RPA nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Zobacz produkcje BBC na żywo!
- Nurkowanie w towarzystwie humbaków
- Ławice sardynek i stada delfinów
- Atrakcje na lądzie – safari w PN Krugera
Nurkowanie w RPA – Migracja Sardynek
Podczas zimy w RPA (a polskiego lata) w przybrzeżnych wodach ma miejsce jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk natury. Znamy je doskonale z relacji i filmów BBC. Coroczna wielka migracja sardynek (Great Sardine Run) to przyrodniczy fenomen, który ma miejsce pomiędzy początkiem czerwca a połową sierpnia, kiedy to ogromne ławice sardynek migrują z chłodniejszych wód wokół Przylądka Dobrej Nadziei do cieplejszego Oceanu Indyjskiego, aby tu złożyć ikrę. Potem powracają na zachód, a w wędrówce towarzyszą im tysiące delfinów, ptaków, drapieżnych ryb, rekinów i wielorybów, skuszonych okazją do wielkiej wyżerki. Pierwszym sygnałem że migracja sardynek jest niedaleko, są ogromne ławice delfinów. Patrolują one przybrzeżne wody w poszukiwaniu pożywienia. Szacuje się, że w czasie migracji sardynek, przypływa tutaj nawet 5000 delfinów. Tak zorganizowane, niecierpliwie przeszukują przybrzeżne wody. Stada głuptaków, to drugi, obok delfinów sygnał, że sardynki się zbliżają. Ptaki muszą pokonać setki kilometrów z regionów lęgowych na południowym wybrzeżu Afryki. Oprócz drapieżników takich jak rekiny zjawiają się również dostojne wieloryby, które jednak nie uczestniczą w polowaniu tylko migrują na północ, w kierunku cieplejszych wód Oceanu Indyjskiego.
Port St. Johns oceniany jest jako jedno z najlepszych miejsc do nurkowania w trakcie migracji sardynek. Leży w samym środku obszaru corocznej migracji sardynek, mamy więc absolutną gwarancję wystąpienia przyrodniczego fenomenu. Dodatkowo, w morze wypływamy z rzeki Umzimvubu, co uchroni nas przed ciężką walką z falami przyboju.
Aliwal Shoal to jedna z najwspanialszych raf koralowych w RPA. Rafa ta jest domem setek rekinów – tawroszy piaskowych (Carcharias taurus / Ragged Tooth Shark). Możemy tu spotkać również wiele innych gatunków, jak żarłacz oceaniczny czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus / Copper Sharks) i okazyjnie nawet osławiony żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier / Tiger Shark) !!!
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do RPA.
Ludność: Choć przejście na demokrację nie było łatwe, dzięki temu powstał fascynujący i zróżnicowany naród. Na 44 miliony mieszkańców składają się cztery główne grupy społeczne. Przytłaczającą większość stanowią rdzenni Afrykani, 12% mieszkańców jest pochodzenia europejskiego, 8% to ludzie o mieszanych korzeniach (zwani Kolorowymi), a jeden na 40 mieszkańców deklaruje pochodzenie azjatyckie. RPA to mozaika ras i kultur. Roznorodność to filar, na którym opiera się młoda demokracja RPA. Pierwsze demokratyczne wypoby odbyły się w roku 1994.
Biali w RPA: dzielą się oni przede wszystkim na mówiących po angielsku – wielu z nich to potomkowi Brytyjczyków, którzy osiedlili się we wschodniej części Kolonii Przylądkowej w 1820 roku – oraz Burów, posługujących się afrikaanas, uznawanym za najmłodszy język świata. Wykształcił się on na bazie niderlandzkiego, którym mówili pierwsi osadnicy w Prowincji Przylądkowej, zapożyczając wiele z języków europejskich, afrykańskich i orientalnych.
Powierzchnia: Republika Południowej Afryki ma powierzchnię 1 219 912 km², czyli prawie 4-krotnie większą od Polski.
Gospodarka: RPA jest średniozamożnym krajem, zaliczanym do wschodzących rynków, zasobnym w bogactwa naturalne i posiadającym dobrze rozwinięty system finansowy i prawny, jak również łączność, transport i energetykę. Giełda papierów wartościowych RPA zaliczana jest do 10 największych na świecie, a nowoczesna infrastruktura zapewnia sprawne dostawy do najważniejszych ośrodków miejskich. PKB na jednego mieszkańca wynosi 11 100 dolarów (Polska – 9000 dolarów). Republika Południowej Afryki jest krajem przemysłowym, którego gospodarka opiera się głównie na przemyśle wydobywczym (znajdują się tu jedne z największych zasobów surowców mineralnych na świecie). Występują tu m.in.: złoża złota i platyny (rejon Johannesburg-Pretoria), diamentów (Kimberley), węgla kamiennego, azbestu, rudy uranu, miedzi (Palabora), chromu, manganu (Postmasburg), żelaza, gazu ziemnego. Poza tym rozwinięty jest przemysł spożywczy, chemiczny (materiały wybuchowe, nawozy sztuczne, farby, włókna sztuczne), włókienniczy. Rolnictwo natomiast jest słabo rozwinięte z powodu erozji gleb i niedoboru wody. Uprawia się: kukurydzę, pszenicę, trzcinę cukrową, proso, sorgo, owoce cytrusowe, winorośl, ziemniaki, bawełnę, arachidy, warzywa, tytoń. Na zachodzie dominuje hodowla owiec i kóz. Rozwinięte jest rybołówstwo przybrzeżne i dalekomorskie. Struktura zatrudnienia: usługi – 52,0%, przemysł – 44,0%, rolnictwo – 4,0%. Handel zagraniczny: eksportuje się głównie metale nieszlachetne (13,9%), minerały (11,2%), metale szlachetne i kamienie (11,2%) do Włoch (8,1%), Niemiec (6,2%), Japonii (5,9%), natomiast importuje się maszyny (28,8%), produkty chemiczne (11,1%) z Niemiec (15,6%), USA (11,6%) i Wielkiej Brytanii (9,8%).
Administracja: Kraj podzielono na 9 prowincji: Kwa Zulu Natal, Wolne Państwo (Free State), Północna Prowincja Przylądkowa (Northern Cape), Wschodnia Prowincja Przylądkowa (Eastern Cape), Zachodnia Prowincja Przylądkowa (Western Cape), Prowincja Północno-Zachodnia (North West), Limpopo, Mpumulanga, Gauteng. RPA to republika z jednoizbowym parlamentem – Izbą Deputowanych z 400 miejscami.
Kuchnia: W dzisiejszej Republice Południowej Afryki można skosztować specjałów z najróżniejszych zakątków świata. Biali mieszkańcy tego kraju, z pochodzenia głównie Holendrzy, przynieśli ze sobą tradycje pochodzące z Europy, ale również orientalne i śródziemnomorskie. We wszystkich większych miastach można spotkać lokale serwujące owoce morza, potrawy francuskie, pizze, kebaby i amerykańskie hot – dogi. Lokale specjalizujące się w kuchni afrykańskiej, które znajdują się w miastach oferują dania przygotowane z myślą o Europejczykach, ale w dzielnicach zamieszkałych przez czarną ludność kuchnia jest bardziej tradycyjna. RPA jest pod tym względem przekrojem wielokulturowej tradycji Południowej Afryki.
Bardzo gorący klimat wymusił w RPA specyficzny sposób przechowywania żywności, który stał się w zasadzie tradycją kulinarną. I tak np. mięso soli się, przyprawia i susz tak, aby się nie zepsuło. Tak przyrządzone mięso stało się bardzo popularną potrawą (biltong), którą można dostać praktycznie wszędzie. Początkowo był to tylko sposób konserwowania, następnie stał się daniem z wołowych ozorków (stąd nazwa), aby przerodzić się w samodzielne danie przyrządzane z różnych rodzajów mięs. Podobnie powstały takie smakołyki jak droewors – sucha kiełbasa i bokkoms solona ryba.
Do tradycyjnych lokalnych produktów należą też rooibos – ziołowa herbata i chutney owocowa, pikantna przyprawa.
Choć główne plemiona afrykańskie, jakie zamieszkujące tereny RPA to Bantu, to w sztuce kulinarnej dominują tradycje malajskie, które zgodnie z religią muzułmańską wykluczają używanie w kuchni wieprzowiny i alkoholu. Dlatego też sporą popularnością cieszą się dania wegetariańskie, np. samoosas – pierożki smażone w głębokim tłuszczu lub chilli bites – smażone w głębokim tłuszczu kulki ciasta przyprawione papryczkami chilli.
Moyo Muddle – w wolnym tłumaczeniu – bałagan, to bardzo popularny w Republice Południowej Afryki koktail. Jest to mieszanina czystej, mocnej wódki, miodu i wisienek maraschino. Drink ten ma około parunastu procent alkoholu i jest dostępny praktycznie w każdym barze.
Kanion rzeki Blyde: Kanion rzeki Blyde jest trzecim – pod względem wielkości na świecie i jedynym zielonym kanionem.
Roślinność: RPA posiada jedną dziesiątą, czyli około 23 200 kwitnących gatunków roślin świata, z czego 19 000 to rdzenne afrykańskie rośliny. RPA posiada 1,7 razy więcej gatunków kwiatów niż Brazylia. Największy baobab na świecie nazwany „Big Baobab” rośnie na farmie Sunland w miejscowości Modjadjiskloof w Prowincji Limpopo. RPA słynie z największych baobabów na świecie. Wiek baobabu oszacowano z pomocą izotopów węgla na 6 tysięcy lat, czyli jest starszy niż piramidy egipskie, był już stary w czasach Chrystusa. Jego obwód mierzy aż 47 metrów, a wysokość – 22 m. Kiedy drzewo przekroczy 1000 lat, robi się puste w środku. W Big Baobab dziupla ta jest tak duża, że udało się tam zmieścić bar i składnicę wina.
Zwierzęta: W RPA można spotkać pierwszą trójkę największych ssaków, są to: słoń afrykański, nosorożec biały i hipopotam, jak również najwyższego przedstawiciela fauny, czyli żyrafę. Najszybszego – czyli geparda, najmniejszego ssaka na świecie, czyli ryjówkę malutką. Wielka Piątka, czyli największe i najniebezpieczniejsze zwierzęta, to: nosorożec czarny, bawół afrykański, słoń, lampart i lew. Mała Piątka to: rohatyniec boreański, bawolik białodzioby, ryjoskoczek, żółw lamparci i mrówkolew. Wśród ponad 800 gatunków ptaków w RPA znajduje się największy, czyli struś i najcięższy latający czyli drop olbrzymi. Oprócz tego można zobaczyć nektarniki i flamingi. Wikłacze budują gigantyczne, podobne do miast kolonie, a sokolnik czerwonooki jest najmniejszym ptakiem drapieżnym na świecie.
Stolice: Republika Południowej Afryki ma 3 stolice. Oficjalna stolica administracyjna, w której siedzibę ma rząd RPA to Pretoria. Wymienia się jeszcze 2 inne stolice: Kapsztad jako stolicę legislacyjną oraz Bloemfontein – stolica sądowa.
Durban: Trzecie co do wielkości miasto RPA i znany port jest także ważnym kurortem i miejscem letnich wakacji dla turystów z całego świata. Miasto zawdzięcza swoją dobrą reputację umiarkowanie ciepłemu klimatowi, zawsze ciepłej wodzie i pięknym plażom. W Durbanie jest też spektakularny u’Shaka Marine World, czyli jeden z największych na świecie akwarium i aquapark. Durban jest zamieszkany przez potężną grupę Hindusów, co widać na każdym kroku.
Johannesburg: Miasto Złota, Johannesburg, jest największym i najbogatszym miastem RPA. Ponad 1000 metrów pod miastem górnicy kopią najszlachetniejszy metal na świecie. Na powierzchni tętni codzienne życie. Miasto nie jest spektakularnie atrakcyjne i turyści najczęściej traktują je jak konieczny przystanek przesiadkowy w podróży. Najciekawsze chyba jest to, że miasto jest tak inne od typowego obrazu afrykańskiego miasta – to raczej miasto przyszłości Afryki, które można zobaczyć już dziś.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: GMT +2
- Język: w RPA jest 11 języków urzędowych: pierwotnie były tylko dwa - angielski i africaans, jednak z czasem dodano do nich kolejne dziewięć. Angielski zna tu niemal każdy, trzeba jednak pamiętać, że język ten był przez lat w bardzo bliskim kontakcie z wieloma innymi i nie można było uniknąć wzajemnego oddziaływania na siebie, dlatego wersja południowoafrykańska nieco różni się od amerykańskiej czy angielskiej.
- Wiza/Paszport: nie jest wymagana (pobyt do 90 dni). W paszporcie musi być wolna co najmniej 1 strona przeznaczona na wizy oraz stemple. Pry wjeździe władze RPA zamieszczają w paszporcie podróżnego zezwolenie na pobyt w RPA (do 90 dni) w postaci naklejki. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju.
- Zdrowie: nie ma wymogu szczepień ochronnych a wizyta w RPA nie powinna stwarzać szczególnego zagrożenia dla zdrowia. Szpitale działają sprawnie (chociaż w nagłych przypadkach lepiej udać się do prywatnych ośrodków, bo mają lepszy sprzęt i nie czeka się długo), higiena jest na wysokim poziomie, woda z kranu jest bezpieczna, a jedzenie żadko powoduje problemy żołądkowe. Północna część prowincji KwaZulu-Natal, PN Krugera są bezpieczne od malarii w okresie od maja do września. Lekarstwa antymalaryczne nie są potrzebne ale pewne środki zaradcze lepiej zachować: podczas snu warto stosować moskitiery, spraye na moskity czy urządzenia owadobójcze montowane w gniazdka.
- Opłata lotniskowa: brak
- Elektryczność: napięcie 220/230V, 50Hz. Używane są gniazdka dla wtyczek trójbolcowych. Warto mieć odpowiednie końcówki i konwertery, które można kupić na lotnisku lub w każdym lokalnym sklepie z urządzeniami elektrycznymi.
- Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej jest zdatna do picia.
Przy planowaniu wyjazdu do RPA, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: położenie Republiki Południowej Afryki na półkuli południowej sprawia, iż pory roku występują tam odwrotnie niż w Europie (zima w Polsce oznacza lato w RPA). Tamtejsze zimy są umiarkowane, a lata ciepłe. Upalnie bywa w centrum i na południowym zachodzie. Wybrzeże RPA charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Północne wybrzeże Atlantyku posiada klimat suchy i gorący – jest to obszar pustyni. W morzu niestety występują zimne prądy. W regionie Kapsztadu wiosna przypada na okres od września do listopada i jest wspaniałą porą, aby zobaczyć rozkwitłe ogrody i rezerwaty. Po niej przychodzi lato, które trwa do marca. W tym okresie wieje Cape Doctor, silny i dość chłodny wiatr, który oczyszcza powietrze. Najchłodniej jest zimą, między majem a lipcem. Wtedy też dużo pada. Podobny klimat posiada wybrzeże między Kapsztadem a Port Elizabeth, jednak woda jest tam cieplejsza. Deszcze rozkładają się równomiernie, ale są umiarkowane. Im dalej na zachód, tym wyższe są temperatury powietrza. Na wybrzeżu w okolicach Durbanu przez cały rok możemy być pewni ciepłej wody. Jednakże latem jest tam bardziej deszczowo, a w zimie nieco chłodniej. Region Johannesburga i Pretorii to umiarkowane temperatury przez cały rok. Latem występują obfite deszcze, natomiast zima jest sucha, ciepła i słoneczna. W górach temperatura jest niższa – zimą w okolicy Lesoto oraz w Górach Smoczych pada śnieg. Północny wschód kraju (Park Narodowy Krügera, przy granicy z Mozambikiem) charakteryzuje występowanie pory suchej i deszczowej. Okolice granicy z Namibią (Park Narodowy Kalahari) to teren półpustynny z niewielkimi opadami przez cały rok, gorącym latem i słoneczną zimą. Noce w tym regionie są chłodne. Wybierając się do RPA, przez cały rok warto pamiętać o środku przeciw komarom.
Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 21° a 22°C w Porcie St. Johns oraz 23° a 24°C w okolicy Durbanu i Aliwal Shoal okresie migracji sardynek (czerwiec – sierpień).
Nurkowanie: Nurkowanie w RPA możliwe jest cały rok, jednak pora występowania sardynek ogranicza się do niespełna 2 miesięcy w roku: połowy czerwca – połowy sierpnia. W RPA zaczyna się wtedy zima, u nas lato.
Przed wyprawą nurkową do RPA warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max. 15m-30m
Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku, od 8 do 25 m.
Średnia temperatura wody: 22°C (w okresie migracji sardynek)
Prądy: niewielkie
Migracja sardynek: to jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk, występujących w przyrodzie. Masowe przemieszczanie się milionów rybek przywołuje morskich i powietrznych łowców, wszelkich kształtów i rozmiarów, chętnych na udział w uczcie. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej niesamowitych wydarzeń natury. W trakcie nurkowania spotkać możemy tutaj humbaki (Megaptera novaeangliae / Humback Whale), płetwale Bryde’a (Balaenoptera brydei / Bryde’s Whale), delfiny zwyczajne (Delphinus delphis / Common Dolphin), delfiny butlonosy (Tursiops truncatus / Bottlenose Dolphin), żarłacze miedziane (Carcharhinus brachyurus / Bronze Whaler Sharks), żarłacze ciemnoskóre (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacze oceaniczne czarnopłetwe (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żaglice (Istiophorus platypterus / Sailfish), tuńczyki, foki, nurkujące głuptaki, albatrosy i wiele, wiele innych stworzeń… Będziemy świadkami jak delfiny współpracują w celu oddzielenia sardynek od ławicy i zbicia ich w kule, aby ułatwić sobie polowanie. Będziemy obserwować to wszystko z łodzi i z wody. Wchodzić do wody tyle razy, ile to tylko możliwe, czasem tylko z fajką, innym razem w sprzęcie (nurkowania do ok. 10-12m), w zależności od tego jak szybko toczy się akcja i jak komfortowo czują się zwierzęta – czasem bąbelki płoszą sardynki i akcja przenosi się dalej. Przeważnie moment gdy ławica ukształtuje się w kulę jest to czas na wejście do wody i podglądanie akcji spod jej powierzchni. Spędzając cały dzień na morzu (ok. 6-7h), będziemy doświadczać coraz bliższego kontaktu z naturą…
Aliwal Shoal to jedna z najwspanialszych raf koralowych w RPA. Rafa ta jest domem setek rekinów – tawroszy piaskowych (Carcharias taurus / Ragged Tooth Shark). Możemy tu spotkać również wiele innych gatunków, jak żarłacz oceaniczny czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus / Copper Sharks) i okazyjnie nawet osławiony żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier / Tiger Shark) !!!
SPRZĘT:
Pianka: 7mm lub 2 x 7mm (niezalecany suchy skafander)
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: paskowe oraz buty
Latarka: nie jest konieczna
BEZPIECZEŃSTWO:
Nurkowanie podczas migracji sardynek w niczym nie przypomina klasycznego wyjazdu – tu wchodzić do wody można tyle razy, ile to tylko możliwe, czasem tylko z fajką, innym razem w sprzęcie (nurkowania do ok. 10-12m), w zależności od tego jak szybko toczy się akcja i jak komfortowo czują się zwierzęta – czasem bąbelki płoszą sardynki i akcja przenosi się dalej. Przeważnie moment gdy ławica ukształtuje się w kulę jest to czas na wejście do wody w pełnym ekwipunku i podglądanie akcji spod jej powierzchni.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Durbanie
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, przy zakwaterowaniu w lodgy, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]