Nurkowanie na Malediwach / Safari nurkowe na Malediwach
Malediwy leżą w basenie Oceanu Indyjskiego, więc podczas nurkowania czeka nas prawdziwa feeria barw. Na rafach spotkamy setki kolorowych ryb, a w szczególności charakterystyczne ławice niebieskich pokolców (Blue Surgeon Fish). Wewnętrzne rafy oferują spokojne i bardzo łatwe nurkowania. Miękkie i twarde korale są w bardzo dobrym stanie. Jednak najlepsze nurkowania na Malediwach to te, po zewnętrznej stronie atoli. Ponieważ wyspy są szczytami podwodnego łańcucha górskiego zanurzenia odbywają się przy ścianach, często w prądach. Dzięki temu podczas nurkowania jest możliwość spotkania dużych zwierząt. Na Malediwach często widywane są ogromne manty, ławice kropkowanych Eagleray, Stingray i rekiny młoty, a jeżeli mamy trochę szczęścia to podczas nurkowania spotkamy rekiny wielorybie, które regularnie odwiedzają te rejony. Natomiast spotkania z rekinami rafowymi są bardzo częste. Na Malediwach nurkuje się często wśród ogromnych pinakli koralowych, z ławicami barakud, batfishy oraz pomiędzy ścianami atoli. Nurkowanie na Malediwach to także doskonała widoczność – często dochodząca do 50 metrów. W niektórych rejonach, z uwagi na występujące prądy, nurkowania zalecane dla osób średniozaawansowanych.
Nurkowanie na Malediwach
Przed wyprawą nurkową na Malediwy warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: max. 30m-33m
Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku, od 10 do 30 m.
Średnia temperatura wody: 28°C
Prądy:są one jedną z charakterystycznych cech nurkowisk na Malediwach i różnią się w zależnosci od pory roku. Prądy biegną w linii zgodnie z wiatrami i przynoszą czystrzą wodę z otwartego oceanu. Od maja do listopada trwa monsun południowo-zachodni. Wiatry przynoszą czystszą wodę z tego kierunku, więc będziecie mieli lepszą widoczność na zachodzie atolu. Od grudnia do kwietnia trwa monsun północno-wschodni, więc w tym okresie lepiej będzie na wschód od atolu.
Istnieje wyraźna różnica między nurkowaniem w wodach atoli północnych i południowych, dlatego kiedy już jesteś w tym rejonie, warto spróbować obu:)
Południowy atol Ari, położony w jednej trzeciej drogi od południowego krańca Malediwów, to maleńka, obrzeżona palmami wyspa o cudownym, białym, puszystym piasku, oblana najbardziej przejrzystymi, akwamarynowymi wodami, jakie można sobie wyobrazić.Jest to duży atol z potencjalnie najbardziej zróżnicowanumi nurkowskami w kraju. Jest tu dużo więcej thili – podwodnych raf- które są bardziej podatne na silne prądy niż kanał i nurkowiska na zewnętrznym brzegu, co jest dodatkową atrakcją dla mniej doświadczonych nurków. Znajduje się tu wiele jaskiń i nawisów do zbadania i coś, co w pewnych okresach roku wyróżnia to miejsce spośród innych – południowo-wschodni narożnik to miejsce uczęszczane przez rekiny.
Vilamendhoo House Reef to jedna z najbardziej przyjaznych nurkom wysp w kraju i miejsca do nurkowania z brzegu s a oznaczone numerami wyjśc z plaży. Polecamy nr 10 – są tutaj nietypowe ślimaki nagoskrzelne i niewielkie mureny z żółtymi i czarnymi plamkami.
Bodhufinolu Thila – znajduje się tutaj słynna „autostrada” rekinów wielorybich, miejsce wysępowania man mabula ray, rekinów białopłetywch oraz ławic barrakud!
Kalahandi Huraa – stroma, pochyła ściana pokryta koralami! Prąd potrafi być bardzo silny, ale ściana ma w sobie przepusty w których karnaksy i letry mają swoje schronienie. Są tutaj duże nawisy z gorgoniami i miękkimi koralami, pływają małe rekiny białopłetwe i wargacze garbogłowe, oraz rekiny lamparcie!
Atol Nilandhoo (Faafu) – północny i południowy atol położone na południe od Ari zostały udostępnione dopiero w 1999r. Rejon jest stosunkowo oddalonym więc jest tu więcej lokalnych mieszkańców – Malediwczyków:) Nurkując tutaj zobaczymy wiele kanałów nurkowych oraz strome ściany na zewnętrznej krawędzi atolu. Największą zaletą jest fakt, że nurkowiska nigdy nie są zatłoczone!:) Z kolei zwierzęta morskie są tu bardziej nieufne w stosunku do nurków – żyje tu wiele gatunków pelagicznych ale szybko uciekają.
M’n’M – ta okrągła thilia ma wyraźną strukturę, opada zaraz pod powierzchni a do głębokości 35m w postaci idealnie prostej ściany. Jest to sporo małych jaskiń i ładnych grot, przez które można przepłynąć. Wszystkie pokryte są małymi, białymi i niezwykle delikatnymi gorgoniami! Jest tu bajecznie kolorowo, ściana pokryta jest gąbkami, osłonicami i małymi, miękkimi koralami! Ślimaki nagoskrzelne pełzają pomiędzy gąbkami, a na dnie jaskini mieszkają krewetki modliszkowe. Można tu znaleźć bardzo nietypową kometę. Wzór na ciele ryby upodabnia ją do Muraena argus, szczególnie gdy wyczuje zagrożenie.
Male Północne (Kaafu) – mieści się tutaj stolica, Male. Nurkowanie charakteryzuje się penetracją bardzo wielu tuneli i małych, podwodnych raf:)
Wrak Victory – statek zatonął 13 lutego w piątek, 1981r, chociaż nikt dokładnie nie wie – jak to się stało. Najczęściej mówi się o błędzie w nawigacji.Cała załoga uszła z życiem! Wrak to stalowy statek towarowy o długości 110m do którego schodzi się wzdłuż opustówki. Prądy powierzchniowe mogą być silne, więc lina jest konieczna. Można tu spotkać duże okazy morskie takie jak żółwie i strzępielowate.
Lankanfinolhu – to szeroko znana stacja czyszcząca mant!:)To tutaj przypływają manty, aby się wystroić a grupy nurków siadają i czekają na nie.
Occaboli Thila – zejście w kanion Occaboli to surrealistyczne przeżycie. Ciągle nie dowierzasz – patrzysz na tak wiele ryb na raz, że nie jesteś w stanie ich odróżnuć i ponazywać. A gdy szturchnie Cię wargacz dwumetrowej długości, po prostu się poddajesz i szeroko uśmiechasz:) Nurkowisko jest magnes dla ryb – żyje tu rodzina wargaczy, kilka tuńczyków, ławice karanksów, lucjany kaszmirskie, papugoryby, pokolce, motylki rafowe:)
Male Południowe (Kaafu) – ten atol jest mniej rozwinięty turystycznie, ponieważ leży dalej od lotniska. Nurkowanie odbywa się głównie na południowej stronie w wąskich kanałach, które wrzynają się w brzeg rafy przybrzeżnej.
Kuda Girl – ta mała łódź transportowa zatonęła prawdopodobnie w innym miejscu, ale została przeniosiona w celu stworzenia atrakcji turystycznej dla nurków;) Ma około 30 m długości i jedną ładownie z tyłu do której można wpłynąć.Zewnętrzna strona kadłuba jest w idealnym stanie! Na śródokręciu jest stara klatka, w której mieszka szara ryba z rodziny żabnicokształtnych.
Vili Varu Giri – jest to idealne miejsce do nurkowania nocnego! Zauważycie kraby dekoratory, które są niesamowicie dobrze zakamuflowane, trochę jeżokrabów, wiele śpiących ryb wtulonych w szczeliny i szpary a także skorpenowate w rejonie gruzu.Jedna ze ścian pokryta jest koralami madreporowymi i wieloma małymi pastelowymi osłonicami. W kilku płytkich jaskiniach odpoczywają zielone żółwie…:)
SPRZĘT:
Pianka: 2-3mm krótka lub długa.
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: polecamy kaloszowe
Latarka: przyda się na nurkowanie nocne
Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!
BEZPIECZEŃSTWO:
Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Male (stolicy).
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Zakaz nurkowań dekompresyjnych!
SPRZĘT:
Pianka: 2-3mm krótka lub długa.
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: polecamy kaloszowe
Latarka: przyda się na nurkowanie nocne
Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!
BEZPIECZEŃSTWO:
Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.
Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Male (stolicy).
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Zakaz nurkowań dekompresyjnych!
Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!
Przy planowaniu wyjazdu na Malediwy, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Dwie pory roku: pora deszczowa od maja do listopada,oraz pora sucha – od grudnia do kwietnia. Średnie temperatury wynoszą w ciągu dnia od 30°C do 32°C, praktycznie przez cały rok. W nocy temperatura spada do 24°C – 27°C. Poza głównym sezonem urlopowym na Malediwach, również panują odpowiednie warunki pogodowe oraz do nurkowania:) Klimat na Malediwach ma charakter monsunowy, zatem równikowy, gorący a jednocześnie wilgotny.Niemal nieustannie wiejąca bryza zdecydowanie umila pobyt na wyspach.
Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 27° a 29°C, zatem nie ma najmniejszych problemów z zanurzeniem się w oceanie po kąpieli słonecznej.
Nurkowanie: Nurkowanie na Malediwach możliwe jest cały rok, jednak zdecydowanie najlepsza porą jest okres od grudnia do kwietnia. Na Malediwach występują dwie pory roku: pora deszczowa od maja do listopada kiedy pojawiają się manty ale widocznośc jest gorsza, oraz pora sucha – od grudnia do kwietnia, kiedy widoczność jest znacznie lepsza (najlepsza do robienia zdjęć), prądy silniejsze, a także pojawia się więcej rekinów i orleni. Między kwietniem a czerwcem, ze względu na obfitość planktonu w wodach Oceanu Indyjskiego, spotkać tu można płaszczki i rekiny wielorybie oraz duże gatunki pelagiczne.