Nurkowanie w Sudanie

Obie łodzie nurkowe, na pokładzie których organizujemy safari nurkowe w Sudnie, to doskonałej jakości, luksusowe 5***** jachty motorowe. Pozwalają one na bezpieczne i niezwykle komfortowe penetracje tego dziewiczego miejsca nurkowego. Doświadczonym płetwonurkom proponujemy niezapomniane podwodne wakacje pełne wrażeń: rekinów, majestatecznych wraków, nietkniętych raf, mant oraz ławic wielkich ryb. A wszytsko to dostępne jest z pokładu doskonałych łodzi, przemierzających tę wyizolowaną oraz nieodkrytą częśc Morza Czerwonego!

 

Nurkowanie w Sudanie

Przed wyprawą nurkową do Sudanu warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Głębokość: max. 30m-33m, zdarza się jednak powyżej 40m:)

Widoczność: zmienia się w zależności od miejsca i pory roku,  30m do 40 m.

Średnia temperatura wody: 28°C

Prądy: brak silnego oddziaływania

Wingate Reef z wrakiem Umbria – Jednym z najciekawszych miejsc, które odwiedzimy podczas pobytu na Safari jest owiany sławą, przypominający Thistlegorm’a – wrak włoskiego statku towarowego Umbria. Wrak spoczywa od 1940 roku na 36 metrach, a został zatopiony przez własną załogę, aby cenny wojenny ładunek nie dostał się w ręce Brytyjczyków. Statek zachował się w bardzo dobrym stanie, a położony na rafie Wingate jest obowiązkowym punktem penetracji przez nurków. Do dyspozycji płetwonurków jest maszynownia, szereg korytarzy i kabin, a także ładowanie, w których czekają na nas nie lada atrakcje:  Fiaty Laguna, butelki wina oraz ładunek 360,000 bomb!! Wrak Umbria spełni wymagania każdego nurka, ponieważ kiedy został odkryty w 1949 roku przez Hansa Hassa – został okrzyknięty najwspanialszym wrakiem świat.

Rafa Angarosh – W języku lokalnym nazwa rafy znaczy tyle co „Matka rekinów”. Nazwa wzięła się z stąd, że na zewnętrznych ścianach rafy regularnie spotykane są rekiny szare. Do częstych bywalców należą także manty i ławice barakud. To co zachwyca w tym miejscu, to przepiękne ogrody koralowe i wspaniałe odmiany ryb rafowych.

Sanganeb – to ogromny atol koralowy, zwany „Perłą Morza Czerwonego” z imponującym plateau i 23 miejscami nurkowymi!! Charakterystyczna dla tego miejsca jest latarnia morska, zbudowana z cementu którą koniecznie należy zwiedzić po nurkowaniu! Widok z 58 metrowej latarni morskiej wprost na rafę jest wręcz zdumiewający! Ściany w tym miejscu nurkowym opadają prawie pionowo do głębokości 800 m. Można to spotkać ogromną różnorodność ryb, m.in. graniki, wargacze, rogatnice, tuńczyki, karanksy a także barakudy olbrzymie.  Co więcej, standardowym widokiem są rekiny – od  żarłaczy czarnopłetwych – do wielkich rekinów młotów!

Sha’ab Rumi Reef –  Wody Sudanu należą do najbardziej kultowych miejsc nurkowych na świecie. A to za sprawą ojca nurkowania – Jacquesa Cousteau, który spenetrował tutejsze wody i założył stacje badawczą Precontinent II na głębokości 9 metrów. Baza była wyposażona w kuchnię, sypialnię i pomieszczenia do eksperymentów. Z ciekawostek, możemy zobaczyć klatkę do karmienia rekinów i hangar na pojazd podwodny. To niewiarygodne, jeśli zdamy sobie sprawę co działo się w tym miejscu prawie 50 lat temu, w tak wówczas odległym i dzikiem miejscu !! W latach 60- tych przeprowadzany był tutaj słynny na cały świat eksperyment, dotyczący możliwości życia człowieka pod wodą!! Stacja badawcza została wybudowana 40 km od Portu Sudan, w której mieszkało i pracowało ośmiu nurków. Oprócz wspaniałego miejsca nurkowego, rafa jest znana także ze słynnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Świat bez słońca”. Bez wątpienia jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc do nurkowania w Morzu Czerwonym.

Na południu rafy Sha’ab Rumi znajduje się plateau, na głębokości ok. 23 metrów. Wokół nurków czym prędzej znajdą się rekiny rafowe, liczne barakudy, jack fish, hump head parrotfish a także rekiny młoty!Około 18 mil na północ od Sha’ab Rumi, znajduje się „Blue Belt” znany także jako „wrak Toyota”. Blue Belt był dużym statkiem towarowym, który  zatonął w latach siedemdziesiątych po niewyjaśnionym wpłynięciu na rafę… Statek wiózł duży transport samochodów Toyota, które teraz odpoczywają porozrzucane po zboczu rafy.

 

SPRZĘT:

Pianka: 3-5mm  długa.

Zawory do butli: DIN/INT

Płetwy:  kaloszowe lub paskowe

Latarka: przyda się na nurkowanie na wraku

Sprzęt nurkowy / wypożyczanie: Radzimy zabrać na wyjazd własny sprzęt nurkowy. Istnieje możliwość wypożyczenia poszczególnych elementów na miejscu, jednak należy zgłosić to organizatorowi z wyprzedzeniem, najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem. Nitrox dostępny jest na łodzi, za dodatkową opłatą – tylko dla certyfikowanych nurków!

Każdy uczestnik safari nurkowego musi posiadać komputer nurkowy!

BEZPIECZEŃSTWO:

Przed każdym nurkowanie prowadzona jest odprawa zapoznająca z miejscem nurkowym.

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Marsa Alam w Egipcie.

Odpowiedzialność: przed rozpoczęciem safari, przy zakwaterowaniu na łodzi, należy podpisać tzw. waiver, czyli dokument potwierdzający przyjęcie na siebie odpowiedzialności za nurkowania, oświadczenie co do stanu zdrowia oraz umiejętności. Jest to powszechnie stosowana praktyka!

Nurkowanie sprawdzające: (1-go dnia), jest obowiązkowe dla wszystkich uczestników.

Maksymalna dozwolona głębokość nurkowania to: 18 m dla OWD i 30 m dla AOWD.

Zakaz nurkowań dekompresyjnych!

Obowiązuje system buddy (partnerstwa)!

 

Przy planowaniu wyjazdu do Sudanu, warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Sudan jest zróżnicowany klimatycznie. Na północy kraju panuje klimat zwrotnikowy kontynenatlny, skrajnie suchy, który przechodzi na południu w klimat podrównikowy wilgotny. Średnia miesięczna temperatura powietrza na północy kraju wynosi w styczniu 15-20°C a w lipcu 32-35°C. Natomiast na południu temperatury wahają się w granicach 28-30°C (luty) i 24-25°C (lipiec).

Temperatura wody: Temperatura wody waha się między 26° a 31°C, zatem nie ma najmniejszych problemów z zanurzeniem się:)

Nurkowanie: Nurkowanie w Sudanie możliwe jest cały rok, jednak zdecydowanie najlepsza porą jest okres od września do maja.