Honduras nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Tropikalny raj
- Ukryte w dżungi świątynie Majów
- Różnorodność gatunków ryb!
- Świetne miejsce nurkowe!
Średni-drogi kraj, w którym można sie nieźle wyszaleć – nurkowanie, dżungla, ruiny Majów, karaibskie plaże i typowy dla Ameryki Łacińskiej żywiołowy chaos.
Honduras to jeszcze nie całkiem odkryty raj tropikalny, charakteryzujący się różnorodnym krajobrazem. Od przepięknych piaszczystych plaż karaibskich (Roatan, Utila), przez dziewicze i dzikie deszczowe lasy tropikalne z niesamowitą przyrodą, po tajemnicze pozostałości architektoniczne po plemionach Majów i kolonistach hiszpańskich.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową do Hondurasu.
Niepodległość od Hiszpanii uzyskana została 15 września 1821 roku.
Gęstość zaludnienia wynosi 65 osób/km².
Kraj ten jest 2,8 razy mniejszy od Polski.
Główna religią jest katolicyzm, 76%.
Najdłuższą rzeką jest Patuca, 523 km.
Średnia długość życia wynosi 69 lat.
90% mieszkańców kraju to Metysi.
Kraj ten zamieszkuje około 100 Polaków.
Najwyższym szczytem jest Cerro Las Minas, 2870 m n.p.m.
Ustrój polityczny – republika.
Honduras ma aż 108 funkcjonalnych lotnisk, w tym 12 z utwardzoną płytą
80% powierzchni kraju to tereny górzyste.
Około 53% obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa.
Honduras ma najwyższy wskaźnik zamierzonych zabójstw na świecie.
Legendy i baśnie są najważniejsze w kulturze Hondurasu.
Piłka nożna jest najbardziej popularnym sportem w Hondurasie.
Stolica Hondurasu składa się z dwóch miast: Tegucigalpa i Comayagüela
W mieście Comayagua znajduje się jeden z najstarszych zegarów na świecie. Lokalna historia podaje, że zbudowany został w 1100 roku.
10 września obchodzony jest dzień dziecka.
W kraju tym jest tylko jedno naturalne jezioro o nazwie Yojoa.
W miejscowości Yoro występuje zjawisko spadających ryb z nieba.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: - 6h
- Język: Język urzędowy: hiszpański.
- Wiza/Paszport: Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nie przekraczającym 90 dni. Nie dotyczy to przyjazdów na pobyt stały lub w celu podjęcia pracy. W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny przynajmniej trzy miesiące od daty wyjazdu z Hondurasu, lecz rekomendowana ważność to 6 miesięcy. Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży. Minimalna kwota na każdy dzień pobytu, jaką musi się wykazać przyjeżdżający to 25 USD. Podróżujący lądem przed opuszczeniem granicy muszą wnieść opłatę w wysokości od 1 do 5 USD od osoby, stawka jest uzależniona od pory dnia i dnia tygodnia. Nie ma obowiązku meldunkowego przy pobytach do 90 dni.
- Zdrowie: Nie ma szczególnych zagrożeń epidemiologicznych. Nie wymaga się szczepień. W pewnych rejonach kraju występuje sporadycznie wirus dengi oraz niegroźne odmiany malarii. Nie należy pić wody nie przegotowanej, należy spożywać tylko wodę butelkowaną kupioną w sklepach. Płatna opieka medyczna dostępna jest we wszystkich większych miastach, w szpitalach i klinikach prywatnych.
- Opłata lotniskowa: Turyści podróżujący samolotem powinni pamiętać, że obowiązuje opłata lotniskowa przy wyjeździe w wysokości 30 USD od osoby.
- Elektryczność: Napięcie w sieci w Hondurasie wynosi 100V. Gniazdka elektryczne są przystosowane do wtyczek z dwoma płaskimi bolcami lub dwoma płaskimi oraz jednym okrągłym (takie jak w USA). Zalecane wzięcie konwertera.
- Dodatkowo: Nie ma ograniczeń co do wwozu i wywozu pieniędzy w ilościach stosownych do celów turystycznych. Restrykcje celne nie odbiegają od standardów przyjętych w Ameryce Środkowej. Surowo zakazany jest wywóz dzieł sztuki prekolumbijskiej.
Przy planowaniu wyjazdu do Hondurasu, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Honduras leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego na południu i równikowego na północy. Region ten znajduje się pod wpływem wilgotnych i ciepłych mas powietrza. W górach występuje piętrowość klimatyczna. Cechą południowej części kraju jest występowanie dwóch pór roku: deszczowej i suchej. Temperatury na terenach nisko położonych są wysokie. Do wysokości 600 m n.p.m. przez cały rok średnie wartości wynoszą od 25 °C do 28 °C, z niewielkimi amplitudami dobowymi, szczególnie niskimi na północy kraju. Na obszarach nadbrzeżnych nie występują ekstrema termiczne. Piętro umiarkowane leży od 600 m n.p.m. do 1200 m n.p.m. i tam temperatury wynoszą od 19 °C do 23 °C. Na 2000 m n.p.m. jest chłodno gdzie średnia temperatura wynosi 14 °C. Wysokie wartości termiczne, wręcz upalne notowane są dolinach śródgórskich, gdzie średnie wartości osiągają 32 °C. Opady są zróżnicowane, ale w większości obszarów kraju wysokie. Najniższe opady występują w dolinach i kotlinach śródgórskich. Cały południowy obszar i środkowy obszar charakteryzuje się występowaniem m pory suchej, która trwa od listopada do kwietnia. W kierunku północnym pora sucha skraca się, a na obszarach nadbrzeżnych Morza Karaibskiego, rozkład opadów jest typowy dla klimatu równikowego, bez wyraźnej pory suchej. Wilgotno jest także nad Oceanem Spokojnym, gdzie wpływ zimnych i co za tym idzie suchych prądów morskich ogranicza się tylko do półrocza zimowego. Opady są tam wysokie.
Temperatura wody: Średnia temperatura wody to 25-28°C. Temperatura sięga do 28-30°C w lipcu, sierpniu i wrześniu, spada do 23°C na kilka tygodni w grudniu i styczniu.
Nurkowanie: Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak za najlepsze miesiące uchodzi okres letnio-jesienny (czerwiec – listopad.
Przed wyprawą nurkową do Hondurasu warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: 40m max.
Widoczność: potrafi sięgać 40 metrów w obrębie wyspy Roatan, i ok 33m w obrębie wyspy Utila
Średnia temperatura wody: 25-28o C
Prądy: brak występowania silnych prądów
Nurkowanie:
Roatan:
Dziennie organizowane są 3 nurkowania z łodzi, zaś dwa razy w tygodniu odbywają się nurkowania nocne. Miejsca nurkowe odległe są o od 5 do 30 minut. W pobliżu znajdują się 2 wraki. Możliwe są również nurkowania z plaży na przybrzeżnej rafie. Podczas specjalnych nurkowań odwiedzane są delfiny w ich naturalnym otoczeniu.
Jest tu wiele różnych miejsc nurkowych. Z ośrodka odwiedza się około 35 miejsc usytuowanych w północno- zachodniej części wyspy. Jeżeli pogoda na to pozwala odwiedzane są miejsca w południowej części wyspy i wokół wyspy Barbareta znajdującej się na wschód od Roatan. Podwodny krajobraz składa się z miękkich korali, gąbek i czarnych korali. Miejsca te są we wspaniałym stanie. Wrak Prince Albert Frachtowiec ten leży na głębokości 20 metrów. Długo na 42 metry wrak jest bezpieczny do nurkowania i porośnięty twardymi oraz miękkimi koralami. Przez luk ładowni można się dostać do wnętrza statku. Znajduje się tam wiele śledzi. Mary’s Place Podczas wybuchu wulkanu powstało to najbardziej znane miejsce nurkowe wokół Roatan. Jedyne w swoim rodzaju kaniony porośnięte są wieloma gatunkami korali. Można tu spotkać niezliczone gatunki ryb. Łatwo tu również o spotkanie z nurse shark. Kaniony tworzą niesamowite podwodne krajobrazy z niezwykłymi efektami świetlnymi. W celu chronienia tego miejsca wprowadzono ograniczenia w ilości nurków. Nurkuje się na głębokości od 7 do 40 metrów.
Utila:
Rafy zbudowane są głównie z twardych koralowców, zaś wierzchnią warstwę tworzą miękkie korale, w większości należące do Mriceopis Flavida. Wyglądają jak wątłe gałęzie drzew, dopóki prądy nie wyciągną polipów na żer – wtedy zmieniają się w miękkie, puchate pióra. Gatunki ryb to typowe aniołki i motylki oraz szamponki karaibskie (spoczywające w bezruchu na piasku, dopóki się ich nie przestraszy. Z gatunków morskim możemy spotkać rekiny wąsate, rekiny rafowe, orlenie cętkowate i żółwie. Koniki morskie to kolejna grupa zwierząt wizytująca regularnie na nurkowiskach w tym regionie, aczkolwiek trudno je wypatrzeć. Z racji tego , że Utila położona jest na samej krawędzi szelfu kontynentalnego, klimat nurkowania jest inny niż na pobliskich wyspach. Na południowym wybrzeżu nurkowiska są płytkie, maksymalna głębokość rzadko przekracza 25m, jest tam jednak mnóstwo interesujących rozpadlin i szczelin wzdłuż ścian rafy. W trakcie nurkowania zwiedzacie nawisy i piaszczyste kanały. Na północnej stronie wyspy, dzięki stromym ścianom i spadkom, nurkowiska stają się bardziej atrakcyjne. Na tę stronę wyspy znaczący wpływ mają warunki pogodowe. Miejsce to uważane jest za autostradę dla rekinów wielorybich, które widuje się regularnie!:) Utila to sspaniała widoczność, strome ściany z malowniczymi gąbkami, wraki…
SPRZĘT:
Pianka: 3mm długa
Zawory do butli: DIN/INT
Płetwy: paskowe oraz buty lub kaloszowe
Latarka: nie jest konieczna (chyba, że na nurkowanie nocne 🙂
BEZPIECZEŃSTWO:
Honduras był niegdyś uważany za niezbyt bezpieczne miejsce na wakacje. Negatywny wpływ na jego opinię miał też masowy spadek liczby turystów spowodowany przez huragan Mitch w 1998 roku. Jednak obcenie infrastruktoura została odbudowana i nurkowie nie spotykają żadnych problemów. Nurkowania są łatwe i przyjemne! Niewiele jest zagrożeń dla zdrowia i poza kremem do opalania i repelentem na owady nie będziecie raczej potrzeboiwać specjalistycznych lekarstw. Jednak jeśli chodzi o owady, to jest jedna warta wzmainki niedogodność: gryzące robactwo. Ta kąsająca drobnica żyje w piasku i jest prawdziwym problemem. Choć nie szerzą żadnych chorób to ich ugryzienia powodują duży dyskomfort. Chrońcie się tak jak przed komarami lib po prostu unikajcie piasku. I tak Was pogryzą, ale może trochę mniej;)
Komora dekompresyjna: komora dekompresyjna znajduje się na Roatanie i Utili
Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem programu nurkowego, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!
Maksymalna dozwolona głębokość nurkowaniato:18 m dla OWD i 33 m dla AOWD.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]