Malezja nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
 • Kraj zróżnicowany etnicznie, w którym żyją przyjaźni dla turystów ludzie!
 • Sipadan – wysepka, którą każdy nurek chce odwiedzić choć raz w życiu!
 • Mabul i Kapalai – raj dla nurków i fotografów makro!
 • Layang Layang – królestwo rekinów młotów!
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Widziałem miejsca takie jak Sipadan 45 lat temu, a potem już nie. I teraz ponownie znajdujemy nietknięte dzieło sztuki…
Jacques Cousteau

Nurkowanie w Malezji

Nurkować w Malezji można zarówno na Półwyspie Malajskim, jak i na wyspie Borneo, jednak wyspa bez dwóch zdań zostawia półwysep daleko w tyle: spotkamy tu niemal każdego przedstawiciela fauny i flory Indo-Pacyfiku. Woda jest ciepła przez cały rok, widoczność zmienna, ale w najlepszym okresie sięga powyżej 30 m, prądy zwykle niewielkie. Borneo to opcja all inclusive 😉 – oferuje świat makro, piękne rafy, gatunki pelagiczne, wraki, jest nawet podwodna grota. Nurkować można zarówno rekreacyjnie, jak i technicznie; zarówno początkujący, jak i weterani znajdą coś dla siebie.

Sipadan, Kapalai i Mabul

To trzy urocze wysepki, leżące tuż przy północno-wschodnim wybrzeżu Bornego, otoczone wodami morza Celebes. Różnią się pochodzeniem – Kapalai i Mabul to wyspy kontynentalne, a Sipadan – oceaniczna. Z tego też powodu oferowane przez nie atrakcje nurkowe są zupełnie innego rodzaju.
Sipadan wynurza się prosto z dna morskiego i jest właściwie słupem rafy koralowej, która przez tysiące lat obrastała nieczynny wulkan. Oferuje przepiękne ściany pokryte koralowcami, wokół których pływają ławice ryb wszystkich kolorów i kształtów. Naliczono tu tysiące gatunków… Z tych większych zobaczymy rekiny, barakudy, manty i przede wszystkim żółwie. To właśnie tutaj znajduje się tajemniczy Grobowiec Żółwi… i to właśnie tutaj każdy nurek chce zanurkować choć raz w życiu!
Mabul i Kapalai leżą na rozległych płyciznach. Łagodnie opadające piaszczyste dno stanowi dom dla małych i jeszcze mniejszych morskich żyjątek. Tutaj rafa koralowa jest mniej okazała, ale za to bogactwo miniaturowych gatunków rekompensuje wszystko. Świat makro powala na kolana! Koniki morskie, mureny, ślimaki, skorupiaki, żabnice, skorpeny, mandaryny, a jeśli mamy szczęście, to także ośmiornice mimiczne i mątwy. Oczywiście znajdziemy tu także bardziej “rafowe” miejsca – obrośniętą koralowcem starą platformę wiertniczą czy sztuczną rafę utworzoną z zatopionych starych łodzi rybackich. Nie zapomnijcie aparatów i kamer!

Layang Layang

Jest to oceaniczny atol na Morzu Południowochińskim, utworzony z połączonych raf, otoczony bardzo głęboką wodą, położony po przeciwnej stronie Borneo w stosunku do wysp Sipadan, Kapalai i Mabul i już nie tak blisko, bo aż 300 km od brzegu, licząc od Kota Kinabalu. Odosobnienie i związany z nim brak połowów, brak zanieczyszczeń, brak wzmożonego ruchu turystycznego powodują, że rafa wciąż jest dzika i nietknięta. Znajdziemy tu bogactwo gatunków pelagicznych, ale celem wypraw do tego rejonu stał się przede wszystkim rekin młot!

Lista wypraw w tym kierunku:

 • Data: 07/11/2020 - 20/11/2020

  Sipadan – magia Borneo

  Nurkowanie w krainie lasów deszczowych i orangutanów! Zapraszamy na nurkową wyprawę na Borneo! Sipadan, legenda wśród nurków z całego świata, to jedno z nielicznych miejsc, o których każdy słyszał i każdy chce odwiedzić. Ciemnozielona, okrągła wyspa, otulona pasmem śnieżnobiałej plaży...
  17930 PLN
  SPRAWDŹ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz