Nurkowanie na Arktyce / Spitsbergen
Na bezmiernym obszarze Arktyki prawdziwym władcą na lądzie jest biały niedźwiedź, a pod wodą królują walenie oraz foki. Regiony arktyczne są środowiskiem odmiennym, różniącym się od wszystkich innych, znajdujących się na Ziemi. Arktykę wyróżniają jej ogromne przestrzenie, obecność mórz, na wpół zamarznięty ocean o powierzchni prawie 25 milionów km². Otaczają ją tereny pustynne, tundry euroazjatycka i północnoamerykańska, obejmujące prawie 13 milionów km², równych 1/10 powierzchni naszego globu. Arktyka odsłania miejsca olśniewającej urody; lód mieni się tęczą odbitego światła, morze jest pokryte grubą skorupą lodu, której zasięg zależy od sezonowych temperatur. Mroczna i pustynna w zimie, ożywia się nagle, kiedy dni stają się długie. Miliony ptaków zlatują się tutaj, aby budować gniazda, podczas gdy morze częściowo uwolnione od skorupy lodowej pozwala tysiącom płetwonogich wyjść na ląd. Jednym z najważniejszych zjawisk w przyrodzie jest formowanie się planktonu, którym żywią się inne zwierzęta. Ryby, mięczaki, głowonogi, płetwonogi i walenie pływają czynnie w tych wodach umożliwiając nam spotkania oko w oko z tym intrygującym środowiskiem.
Nurkowanie na Arktyce
Arktyka najdalej na północ wysunięty region Ziemi, otaczający Biegun Północny. Jego powierzchnia to ok. 45 mln kilometrów kwadratowych, z czego 1/3 to Ocean Arktyczny i otaczające go morza. Na tym obszarze mieszka tylko około 4 milionów ludzi, co czyni Arktykę jednym z najrzadziej zaludnionych fragmentów Ziemi. Około 10% z tej liczby to rdzenni mieszkańcy – narody, które żyją w Arktyce od niepamiętnych czasów. Ogrom terenu sprawia, że trudno jest wyznaczyć jednoznaczne granice Arktyki. Międzynarodowe organizacje i komitety włączają różne regiony północy do Arktyki według kryteriów kulturowych i środowiskowych. 7 krajów ma swoje części w Arktyce (Norwegia, Szwecja, Finlandia, Dania, Kanada, USA i Rosja), zaś jeden, Islandia, znajduje się w całości w Arktyce.
Svalbard nazwa całego archipelagu i najdalej wysuniętej na północ prowincji Norwegii. W skład wchodzą następujące wyspy: Spitsbergen(największa wyspa), Ziemia Północno-Wschodnia, Wyspa Edge’a, Wyspa Barentsa, Wyspa Biała, Wyspa Księcia Karola, Wyspa Królewska, Wyspa Niedźwiedzia, Wyspa Szwedzka, Wyspa Wilhelma, Wyspa Nadziei, Wyspa Niska, Wyspa Wielka oraz Abeloya. Najwyższą władzą prowincji Svalbard jest gubernator, który zapewniając norweskie zwierzchnictwo posiada władzę administracyjną, sądową oraz czuwa nad porządkiem publicznym na całym archipelagu. Jest też odpowiedzialny za ochronę środowiska. Stolicą i siedzibą gubernatora jest Longyearbyen. Archipelag jest strefą zdemilitaryzowaną. Prawa innych państw do jego eksploatacji określa Traktat Spitsbergeński z 1920 roku. Norwegia dołożyła wszelkich starań, by wyspy zachowały swoją dzikość i niepowtarzalną faunę i florę. To jeden z najlepiej zachowanych dzikich obszarów Europy, na jego terytorium można zobaczyć niezwykłe zwierzęta i krajobrazy. Na wyspach żyją foki i morsy, można podziwiać też białe wieloryby i ogromne ilości ptactwa. Jednak najważniejszym zwierzęciem, które króluje w Svalbardzie, jest niedźwiedź polarny. Svalbard jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Ziemi!!!
Uczestnicy muszą być doświadczeni w nurkowaniu w wodach zimnych oraz w suchym skafandrze (wymagane jest doświadczenie przynajmniej 30 nurkowań). Wymagane jest okazanie certyfikatu nurkowego, logbook’a oraz kopii formularza danych osobowych nurka. Temperatura wody oscylować będzie w granicach 0°C – przy górach lodowych, dzięki zasoleniu wody może mieć nawet temperaturę lekko ujemną (do -3°C). Planujemy wykonać po 2 nurkowania dziennie / 7 dni: nurkowanie poranne i popołudniowe – program nurkowy zależeć będzie od lokalnie występującej powierzchni lodowej oraz warunków pogodowych. Pierwsze nurkowanie podczas wyprawy będzie nurkowaniem sprawdzającym – check dive! Jeśli liderzy nurkowi stwierdzą, że któryś z nurków nie spełnia wymaganego doświadczenia, mogą go wykluczyć z programu nurkowego. Przed każdym nurkowaniem odbędzie się odprawa na temat miejsca nurkowego, warunków pogodowych i procedury nurkowania. Miejsca nurkowe będą różne, począwszy od płytkiego nurkowania podlodowego po nurkowania przy lodowych ścianach. Maksymalna głębokość nurkowania wynosić będzie 20m. Nurkowania będą odbywały się pod opieką anglojęzycznych, przeszkolonych w nurkowaniu polarnym przewodników nurkowych / instruktorów (1 opiekun na 6 osób nurkujących) – nie będą oni wchodzili z grupą do wody, tylko dla bezpieczeństwa płetwonurków nadzorowali grupę z powierzchni. Nurkowania będą odbywały się w systemie „buddy” – z partnerem. Podział na grupy/pary dostosowany będzie do oczekiwań grupy i poziomu umiejętności poszczególnych uczestników! Nurkowanie muszą dobrze odczytywać kompas! Wszyscy nurkowie są zobowiązani do przestrzegania instrukcji liderów nurkowania i przewodników! Na miejsca nurkowe docierać będziemy zodiakami (każdy zabierze ok 6-7osób).
Podczas każdego nurkowania istnieje ryzyko pojawienia się prądów. Jednakże przed wejściem grupy do wody każde miejsce będzie uprzednio weryfikowane i sprawdzane przez opiekuna – by zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych niebezpieczeństw. Dobra przejrzystość i spokojna woda najczęściej występuje w miejscach gdzie pojawia się dużo fragmentów lodu dryfującego. Miejsca gdzie lody dryfujące występują sporadycznie najczęściej oznaczają dużą ilość kwitnącego planktonu i pofalowaną wodę. Dryfowanie lodu – może dla nurkujących stanowić prawdziwe wyzwanie i ryzyko! Gdy zastanie płetwonurków pod wodą może uniemożliwić dostrzeżenie ich z powierzchni wody oraz łatwe wynurzenie. Ważnym jest by nurkować przy nieruchomych górach lodowych lub przemieszczających się po wodzie, wokół której nie występują kry i fragmenty dryfującego lodu. Kombinacja przebijających się przez wodę refleksów świetlnych oraz niezwykłych formacji lodowych zachwyci nas bez reszty! Magicznej barwy woda odkryje przed nami niezwykłe życie morskie: lasy kelpowe, węże morskie, olbrzymie kraby, zdumiewające odmiany ślimaków, wiele gatunków ryb, meduzy, rozgwiazdy, kryl, wielkie równonogi oraz jeżowce. Nasza podróż będzie unikalną szansą zobaczenia na własne oczy fok, lwów morskich i morsów.
CO SPAKOWAĆ NA WYJAZD – NURKOWANIE:
» Logook oraz posiadane certyfikaty nurkowe,
» Suchy skafander oraz ciepły kaptur (7mm, zabudowany na szyi i karku), rękawice suche lub mokre – przystosowane do temperatury arktycznej – ok. 0°C,
» Ocieplacz pod suchy skafander – przystosowany do temperatury arktycznej – ok. 0°C,
» Jacket (+ worki na balast, pas balastowy),
» 2 zestawy automatów przystosowanych do nurkowania w wodach arktycznych– zgodnie z rysunkiem i instrukcją poniżej,
» ABC (maska – odkryta lub pełna, fajka – ważna!, płetwy paskowe). Warto spakować dodatkową maskę, zestaw naprawczy oraz alternatywne zapięcie do płetw. Na wypadek jakichkolwiek zniszczeń/usterek możliwości naprawy sprzętu są bardzo skromne,
» Sprzęto foto/video oraz ładowarki,
» Worek/małą torbę wodoodporną – na najpotrzebniejsze rzeczy na zodiaku,
» Komputer nurkowy, ew. bateria zamienna (w zimnej wodzie wyczerpują się znacznie szybciej!),
» Nie ma konieczności zabierania przejściówek – na łodzi dostępne są zawody zarówno typu DIN jak i INT. Otrzymamy stalowe bulte 12l, z zaworami typu „Y” lub „H”,
» Latarkę nurkową i ew. zapasowe baterie/ładowarkę,
» Nóż nurkowy,
» 2 komplety bielizny pod ocieplacz nurkowy,
» Preparat any-parowaniu maski – w warunkach antarktycznych lepiej jest nie spluwać do maski w celu zapobieganiu parowaniu – wilgotna powierzchnia wewnętrznej szyby maski może zamarzać podczas nurkowania. Preparat anti-fogg jest znacznie lepszym rozwiązaniem,
» Wazelina jest dobrym rozwiązaniem by chronić skórę przed niekorzystnym wpływem zimnej wody,
» Na pokładzie łodzi otrzymamy: butle oraz balast,
» Odzież przed/po nurkowaniu: ciepła czapka, ciepłe wodoodporne rękawice.
SKOMPLETOWANIE WŁAŚCIWEGO ZESTAWU AUTOMATÓW:
Wymagane jest skompletowanie 2 zestawów automatów (I i II-gi stopień) przystosowanych do nurkowania w wodach arktycznych (poniżej 4°C). Przed każdym nurkowaniem (aby uniknąć awarii) automaty powinny być trzymane w ciepłym i suchym miejscu – będziemy przechowywać je w naszych kabinach. Należy unikać oddychania z automatu przed zanurzeniem – oczywiście poza oddechem sprawdzającym czy automat funkcjonuje poprawnie. W takim przypadku, po wzięciu wdechu, nie należy wydychać powietrza do automatu (najpierw należy usunąć go z ust) – tak by zapobiec zamarznięciu II-go stopnia. W przypadku gdy podczas nurkowania Twój automat główny zamarznie – rozpocznie się ciągły przepływ powietrza, należy spokojnie przejść na oddychanie z automatu alternatywnego oraz zakręcić zawór do którego przykręcony jest zamarznięty automat (i tym samym zapobiec utracie powietrza). Unikamy płukania automatów słodką wodą pomiędzy nurkowaniami aby zminimalizować ryzyko zamarznięcia. Na koniec spływu płuczemy cały sprzęt. Zestaw 2 automatów musi posiadać 1 manometr. Miejmy na uwadze, ze w niskich temperaturach manometry elektroniczne mogą działać wadliwie lub ich baterie szybko się wyładować.
WARUNKI POGODOWE:
Rejsy arktyczne organizowane są zazwyczaj od maja do września, kiedy pogoda jest łagodniejsza. W tym okresie słońce świeci 24 godziny na dobę, a temperatury są często wysokie w zakresie od 5 do 15°C.
NAJWAŻNIEJSZE JEST BEZPIECZEŃSTWO!
To motto osób nurkujących w obszarach polarnych! Panujące tu warunki są skrajne: niska temperatura, wiatr, przemieszczające i ruchome fragmenty lodu. Trzeba mieć na uwadze, że w razie wypadku, na pokładzie łodzi nie ma komory dekompresyjnej ani szpitala. Obowiązuje duża samodyscyplina!!!
INFORMACJE PRAKTYCZNE – ARKTYKA/SVALBARD/SPITSBERGEN
Wiza: Obywatele polscy nie potrzebują wizy.
Paszport: Dokumentem podróży uprawniającym do wjazdu i pobytu jest paszport, którego ważność nie może być krótsza niż 6 miesięcy, licząc od daty planowanego powrotu ze Svalbard.
Zdrowie: Nie ma wymogu szczepień ochronnych. Niezależnie od tego zawsze obowiązują przepisy krajowe: jeśli Norwegia wymaga dowodu szczepienia przy wjeździe, pasażerowie muszą go przedstawić. Obecnie nie ma szczególnych wymagań, ale może to ulec zmianie w dowolnym momencie. Zalecamy regularne sprawdzanie wymagań, zarówno z dużym wyprzedzeniem, jak i tuż przed wyjazdem.
Ambasada: Ambasada RP znajduje się w Oslo. Adres: Olav Kyrres plass 1, 0273 Oslo. Adres do korespondencji:
Republikken Polens Ambassade PO Box 4030 AMB 0244 Oslo, Sekretariat Ambasadora telefon: +47 24 110 870, Sekretariat Ambasadora e-mail: oslo.info@msz.gov.pl
Lotnisko: Port lotniczy zlokalizowany w Longyearbyen, stolicy Svalbardu.
Czas lokalny: Nie ma różnicy czasu między Polską a Svalbardem.
Elektryczność: Na Svalbardzie używa się prądu 220V. Warto zaopatrzyć się w przejściówkę, ponieważ gniazdka są inne niż w Polsce.
Telefon i internet Numer kierunkowy na Svalbard to +47, ten sam co d o Norwegii. Na terenach zasiedlonych jest zasięg
Na Svalbardzie jest bardzo szybki internet, jeden z najszybszych na świecie, a to dlatego, że międz y Longyearbyen a
Norwegią na dnie morza pociągnięt o światłowód .
Waluta: Walutą na wyspach Svalbard jest korona norweska (NOK), ale w wielu miejscach można płacić również w euro i w dolarach. Przyjmowane są również główne rodzaje kart kredytowych.
Apteczka: Warto zabrać ze sobą i spakować podstawowe środki farmaceutyczne używane powszechnie podczas wyjazdów. UWAGA! Poniższe wskazówki to jedynie sugestia – prosimy skonsultować informacje z Państwa lekarzem prowadzącym!
Dla osób cierpiących na przykre dolegliwości związane z przebywaniem na wodzie (zwłaszcza podczas intensywnego falowania) polecamy zabrać dobre preparaty przeciw chorobie morskiej! Przy dobrej pogodzie lub dla osób odpornych powszechnie dostępne w aptekach preparaty mogą okazać się wystarczające. Dla osób bardziej wrażliwych słyszeliśmy o plastrach transdermalnych Scopoderm (zawierających Scopolaminę) – działających przez 72h. Nie są dostępne w Polsce, można zamówić je przez internet, np. na stronie: https://www.doctorfox.co.uk/travel-sickness/scopoderm.html
Innymi preparatami działającymi mocniej niż powszechnie dostępne medykamenty są środki zawierające substancje: buskopan, metoklopramid, torekan. Słyszeliśmy także o wysokiej skuteczności środka „Joy-Rides” – preparat w tabletkach.