Negros nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Gatunki pelagiczne!
 • Słynna wyspa Apo!
 • Kaniony i piękne koralowce!
 • Muck diving!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Negros to czwarta pod względem wielkości wyspa Filipin. Szczyci się wieloma wspaniałymi miejscami nurkowymi, białe plaże to wrota do podwodnej krainy kolorów.

Wyspa Negros dzieli się na 2 prowincje: Negros Oriental i Negros Occidental. Żyje tu ponad 400 gatunków koralowców i 700 gatunków ryb. Większość spotów nurkowych znajduje się na głębokości od 5 do 30 m.

Sipalay City w prowincji Negros Occidental to jedno z najsłynniejszych nurkowisk w tym rejonie. Koralowce, kaniony, rafy czekają na amatorów podwodnej przygody. Z kolei po drugiej stronie wyspy, w Negros Oriental, znajduje się miasto Dumaguete – wspaniały punkt do nurkowania z brzegu.

Sławna wyspa Apo oddalona jest od Negros o 30 minut łodzią. Dzięki znajdującej się w doskonałej kondycji rafie to prawdziwy raj dla nurków. Mnóstwo tu przeróżnych gatunków pelagicznych i ścian rafowych opadających na głębokość 25 m.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym na Negros.


Filipiny są jedynym azjatyckim państwem, w którym dominującą religią pozostaje chrześcijaństwo.
W 2002 roku reaktywowano Towarzystwo Chopinowskie w Manili, które organizuje koncerty i konkursy dla młodych pianistów.
Na Filipinach żyje ponad 100 gatunków ssaków, m.in. kanczyl, wyrak filipiński (najmniejsza małpka na świecie) oraz 170 gatunków ptaków endemicznych, w tym narodowy symbol Filipin – małpożer, czyli orzeł filipiński.
Na Filipinach kręcono m.in. sceny do filmów “Czas Apokalipsy”, “Pluton” i “Urodzony 4 lipca”.
W Cebu znajduje się Krzyż Magellana – pierwszego Europejczyka, który postawił stopę na Filipinach.
Filipiny posiadają jedną z najdłuższych linii brzegowych w Azji: 36,289 km.

Warto wiedzieć

 • Czas lokalny: UTC + 8 godzin
 • Język: filipiński (urzędowy), angielski, hiszpański oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie
 • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi być ważny przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju!
 • Zdrowie: zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna
 • Opłata lotniskowa: Opłata lotniskowa przy wylocie wynosi 550 PHP (ok. 35 zł).
 • Elektryczność: 220 V, 60 Hz, gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory) i japońskie (dwa równoległe, podłużne otwory)
 • Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia.

Przed wyprawą nurkową na Negros warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: do 70 m
Średnia temperatura wody: 26-28°C
Widoczność: bardzo dobra!
Prądy: dosyć silne, spowodowane napływającymi prądami z Morza Południowochińskiego
Wyspa Negros ma do zaoferowania całą gamę miejsc nurkowych, łącząc ze sobą zarówno wielkie ryby, jak i niewielikie, morskie stworzenia. Nalepszymi miejscami nurkowymi są jednogłośnie wyspa Apo (w części Negros Oriental) oraz Sipalay (w części Negros Occidental).
Apo Island to mała, skalista wyspa położona na południe od wyspy Negros, 30 km od stolicy, Dumaguete City. Ma tylko 3 km średnicy, a jej najwyższy punkt osiąga zaledwie 120 m. Miejsca nurkowe wokół wyspy są domem dla ponad 400 gatunków koralowców i 700 gatunków ryb! Rezerwat morski na wyspie Apo (Visayas) to jeden z najlepiej działających i odnoszących sukcesy rezerwatów na całych Filipinach. Rezerwat i sanktuarium stanowią część parku morskiego – Negros Oriental Marine Conservation Park. W większości miejsc ukształtowanie jest podobne: piaszczyste zbocza porośnięte bardzo ciekawym wyborem korali. To tutaj istnieje możliwość zobaczenia gigantycznych białych korali acropora! Wśród gatunków ryb dominują kolorowe papugoryby, ryby kozy, anioły, hetonikowate, skrzydlice, rogatnice picasso, strzępielowate, tang, skorpenowate, błazenki i karanksy. Spotkamy tu małe, bajecznie nakrapiane frogfishe, przepiekne ślimaki nagoskrzelne z fluoryzująco-pomarańczowymi piuropuszami, a także żółwie i ośmiornice.
Miejsca nurkowe wokół Apo Reef, takie jak “Ego wall”, “Alladin” and “Hunters Rock” oferują ściany koralowe odwiedzane przez grey sharks oraz great barracudas. Często można spotkać także żółwie, whitetip reef sharks oraz kolonie snapperów. W silnych prądach przy Apo Reef można spotkać także hammerhead sharks, devil ray, great manta oraz eagle ray. Ponieważ ta rafa leży dosyć daleko od lądu, często na niej jest bardzo dobra widoczność.
Wyspę Apo uważa się za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Filipinach! Jednak wyspa sama w sobie, pomimo niewielkiej powierzchni (72 hektary), ma także trochę do zaoferowania. W krajobrazie dominują wzniesienia, które zachęcają do pieszych wędrówek. Wysokie klify poprzecinane są malowniczymi, piaszczystym plażami, którym jeszcze więcej uroku dodają wyrastające z wody skały bazaltowe. Wyspa jest na tyle mała, że w kilka godzin można dojść we wszystkie warte odwiedzenia miejsca. Wyspę otacza wspaniała rafa koralowa, której najciekawszy fragment stanowi “Sanctuary”, położone po wschodniej stronie wyspy. Jest to koralowe plateau o głębokości 1-5 m, długości kilkuset i szerokości kilkudziesięciu metrów, kończące się koralową ścianą opadającą na 20-30 m. Niesowita ilość ryb i innych zwierząt morskich oraz różnorodność korali w połączeniu z przejrzystą wodą i małą głębokością powodują, że jest to idealne miejsce do snorkelingu.
Sipalay oferuje ponad 40 fantastycznych miejsc nurkowych, w tym aż trzy zatopione wraki! Można tu zobaczyć rekiny, żółwie i napoleony. Warto wybrać się w miejsce zwane Turtle Island, gdzie nie można pominąć wraku Juliana. Ciekawymi miejscami nurkowymi są Kevin’s Reef, Wielki Kanion (w którym ma się wrażenie nurkowania w labirynciem) oraz Disneyland z ogromem lionfish. 🙂

Sumilon Island – wyspa ta była pierwszym morskim rezerwatem na Filipinach, w pewnym momencie jednak utraciła chroniony status, co zostało natychmiast wykorzystane przez rybaków. Połowy z użyciem dynamitu, sieci skrzelowej i włóczni były tu na porządku dziennym, w mgnieniu oka niwecząc wieloletnie wysiłki czynione w celu ochrony rafy. Obecnie rafa odbudowuje się i odżywa, spotkać tu można wiele gatunków pelagicznych, czasem, choć rzadziej niż kiedyś, widuje się młoty, manty i ogończe. Południowo-wschodnia część rafy jest w zdecydowanie lepszej kondycji, z wieloma gatunkami ryb rafowych.

Tacot – ta podwodna góra przyciąga wiele gatunków pelagicznych. Widoczność wynosi zazwyczaj ponad 20 m. Prądy są zawsze silne, dlatego nie jest to miejsce dla początkujących. Na samej rafie żyje wiele gatunków ryb – papugoryby, graniki, lucjany i rozdymki, a korale są zdrowe i spore, odżywiane przez bogate prądy. Jako że nurkowanie nie jest tu specjalnie głębokie, większość nurków ma wystarczająco wiele powietrza na dokładne zwiedzenie rafy, szczególnie jeśli zanurkuje się 2 razy.

SPRZĘT:
 
Pianka: od 3 do 5 mm w zależności od pory roku
Zawory: DIN i INT
Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.
BEZPIECZEŃSTWO:
 
Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się na wyspie Luzon (w Manili, Batangas i w zatoce Subic) oraz w Cebu i w Coron.

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz