Wenezuela nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Nurkowania na idyllicznym archipelagu Los Roques
- Nocleg w hamakach nieopodal wodospadu Salto Angel!
- Spływ łodziami w delcie rzeki Orinoko
- Obcowanie z dziewiczą i tropikalną dżunglą!
Nurkowanie w Wenezueli:
Hasło „Wenezuela: najlepiej strzeżony sekret Karaibów” wciąż pozostaje aktualny! Wenezuelski interior sprawia wspaniałą niespodziankę w postaci zmieniających się niczym w kalejdoskopie krajobrazów… Na czym polega czar Wenezueli, któremu ulega tak wiele osób? Odpowiedź wbrew pozorom jest bardzo prosta: na cudownym klimacie, ogromnej geograficznej różnorodności, ludziach pełnych naturalnego ciepła i radości życia oraz obfitości i różnorodności miejsc nurkowych wokół setek przybrzeżnych wysp i wysepek. Zapraszamy serdecznie na naszą niezwykłą wyprawę, która odsłoni niezwykły czar Wenezueli: zrelaksujemy się śnieżnobiałych piaszczystych plażach archipelagu Los Roques, spenetrujemy amazońską puszczę regionu Canaima, poznamy dziewiczy ekosystem rzeki Orinoko, przeżyjemy niezapomnianą kąpiel pod strumieniem największego wodospadu świata – Salto Angel (979m) oraz odkryjemy ukryty przed turystami karaibski podwodny świat pełen morskiego życia i oszałamiających widoków…
Archipelag Los Roques
Około 50 wysp i wysepek, oraz przepiękna rafa koralowa Los Roques to słynna żeglarska i nurkowa atrakcja. Dzięki utworzeniu tu ponad 40 lat temu Parku Narodowego Los Roques, archipelag jest praktycznie niezniszczony przez ludzi.
Boca del Medio – Proste i przyjemne nurkowanie do głębokości 10 metrów, idealne na pierwszy dzień nurkowy! Bogactwo i niesamowite zróżnicowanie koralowców, karaibskiej flory i fauny.
Piedra de la Guasa – 10-30 metrowy, podwodny klif. Spotkania z gruperami, snaperami, barakudami i jackami.
Solapa de Rabusqui – System jaskiń, w którym zobaczyć można rekiny oraz prawdziwe bogactwo skorupiaków.
Boca del Medio – Miejsce to odsłoni przed nami spektakularne klify opadające na głębokość 60 metrów. Bogactwo ryb i korali. Imponujące miejsce nurkowe zachwycające systemami klifów i jaskiń porośniętych wielokolorowymi gąbkami oraz formacjami czarnego koralowca.
Cayo Sal – Prezentuje labirynty koralowych wachlarzy oraz bogactwo ryb.
Dos Mosquites – System przepięknych raf koralowych ze stacją badań przyrody.
Nordisqui – Bogactwo formacji koralowych w kształcie kamieni, kanały z ciekawymi wrakami.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Wenezueli.
- Niepodległość od Hiszpanii uzyskana 5 lipca 1811 roku.
- Główna religią jest katolicyzm, 78%.
- Największą rzeką jest Orinoko mająca długość 2140 km.
- W kraju tym mieszka 4 000 Polaków.
- Najwyższym szczytem jest Pico Bolívar, 5007 m n.p.m.
- Tradycyjną potrawą jest hallaca.
- W kraju tym znajduje się najwyższy wodospad na świecie Fallen Angels.
- Baseball jest bardzo popularnym sportem.
- Mają najwięcej laureatek konkursów piękności na świecie.
- Jest tam najdłuższa i najwyższa kolejka górska.
- Połowa terenów państwa nie jest zamieszkała.
- Wenezuela ma wysoki wskaźnik zabójstw , 49 morderstw na każde 100 000 ludzi. W 2009 roku w stolicy na na każde 100 000 ludzi zamordowano około 200 osób (niechlubny rekord świata).
- Nazwa Wenezuela oznacza „mała Wenecja”.
- Jezioro Maracaibo jest największe w Ameryce Południowej.
- Kapibara, największy gryzoń świata, zamieszkujące trawiaste równiny (Llanos) w Wenezueli.
- Wenezuela była największym eksporterem ropy naftowej na świecie w XX wieku.
- W Wenezuelskim Parku Narodowym przy ujściu rzeki Catatumbo występują bardzo spektakularne burze, zwane Catatumbo. Wyladowania atmosferyczne są tak mocne, że można w środku nocy przy nich czytać książkę. Burze trwają 140-160 dni w roku po 10 godzin dziennie. Średnio w ziemie uderza około 280 piorunów na godzinę. Catatumbo znaczy latarnia, nazwa ta wzięła się stąd, że wyładowania atmosferyczne widoczne są na niebie z odległości kilkuset kilometrów co wygląda jak wielka latarnia. Dzięki tym spektakularnym burzom Wenezuela jest najwiekszym na świecie naturalnym generatorem ozonu.
- Zasoby ropy naftowej szacuje się na 211 miliardów baryłek. Jest to druga co do wielkości rezerwa tego surowca na świecie.
- Jednym z najbardziej popularnych gatunków muzycznych w Wenezueli jest joropo.
- Narodowym instrumentem muzycznym w Wenezueli jest Cuatro, podobne do gitary, tylko mniejszy.
- W czerwcu 2013 roku rząd wprowadził ograniczenia zakupu papieru toaletowego – tylko jedna rolka dziennie na rodzinę. Mieszkańcy tego kraju muszą oszczędnie gospodarować również innymi produktami codziennego użytku. Do towarów deficytowych należy mydło, pasta do zębów, proszek do prania, szampon.
- W Wenezueli znajduje się największa na świecie laguna – Maracaibo.
- W kraju tym znajduje się jedna z najstarszych formacji geologicznych na Ziemi – Roraima. Szacuje się, że kształtowała się przez 2 miliardy lat.
- W miejscowości Merida znajduje się lodziarnia Coromoto w której znajduje się aż 100 różnych smaków lodów. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie można spróbować lodów o smaku cebuli, ogórka, lub śmietany z kraba.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: - 4,5h
- Język: Język urzędowy: hiszpański.
- Wiza/Paszport: Obywatele polscy nie są objęci obowiązkiem wizowym. Na granicy wypełniają tzw. kartę migracyjną, w której należy wpisać cel pobytu w Wenezueli. Cel turystyczny upoważnia obywateli polskich do pobytu w tym kraju bez wizy do 90 dni. Wymagany okres ważności paszportu w chwili wjazdu wynosi 6 miesięcy.
- Zdrowie: Przy wjeździe na teren Wenezueli nie są wymagane szczepienia. Jeśli turysta podróżuje na południe kraju, wskazane jest zaszczepienie się przeciw żółtej febrze oraz zabezpieczenie przeciw malarii i dendze (odstraszacze komarów). Szczepienie przeciw żółtej febrze jest niezbędne przy wjeździe z terytorium Wenezueli do Brazylii. Ze względu na dość niski poziom higieny, zaleca się szczepienie przeciw żółtaczce. Pomoc medyczną można uzyskać jedynie w prywatnych szpitalach i ambulatoriach. Wizyta w klinice kosztuje od 40 do 150 USD, dzień pobytu w szpitalu prywatnym - 400-550 USD. Wszystkie pozostałe usługi medyczne płatne są dodatkowo.
- Opłata lotniskowa: brak
- Elektryczność: Napięcie w sieci w Wenezueli wynosi 120V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z dwoma płaskimi bolcami lub dwoma płaskimi oraz jednym okrągłym (takie jak w USA).
- Dodatkowo: Na lotnisku i innych przejściach granicznych obowiązuje kontrola sanitarna. Zabrania się wwożenia żywności. Służbie celnej należy obowiązkowo zgłosić wwożone i wywożone dewizy przekraczające kwotę 10 tys. USD. Nie ma możliwości odzyskania podatku VAT za zakupione w Wenezueli towary. Wwóz rzeczy wartościowych (kamery wideo, aparaty fotograficzne, komputery itp.) należy zgłaszać w otrzymywanym w samolocie formularzu: deklaracja celna, który odbierają służby celne podczas przekraczania granicy.
Przy planowaniu wyjazdu do Wenezueli, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Praktycznie cały rok jest dobry na Wenezuelę. Pora sucha przypada od października do kwietnia a deszczowa od maja do września. Najbardziej gorące miesiące to kwiecień i sierpień. Pora deszczowa w Wenezueli nie oznacza, ze pada non stop. Jest świeżo, ze średnią temperaturą 25 st C. Na przemian wychodzi słońce, chmurzy się i występują intensywne opady przez około 1 godzinę, po czym znów wychodzi słońce i schemat się powtarza. W porze suchej łatwiej jest kąpać się pod wodospadami i w naturalnych zagłębieniach skał z pulsującą woda w tzw. jacuzzi na Gran Sabanie, bo ich siła jest umiarkowana. Wodospad Salto Angel nie jest tak imponujący w sile wody jak w porze deszczowej, a czas dopłynięcia do niego łodzią w porze suchej to 5-7 godzin, podczas gdy w porze deszczowej to 4 godziny. W Meridzie oraz na Wyżynie Gujańskiej przez cały rok występują intensywne, przelotne opady bez względu na to czy jest to pora sucha czy deszczowa. Na północy kraju – Karaiby, praktycznie cały rok upalnie i słońce, temperatura około 35 st C, równiny Los Llanos zdecydowanie lepiej zwiedzać w porze suchej, wtedy więcej zwierząt zbiera się przy wodopojach, w porze deszczowej łąki zalane są wodą. W Delcie Orinoko opady w porze deszczowej są bardzo intensywne, w porze suchej typowy dla klimatu podrównikowego upał.
Temperatura wody: Temperatura wody waha się pomiędzy 25-30 stopni Celsjusza. Najchłodniejsza jest w miesiącach styczeń-luty a najcieplejsza w okresie czerwiec-październik.
Nurkowanie: Nurkowanie na archipelagu Los Roques możliwe jest przez cały rok, jednak za najlepsze miesiące uchodzi okres letnio-jesienny (czerwiec – listopad), kiedy to woda jest spokojna i nie wieją silne wiatry.
Przed wyprawą nurkową do Wenezueli warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: 40m max.
Widoczność: potrafi sięgać 30-40 metrów
Średnia temperatura wody: 26-29o C (25o C w okresie styczeń-luty)
Prądy: brak występowania silnych prądów
ARCHIPELAG LOS ROQUES:
Około 50 wysp i wysepek, oraz przepiękna rafa koralowa Los Roques to słynna żeglarska i nurkowa atrakcja. Dzięki utworzeniu tu ponad 40 lat temu Parku Narodowego Los Roques, archipelag jest praktycznie niezniszczony przez ludzi.
Boca del Medio – Proste i przyjemne nurkowanie do głębokości 10 metrów, idealne na pierwszy dzień nurkowy! Bogactwo i niesamowite zróżnicowanie koralowców, karaibskiej flory i fauny.
Piedra de la Guasa – 10-30 metrowy, podwodny klif. Spotkania z gruperami, snaperami, barakudami i jackami.
Solapa de Rabusqui – System jaskiń, w którym zobaczyć można rekiny oraz prawdziwe bogactwo skorupiaków.
Boca del Medio – Miejsce to odsłoni przed nami spektakularne klify opadające na głębokość 60 metrów. Bogactwo ryb i korali. Imponujące miejsce nurkowe zachwycające systemami klifów i jaskiń porośniętych wielokolorowymi gąbkami oraz formacjami czarnego koralowca.
Cayo Sal – Prezentuje labirynty koralowych wachlarzy oraz bogactwo ryb.
Dos Mosquites – System przepięknych raf koralowych ze stacją badań przyrody.
Nordisqui – Bogactwo formacji koralowych w kształcie kamieni, kanały z ciekawymi wrakami
SPRZĘT:
Pianka: 3-5mm (5mm w okresie styczeń – luty)
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: paskowe oraz buty lub kaloszowe
Latarka: nie jest konieczna (chyba, że na nurkowanie nocne 🙂
BEZPIECZEŃSTWO:
Nurkowanie na Archipelagu Los Roques nie stwarza większych problemów nawet początkującym nurkom. Każdy tu znajdzie coś dla siebie: od bajecznie kolorowych i płytkich raf koralowch po pionowo opadające ściany. Trudniejsze warunki mogą pojawić się w okresie gdy wieje silnijeszy wiatr: grudzień – kwiecień.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Caracas.
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]