Nurkowanie na Layang Layang

Wyspa Layang Layang leży około 300 km na północny zachód od Kota Kinabalu (Borneo) na Morzu Południowochińskim. Należy do Malezji, prowincja Sabah.
Layang Layang, którą nazywa się również Jaskółczą Rafą (Swallow Reef), to zanurzony pod wodą owal, z którego ponad powierzchnię wystaje tylko jedna jałowa wysepka, otoczona turkusową laguną. Zbudowane z nieskazitelnych koralowców madreporowych ściany opadają stromo poniżej końca laguny i zapewniają schronienie wielkiej liczbie zwierząt z pełnego oceanu. Oprócz rafy koralowej jeszcze jedno niezwykłe zjawisko przyciąga tu turystów – co kwiecień przybywają tu stada rekinów młotów, by po kilku tygodniach gdzieś odpłynąć. W innych porach roku powszechnie występują żółwie, rekiny rafowe i ławice ryb pelagicznych. Wyspiarski kurort jest też azylem dla rzadkich głuptaków białobrzuchych, które składają tu jaja. Warunki nurkowania są zmienne, co wynika z położenia na otwartym morzu. Wichry potrafią zmienić wodę w wirujące piekło. Prądy bywają silne, a powierzchnia morza wzburzona. Jednak w środku sezonu warunki nurkowania są świetne, a widoczność nieograniczona!
Na wysepce jest tylko jeden ośrodek turystyczny – Layang Layang Island Resort Avillion, który przyjmuje gości od marca do sierpnia.

Nurkowanie na Layang Layang

Przed wyprawą nurkową na Layang Layang warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz bezpieczeństwa.


Widoczność: średnio 20–40 m, ale w sezonie nawet 60 m!
Głębokość: Ściany rafowe opadają tu na zawrotną głębokość 2000 m! Głębokość nurkowisk wynosi 5–40 m. Nurkowanie poniżej 40 m jest niedozwolone.
Średnia temperatura wody: w sezonie 28–30°C
Prądy: od zerowych do bardzo silnych, w zależności od nurkowiska
Warunki przy powierzchni: Z uwagi na położenie wyspy na otwartym morzu mogą występować silne fale wywołane przez wiatry.
Polecanie miejsca nurkowe:
  • D Wall – rekiny (w tym szansa na rekiny młoty!), manty, trevally, świat makro: koniki morskie, żabnice; poza tym wielobarwne korale, gąbki, gorgonie;
  • Wreck Point – choć nie jest to już właściwy wrak, wciąż stanowi atrakcję ze względu na kwitnące życie morskie: manty, rekiny rafowe i barakudy, szansa na rekiny młoty; poza tym czarne koralowce, gorgonie, gąbki; miejsce nadaje się do snorklowania i do nurkowania nocnego;
  • Dogtooth Lair – miejsce nazwane od gatunku występującego tu tuńczyka: dogtooth tuna; poza tym barakudy, rekiny rafowe i piękny ogród koralowy;
  • Gorgonian Forest – zdecydowanie jedno z najlepszych nurkowisk Layang Layang, w tym także jedno z lepszych miejsc do spotkania rekinów młotów; ściana opada na głębokość od 15 do 40 m;
  • Navigator Lane – miejsce zarezerwowane wyłącznie dla zaawansowanych i doświadczonych nurków; wspaniałe życie pelagiczne i makro: skrzydlice, angelfish, trevally, barakudy, manty, ślimaki nagoskrzelne, kraby, ale przede wszystkim szansa na rekiny młoty!
  • Sharks Cave – jaskinia na głębokości 25 m, a w niej odpoczywające rekiny rafowe różnych gatunków; poza tym w okolicy zwyczajowy świat makro i pelagiczny;
  • Snapper Ledge – występuje tu mocny prąd, ale też dzięki niemu panuje wspaniała widoczność (około 50 m) oraz przyciągane są liczne gatunki pelagiczne; podczas dryfu z prądem można obserwować wspaniałe miękkie i twarde koralowce, a wśród nich tysiące rybek rafowych;
  • The Point – jedno z najlepszych miejsc nurkowych w okolicy o widoczności około 50 m!
  • The Tunnel – pęknięcie w ścianie na głębokości 15 m z fantastycznymi koralami; przeważnie brak tu pelagicznych atrakcji, ale świat makro wszystko wynagradza; widywane są żółwie; doskonałe miejsce dla fotografów!
  • The Valley – łagodne, pokryte koralowcami zbocze, z którego można obserwować zarówno manty, żółwie i polujące rekiny, jak i świat makro; doskonałe miejsce dla fotografów; szansa na rekiny młoty!
  • Wrasse Strip – miejsce obfitujące w gatunki pelagiczne: manty, rekiny, żółwie, które korzystają tutaj z usług rybek-czyścicieli; liczne miękkie i twarde koralowce, gorgonie, gąbki, a wśród nich ogrom ryb rafowych; kolejne godne polecenia nurkowisko dla fotografów!
SPRZĘT
Pianka: 3–5 mm
Zawory: DIN/INT
NITROX: niedostępny, jedyną używaną mieszanką jest powietrze.
BEZPIECZEŃSTWO
Ubezpiecznie: Zaleca się pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane.
Komora dekompresyjna: W okolicy nie ma żadnej komory dekompresyjnej; najbliższe komory znajdują się 300 km dalej: na wyspie Labuan oraz w Kota Kinabalu (Borneo).
Nurkowanie: Layang Layang to kierunek czysto nurkowy i raczej dla zaawansowanych uczestników, choć początkujący też znajdą tu kilka miejsc dla siebie. Do miejsc nurkowych wokół wyspy można dostać się łodzią (podróż trwa 10–20 minut). Nurkowanie możliwe jest od marca do sierpnia (tylko wtedy przyjmuje gości jedyny na wyspie kurort). Nurkowania są w przeważającej większości na ścianach rafowych; muszą być planowane jako bezdekompresyjne.

 

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego na Layang Layang warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Malezja leży w strefie klimatu równikowego, a cykliczne monsuny mają znaczący wpływ na pogodę, określając porę bardziej suchą i bardziej deszczową, ale bez zdecydowanego podziału, ponieważ przelotne deszcze mogą się zdarzyć każdego dnia. Przez cały rok utrzymują się wysokie temperatury o niewielkiej amplitudzie (od 21 w nocy do 32°C w dzień) i duża wilgotność powietrza, przy czym wschodnia część kraju (w tym wyspa Borneo) jest cieplejsza niż zachodnia, panuje tu klimat zdecydowanie tropikalny. Rozkład pór roku różni się w zależności od części kraju. Wzmożone opady występują we wschodniej części Półwyspu Malajskiego i na Borneo od października do lutego, z kolei na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego należy liczyć się z mocniejszymi opadami w kwietniu i maju oraz w październiku i listopadzie.

Temperatura wody: W porze suchej: 29°C, w porze deszczowej: 26-27°C.

Nurkowanie: Najlepsze na wyjazd są miesiące pory suchej. W przypadku Layang Layang wiąże się to również z faktem, że tylko w tym okresie (od marca do sierpnia) czynny jest jedyny ośrodek nurkowy; w porze deszczowej wyspa jest nieosiągalna.