Wakatobi nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Posiada reputację najlepszej rafy na świecie!
- 400 gatunków koralowców i 700 gatunków ryb!
- Gwarancja ryb pelagicznych!
- Najbardziej dziewicze i kameralne miejsce Indonezji!
Wakatobi to archipelag wysp położony na południowy wschód od wyspy Sulawesi. Cały obszar, uznany za Narodowy Park Morski, został objęty planem konserwacji i ochrony ze względu na doskonale zachowaną rafę, ciągnącą się przez setki kilometrów. Miejsce szczyci się największą na świecie różnorodnością koralowców i obfitością zwierząt morskich: tysięcy gatunków ryb oraz dużych gatunków, takich jak wieloryby, rekiny, płaszczki, tuńczyki, barakudy, marliny. Rafa koralowa jest uznawana za jedną z najwspanialszych na świecie.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Wakatobi.
Park podwodny Wakatobi słynie z najpiękniejszych raf koralowych na świecie. Znajduje się w głębinach morza Flores na południowy wschód od wyspy Sulawesi. W 2005 roku obszar ten znalazł się na liście UNESCO.
Wakatobi to ponad 20 zespołów raf i atoli, zamieszkanych przez tysiące egzotycznych gatunków zwierząt i roślin. Archipelag tworzą cztery duże wyspy (Wangi Wangi, Kaledupa, Tomia i Binongko) i kilka małych. Nazwę Wakatobi utworzono z pierwszych dwóch liter nazw czterech większych wysp.
W 2001 roku na wyspie Tomia powstał dwukilometrowy, prywatny pas startowy umożliwiający loty czarterowe.
W Wakatobi funkcjonuje dobrze rozwinięta baza nurkowa (Wakatobi Dive Resort). Jej założyciele i miejscowa gmina zawarli układ w sprawie zabezpieczenia i ochrony środowiska. Nazwano to programem współdziałania w celu ochrony rafy (Collaborative Reef Conservation Program). W 2005 r. uhonorowano bazę nagrodą PADI (Project Aware Environmental Award).
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: polski plus 6 godz.
- Język: indonezyjski; inne języki: angielski, niderlandzki, jawajski, lokalne języki etniczne
- Wiza/Paszport: Z dniem 10 czerwca 2015 r. zostały zniesione wizy dla obywateli Polski, udających się do Indonezji w celach turystycznych. Ruch bezwizowy możliwy jest jedynie na 5 międzynarodowych lotniskach (Soekarno Hatta - Jakarta, Ngurah Rai - Bali, Kualanamu - Medan, Juanda - Surabaya oraz Hang Nadim - Batam) oraz w 4 międzynarodowych portach morskich (Sri Bintan Pura - Tanjung Pinang, Batam Center - Batam, Sekupang - Batam oraz Tanjung Uban - Tanjung Uban). W w/w portach lotniczych i morskich obywatel Polski otrzyma bezpłatne zezwolenie na wjazd do Indonezji i 30-dniowy pobyt, który nie może zostać ani przedłużony, ani zamieniony na pozwolenie na pobyt stały. Nie ma możliwości otrzymania indonezyjskiej wizy na lądowej granicy między Timorem Wschodnim a Indonezją (Atambua). Przy dłuższych pobytach, przy celach wyjazdu innych niż turystyczny oraz w przypadku posiadania paszportu tymczasowego o wizę należy aplikować w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Przy wjeździe do Indonezji paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy.
- Opłata lotniskowa: Podatek lotniskowy przy wyjeździe z Indonezji (nieujęty w cenie biletu) wynosi 100 tys. IDR w Dżakarcie i 150 tys. IDR na Bali. Należy pamiętać, by mieć taką kwotę w miejscowej walucie.
- Elektryczność: W hotelach obowiązuje napięcie 220 V (50 Hz) i okrągłe, dwubolcowe wtyczki. Można jednak natrafić, zwłaszcza w odległych rejonach kraju, na sieć o napięciu 110 V. Przed skorzystaniem ze sprzętu elektrycznego należy sprawdzić rodzaj napięcia. Niektóre hotele udostępniają na żądanie wtyczki przejściowe.
- Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.
Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Wakatobi warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Pogoda: zwykle ok. 30°C w dzień, nieco chłodniej wieczorami. Styczeń–marzec to okres, gdy niebo jest często pokryte chmurami i mogą się zdarzyć tropikalne burze. Morze jest jednak spokojne, a woda bardzo ciepła – 28-29°C. Kwiecień–czerwiec oraz wrzesień–grudzień to najlepsze okresy na wizyty w Wakatobi. Morze jest gładkie jak lustro, opady znikome, a widoczność dochodzi nawet do 45 metrów. Woda ma temperaturę ok. 29°C. Lipiec i sierpień to najsłabsze miesiące w Wakatobi. Morze bywa wzburzone, a widoczność spada. Jest to również najchłodniejsza pora roku. Woda ma temperaturę 26-27°C.
Temperatura wody: Temperatura wody oscyluje w granicach 25-30°C w ciągu roku.
Nurkowanie: Warunki nurkowe są doskonałe przez cały rok! Klimat jest bardziej suchy niż w innych częściach Indonezji, a ponadto archipelag otaczają wyspy i rafy. Najlepsza widoczność: między kwietniem i majem oraz wrześniem i listopadem. W lipcu i sierpniu na rafach pojawia się więcej zwierząt ze względu na obecność większej ilości planktonu. W czerwcu i lipcu wieją nieco silniejsze wiatry, dzięki czemu odczuwalna jest przyjemna bryza.
Przed wyprawą nurkową do Wakatobi warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Średnia temperatura wody: Temperatura wody waha się od 25 do 30°C w ciągu całego roku.
Prądy: zazwyczaj bardzo łagodne
Głębokość: 5-40 m
Warunki pogodowe przy powierzchni: spokojne
Widoczność: Na wyspach archipelagu nie występują rzeki, stąd deszcze nie mają wpływu na widoczność w wodzie. Na ogół jest więc doskonała – w granicach 20-60 m!
Obszar Wakatobi jest uznawany za jeden z najlepszych regionów na świecie pod względem nurkowania. Ponad 900 gatunków ryb i prawie 800 gatunków koralowców może usatysfakcjonować nawet najbardziej wymagającego nurka. Oprócz nurkowania niezwykłą przyjemność daje snorkeling, oglądanie delfinów czy wielorybów.
Polecane miejsca nurkowe:
Coral Garden – nazwa może niezbyt pomysłowa, ale jest to bardzo ciekawe miejsce nurkowe. Już na wstępie drop off w towarzystwie prądów, by na ok. 11 metrach znaleźć się w misce o 40 m średnicy. Tam już wszystko jest spokojne, a gatunkom formacji koralowych nie widać końca! To jedno z najlepszych miejsc nurkowych w Wakatobi.
Cornucopia (Róg Obfitości) – nazwa nie pochodzi od atrakcyjnego mężczyzny dobrze prezentującego się w skafandrze, ale jest to odniesienie do stałego prądu, który dostarcza bogaty w składniki odżywcze plankton, oraz olśniewającej, różnokolorowej rafy i jej mieszkańców. To miejsce nurkowe posiada zróżnicowaną topografię – ściany, półki, nawisy. Kiedy prąd nie jest zbyt silny, można dryfować i ze spokojem obserować zmieniający się krajobraz niesamowitych twardych i miękkich koralowców, mieniących się w kolorze pomarańczowym, żółtym i fioletowym. Manty orlenie, płaszczki, rekiny! Ryby pelagiczne! Jak sobie poradzić z taką różnorodnością Rogu Obfitości? 😉
House Reef – powiadają, że jest to najlepsza rafa domowa na świecie. Koniki morskie, węgorze, krewetki, żółwie, orlenie, skorpeny, skrzydlice… Każdy, kto zanurkuje tu w ciągu dnia, wraca po zmroku, by skosztować eksplozji kolorów podczas nurkowania nocnego!
SPRZĘT:
Pianka: 3-5 mm
BEZPIECZEŃSTWO:
Nurkowanie dekompresyjne nie jest polecane.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się na Bali.
Obowiązuje zakaz używanie rękawic podczas nurkowania.
Nurkowanie w pojedynkę jest niedozwolone z wyjątkiem instruktorów.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]