Nurkowanie w Cebu / Filipiny
Wśród tysiąca wysp, raf i bajkowych krajobrazów każdy odnajdzie swój prywatny raj… Cebu to jedna z większych wysp filipińskich, położona w środkowej części archipelagu, pomiędzy cieśninami Cebu i Tanon i otoczona ponad 160 mniejszymi wysepkami. Swoją wyjątkowość zawdzięcza ogromnej ilości miejsc nurkowych, z których najważniejszymi destylacjami są: wyspa Malapascua w północnej części wyspy Cebu, wyspa Mactan przy wschodnim wybrzeżu, Moalboal na zachodzie oraz Sumilon na południu. Pięknymi nurkowiskami może poszczycić się również słynna za sprawą Wzgórz Czekoladowych i obecności lemurów wyspa Bohol.
Moalboal – fantastyczne miasteczko położone na pozachodnim wybrzeżu Cebu – znane jest w świecie nurkowym z obecności rekina wielorybiego! Nurkowania wokół Moalboal gwarantują spotkania z makroorganizmami, rafy natomiast są w bardzo dobrym stanie, gdyż w tym rejonie nie zauważono blaknięcia korali i nie łowiono za pomocą dynamitu. Na szczególną uwagę zasługują miejsca nurkowe wokół Pescador i Sunken Island ze względu na występowanie ślimaka nagoskrzelnego spanish dancer, którego widok jest imponujący oraz wspomnianego rekina wielorybiego. Najpopularniejszym miejscem w okolicach Pescador jest The Cathedral Cave – grota zaczynająca się na głębokości ok. 15 metrów i opadająca na głębokość 38 m. W południe promienie słońca wpadają do wnętrza, dzięki czemu można być świadkiem wspaniałego pokazu iluminacyjnego. 🙂
Nurkowanie w Cebu
Przed wyprawą nurkową na Cebu warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.
Magic Point – głębokość tego miejsca waha się od 5 do 55 metrów, widoczność natomiast od 15 do 25 metrów. Fantastyczna rafa pokryta jest bajecznie kolorowymi koralami, pośród których pływają tuńczyki, frogfish, rekiny rafowe, white tip sharks, a także przyjazne i urocze żółwie. Podczas nurkowania nocnego można tu zobaczyć kraby i węże morskie oraz wiele innych interesujących stworzeń!
Perełką Moalboal są niezwykle piękne korale „KAGASANGAN” oraz różnorodność podwodnego świata, co uważane jest za prawdziwy klejnot Cebu.