Meksyk nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Najlepsze nurkowania jaskiniowe na świecie w cenotach na Jukatanie!
- Drugi co do długości system raf koralowych na świecie!
- Wyspa Cozumel należy do 5 najlepszych miejsc na świecie!
- Rekiny wielorybie!
Nurkowanie w Meksyku
Niewątpliwie kojarzy się z nurkowaniem w Cenotach. Cenoty to atrakcja nurkowa której nie można przeoczyć będąc w Meksyku. Nurkowanie w Cenotach to jednak nie wszystko, warto także ponurkować wokół wyspy Cozumel a także daleko na południu w okolicach miejscowości Xcalak. Zdecydowanie warto zaplanować kilkudniowy pobyt na półwyspie Jukatan. Atrakcją są tu tropikalne lasy z bujną roślinnością, rafa koralowa i pozostałości po kulturze Majów. Nurkowanie na rafie koralowej to wyjątkowe przeżycie nie tylko dla wielbicieli sportów wodnych. Osobliowścią są cenoty, czyli ogromny system jaskiń i otworów odpływowych, wypełnionych wodą morską i tworzące ciąg unikalnych nurkowisk.
Półwysep Jukatan w Meksyku
To jedno z najatrakcyjniejszych w świecie miejsc do nurkowania i właśnie na Jukatanie znajdują się słynne cenotes oferujące zdecydowanie najlepsze nurkowania jaskiniowe na całym świecie. Cenotes – naturalne studnie wypełnione wodą, podziemne rzeki i groty, maja krystalicznie przejrzystą wodę i oferują nurkowi nieograniczoną widoczność na nieznacznej głębokości.
Na Morzu Karaibskim wzdłuż wschodniego wybrzeża Jukatanu rozciąga się druga co do wielkości rafa koralowa świata, zwana Wielką Rafą Majów, stanowiąca prawdziwy raj dla nurków. Rafa w tym rejonie charakteryzuje się wyjątkowym bogactwem flory i fauny. Obfitość świata wodnego z różnorodnością gąbek i koralowców oraz jej mieszkańcami wśród których królują żółwie i ponad 500 gatunków ryb, dostarczają niezapomnianych wrażeń miłośnikom nurkowania. Do najlepszych miejsc do nurkowania na Morzu Karaibskim należą: Isla Mujeres (Wyspa Kobiet) gdzie można oglądać zatopione statki i piękne rafy oraz śpiące rekiny w grotach Grutas de los Tiburones Durmientes, Puerto Morelos z odległą od brzegu o 600 m wspaniałą rafą oraz Cozumel z 5-kilometrową rafą Palancar z oszałamiającymi formami koralowców i ‚podkową’ z główek koralowych, które można podziwiać przy 70-metrowej widoczności – jedno z najwspanialszych miejsc do nurkowania na świecie.
Meksyk to kraj, w którym mówi się w ponad 60 językach i dialektach, nowoczesność miesza się z tradycyjnością, gdzie olbrzymie miasto sąsiaduje z pustynią i dziką przyrodą. Meksyk – kraj, o którym mawia się, że ma sto twarzy.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Meksyku
Ciudad de Mexico – największe miasto świata. Podobno żyje tu 30 milionów ludzi.
29 sierpnia 2009 roku Meksykanie w niezwykły sposób oddali hołd zmarłemu królowi popu, Michealowi Jacksonowi. W centrum miasta, przed Pomnikiem Rewolucji, 12 937 osób odtańczyło znany z jego teledysku „Thriller” taniec.Fani dopracowali wydarzenie pod każdym względem, przygotowali nawet kostiumy.
Co ciekawe, najstarsza część Meksyku (Ciudad de Mexico) została zbudowana na zasypanym przez hiszpańskich konkwistadorów jeziorze. Z tej racji grunt przypomina tam grząskie bagnisko. Podczas często występujących w tych okolicach trzęsień ziemi podłoże zachowuje się jak… galareta!
Jedną z największych atrakcji w mieście są Pływające Ogrody Xochomilico (co oznacza „miasto kwiatów”). Ogrody pływają po powierzchni jeziora o tej samej nazwie. Pierwotnie rośliny znajdowały się na tratwach, na których dryfowały po wodzie, ale z czasem wypuściły korzenie i wrosły w dno jeziora. Widok jest naprawdę nieziemski.
Niewielu wie, że tak naprawdę czekoladę zawdzięczamy Meksykanom, a właściwie ich przodkom – Aztekom.Wiele lat przed przybyciem konkwistadorów przyrządzali oni czekoladę z ziaren kakaowca.
Najbardziej znanymi potrawami są oczywiście chilli con carne, nachos, tortilla. Oprócz tortilli bardzo chętnie je się placki pszenne także w wielu innych formach. Mało kto zaś wie, że w niektórych rejonach kraju wciąż jedzone sągrzechotniki, małpy, koniki polne i iguany.
Z Meksyku pochodzi niezwykle popularny w ostatnich latach alkohol – tequila. Jest ona produkowana ze sfermentowanego, destylowanego soku z agawy niebieskiej. Najpopularniejsze odmiany to tequila oro i blanco, nie leżakujące. Podaje się je w kieliszkach, a dodatkiem jest tradycyjnie sól i cytryna.
Meksykanie świętują hucznie nawet dzień zmarłych. Robią to jednak w zupełnie inny sposób niż my, nie okazując smutku. Obchodom święta towarzyszą także liczne słodycze, np. calaveras de azucar (słodycze w kształcie… czaszek), „chleb zmarłych” czy torty w kształcie zwłok.
Meksykańskie dzieci otrzymują nazwisko ojca, oraz nazwisko panieńskie matki.
Piramida Chichen Itza w Meksyku, została nazwana jednym z nowych siedmiu cudów świata (UNESCO).
Oprócz piłki nożnej – ukochanej dyscypliny sportowej Meksykańczyków, bardzo popularne są walki byków, odbywające się od listopada do kwietnia, między innymi na największej na świecie arenie – Plaza Mexico.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: GMT - 6
- Język: hiszpański, nahuati, inne języki indiańskie
- Wiza/Paszport: W przypadku pobytu do 180 dni wizy nie są wymagane. Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju! : Przy przelocie do i z Meksyku przez terytorium USA, konieczne jest posiadanie wizy USA. Wjazd do strefy przygranicznej z USA z biletem w jedną stronę i bez wizy amerykańskiej może być podstawą do zatrzymania w stacji migracyjnej, a następnie deportacji z Meksyku
- Zdrowie: Istnieje wysokie zagrożenie amebozą, a w porze deszczowej na terenach dżungli zdarzają się przypadki cholery. Warto w Polsce odwiedzić stację Światowej Organizacji Zdrowia, gdzie lekarz za darmo wystawi osobistą międzynarodową książeczkę szczepień oraz udzieli porad. W związku z zagrożeniem amebozą oraz bakteryjnymi i wirusowymi chorobami układu pokarmowego, należy unikać jedzenia potraw przygotowywanych na straganach ulicznych, owoców niepoddanych odkażeniu oraz picia wody innej niż butelkowana.
- Opłata lotniskowa: Przy przekraczaniu granicy Meksyku drogą lądową pobierana jest opłata turystyczna w wysokości 25 USD (w przypadku podróży samolotem jest wliczona w cenę biletu).
- Elektryczność: 120V, 60Hz wtyczki z dwoma podłużnymi, pionowymi rownolegle położonymi otworami, oraz inne, z dodatkowym okrągłym otworem pośrodku, adaptery można wypożyczyć w hotelach lub nabyć w sklepach elektrycznych.
Przy planowaniu wyjazdu do Meksyku, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Pora deszczowa trwa od maja do października/listopada, pora sucha – od listopada do kwietnia. Najwyższe temperatury i wilgotność panują w całym Meksyku od czerwca do września. Od sierpnia do listopada – szaleją huragany! Plażowanie możliwe jest przez cały rok, ponieważ temperatura wody w Pacyfiku, Zatoce Kalifornijskiej oraz Zatoce Meksykańskiej nie spada nigdy poniżej 20 ºC. W okolicach Acapulco temperatura powietrza niemal zawsze utrzymuje się w okolicy 30 ºC, a w rejonie Veracruz między 25 ºC a 29 ºC od października do kwietnia oraz ok. 30 ºC w pozostałych miesiącach. Przez cały rok należy uważać na komary i karaczany!
Temperatura wody: Temperatura wody w oceanie waha się pomiędzy 26°C w styczniu a 29°C w sierpniu. Temperatura wody w cenotach przez cały rok utrzymuje się na poziomie 24°C.
Nurkowanie: Nurkowanie w Meksyku możliwe jest przez cały rok, ponieważ pogoda jest dosyć stabilna, ale najlepsza widoczność występuje od kwietnia do października.Pomiędzy lipcem a początkiem września spotkać w wodzie można rekina wielorybiego; natomiast od grudnia do marca – żaglice, a między listopadem a marcem – żarłacza tępogłowego.
Przed wyprawą nurkową do Meksyku warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: Półwysep Jukatan:10-30m, wyspa Cozumel:max. 38m – nurkowisko Devil’s Troat, Punta Sur, Cenoty:max. głęboskość w cenotach przy nurkowaniu rekreacyjnym, nie technicznym to 14 m.
Średnia głębokość nurkowań: to 5-6 metrów.
Widoczność: 20-60m.
Średnia temperatura wody: temperatura wody w oceanie waha się pomiędzy 26°C w styczniu a 29°C w sierpniu, temperatura wody w cenotach przez cały rok utrzymuje się na poziomie 24°C.
Prądy: silne na półwyspie Jukatan, brak w Cenotach;), niewiarygodnie porywiste na rafach wokół wyspy Cozumel: nurkowisko Punta Tunich/Yucab/Tormentos, oraz na Devil’s Throat, Punta Sur.
Warunki do nurkowania są niezmienne, dlatego też sprawia ono tak dużo radości wszytskim nurkoującym w Meksyku! Organizmy morskie może nie są zbyt zróżnicowane, ale możliwość uprawiania różnych stylów nurkowania – począwszy od dzikich dryfów z prądem po pływanie na płytkich rafacg oraz w dziwnych świecie cenotów – rekompensuje wszystko:) Jest to po prostu wyjątkowy kraj…
Półwysep Jukatan – charakteruyzuje się spokojniejszymi warunkami do nurkowania oraz delikatniejszymi rafami wzdłuż Wielkiej Zachodniej Rafy Koralowej. Najlepszym spotem nurkowym jest m.in. Tortugas – silne prądy, ogromna ilość żółwi (tortugas) oraz niespodzianka – miejscowa ławica tarpanów!
Cenoty – dziwne i niesamowiete nurkowanie w podwodmych rzekach słodkowodnych i wapiennych jakiniach. Starożytne geologiczne osobliwości – z których wiele jest pełnych stalaktytów i stalagmitów – tworząciąg unikatowych nurkowisk, leżących niecałą godzinę drogi od Playa del Carmen. Różnią się od siebie stopniem trudności – od tych przeznaczonych dla nurków jaskiniowych, do płytkich i łatwych do zwiedzania. Są tam liny nawigacyjne oraz strumienie dziennego światła, pochodzące ze szczelin w ziemi powyżej lub innej cenoty wzdłuż rzeki. Fantastycznie jest przepłynąć przez haloklinę – gdzie woda morska znajduje się nad słodką! Na odprawie instruktor uczuli Państwa na pływalność i pokaże specjalną technikę machania płetwami. Pobyt w niektórych cenotach wymaga również częstych zmian głębokości, tak więc proszę uważać na uszy. Najbardziej znanym cenotem jest „Dos Ojos” czyli dwoje oczu, i odnosi się do dwóch okrągłych cenot, znajdujących się dosyć blisko siebie. Pierwsze zejście do jaskini zapiera dech w piersiach! Zalana jaskinia z dreszczykiem otwierająca 80-kilometrowy system korytarzy i jaskiń. Ponad 100 osób dziennie przybywa tu, by zobaczyć niebieskie, zielone i lekko fioletowe komory udekorowane stalaktytami. Widoczność sięga tu 91 metrów! Przeżycia stają się bardziej surrealistyczne, gdy wpłynie się do ciemnych tuneli, które rozświetla wyłącznie blask latarek…Mijają Państwo zakręty i wspaniałe formacje skalne, przepływając wzdłuż kamiennych wież które błyszczą się od minerałów!
Cenota Angelita – nurkowanie w Angelicie przeznaczone jest dla bardziej doświadczonych nurków ze względu na głębokość – najczęściej nurkuje się tu do 40m. Na głębokości 30m znajduje się mistycznie wyglądająca warstwa siarkowodoru, wyglądająca jak ogromna chmura z wystającymi pniami i gałęziami. Poniżej znajduje się już woda słona. Jest tu też ciemno, można więc poczuć się jak w lesie w nocy. Miejsce to nadaje się też na nurkowania techniczne.
Cozumel – największa wyspa Meksyku, znana jest przez nurków z krystalicznej wody i szybkiego dryfowania w prądzie, w przepięknym, wijącym się morskim krajobrazie…:) Wyspa oddzielona jest od wybrzeża skrajnie głębokim rowem oceanicznym. To wraz z położeniem wyspy, tworzy komin dla silnych prądów napływających z południa, które następnie zostają „wciśnięte” w Zatokę Meksykańską. Obszar wokół wyspy usiany jest tunelami, kanałami i rowami tworzą gigantyczny labirynt! Godnymi polecania nurkowiskami są Devil’s Throat i Punta Sur – można zejść tylko do wody, kiedy warunki są do tego odpowiednie, i mogą to zrobić tylko doświadczeni nurkowie.
SPRZĘT:
Pianka: 3mm krótka lub długa, w cenotach 5 mm długa.
Zawory: DIN.
Nurkowania odbywają się z zazwyczaj z łodzi choć również z brzegu, wyjątkiem są cenoty gdzie nurkowania odbywają się tylko bezpośrednio z brzegu.
W cenę nurkowań, wliczone są zazwyczaj: butle, balast, opieka przewodnika, przekąski/lunch/napoke, przy znurkowaniach w cenotach – dodatkowa krótka pianka.
Nitroks: ograniczona dostępność.
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpiecznie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się w Cancun, Playa del Carmen, oraz na wyspie Cozumel.
Lista wypraw w tym kierunku:
-
Data: 19.01.2025 - 31.01.2025
SOCORRO Archipelag Revillagigedos
Archipelag Revillagigedos, na który składają się cztery powulkaniczne wyspy: słynna Socorro, San Benedicto, Roca Partida oraz Clarion położony jest na odludnym zakątku Oceanu Spokojnego, około 450 kilometrów od meksykańskiego półwyspu Baja. To właśnie tutaj przeniesiemy się do prawdziwego raju dla... -
Data: 25.09.2025 - 06.10.2025
Meksyk Morze Korteza-ULTIMATE WHALE SHARKS
Miejsce nurkowe owiane światową sławą. Jacques Cousteau nazwał Morze Korteza „akwarium świata”, ponieważ żyje w nim ponad 600 gatunków zwierząt począwszy od przedstawicieli świata makro: uroczych koników morskich, graników, żabnic, ślimaków nagoskrzelnych; po liczne kolonie większych przedstawicieli fauny: uchatek kalifornijskich,...
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]