Layang Layang nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Wysepka z turkusową laguną, otoczona głębią morza!
- Stana rekinów młotów w kwietniu i maju!
- Żółwie, rekiny rafowe i ławice ryb pelagicznych przez cały sezon!
- Raj dla podwodnych fotografów!
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje, jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Malezję (Layang Layang).
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: W stosunku do Polski (czas środkowoeuropejski) różnica wynosi +7 godzin. Lot z Polski trwa ok. 20 godzin.
- Język: malajski (używane są też: angielski – dość powszechnie, chiński i tamilski)
- Wiza/Paszport: Przy pobytach nie dłuższych niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przypadku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji.
- Zdrowie: Obowiązkowe szczepienia przy podróży z Polski nie obowiązują. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest tanie, ale poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. W Kuala Lumpur skutecznie leczy się prawie wszystkie choroby. Woda z kranu nie nadaje się do picia, należy spożywać tylko butelkowaną. Jedzenie, także to sprzedawane na ulicy, jest smaczne i bezpieczne. Zaleca się wykupienie ubezpieczenia medycznego oraz stosowanie profilaktyki antymalarycznej.
- Elektryczność: W sieci płynie prąd o napięciu 220-240 V i częstotliwości 50 Hz. Stosowane są gniazdka z trzema kwadratowymi otworami (tak jak w Wielkiej Brytanii).
- Dodatkowo: W przeciwieństwie do innych krajów azjatyckich, w Malezji raczej nie trzeba się targować przy zakupie artykułów codziennego użytku. Jest to jednak obowiązkowe, gdy kupuje się pamiątki, antyki i inne artykuły poszukiwane przez turystów, nawet jeśli mają wywieszkę z ceną. Ceny przejazdów są ustalone, trzeba jednak prowadzić negocjacje z właścicielami riksz motorowych (trishaw) i taksówek, które nie mają taksometrów, zarówno podczas kursów po mieście, jak i wynajmowaniu samochodu na dłuższą trasę. Napiwki należą do rzadkości. Bezpieczeństwo: Malezja jest stosunkowo bezpiecznym krajem, choć kradzieże kobiecych torebek przez motocyklistów stały się plagą większych miast – z tego względu paszport (jedyny akceptowany w Azji dowód tożsamości) najlepiej nosić pod ubraniem przy ciele. Malezja to kraj muzułmański i choć szariat obowiązuje tylko muzułmanów, zaleca się przestrzeganie miejscowych norm obyczajowych. Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią!
Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Layang Layang warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a cykliczne monsuny mają znaczący wpływ na pogodę, określając porę bardziej suchą i bardziej deszczową, ale bez zdecydowanego podziału, ponieważ przelotne deszcze mogą się zdarzyć każdego dnia. Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury o niewielkiej amplitudzie (od 21 w nocy do 32°C w dzień) i duża wilgotność powietrza, przy czym wschodnia część kraju (w tym wyspa Borneo) jest cieplejsza niż zachodnia, panuje tu klimat zdecydowanie tropikalny. Rozkład pór roku różni się w zależności od części kraju. Wzmożone opady występują we wschodniej części Półwyspu Malajskiego i na Borneo od października do lutego, z kolei na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego należy liczyć się z mocniejszymi opadami w kwietniu i maju oraz w październiku i listopadzie.
Temperatura wody: W porze suchej: 29°C, w porze deszczowej: 26-27°C.
Nurkowanie: Najlepsze na wyjazd są miesiące pory suchej. W przypadku Layang Layang wiąże się to również z faktem, że tylko w tym okresie (od marca do sierpnia) czynny jest jedyny ośrodek nurkowy; w porze deszczowej wyspa jest nieosiągalna.
Przed wyprawą nurkową na Layang Layang warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
- D Wall – rekiny (w tym szansa na rekiny młoty!), manty, trevally, świat makro: koniki morskie, żabnice; poza tym wielobarwne korale, gąbki, gorgonie;
- Wreck Point – choć nie jest to już właściwy wrak, wciąż stanowi atrakcję ze względu na kwitnące życie morskie: manty, rekiny rafowe i barakudy, szansa na rekiny młoty; poza tym czarne koralowce, gorgonie, gąbki; miejsce nadaje się do snorklowania i do nurkowania nocnego;
- Dogtooth Lair – miejsce nazwane od gatunku występującego tu tuńczyka: dogtooth tuna; poza tym barakudy, rekiny rafowe i piękny ogród koralowy;
- Gorgonian Forest – zdecydowanie jedno z najlepszych nurkowisk Layang Layang, w tym także jedno z lepszych miejsc do spotkania rekinów młotów; ściana opada na głębokość od 15 do 40 m;
- Navigator Lane – miejsce zarezerwowane wyłącznie dla zaawansowanych i doświadczonych nurków; wspaniałe życie pelagiczne i makro: skrzydlice, angelfish, trevally, barakudy, manty, ślimaki nagoskrzelne, kraby, ale przede wszystkim szansa na rekiny młoty!
- Sharks Cave – jaskinia na głębokości 25 m, a w niej odpoczywające rekiny rafowe różnych gatunków; poza tym w okolicy zwyczajowy świat makro i pelagiczny;
- Snapper Ledge – występuje tu mocny prąd, ale też dzięki niemu panuje wspaniała widoczność (około 50 m) oraz przyciągane są liczne gatunki pelagiczne; podczas dryfu z prądem można obserwować wspaniałe miękkie i twarde koralowce, a wśród nich tysiące rybek rafowych;
- The Point – jedno z najlepszych miejsc nurkowych w okolicy o widoczności około 50 m!
- The Tunnel – pęknięcie w ścianie na głębokości 15 m z fantastycznymi koralami; przeważnie brak tu pelagicznych atrakcji, ale świat makro wszystko wynagradza; widywane są żółwie; doskonałe miejsce dla fotografów!
- The Valley – łagodne, pokryte koralowcami zbocze, z którego można obserwować zarówno manty, żółwie i polujące rekiny, jak i świat makro; doskonałe miejsce dla fotografów; szansa na rekiny młoty!
- Wrasse Strip – miejsce obfitujące w gatunki pelagiczne: manty, rekiny, żółwie, które korzystają tutaj z usług rybek-czyścicieli; liczne miękkie i twarde koralowce, gorgonie, gąbki, a wśród nich ogrom ryb rafowych; kolejne godne polecenia nurkowisko dla fotografów!
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]