Mozambik nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Zobacz nową nurkową mekkę!
- Stada rekinów – młotów, rekinów tygrysich, bull sharków, leopard sharks, manty, żółwie, rekiny wielorybie, delfiny…
- Spotkania pierwszego stopnia z rekinami na rafach Aliwal Shoals!
- Safari z Wielką Piątką w najstarszym rezerwacie w RPA Hluhluwe – Imfolozi.
Nurkowanie w Mozambiku
Mozambik to ponad 2,5 tys. kilometrów plaż ciągnących się wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego. Na tej długości jest zaledwie kilka znanych miejsc nurkowych. Znane są przede wszystkim z żerujących tu mant, rekinów wielorybich, bull sharków, reknów młotów, rekinów tygrysich, oceanic Blacktip Sharks, Grey Reef Sharks, Leopard Sharks, delfinów, żółwi etc. Dzięki nim nurkowanie w Mozambiku to niezapomniane przeżycie! W odróżnieniu od innych miejsc na świecie, gdzie można natknąć się na te wielkie ryby tylko w MOZAMBIK oferuje światowej klasy nurkowanie w ciepłych wodach Oceanu Indyjskiego. Oprócz nurkowania w Mozambiku zakosztujemy także podwodnych skarbów RPA! Aliwal Shoal to kompleks rafowy znajdujący sięw niedużej odległości od miasteczka Umkomaas, godzinę drogi na południe od Durbanu. Różnorodność podmorskiego życia jest satysfakcjonująca -gatunki które nie lubią chłodniejszej wody i takich nie koralowych warunków zostały tu zastąpione
innymi, którym to nie przeszkadza. A najważniejsze to ilość przeróżnych gatunków rekinów tu występujących oraz możliwości nęconego nurkowania z tymi właśnie rekinami (NIE karmionego).
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Mozambiku.
Niepodległość od Portugalii uzyskana została 25 czerwca 1975 roku.
Gęstość zaludnienia wynosi 26 osób/km2.
Kraj ten jest 2,5 razy większy od Polski.
Główna religią jest Katolicyzm, 28%.
Najdłuższą rzeką jest Zambezi, 820 km.
Średnia długość życia wynosi 40,9 lat.
Ustrój polityczny – republika.
Kraj ten zamieszkuje około 10 Polaków.
Najwyższym szczytem jest Binga, 2436 m n.p.m.
Średnia temperatura wynosi w styczniu 28°C, w lipcu 22°C.
Dzień w Mozambiku w zależności od pory roku trwa od 12 do prawie 15 godzin. Najdłuższe dni są w grudniu.
Obszar dzisiejszego Mozambiku został zbadany przez Vasco da Gama w 1498 roku i skolonizowany przez Portugalię w 1505 roku.
Na fladze Mozambiku umieszczony jest karabin Kałasznikowa.
Według obowiązującego prawa, linie wysokiego napięcia powinny znajdować się conajmniej na wysokości 12m, żeby nie przeszkadzały żyrafom.
Mozambik to jest kraj bardzo bogaty kulturowo, tak, że każdy region ma swoje pieśni i świąteczne zwyczaje. Oficjalnie w kraju, który nie podkreśla przywiązania do religii, wprost nie używa się nazwy Boże Narodzenie, rząd nazywa to święto dniem rodziny. Jest to czas, w którym rodziny starają się spotkać i przyjeżdżają nawet z odległych części kraju, aby być razem.
Stolica kraju Maputo (poprzednio zwana pod nazwą Lourenco Marques) uważana była za jedno z najpiękniejszych miast, obok Kapsztadu i Rio. Wybudowano tu obiekty zaprojektowane przez francuskiego inżyniera Gustawa Eiffla – znanego na całym świecie twórcy obiektów z żelaza i stali.
Spotkanie z minami już tu nie grozi – pod warunkiem, że poruszamy się po publicznych drogach i ścieżkach, a nie po chaszczach i bezdrożach.
Istnieje opinia, że muzyka Mozambiku jest podobna w brzmieniu do reggae i west indian calypso. Inne rodzaje muzyki które są popularne w Mozambiku to marrabenta, forma tanecznej muzyki, łącząca tradycyjne taneczne rytmy z Mozambiku z portugalską muzyką ludową, inne formy popularne to fado, samba, bossa nova, maxixe.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: GMT +2
- Język: Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski. W częstym użyciu jest również angielski oraz języki grupy etnicznej bantu.
- Wiza/Paszport: Obywateli polskich obowiązują wizy. Można je uzyskać m.in. w urzędach konsularnych Mozambiku (najbliższe w Berlinie i w Rzymie) oraz na przejściach granicznych Mozambiku. Wiza wjazdowa jednokrotna kosztuje ok. 70 USD. Z reguły wiza turystyczna wydawana jest na okres 30 dni, istnieje możliwość uzyskania przedłużenia we właściwym urzędzie imigracyjnym długości pobytu o kolejne 30 dni. Samowolne przedłużenie pobytu ponad okres ważności wizy zagrożone jest grzywną. Ważność paszportu powinna przekraczać o 6 miesięcy termin upływu ważności wizy. Od podróżnych wymagane jest okazanie powrotnego biletu lub dokumentów potwierdzających cel podróży (w przypadku, gdy Mozambik nie jest krajem docelowym) oraz dowodu posiadania wystarczających środków na pokrycie pobytu w kraju.
- Zdrowie: Największe zagrożenie zdrowotne stanowią HIV/AIDS i malaria, pojawiają się przypadki zachorowań na cholerę. Opieka medyczna (płatna) na podstawowym poziomie jest dostępna dla wszystkich w szpitalach państwowych, natomiast w klinikach prywatnych usługi są lepsze, ale ceny dość wygórowane. Przy wjeździe do Mozambiku z państw-obszarów dotkniętych żółtą febrą wymagane jest okazanie ważnego szczepienia ("żółta książeczka"). Lekarstwa antymalaryczne nie są potrzebne ale pewne środki zaradcze lepiej zachować: podczas snu warto stosować moskitiery, spraye na moskity czy urządzenia owadobójcze montowane w gniazdka.
- Opłata lotniskowa: brak
- Elektryczność: We wszystkich naszych miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220 – 240V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – typu „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.
- Dodatkowo: Przebywając w miejscach publicznych należy posiadać dokument tożsamości, który należy okazywać na wezwanie policji. Zaleca się posiadanie poświadczonej kopii paszportu wraz z kopią ważnej wizy mozambickiej, gdy oryginalny dokument jest zdeponowany w sejfie.
Przy planowaniu wyjazdu do Mozambiku warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Mozambik leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Natomiast w głębi Wyżyny Mozambickiej ma suchą odmianę. Na krańcach południowych klimat jest zwrotnikowy. Taki typ klimatu oznacza występowanie dwóch pór roku – suchej (kwiecień-wrzesień) oraz deszczowej (październik-marzec). Izotermy układają się równoleżnikowo, im dalej na południe tym średnie wartości temperatur obniżają się. Na wpływ temperatur ma także wysokość nad poziomem morza. Najcieplej jest w porze deszczowej, temperatury wahają się od 26-29 °C. W czasie trwania pory suchej kiedy słońce świeci nad półkulą północną jest chłodniej, zwłaszcza na południowych krańcach Mozambiku. Temperatury wahają się od 16-20 °C. Opady są zróżnicowane i związane z rytmem wspomnianych pór roku. Na południu kraju deszczy jest mało, im dalej na północ tym opady są większe. Na wybrzeżu w północnej części kraju, to około 1000 mm. rocznie. W rejonie jeziora Niasa, jest najwilgotniej. W Mozambiku pogada jest zmienna, zdarzają się lata suche, gdzie kraj nawiedza dotkliwa susza, jak lata gdzie opady deszczu są duże. Wybrzeże nawiedzane jest przez cyklony tropikalne (w porze deszczowej).
Temperatura wody: Woda w sezonie ma 25 ºC.
Nurkowanie: Sezon nurkowy w Mozambiku trwa przez cały rok. Najlepszy okres na nurkowanie z rekinami wielorybimi trwa od października do marca. Od czerwca do września z kolei, do wybrzeży Mozambiku przypływają migrujące humbaki.
Przed wyprawą nurkową do Mozambiku warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max. 48m
Widoczność: 25-40m
Średnia temperatura wody: 22o C w zimie, 30o C latem
Prądy: od niewielkich po silne
RPA:
Aliwal Shoal to jedna z najwspanialszych raf koralowych w RPA. Rafa ta jest domem setek rekinów – tawroszy piaskowych (Carcharias taurus / Ragged Tooth Shark). Możemy tu spotkać również wiele innych gatunków, jak żarłacz oceaniczny czarnopłetwy (Carcharhinus limbatus / Oceanic Blacktip Shark), żarłacz ciemnoskóry (Carcharhinus obscurus / Dusky Shark), żarłacz miedziany (Carcharhinus brachyurus / Copper Sharks) i okazyjnie nawet osławiony żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier / Tiger Shark) !!!
Mozambik:
Mozambik oferuje jedne z najlepszych miejsc nurkowych w południowej Afryce. Miejsca nie są zatłoczone a morskie życie bardzo bogate i różnorodne. Można tu spotkać m. In. Manaty, rekiny wielorybie i żółwie. Warunki porównywalne są do tych na Karaibach i Wielkiej Rafie. Temperatura wody wynosi od 22ºC w zimie do 30ºC latem, a widoczność sięga od 20 do 40 metrów. W Ponto do Ouro jest 5 miejsc nurkowych. Można tu spotkać rekiny młoty i barakudy. Wybrzeża Mozambiku znane są przede wszystkim z żerujących tu mant, rekinów wielorybich, bull sharków, reknów młotów, rekinów tygrysich, oceanic Blacktip Sharks, Grey Reef Sharks, Leopard Sharks, delfinów, żółwi etc.. Dzięki nim nurkowanie w Mozambiku to niezapomniane przeżycie!
SPRZĘT:
Pianka: 5mm
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: paskowe oraz buty
BEZPIECZEŃSTWO:
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Durbanie
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, przy zakwaterowaniu w lodgy, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]