Cebu nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Jedna z większych wysp Filipin!
 • Ogromna różnorodność miejsc nurkowych!
 • Idealne miejsce dla makrofotografów!
 • Szansa na spotkanie rekina wielorybiego!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Wśród tysiąca wysp, raf i bajkowych krajobrazów każdy odnajdzie swój prywatny raj… Cebu to jedna z większych wysp filipińskich, położona w środkowej części archipelagu, pomiędzy cieśninami Cebu i Tanon i otoczona ponad 160 mniejszymi wysepkami. Swoją wyjątkowość zawdzięcza ogromnej ilości miejsc nurkowych, z których najważniejszymi destylacjami są: wyspa Malapascua w północnej części wyspy Cebu, wyspa Mactan przy wschodnim wybrzeżu, Moalboal na zachodzie oraz Sumilon na południu. Pięknymi nurkowiskami może poszczycić się również słynna za sprawą Wzgórz Czekoladowych i obecności lemurów wyspa Bohol.

Moalboal – fantastyczne miasteczko położone na pozachodnim wybrzeżu Cebu – znane jest w świecie nurkowym z obecności rekina wielorybiego! Nurkowania wokół Moalboal gwarantują spotkania z makroorganizmami, rafy natomiast są w bardzo dobrym stanie, gdyż w tym rejonie nie zauważono blaknięcia korali i nie łowiono za pomocą dynamitu. Na szczególną uwagę zasługują miejsca nurkowe wokół Pescador i Sunken Island ze względu na występowanie ślimaka nagoskrzelnego spanish dancer, którego widok jest imponujący oraz wspomnianego rekina wielorybiego. Najpopularniejszym miejscem w okolicach Pescador jest The Cathedral Cave – grota zaczynająca się na głębokości ok. 15 metrów i opadająca na głębokość 38 m. W południe promienie słońca wpadają do wnętrza, dzięki czemu można być świadkiem wspaniałego pokazu iluminacyjnego. 🙂

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Cebu


Niezwykle popularnym sportem na Filipinach, a na wyspie Cebu zwłaszcza, są walki kogutów (sabong). Z całą pewnością nie jest to rozrywka humanitarna dla zwierząt, jednak jej tradycja wryła się już bardzo mocno w filipińską kulturę. Zwycięskie koguty są bardzo cenne nie tylko dla właścicieli, gdyż na każdą walkę stawia się (czasem ogromne) sumy pieniędzy.
W 2007 roku więźniowie z zakładu karnego w Cebu wykonali układ z teledysku Michaela Jacksona do piosenki “Thriller”.
W Cebu odbywa się Cebu Reggae Festival. Jest on organizowany każdego maja dla uczczenia pamięci Boba Marleya, legendy muzyki reggae. To prawdziwe święto dla miłośników tego rodzaju muzyki, którzy ściągają wówczas tłumnie z całej okolicy.
Najbardziej znanym festiwalem organizowanym w Cebu jest jednak bez wątpienia Sinulog, obchodzony w trzecią niedzielę stycznia. Towarzyszy mu naprawdę ogromna procesja, koncerty i zabawy. Sinulog jest bardzo barwnym, zapadającym w pamięć wydarzeniem.
Bardzo ważne jest kolonialne dziedzictwo miasta. Każdy turysta powinien obejrzeć zabytki tamtej epoki, które w Cebu są szczególnie warte uwagi. Fort San Pedro to umocniona budowla, nad którą prace zaczęto z polecenia Miguela López de Legazpi prawdopodobnie około 1565 roku. Basilica del Santo Niño to kolejna pozostałość po hiszpańskich odkrywcach. W kapliczce przy bazylice stoi Krzyż Magellana, ufundowany przez tego znanego żeglarza 21 kwietnia 1521 roku. Krzyż ten jest uważany za symbol Cebu.
Zachętą do przyjazdu do Cebu jest także tutejsza kuchnia. Potrawy filipińskie są dość proste, ale bardzo smaczne. Stanowią połączenie najlepszych cech kuchni hiszpańskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Z racji wyspiarskiego charakteru kraju w dużych ilościach podaje się ryby i owoce morza. Cebu słynie z wyśmienitego lechon, czyli smażonego w całości prosiaka. Do najbardziej egzotycznych potraw z pewnością należy tajemnicza Zupa nr 5. Wywar sporządza się na bazie byczych jąder, a Filipińczycy uważają, że ma on właściwości afrodyzjaku. Najpopularniejszym deserem jest halo-halo, będące swego rodzaju filipińskim deserem lodowym z dodatkiem dużej ilości najróżniejszych owoców i nie tylko: bananów, kokosa, a nawet słodkich ziemniaków. Sapin-sapin natomiast to trzywarstwowy deser ryżowo-kokosowy.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC + 8 godzin
 • Język: filipiński (urzędowy), angielski, hiszpański oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie
 • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi być ważny przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju!
 • Zdrowie: zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP (ok. 35 zł).
 • Elektryczność: 220 V, 60 Hz, gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory) i japońskie (dwa równoległe, podłużne otwory)
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przed wyprawą nurkową na Cebu warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: maksymalna głębokość w miejscach nurkowych wokół wyspy Cebu dochodzi do 55 m.
Widoczność: waha się od 10 do 40 m, z silną sezonową i lokalną zmiennością.
Średnia temperatura wody: 25-30°C
Prądy: zależą od regionu i sezonu – od umiarkowanych na wyspie Sumilon, umiarkowanych i silnych w Moalboal, do czasem bardzo silnych na Malapascui.
Zasadniczo nurkowanie można podzielić na cztery główne obszary – wyspa Malapascua w północnej części wyspy Cebu, wyspa Mactan przy wschodnim wybrzeżu, Moalboal na zachodzie oraz Sumilon na południu. Warto wyróżnić również Bohol. Pierwszym miejscem nurkowym, które przedstawimy, będzie Moalboal, w najbliższym czasie pojawią się również pozostałe wspomniane nurkowiska.
Miejsca nurkowe w południowo-zachodniej części wyspy Cebu – Moalboal – wyróżniają się cudownie porośniętymi koralowymi ścianami, tajemniczymi jaskiniami wokół wyspy Pescador (m.in. Cathedral Cave) oraz nurkowaniem z rekinami wielorybimi, które fascynują nurków z całego świata! Miasteczko Moalboal znajduje się około dwóch godzin jazdy samochodem (92 km) na południowy zachód od Cebu City. Na szczególną uwagę zasługują miejsca nurkowe wokół Pescador i Sunken Island ze względu na możliwość spotkania przedstawicieli wielkich gatunków ry.
Nurkowania w Moalboal odbywają się o godzinach 7:30, 10:15, 14:30, nurkowanie nocne ok. 18:00, powrót najpóźniej o 20:30. Do większości miejsc nurkowych można dotrzeć łodzią w ciągu 10-20 minut. Dzień wcześniej wywieszana jest tablica z harmonogramem nurkowym na kolejny dzień, zawierająca: nazwę miejsca nurkowego, maksymalną głębokość, nazwę łodzi, godzinę wypłynięcia itp. Plan nurkowy jest konsultowany z divemasterami i nigdy nie jest stały i niezmienny. Po każdym nurkowaniu łódź wraca do hotelu, aby nurkowie mogli zjeść posiłek w lokalnych barach i restauracjach na plaży. Śniadania wydawane są między 7 a 10 rano.
Polecane miejsca nurkowe:
 
Wyspa Pescador – słynie z występowania bajecznego ślimaka nagoskrzelnego spanish dancer, którego widok jest imponujący. Najpopularniejszym miejscem w okolicy Pescador jest The Cathedral Cave. Grota zaczyna się na głębokości ok. 15 metrów i opada do 38 metrów. To tutaj czeka na Ciebie REKIN WIELORYBI! 🙂
Sunken Island – oferuje spektakularne nurkowanie dla doświadczonych nurków. „Zatopiona wyspa” znajduje się na otwartym morzu pomiędzy Cebu a Negros, wznosząc się z dna morza i tworząc majestatyczne wzgórze, mimo że nadal jest 25 metrów pod wodą. Nurkowanie w tym miejscu gwarantuje niezapomniane wrażenia, a to dzięki barakudom, lionfish czy frogfish.
Marine Sanctuary – miejsce nurkowe, w którym maksymalna głębokość dochodzi do 45 m. Idealne dla wielbicieli fotografii! Wszechobecne twarde i miękkie korale, tuńczyki czy white tip sharks zachęcają do wybrania się w te okolice.

Magic Point – głębokość tego miejsca waha się od 5 do 55 metrów, widoczność natomiast od 15 do 25 metrów. Fantastyczna rafa pokryta jest bajecznie kolorowymi koralami, pośród których pływają tuńczyki, frogfish, rekiny rafowe, white tip sharks, a także przyjazne i urocze żółwie. Podczas nurkowania nocnego można tu zobaczyć kraby  i węże morskie oraz wiele innych interesujących stworzeń!

Perełką Moalboal są niezwykle piękne korale “KAGASANGAN” oraz różnorodność  podwodnego świata, co uważane jest za prawdziwy klejnot Cebu.

SPRZĘT:
 
Pianka: od 3 do 5 mm w zależności od pory roku
Zawory: DIN i INT
Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.
BEZPIECZEŃSTWO:
 
Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Cebu City.
Łodzie wyposażone są w sprzęt ratowniczy niezbędny w sytuacjach awaryjnych, m.in. tlen, apteczka, telefony komórkowe.

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 16/11/2020 - 30/11/2020

  Filipiny – Wyspa Bohol

  Wśród tysiąca wysp, raf i krajobrazów każdy odnajdzie swój prywatny raj… Bohol oferuje ponad 50 miejsc nurkowych – począwszy od zapierających dech w piersiach nurkowań na ścianach wśród szkół ryb, w tym słynnych ławic wszechobecnych sardynek, po nurkowania typu makro...
  14790 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz