaniom z rekinami wielorybimi oraz zachwycającemu muck divingowi (nurkowaniu podczas którego w wulkanicznej strefie przydennej obcujemy z niezwykle ciekawymi stworzeniami: przedstawicielami ryb, ślimaków, stawonogów np. żabnicami, ośmiornicami, ślimakami nagoskrzelnymi, konikami morskimi, krewetkami i krabami itp.)… Czy to wszystko pozostawia jeszcze jakieś wątpliwości aby wybrać się na nasze niezapomniane safari na pokładzie łodzi Seahorse i przemierzyć blisko 550 mil morskich dziewiczego ekosystemu w trakcie najlepszego sezonu na spotkanie ławic rekinów młotów ?
Decydując się na wyprawę do Parku Narodowym Komodo pokażemy Wam fascynujący świat, na który składają się przepiękne plaże, potężne wulkany, maleńkie wioski ukryte w dżungli i serdecznie nastawieni mieszkańcy. Komodo to także nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków – na tym obszarze mieszają się wody dwóch bardzo różnych ekosystemów co przejawia się w ogromnym bogactwie podmorskiej flory i fauny. PM Komodo należy do tzw. Koralowego Trójkąta, regionu o najwyższej podwodnej bioróżnorodności na świecie. Tutejsze wody aż roją się od rekinów rafowych, olbrzymich mant, kałamarnic, a także koników morskich, ślimaków nagoskrzelnych oraz wielu ryb, takich jak napoleony, tuńczyki, barakudy, graniki, karanksy, żabnice… W trakcie wyjazdu odwiedzicie wyspę Rincę, gdzie na własne oczy zobaczycie legendarne smoki z Komodo – warany, lokalną wioskę, popływacie kajakami w spokojnych lagunach wzdłuż wybrzeża namorzynowego…. Na Bali natomiast zobaczycie pod wodą wrak Liberty, zanurkujecie na Manta Point i Crystal Bay, w poszukiwaniu mant i największej kostnoszkieletowej ryby na świecie Mola-Mola!
Celebes to absolutny, indonezyjski koniec świata… Tutejsze miejsca powalają malowniczymi widokami, piaszczystymi plażami a przede wszystkim kipiącą życiem rafą, gdzie w 90% miejsc nurkowych zobaczymy fascynujące drop-offy, do tego zobaczymy wąwozy i jaskinie!! Ogrom twardych korali buduje zrąb rafy, na ścianach gorgonie i czerwone, pomarańczowe, różowe korale miękkie…. Każdy tu znajdzie coś dla siebie!! Indonezyjskie wody Sulawesi obfitują w ławice dużych ryb, rekiny, płaszczki, tuńczyki, manty, fanatycy makro będą zadowoleni z pigmejskich koników morskich (pigmy sea horse), ślimaków, krewetek, krabów, ośmiornic, węży, sepii…
„Nurkowanie tu, ten kraj – wszystko staje się częścią ciebie. To jak narkotyk, od którego nie możesz się uwolnić”.
Przy planowaniu wyjazdu nurkowego warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Indonezja leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Niektóre z wysp położone są w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Wyróżnia się tu dwie pory roku: suchą (od kwietnia do października) i deszczową (od listopada do marca), co nie znaczy, że w porze suchej nie spotkamy tu opadów. W zależności od regionu, deszcze mogą towarzyszyć nam codziennie- będą krótkie, ale ulewne. W porze deszczowej pada częściej, ale nie jest powiedziane, że w tym czasie nie napotkamy tu na upalne, słoneczne dni. W Indonezji ciężko jest przewidzieć pogodę. Przez cały rok ( z wyjątkiem terenów górskich) jest gorąco i parno. Temperatura waha się od 28 do 35 stopni Celsjusza. Do Indonezji najlepiej wybrać się wczesną bądź późną porą suchą, kiedy opady są mniejsze a temperatura odczuwalna – niższa.
Indonezja to bardzo szerokie pojęcie. W każdym regionie wchodzącym w skład archipelagu, najlepsza pora na nurkowanie jest w innym miesiącu, a temperatura wody silnie uzależniona jest od przepływających tam prądów.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: UTC +8, czyli podróżując z Polski przesuwamy wskazówki zegara o 7 godzin do przodu.
- Język: • Indonezję zamieszkuje ponad 300 różnych grup etnicznych posługujących się 742 językami i dialektami. W indonezyjskim godle widnieje motto: „jedność w różnorodności.”
- Wiza/Paszport: Wjazd bezwizowy umożliwia pobyt do 30 dni, nie może też zostać przedłużony, ani zamieniony na inny rodzaj wizy, bez opuszczenia Indonezji. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy.
- Zdrowie: Przy wyjeździe do Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień. W celu zapoznania się ze szczepieniami aktualnie rekomendowanymi, zaleca się konsultację z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną (Sanepid). Do zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: pasożyty układu trawiennego, dur brzuszny, biegunka, żółtaczka typu A i B. Należy pamiętać, że woda w kranie nie jest zdatna do konsumpcji. Zalecane jest picie wody butelkowanej lub przegotowanej, unikanie w napojach kostek lodu oraz surowych i niedogotowanych potraw.
Przed wyprawą nurkową warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max. do 30m, czasem zdarza się do 40m:)
Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku, 30m do 40 m.
Średnia temperatura wody: 28°C
Prądy: zależne od regionu
Nurkowanie na Bali to najlepsza okazja na spotkanie z największą kostnoszkieletwą rybą na świecie mola-mola. Raja Ampat dziewicze, podwodne ekosystemu wchodzące w skład Trójkąta Koralowego i nurkowania z rekinami dywanowymi. Komodo – to miejsce na styku dwóch oceanów z ogromną bioróżnorodnością pod wodą, nurkowaniami u podnóża wulkanu i z mantami oceanicznymi. Morze Banda – to słynny Ring of Fire z dywanami rekinów młotów! Celebes – idealne miejsce na miłośników nurkowań makro i muck diving!:)
SPRZĘT:
Pianka: 3-5mm długa – w zależności od regionu,
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: kaloszowe lub paskowe
Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem.
Każdy nurek musi posiadać komputer nurkowy!
BEZPIECZEŃSTWO:
Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne znajdują się m.in. w Denpassar (Bali), w Manado (Celebes), Makassar (Celebes), Jakarta (Jawa), Surabaya (Jawa).
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem nurkowań należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.
Zakaz nurkowań dekompresyjnych!
Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!
Lista wypraw w tym kierunku:
-
Data: 05.03.2025 - 18.03.2025
Raja Ampat oraz wyspa Misool
Raja Ampat… nurkowy Everest! Miejsce z największą bioróżnorodnością na Ziemi nieustannie zachwyca!! Archipelag Raja Ampat położony w zachodniej części indonezyjskiej Papui (Iran Jaya), składa się z czterech głównych wysp: Waigeo, Misool, Salawati, Batanta i ponad tysiąca wysepek o charakterze krasowym,... -
Data: 07.03.2025 - 18.03.2025
Raja Ampat – Archipelag Czterech Króli
Raja Ampat… nurkowy Everest! Miejsce z największą bioróżnorodnością na Ziemi nieustannie zachwyca!! Archipelag Raja Ampat położony w zachodniej części indonezyjskiej Papui (Iran Jaya), składa się z czterech głównych wysp: Waigeo, Misool, Salawati, Batanta i ponad tysiąca wysepek o charakterze krasowym,... -
Data: 07.08.2025 - 20.08.2025
Cenderawasih Bay – Dzika Indonezja
Zapraszamy Was serdecznie na unikalną podróż nurkową w zupełnie nieznane i ciągle odkrywane miejsce, gdzie safari nurkowe organizuje się tylko przez 3 miesiące w roku. To region świata który dopiero otwiera się na turystykę! Do środowiska wyizolowanego od reszty Indonezji,... -
Data: 16.10.2025 - 28.10.2025
KOMODO – Jurrasic Adventure
Zapraszamy na pokład luksusowej łodzi nurkowej i na przygodę do Parku Morskiego Komodo! To nieskażony i nieodkryty raj dla płetwonurków – na tym obszarze mieszają się wody dwóch bardzo różnych ekosystemów, co przejawia się w ogromnym bogactwie podmorskiej flory i...
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]