Dżibuti nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Najlepsze miejsce na spotkanie rekina wielorybiego!
  • Luksusowa łódź na najwyższym poziomie!
  • Ogromna bioróżnorodność pod wodą!
  • Krystalicznie czyste wody i niezawodna pogoda!
  • Wyspy Seven Brothers oraz Zatoka Tadżura – unikatowe, „zdrowe” rafy koralowe!
  • Nowa mekka nurkowa – dom dla rekinów wielorybich, gruperów, mobuli, delfinów, grindwali, rekinów młotów oraz mant!!
ZAPYTAJ O OFERTĘ

Dżibuti na Rogu Afryki to najmniejsze państwo na kontynencie afrykańskim w którym, na brzegu drugiego pod względem zasolenia słonego jeziora Zemi – Lac Assal, mieści się afrykański biegun gorąca. To tutaj mieści się Trójkąt Afarski – skrzyżowanie szczelin tektonicznych, które dzielą na części rozpadającą się Afrykę oraz oddzielają Afrykę od Azji. Nurkowanie w Dżibuti znane jest przede wszystkim z tego, że przypływają tu rokrocznie na swoją agregację rekiny wielorybie !!!!! Ponadto, są tutaj do dyspozycji aż cztery rodzaje raf koralowych, tak wyjątkowe, że nawet bez rekinów wielorybich, samo nurkowanie w Dżibuti jest tego warte! Niedostępne rafy koralowe pełne są nie tylko przepięknych zdrowych koralowców, ale na nurków czeka tutaj również prawdziwe zatrzęsienie koralowych ryb jak lucjany, fizyliery, pokolce, szczeciozęby i ustniczki. Zupełnie jakby wszystkie ryby z opustoszałych raf, wokół kurortów turystycznych Egiptu, przypłynęły właśnie tutaj!  Na nurkowaniu spotkamy również większych przedstawicieli podwodnej fauny, jak barrakudy, graniki, gigantyczne płaszczki, delfiny, orlenie i manty. W Dżibuti pełno jest również, żywiących się tutejszymi gąbkami  żółwi szylkretowych i żółwi zielonych. Nurkowanie w wodach okalających Dżibuti to prawdziwy rarytas!

Ciekawostki

Wybierając się na nurkowanie w Dżibuti zapoznaj się z podstawowymi informacjami

Ciekawostki:

  • Kraj jest całkowicie pozbawiony jakichkolwiek stałych rzek naziemnych, choć istnieją też rzeki podziemne.
  • Jezioro Assal w Dżibuti jest jednym z najbardziej słonych mórz na świecie, jest bardziej słone niż Morze Martwe.
  • Obóz Lemonnier w mieście Dżibuti jest jedyną bazą wojskową Stanów Zjednoczonych w Afryce.
  • W latach 1896-1967 Dżibuti było znane jako francuskie Somaliland.
  • W listopadzie 1978 roku erupcja wulkanu Ardoukoba, wraz z spektakularnymi przepływami lawy, przyciągnęła uwagę wulkologów z całego świata. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się ogromna aktywność sejsmiczna, która towarzyszyła erupcji i doprowadziła do poszerzenia o ponad metr płyt między Afryką a Półwyspem Arabskim.
  • Tylko jeden sportowiec z Dżibuti zdobył medal na Igrzyskach Olimpijskich: Hussein Ahmed Salah zdobył brązowy medal w maratonie w 1988 roku.

Praktyczne informacje:

Dżibuti, Republika Dżibuti – państwo we wschodniej Afryce, nad Zatoką Adeńską i cieśniną Bab al-Mandab. Graniczy z Somalią (a dokładniej z Somalilandem), Etiopią i Erytreą. Dawne nazwy Dżibuti: Somali Francuskie, Francuskie Terytorium Afarów i Isów.

Dżibuti jest niewielkim krajem o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Oprócz wybrzeży i raf koralowych znajdują się tu pustynie i doliny, a także inne formy terenu wynikające z przebiegającego tu Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Nie bez racji Dżibuti nazywane jest tyglem Afryki. Poza okresem od października do kwietnia panują tu ekstremalne temperatury przekraczające 50 stopni. Nigdy nie występuje tu pora mokra – w Dżibuti jest zawsze sucho. Po 1946 roku w wyniku referendum Dżibuti otrzymało status terytorium zamorskiego Francji. W 1957 roku przyznano mu autonomię. Dopiero w 1977 roku, Dżibuti jako ostatnie państwo z kolonialnych trofeów Francji uzyskało niepodległość. Jednak do dzisiaj Francuzi posiadają tam swoje wpływy. W Dżibuti stacjonują francuskie wojska, a w rządzie republiki pracują francuscy doradcy i specjaliści. Turysta trafia w ten rejon Afryki sporadycznie, jednakże nie każdy wie że, za parawanem krajów o średniej reputacji, wysokim poziomem biedy i zniszczeń wojennych kryje się niezwykle przyjazna kraina, gdzie każdy turysta jest traktowany jak wydarzenie, zaś lokalni mieszkańcy z uśmiechem na twarzy powitają każdego wędrowca. Jeśli do tego dodamy księżycowe krajobrazy pustynne i jezior Abbe i Assai; piękno podwodnego świata oraz przepiękne petroglify datowane na 9000 lat temu, to otrzymamy niezwykłą krainę zdecydowanie wartą odwiedzenia!

Jeziora Abbe: Z płaskiego terenu nad jeziorem wyrasta istny labirynt wapiennych kominów o fantazyjnych kształtach. Niektóre mają wysokość 50 metrów! Wapienne skały układają się w monstrualne grzebienie, przypominają sylwetki pochylonych mnichów, piramidy i buddyjskie stupy. Niezwykłe formacje Jeziora Abbe rozciągają się na powierzchni kilkunastu kilometrów kwadratowych. Jeśli dobrze się przyjrzeć, to tu i ówdzie widać ulatujące z otworów u szczytu takiego wapiennego komina opary i wyziewy. Jakby prosto z brzucha Ziemi. Apokaliptyczny wręcz krajobraz posłużył za plenery w filmie Planeta Małp. Kilka kominów wystających z tafli wydaje się wisieć nad srebrzystym horyzontem. Spacer wzdłuż jeziora aby zobaczyć kolonie różowych flamingów.

Jezioro Asal: To bezodpływowe, słone jezioro w Dżibuti, w zapadlisku tektonicznym Afar. Jezioro ma zmienną powierzchnię, od 50 do ok. 100 km² i jest położone w depresji, 155 m p.p.m., co stanowi najniższy punkt kontynentu afrykańskiego. Jezioro oddzielone jest od Zatoki Adeńskiej jedynie ścianą skały wulkanicznej o szerokości 12 km. Woda morska zasila jezioro, przedostając się przez szczeliny w dnie zapadliska. Przeciętna głębokość jeziora wynosi 7,4 m. Zasolenie wód – 348‰, sprawia, że jest to drugie po jeziorze Patience w Kanadzie najbardziej zasolone jezioro na świecie. U brzegów jeziora pracują odsalarnie, które odzyskują sól, eksportowaną następnie do Etiopii. Jego lustro znajduje się 150 metrów poniżej poziomu morza. Woda mieniąca się wszystkimi odcieniami turkusu i granatu wydaje się otoczona ramką z białej koronki. To sól zbierająca się na brzegu jeziora. W wielu miejscach „rosną” ogromne solne kwiaty. W tym miejscu, w unikatowej scenerii pierwotnej, zastygłej lawy, znajduje się też jedyny na świecie solny lodowiec. Wśród skrystalizowanych białych brył, przy delikatnym wietrze ziarnka soli unoszą się i wyglądają jak padające śnieżne płatki. To jedno z najgorętszych miejsc na świecie. Temperatura często sięga 50 stopni Celsjusza. Powierzchnia jeziora zmienia się w zależności od pory roku – raz ma 50, innym razem 100 km kw. Sól wydobywano tutaj od niepamiętnych czasów. Otoczone drzemiącymi wulkanami jezioro robi największe wrażenie, kiedy patrzy się na nie z góry. Wysiłek włożony we wspinaczkę w upale na otaczające je wzgórza wynagradza solankowa kąpiel w ciepłych i zimnych źródłach. Można się w nich zanurzyć po szyję!:)

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: GMT+3
  • Wiza/Paszport: Przypominamy, że paszport musi on być ważny na 6 miesięcy licząc od daty powrotu do kraju!
  • Elektryczność: Podczas safari na łodziach prąd 220V jest dostępny non-stop, nie ma potrzeby zabierania przejściówek (gniazdka standartowe, styl europejski). Kontakty znajdują się w każdej kabinie i w miejscach ogólnodostępnych. Na pokładzie łodzi przygotowana została także ogólnodostępna stacja do ładowania: aparatów, lamp, laptopów itp…
  • Język: Językiem urzędowym jest język arabski oraz język francuski, w użyciu jest także język somalijski i język afar.
  • Zdrowie: Cholera oraz zatrucia pokarmowe to najczęstsze schorzenia obcokrajowców w Dżibuti. Zaleca się spożywanie wody butelkowanej oraz unikanie napojów z lodem. W Dżibuti, szczególnie poza stolicą, w okresie pory deszczowej (grudzień-maj) występuje zagrożenie malarią oraz gorączką tropikalna denga. Zaleca się profilaktykę przeciwko malarii oraz pilny kontakt z lekarzem w przypadku zaobserwowania objawów grypopodobnych. Przed wyjazdem do Dżibuti należy się upewnić o wymaganych szczepieniach. Zalecane są szczepienia przeciwko żółtej febrze, żółtaczce A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, polio i zapaleniu opon mózgowych.
  • Dodatkowo: Dżibuti jest krajem w przeważającej mierze muzułmańskim, dlatego zaleca się ubiór skromny, nie odsłaniający nadmiernie ciała. Dniem wolnym od pracy jest piątek, ale należy mieć na uwadze, że urzędy w praktyce przestają funkcjonować już od pory lunchu w czwartek.

Planując nurkowanie w Dżibuti poznaj warunki pogodowe i najlepszy termin na wyjazd

Dżibuti nazywane jest tyglem Afryki, a to z powodu ekstremalnych temperatur, które panują tutaj w lecie. Depresja Danakil jest jednym z najgorętszych miejsc świata. Najznośniejszą porą na podróż do Dżibuti jest okres od października do kwietnia. W pozostałych miesiącach temperatury mogą przekraczać 50 stopni. Zróżnicowanie na porę suchą i mokrą praktycznie nie występuje – zawsze jest sucho.

Klimat, który często jest bardzo uciążliwy, różni się w zależności od pory roku. Chłodna pora roku trwa od października do kwietnia i charakteryzuje klimat śródziemnomorski, w którym temperatury wahają się.

Średnie opady roczne są ograniczone i zwykle rozłożone na 26 dni. Różne regiony kraju otrzymują różne ilości opadów: regiony przybrzeżne otrzymują 130 mm opadów rocznie, podczas gdy północna i górzysta część kraju otrzymuje około 380 mm.

Pora deszczowa trwa od stycznia do marca, a większość opadów występuje w szybkich, krótkich odstępach czasu. Jednym z rezultatów tego nierównomiernego rozkładu opadów deszczu są okresowe błyskawiczne powodzie, które niszczą obszary położone na poziomie morza.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
26
27
Luty
27
27
Marzec
28
28
Kwiecień
31
30
Maj
34
32
Czerwiec
38
32
Lipiec
38
31
Sierpień
37
32
Wrzesień
36
33
Październik
32
32
Listopad
29
30
Grudzień
27
28

Pakując się na nurkowanie w Dżibuti zerknij na nasze wskazówki.

Głębokość: max. 30m-33m, zdarza się jednak powyżej 40m:)

Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku,  30m do 40 m.

Średnia temperatura wody: 28°C

Prądy: dosyć silne

Zapraszamy na unikatowe safari nurkowe  gdzie północny kraniec Oceanu Indyjskiego spotyka się z południowym krańcem Morza Czerwonego!!

Siedmiu Braci (inaczej Sawabi) to archipelag wysp leżących w północnej części Dżibuti, blisko Cieśniny Bab El Mandeb, będącej południowym wejściem do Morza Czerwonego. Miejsce to charakteryzuje się silnymi prądami i co za tym idzie, ogromną ilością ryb, które migrują tędy między Morzem Czerwonym a Oceanem Indyjskim. Sam archipelag to łańcuch sześciu wulkanicznych wysp, „siódmy brat” nie jest wyspą, ale wulkanicznym wzgórzem na północnym krańcu Ras Siyyan. Te niezamieszkane wyspy połączone są oszałamiającym systemem raf!!! Znajdziemy tu mieszkankę niesamowitych drop-offów i nietkniętych miękkich oraz twardych koralowców, fantastyczne gatunki pelagiczne – gigantyczne jackfish’e, manty, mobule, lucjanyi całą gamę innych przedstawicieli podwodnej fauny o rozmiarach większych niż normalnie! Między półwyspem Ras Siyyan a sześcioma wyspami leży wrak Białej Damy. Ten nieznany statek nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich sekretów ale za każdym razem zaskakuje i sprawia, że nurkowania jest warte zanurzenia! Wrak jest pięknie porośnięty rafą koralową, będącą domem dla wielu morskich organizmów. Wrak z pewnością zadowoli także fotografów! Ze względu na silne prądy, to miejsce nurkowe jest odpowiednie dla zaawansowanych nurków.

Od połowy października do lutego wody w zamkniętej zatoce o nazwie The Gulf of Tadjourah (Zatoka Tadżura) w pobliżu Dżibuti, zaczynają obfitować w plankton (zespół organizmów żywych unoszących się w wodzie). Chociaż rekiny wielorybie można oglądać tutaj przez cały rok, największe szanse są w okresie jesienno-zimowym. Badania potwierdziły szczególne znaczenie zatoki w rozwoju młodych rekinów wielorybich, które mogą dorastać w bezpiecznych granicach linii brzegowej Dżibuti. Bogate żerowiska, które składają się na wody przybrzeżne tego kraju, przyciągają także szereg innych gatunków – manty, delfiny oraz grindwale!! Co więcej, większość gatunków delfinów występuje w bardzo dużych ilościach i często widzi się je „biegnące” po dziobowej fali. Szare rekiny rafowe oraz nurse sharki to jedne z najczęściej spotykanych gatunków w tym regionie, a od czasu do czasu można stanąć oko w oko z rekinem tygrysim lub młotem!

SPRZĘT:

Pianka: 3-5mm  długa.

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy:  kaloszowe lub paskowe

Latarka: przyda się na nurkowanie na wraku

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem. Nitrox dostępny jest na łodzi, za dodatkową opłatą – tylko dla certyfikowanych nurków!

Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Marsa Alam w Egipcie.

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

Za: 37 dni

Sylwester na Malediwach

27.12.2024
2.100,00 EUR + 7.300,00 PLN
Za: 60 dni

SOCORRO Archipelag Revillagigedos

19.01.2025
4.900,00 USD + 9.200,00 PLN
Za: 105 dni

Raja Ampat oraz wyspa Misool

05.03.2025
3850USD + 9890PLN
Za: 121 dni

Antarktyda śladami humbaków

21.03.2025
8.850,00€ + 8.900,00 PLN
Za: 122 dni

Safari nurkowe – Best of Maldives

22.03.2025
2.890,00 EUR + 5.990,00 PLN
Za: 134 dni

TRUK wrakowe safari nurkowe

03.04.2025
4.690$ + 12.900PLN
Za: 217 dni

Arktyka – Północny Spitsbergen

25.06.2025
3.750,00€ + 6.600,00 PLN

To cię może zainteresować

Na blogu

Ze stron Magazynu Perfect Diver 26- RAJA AMPAT część II Niezwykłe podwodne spotkania

 RAJA AMPAT MOŻNA PODZIELIĆ NA TRZY GŁÓWNE OBSZARY: MISOOL NA POŁUDNIU, CIEŚNINĘ DAMPIER W CENTRUM ORAZ WYSPY WAYAG I KAWE NA PÓŁNOCY. ODKĄD W LATACH 80-TYCH I 90-TYCH […]

Zobacz
SPRAWDŹ