Filipiny nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Filipiny to ponad 7 tys. wysp!
- Bogactwo życia na rafie Apo
- Fascynujące wraki w Zatoce Coron
- Filipiny to spotkanie oko w oko z rekinem wielorybim
- Nurkowania wśród gorgoniowych wachlarzy, miękkich korali i liliowców, ślimaki nagoskrzelne, mureny, frogfish, koniki morskie i morskie węże!
- Nurkowanie FLUORO – feeria barw podczas nurkowania nocnego
- Nurkowanie z rekinami kosogonami przy wyspie Malapascua
- Tornado sardynek w Moalboal
- 800 odmian twardych i miękkich korali, 2.500 odmian ryb, 6 gatunków żółwi!
- Przygoda na wyspie Bohol – czekoladowe wzgórza i małpki tarsiers!
Filipiny – położone w zachodniej części Oceanu Spokojnego, na drugim co do wielkości po Indonezji archipelagu na świecie – naprawdę robią wrażenie. Ale żeby do nich dotrzeć (w te najciekawsze miejsca), trzeba przelecieć przysłowiowe pół świata! Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila. To kraj 37 aktywnych wulkanów, ryżowych pól, niezwykłej bioróżnorodności morskiej fauny i flory, niezapomnianych nurkowań, życzliwych ludzi, hiszpańskich nazw i kolonialnej architektury oraz bambusowych szałasów, miejsce gadających ptaków, kosogona i najmniejszej małpki na świecie. Filipiny to swoisty tygiel – każda wyspa jest inna, różna jest plaża, rytm życia, który wyznaczają nurkowania, odmienny jest otaczający nas krajobraz… A podwodny świat zawsze zaskoczy nas czymś nowym! Nie strać okazji na niezapomniane nurkowanie na Filipinach!
Ciekawostki
Wybierając się na nurkowanie na Filipinach zapoznaj się z podstawowymi informacjami
Filipiny obfitują w podmorskie życie, lecz trzeba umiejętnie dobierać destynacje bowiem różnią się one w poszczególnych obszarach. Pod względem różnorodności gatunków Filipiny mogą mierzyć się z Indonezją czy Malezją. Dla tych, którzy szukają większych ryb taką możliwość daje rafa Tubbataha czy Apo Reef. Miłośnikom nurkowania wrakowego polecamy zatokę Coron z japońskimi wrakami z drugiej wojny światowej. Na całych Filipinach pod wodą na nurków czeka niezliczona ilość makro. Wielbiciele ślimaków nagoskrzelnych i innych małych stworzeń mają tu wszystko, o co mogliby poprosić.
Filipiny oferują bardzo zróżnicowane nurkowanie wśród tropikalnych raf koralowych. Jest tu wszystko, od stromych ścian do wspaniałych ogrodów koralowych i nurkowania wrakowego. Miejsca nurkowe przekonują do siebie wielością gatunków, szczególnie wśród makro-organizmów. W okresie od połowy grudnia do marca woda staje się odrobinę zimniejsza. Jej temperatura waha się między 22ºC a 25ºC. Wtedy do częstszych nurkowań polecamy zabrać ze sobą piankę o grubości 5 mm.
NAJWAŻNIEJSZE REGIONY NURKOWE:
- BOHOL
Nurkowanie tutaj wśród pięknych koralowych ogrodów w płytkich wodach jest bardzo zróżnicowane. Jednak główną atrakcją są strome ściany z jaskiniami i nawisami. Podwodny świat wokół Bohol jest w znakomitym stanie i ma wiele do zaoferowania nie tylko fotografom. Pod wodą znajdziemy wspaniałe krajobrazy z gorgoniami, koralowcami i niezliczoną ilością kolorowych miękkich korali (nephtheidae) dających schronienie ślimakom, antenicom, węgorzom morskim, skrzydlicom i węgorzom piaskowym. Przy odrobinie szczęścia w okresie od lutego do kwietnia można spotkać tu przedstawicieli gatunków wielkich ryb. Obfitość gatunków na rafach sprawia, że nurkowanie na Bohol jest niezapomnianym przeżyciem. Nurkować na Bohol można przez cały rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.
- BORACAY
Boracay ma coś dla każdego, począwszy od relaksującego i przyjemnego nurkowania do nurkowania w prądzie. Pod wodą jest mnóstwo gatunków żyjących wśród korali i wiele gatunków koralowców. Sporo jest tu do odkrycia w zakresie makroorganizmów. Szczególnie ciekawe są nurkowania na Yapak. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy okres jest od listopada do czerwca.
- CEBU
Najpiękniejsze nurkowania wokół Cebu są po zachodniej stronie wyspy Moalboal. Obok stromych i cudownie porośniętych ścian znajdziemy tu piękne ogrody koralowe z ogromną ilością gatunków ryb oraz wokół wyspy Malapascua miejsca dobre do obserwacji rzadkich gatunków wielkich ryb. Szczególnie atrakcyjne miejsca znajdują się wokół wyspy Pescador i Monad Shoal, niedaleko Malapascua, gdyż tam spotkać można thresher shark i manty. W tym regionie leży kilka ciekawych wraków. Szczególną atrakcją jest wyspa Gato. Nurkowanie możliwe jest przez cały rok, jednak najlepszy jest okres od listopada do maja.
- MALAPASCUA
Malapascua jest ważnym miejscem nurkowym nie tylko na Filipinach, ale w całej południowo-wschodniej Azji. Występują tu małe stworzenia morskie, ale też duże ryby. Niewątpliwą atrakcją nurkową tego zakątka jest rekin kosogon, którego ciało w 1/3 długości składa się z ogona. Najważniejsze miejsca nurkowe: Lapus-Lapus, Bantigi, Chocolate Island, Calanggaman Island (około 50 min. łodzią), Gato Island (45 min. łodzią). Inne interesujące nurkowisko to podwodna wyspa Monad Shoal (30 min. łodzią od Malapascua). Są tu również duże wraki, takie jak Dona Marilyn Ferry, który zatonął w trakcie tajfunu w 1988 r., a teraz spoczywa na głębokości od 16 do 32 m. To wszystko składa się na wizerunek wyspy Malapascua jako przykładu doskonałych warunków nurkowych!
- MINDORO I LUZON
Rafy wokół Puerto Galera w Mindoro są w bardzo dobrym stanie, nie zachodzi tu blaknięcie korali, a połowy przy pomocy dynamitu należą już do przeszłości. Stan koralowców i populacje ryb rosną z roku na rok i występuje tu obfitość gatunków ryb tropikalnych. Nurkowania wokół wyspy Verde są niezwykle widowiskowe a miłośnicy makroorganizmów będą z pewnością zadowoleni z wyprawy do Sabang Bay. Nurkować wokół Mindoro można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od grudnia do czerwca.
- NEGROS
Na Negros nurkowanie jest bardzo urozmaicone, wśród ogrodów koralowych w płytkich wodach i wspaniale porośniętych stromych ścian. Utrzymujący się w znakomitym stanie podwodny świat kusi nie tylko podwodnych fotografów. Szczególną atrakcją są miejsca nurkowe wokół wyspy Apo a miłośnicy makroorganizmów z pewnością dokonają paru ciekawych odkryć, nurkując z brzegów Dauin. Nurkować wokół Negros można przez okrągły rok, jednak najlepszym sezonem jest okres od listopada do maja.
- PALAWAN
Miejsca nurkowe wokół Palawan to przeważnie płytkie, wspaniałe ogrody koralowców. Na najlepsze nurkowanie wrakowe na Filipinach można liczyć na wyspie Busuanga. W zatoce Coron leżą zatopione japońskie okręty z okresu drugiej wojny światowej. Widoczność zazwyczaj nie jest najlepsza, jednak wraki są na małej głębokości i są wspaniale porośnięte. Zadziwiają sobą również przez ilość ryb, którym dają schronienie. Jednym z najlepszych miejsc nurkowych na Filipinach jest Rafa Tubbathaha, położona pośrodku morza Sulu. Nurkowanie tutaj możliwe jest jedynie od marca do czerwca. Wyprawy na te wody rozpoczynają się z Puerto Princessa na Palawan. Rafa Apo, leżąca w przesmyku, ma do zaoferowania zachwycające nurkowania na stromych ścianach. Nurkowanie na Busuanga i Palawan możliwe jest przez cały rok, a najlepszy jest okres od grudnia do czerwca. Ze względu na turystykę podwodną, w tym regionie rafy są pod szczególna opieką a stan ich jest bardzo dobry.
1. Filipiny nurkowanie – Liczba wysp, wielkość i liczba ludności
Filipiny to archipelag ponad 7000 wysp i wysepek. Tylko około 1000 jest zamieszkanych. Całościowo powierzchnia kraju jest podobna do terenu, jaki zajmuje Polska, jednak liczba ludności jest o wiele większa – około 104 milionów.
2. Najbardziej życzliwy i najmilszy naród świata
Filipińczycy są niesamowici. Uśmiechnięci, pomocni, życzliwi, a do tego skromni. Zapytani o to, jak to możliwe, że każda osoba jest tak pomocna i dobra, odpowiadają, że dla nich niesamowitym zaszczytem jest to, że ktoś zdecydował się odwiedzić ich kraj i należy to doceniać i szanować.
3. Życie na ulicy
Na Filipinach, w sumie jak w większość krajów Azji Południowo-Wschodniej, życie toczy się na ulicy. Na ulicy się je, sprzedaje, żyje, pierze, spotyka ze znajomymi i grilluje. Normalnym widokiem będzie świnia przywiązana do palmy na poboczu, albo kogut w centrum miasta, przywiązany za nóżkę do hotelowego płotu, wcinający ziarno rozsypane na chodniku.
4. Angielski, jako język użytkowy
Jeśli ktoś boi się jechać do Azji bo się nie dogada z lokalsami, może być spokojny, jadąc na Filipiny. Obok narodowego języka, Filipińczycy uczą się też angielskiego, więc w większości miejsc bez problemu dogadacie się po angielsku.
5. Mango – owoc narodowy
Mango ze straganu, mango suszone, mango shake, mango pancake, mango cukierki – mango w każdej postaci. I to naprawdę nie byle jakie. Soczyste, słodkie. Totalnie inne od tego, jakie można dostać w Polsce.
6. Nielegalne rozwody
Na Filipinach nie można się rozwodzić. Jest to chyba na ten moment jedyny Katolicki, poza Watykanem, kraj, gdzie rozwody są legalnie niemożliwe.
7. Motory, motory i jeszcze raz motory
Wymieniając ciekawostki o Filipinach nie można zapomnieć o wszechobecnych dwukołowcach. Większość ludzi porusza się na motorach, skuterach i motorynkach. Podstawowym środkiem transportu krótkodystansowego dla turystów są trycykle – motory z przyczepką, w której mieszczą się turyści. Samochodów osobowych widzi się na ulicach naprawdę niewiele.
8. Pocztówki z wyprawy nurkowej – a co to?
Kupienie i wysłanie pocztówek graniczy z cudem. Pocztówek zazwyczaj nie da się kupić nigdzie. O znaczkach w ogóle można zapomnieć. Koncept przedziwny.
9. Czekoladowe wzgórza
Na wyspie Bohol, jedną z największych atrakcji są Czekoladowe Wzgórza. Nazywane są tak dlatego, że w porze suchej, pokrywająca je roślinność przybiera brązowy kolor, w innym terminie wzgórza będą zielone.
10. Wszechobecny dym
Każde miasto i wioska są permanentnie zadymione. I w nocy i w dzień. Pali się ogniska, pali się śmieci i pali się grilla. Tak, Filipińczycy grillują wszystko co im się nawinie pod rękę.
Warto wiedzieć
- Język: Język filipiński (oficjalny, oparty na tagalog), angielski (oficjalny), hiszpański oraz 87 języków i dialektów używanych lokalnie
- Czas lokalny: +8 godzin do czasu Polskiego
- Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi być ważny przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju!
- Zdrowie: Zalecane szczepienia: wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, błonica, tężec, polio, dur brzuszny i wścieklizna. Na Malapascui nie ma lekarza, dostępne są tylko apteczki. W razie zagrożenia życia pacjent transportowany jest śmigłowcem na część kontynentalną.
- Elektryczność: 220 V, 60 Hz, gniazdka europejskie (dwa okrągłe otwory) i japońskie (dwa równoległe, podłużne otwory)
- Dodatkowo: Woda z sieci wodociągowej nie jest zdatna do picia. Na Malapascui nie ma bankomatów!
Planując nurkowanie na Filipinach poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd
Klimat w przeważającej części Filipin charakteryzuje się trzema porami roku: jesienią, od października do marca (ciepło i generalnie bez opadów), latem, od kwietnia do czerwca (wysokie temperatury, duża wilgotność) oraz porą monsunową, od czerwca do września (opady). Temperatury powietrza w lecie oscylują w granicach 30-37°C. Przez resztę roku temperatura zwykle nie spada poniżej 25°C. Najcieplej jest od marca do maja. W porze deszczowej może dojść do tropikalnych huraganów.
Nurkować na Filipinach można przez cały rok, jednak najlepszą porą na wyjazd jest okres od października do maja, kiedy oceaniczne wody odpoczywają od tropikalnych sztormów. Najlepszą porą na odwiedzenie rafy Tubbataha jest czas od kwietnia aż do czerwca, jako że w tym czasie fale są najmniejsze.
Pakując się na nurkowanie na Filipinach zerknij na nasze wskazówki.
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: komory dekompresyjne i zabezpieczenie medycyny nurkowej znajdują się na wyspie Luzon (w Manili, Batangas i w zatoce Subic) w Cebu oraz Coron.
SPRZĘT:
Pianka: od 3 do 5 mm w zależności od pory roku
Zawory: DIN i INT
Nurkowania odbywają się z motorówek oraz łodzi safari o bardzo różnym standardzie zależnie od rejonu i ceny, z kolei podczas nurkowań jednodniowych dominują łodzie banca – samodzielne, wąskokadłubowe konstrukcje z dwoma bocznymi pływakami wykonanymi z bambusa.
W cenę nurkowań lokalnych wliczone są zazwyczaj butle z powietrzem, balast, obsługa divemastera.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]