Fidżi nurkowanie
Warto wybrać, ponieważ:
- Stolica świata miękkich koralowców
- Niezliczone ilości małych jak i dużych ryb!
- Bogactwo rekinów i innych pelagicznych gatunków
- Liczne ścian, uskoki, urwiska
Fidżi to piękne miejsce, czaruje drobniutkim piaskiem i błękitem oceanu. To wyspa niezwykle oryginalna, która ulokowana jest w samym sercu Pacyfiku, a właściwie archipelag składający się z 330 wysp, z których aż jedna trzecia jest niezamieszkana. Główne wyspy to Vanua Levu oraz Viti Levu, są one także największe. Na ostatniej z nich znajduje się stolica oraz jedno z dwóch głównych miast na Fidżi – Suva. Kobiety noszą tu we włosach barwne, świeże kwiaty, które można znaleźć także na stolikach w restauracjach czy na łóżkach w hotelach.
Fidżi to przede wszystkim wyspy pochodzenia wulkanicznego, które otoczone są przez bajeczne rafy koralowe. Oferują one turystom pełne magii krajobrazy, tropikalną roślinność i niezwykłe góry wulkaniczne, których średnia wysokość wynosi około 1200 metrów n.p.m. Fidżi to także piękne piaszczyste plaże i komfortowe warunki, dzięki którym można prawdziwie wypocząć rozkoszując się urzekającymi widokami.
Ciekawostki
Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje jakie warto poznać przed podróżą nie tylko nurkową na Fidżi.
Niepodległość od Wielkiej Brytanii uzyskana została 10 października 1970 roku.
Gęstość zaludnienia wynosi 46,5 osób/km2.
Kraj ten jest 17 razy mniejszy od Polski.
Główna religią jest Protestantyzm, 42%.
Najdłuższą rzeką jest Reva, 130 km.
Średnia długość życia wynosi 70,1 lat.
Najpopularniejszymi sportami są rugby, piłka nożna, krykiet i golf.
Ustrój polityczny – republika.
Najwyższym szczytem jest Mount Victoria, 1324 m n.p.m.
Motto kraju – „Bój się Boga i czcij Królową”.
W skład Fidżi wchodzą 322 wyspy i 520 wysepki. 110 z nich jest zamieszkałych, a na dwóch największych mieszka 87% populacji kraju.
Przed XIX wiekiem często dochodziło do aktów kanibalizmu. Ostatnim zjedzonym człowiekiem był Thomas Baker w 1867 roku. Jego buty można zobaczyć w Muzeum Narodowym.
Każdy mieszkaniec Fidżi bardzo dobrze mówi w języku angielskim.
Terytorium państwa składa się głównie z wody, jedynie 10% powierzchni to ziemia.
Na terenie Fidżi znajduje się ponad 4 000 kilometrów kwadratowych Wielkiej Rafy Astrolabium.
Chodzenie po rozżarzonym węglu jest popularną atrakcją na Fidżi.
W wodach terytorialnych Fidżi żyje ponad 1500 gatunków zwierząt.
Najwyższy budynek ma zaledwie 24,6 m. Znajduje się w stolicy kraju.
Zero tolerancji dla kierowców prowadzących samochód „po kieliszku”. Trzeba mieć 0,0 promila.
Warto wiedzieć
- Czas lokalny: UTC/GMT + 13 godzin
- Język: angielski, język miejscowy (fijijski)
- Wiza/Paszport: Polska znajduje się na liście państw zwolnionych z obowiązku wizowego przy pobytach w celach turystycznych do 4 miesięcy. Przy wjeździe należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży oraz posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.
- Zdrowie: Występuje podwyższone ryzyko infekcji chorobami zakaźnymi, a w miesiącach letnich, od listopada do kwietnia - zagrożenie febrą i dengą (należy koniecznie stosować repelenty zabezpieczające przed ukąszeniami komarów). W regionach wiejskich należy spożywać tylko butelkowaną oryginalnie wodę. Lekarze za udzielaną pomoc oczekują natychmiastowej zapłaty gotówką, często z góry.
- Opłata lotniskowa: brak
- Elektryczność: 240V. Wymagany jest adapter do brytyjskiego typu kontaktu.
- Dodatkowo: Informacja dla nurkujących: należy liczyć się z atakami rekinów. Na Fidżi są tylko dwie komory dekompresyjne zlokalizowane w stolicy kraju. Przebywanie w samolocie lub na lotnisku pod wpływem alkoholu jest nielegalne. Zabronione jest przebywanie i kąpiel bez ubioru w miejscach publicznych. Bankomaty dostępne są we wszystkich miastach. W większości hoteli i restauracji w większych miastach można posługiwać się międzynarodowymi kartami kredytowymi.
Przy planowaniu wyjazdu na wyspę Fidżi, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.
Pory roku: Na Fidżi można odpoczywać o każdej porze roku, różnice w temperaturach są bowiem bardzo małe. Miesiącami, w których jest najchłodniej są czerwiec, lipiec oraz sierpień, najbardziej gorąco zaś jest w styczniu i lutym. Średnia temperatura wynosi około 30 stopni Celsjusza, z tym, że jest ona nieco niższa w głębi kraju oraz w górach. Fidżi odwiedzają od czasu do czasu tropikalne burze, warto więc wziąć je pod uwagę w momencie planowania podróży. Najspokojniejszym czasem na odpoczynek jest niewątpliwie maj, czerwiec oraz lipiec, kiedy to zwiedzanie tego archipelagu będzie niewątpliwie najprzyjemniejsze.
Temperatura wody: Temperatura wody: od 25°C we wrześniu do 28°C w styczniu i lutym.
Nurkowanie: Na Fidżi można nurkować przez cały rok, ale najlepiej wybrać porę gdy jest mniej turystów, czyli w okresie polskiego lata.
Przed wyprawą nurkową na Socorro warto poznać informację nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Głębokość: 10-30m.
Widoczność: 15-35m.
Średnia temperatura wody: 21 – 26°C.
Prądy: średnie ale mogą być silne.
Morze Corteza (Zatoka Kalifornijska) oferuje, tak jak Wyspy Socorro, wspaniałe nurkowania. Mimo, że miejsca nurkowe nie mogą urzec ilością kolorów raf tropikalnych, szczycą się one różnorodnością gatunków ryb i spotkania z wielkimi rybami. Miejsca nurkowe jak na przykład El Bajo Seamount z ławicami rekinów młotów, Los Islotes z koloniami lwów morskich i manty na La Reina to atrakcje dla niejednego nurka.Nurkowanie na Morzu Corteza zaskakuje coraz to czymś nowym w każdej porze roku. Od grudnia do marca istnieje szansa spotkania Buckelwale lub orek. Od sierpnia po października można oglądać rekiny wielorybie i manty Wyspy Socorro to najlepsze nurkowania z wielkimi rybami na całym Meksyku. Ze względu na to, że nie jest osłonięty, nurkowanie możliwe jest tylko w okresie miedzy listopadem a majem. Jest tam wiele gatunków rekinów, jak na przykład wielkie ławice rekinów- młotów, jak również wielkich pacyficznych mant. Fiszbiny najłatwiej spotkać w okresie od lutego do kwietnia. Oprócz wielkich ryb występują tam również ławice makreli.
Nurkowanie w pobliżu Roca Partida nie należy do łatwych. Silne prądy często uniemożliwiają dłuższe utrzymanie się na tej samej głębokości. Również fotografowanie jest utrudnione – występujące tam
zwierzęta raczej zachowują duży dystans. Mimo tych trudności miejsce to należy do ekscytujących, obfitujących w liczne wrażenia. Oprócz rekinów i mant spotykanych tu regularnie, widuje się również humbaki
oraz rekiny wielorybie. Pojawiają się z reguły w najmniej oczekiwanym momencie.
Jest tu wiele gatunków rekinów, tak jak na przykład duże ławice rekinów młotów oraz często spotykane manty. W pobliżu San Benedicto można obserwować manty z bliska. Od lutego do kwietnia napotkać można humbaki. Miejsca nurkowe oferują ciekawe podwodne formacje schodzące w głębiny, jednak rzadko są one pokryte roślinnością. Tak samo jest w morzu Corteza. Tam jednak oszałamia wielość ryb i duże ryby.
To właśnie manty przyczyniły się do sławy Wysp Socorro. Wyspą, wokół której zbierają się najczęściej jest San Benedicto. To magiczne miejsce nurkowe, zwane jest „kotłem”.
Więcej niż pół tuzina mant odwiedza ten szczyt regularnie. Tutejsze manty są najbardziej przyjazne na świecie, wydają się cieszyć się obecnością ludzi. Jeśli chcesz naprawdę doświadczyć magii manta, to jest to wyjątkowe naprawdę wyjątkowe miejsce, w którym możesz to zrobić.
Humbaki odwiedzają Wyspy Socorro podczas zimowych miesięcy, od grudnia do marca. Jest to wspaniały czas, aby usłyszeć podwodne śpiewy godowe samców.
SPRZĘT:
Pianka: z powodu dosyć chłodnej wody przydatna będzie pianka o grubości 7 mm i kaptur.
Zawory do butli: INT
BEZPIECZEŃSTWO:
Ubezpiecznie: Zalecamy ubezpieczenie od utraty lub uszkodzenia bagażu, ubezpieczenie zdrowotne na czas podróży, łącznie z awaryjnym lotem do domu. Dla nurków zalecamy wykupienie specjalnego ubezpieczenia obejmujące wypadek nurkowy (np. DAN).
Komora dekompresyjna: na wyspie Socorro nie ma komory dekompresyjnej. Najbliższa znajduje się na lądzie w Cabo San Lucas.
Najbliższe wyprawy
To cię może zainteresować
Na blogu
Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania
RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]