Dahab nurkowanie

Warto wybrać, ponieważ:
  • Słynna Blue Hole i The Bells!
  • Doskonałe miejsce dla nurków technicznych!
  • Bogactwo ciekawych i różnorodnych miejsc nurkowych!
  • Łatwe wejście do wody prosto z brzegu!
ZAPYTAJ O OFERTĘ
Nurkowanie w Dahab to obowiązkowy punkt przy wyjeździe nurkowym do Egiptu (szczególnie dla nurka technicznego). To sławetne miejsce, które każdy nurek chciałby odwiedzić, po arabsku znaczy “złoto” i chociaż różne są wytłumaczenia jego pochodzenia, to dzisiaj kojarzy się wyłącznie z połyskującym piaskiem plaż. Klimatyczna, kultowa dla pasjonatów nurkowania i windsurfingu okolica oferuje przyjezdnym niepowtarzalną atmosferę spotkań nad Morzem Czerwonym i dużo pozytywnej energii.

Ciekawostki

Poniżej przedstawiamy niezbędne informacje nie tylko na temat nurkowania, jakie warto poznać przed wyjazdem nurkowym do Dahab.


Bakszysz
To znaczy m.in. napiwek. W Egipcie jest wręcz zwyczajem i trzeba go dawać. Dając hojne napiwki, można zyskać dużą przychylność obsługi i lepsze traktowanie. Dla przewodników czy kelnerów jest to często podstawowe źródło utrzymania. Przyjęte jest 10-15% wartości usługi i należy mieć przygotowane drobne pieniądze na tego typu opłaty.Egipski alfabet
Alfabet arabski składa się z 28 liter. Pisze się od strony prawej do lewej. Cyfry arabskie wyglądają inaczej niż te, które my nazywamy arabskimi i piszemy od lewej do prawej. Warto się ich nauczyć, by móc odczytać ceny towarów w sklepach.Szisza i Ramadan
Nierozłącznie związana z egipskim towarzystwem kawiarnianym jest szisza. Jest to fajka wodna, do której używa się specjalnego rodzaju tytoniu, zmieszanego z melasą. Mieszanka ta daje niepowtarzalny smak i aromat. Z kolei Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim. Obchodzony jest na pamiątkę objawienia Muhammadowi pierwszych sur Koranu. Polega na wstrzymaniu się od jedzenia, picia i palenia w ciągu dnia. Wieczorem, po całodziennej próbie wytrwałości, następuje iftar, czyli pierwszy posiłek po zachodzie słońca.Zemsta faraona…
To ciężkie kłopoty żołądkowe, które mogą dopaść każdego – tu nie ma reguły. Ktoś może zachorować dwa razy, a ktoś (tak jak my) w ogóle. Nie ma też znaczenia, czy mieszkamy w pięknym, nowym 5* hotelu, czy na pustyni pod namiotem. Na tę przypadłość jest kilka sposobów przekazywanych “z pokolenia na pokolenie”, np. wygazowana cola czy alkohol. Jednak najpewniejszy sposób to leki przeciwbiegunkowe, ale nie te przywiezione z Polski, tylko lokalne. W okolicach hoteli bez problemu znajdziemy aptekę, gdzie będzie można je kupić.

Warto wiedzieć

  • Czas lokalny: UTC/GMT + 2 godziny, brak czasu letniego
  • Język: arabski; można się porozumieć w języku angielskim, niemieckim, a także polskim.
  • Wiza/Paszport: na Synaju wiza nie jest potrzebna (możemy otrzymać pieczątkę SINAI ONLY, jeżeli nie opuszczamy półwyspu), ale jeśli ktoś planuje nurkowanie np. na SS Thistlegorm, wówczas wiza jest konieczna – koszt 15 USD. Obowiązkowo należy wykupić ją na lotnisku w Egipcie – ok. 15 USD lub 10 EUR. Paszport (z jedną pustą stroną) musi być ważny minimum 6 miesięcy.
  • Zdrowie: przy wjeździe do Egiptu nie obowiązują żadne szczepienia.
  • Opłata lotniskowa: brak
  • Elektryczność: napięcie elektryczne 220 V

Przy planowaniu wyjazdu nurkowego do Dahab warto poznać lokalne warunki pogodowe oraz sugerowany najlepszy termin na wyprawę nurkową.


Pory roku: Pustynny klimat Egiptu ma dwie główne pory roku, obie są suche. Zimą, od grudnia do marca, jest przyjemnie ciepło, aczkolwiek nocą temperatura spada do 12-15°C na wybrzeżu, a wewnątrz lądu, w górach, nawet do zera. Ulewne deszcze spadają zimą w górach, a na wierzchołkach gór pojawia się śnieg. Na wybrzeżu pada tylko wyjątkowo. Lato jest gorące i suche.

Temperatura wody: Temperatury wody wahają się od 21°C zimą po 28°C latem.

Nurkowanie: Wyjazdy do Egiptu organizowane są przez cały rok. Należy jednak pamiętać o charakterystycznym dla tego rejonu klimacie i jego konsekwencjach. Zdecydowanie najlepszy okres do nurkowania to koniec lata i początek jesieni. Morze jest wtedy spokojne (okres zimowy charakteryzuje się wietrzną pogodą), co zapewnia komfort pływania łodzią czy zodiakiem. Woda osiąga najwyższą temperaturę, a słońce nie jest tak dokuczliwe jak latem.

Miesiąc
Temperatura powietrza
Temperatura wody
Styczeń
21
21
Luty
22
21
Marzec
24
22
Kwiecień
28
23
Maj
32
24
Czerwiec
34
26
Lipiec
35
28
Sierpień
35
28
Wrzesień
34
28
Październik
33
25
Listopad
26
23
Grudzień
23
22
Przed wyprawą nurkową do Dahab warto poznać informacje nurkowe dotyczące sprzętu, miejsc nurkowych oraz cen.

Pianka: w zależności od pory roku polecamy 3-5 mm.

Zawory w butlach: DIN i INT

Widoczność: wysokie zasolenie Morza Czerwonego sprawia, iż widoczność pod wodą jest doskonała. W ciągu roku waha się od 20 do 30 m.

Rodzaj nurkowania: z łodzi i brzegu

Komora dekompresyjna: najbliższa komora dekompresyjna znajduje się w Dahab.

Przepisy: przed rozpoczęciem nurkowania należy przedstawić nurkowy certyfikat, a także logbook. Nurek nie może niczego dotykać pod wodą, łamać czy zbierać przedmiotów z morza. Rekreacyjne nurkowanie jest maksymalnie do 30 m z powietrzem, a do 40 m z NITROX-em oraz odpowiednim certyfikatem nurkowym.

Ubezpieczenie: zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne oraz ubezpieczenie nurkowe.

Ceny


Pakiety nurkowe: pakiet 5 dni nurkowych (10 nurkowań) od 750 zł. Cena zawiera: butle 12 l, NITROX 32% lub powietrze, pasy i balast, opiekę przewodnika, transport z/do hotelu w Dahab i na miejsce nurkowe.

Intro nurkowe: jedno nurkowanie od 150 zł, dwa nurkowania od 265 zł

Kursy nurkowe: kurs OWD (3-4 dni) od 1090 zł, AOWD od 800 zł

Lista wypraw w tym kierunku:

Nie znaleziono produktów, których szukasz.

ZAPYTAJ O OFERTĘ

Najbliższe wyprawy

To cię może zainteresować

Na blogu

Sytuacja COVID-19

W związku z aktualną sytuacją i ogłoszonymi w dniu 13.03.2020 ograniczeniami dotyczącymi ruchu granicznego informujemy, że będziemy zgodnie z ogłoszonymi regulacjami zmieniać wszystkie zaplanowane w najbliższym czasie wyloty […]

Zobacz

Na blogu

Targi Nurkowe Podwodna Przygoda 2020

Już dziś, zapraszamy Was na 11. Targi Nurkowe PODWODNA PRZYGODA 2020, na których po raz kolejny będziemy mieli okazję być jednym z wystawców. Targi odbędą się w dniach: 12-15 […]

Zobacz